Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Pescuit si vanatoare

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-10, 09:28   #1
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Despre Crap

Am facut un topic si pentru CRAP,deoarece la crap este cea mai mare satisfactie cand il prindem.Eu personal,majoritatea sculelor care le am sunt pentru crap,deoarece cum am spus si mai sus acolo este satisfactia cea mai mare. Imi pare rau ca nu am poze cu sculele momentan,dar o sa le fac si o sa le postez aici,deoarece nu este nici un secret.

Ce ne intereseaza pentru crap in mod special:

1. Ce nada folositi fiecare din voi,cum o preparati?(ttx,arome,porumb etc.)
2.Cu ce naditi locul si cat de multumiti sunteti de scula?(rachete,catapulte,saculeti PVA,navomodel)
3.Montura folosita?( Montura fir de par,bomba, naditor cu 2-3 ace,etc.)
4.Ce tip de plumb folositi?(momitor,plumb pierdut,etc.)
5.Ce fir folositi? (textil,monofilament,0.25-0.28-0.30-0.45 etc.)

Alte "trucuri" pe care le folositi la pescuitul crapului.
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 11:02   #2
bobo-wow
Colectionar Machete

Stage 5
 
bobo-wow's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 657
Member of:
[Colectionar Machete]
[DAEWOO]
[Competitor CNCA]
Default Re: Despre Crap

Quote:
Originally Posted by gabitzUU View Post
Am facut un topic si pentru CRAP,deoarece la crap este cea mai mare satisfactie cand il prindem.Eu personal,majoritatea sculelor care le am sunt pentru crap,deoarece cum am spus si mai sus acolo este satisfactia cea mai mare. Imi pare rau ca nu am poze cu sculele momentan,dar o sa le fac si o sa le postez aici,deoarece nu este nici un secret.

Ce ne intereseaza pentru crap in mod special:

1. Ce nada folositi fiecare din voi,cum o preparati?(ttx,arome,porumb etc.)
2.Cu ce naditi locul si cat de multumiti sunteti de scula?(rachete,catapulte,saculeti PVA,navomodel)
3.Montura folosita?( Montura fir de par,bomba, naditor cu 2-3 ace,etc.)
4.Ce tip de plumb folositi?(momitor,plumb pierdut,etc.)
5.Ce fir folositi? (textil,monofilament,0.25-0.28-0.30-0.45 etc.)

Alte "trucuri" pe care le folositi la pescuitul crapului.
Pai eu si fratele meu suntem foarte pasionati de pescuit mai mult el eu sunt cu machetele dar si mie imi place pescuitul la crap
1.ttx simplu +tarate pe care le cumpar de la sipcrap sacele brasov nada o fac cu ttx,tarate,arome depinde pe unde mergem dar in general aroma de capsune sau scoica si ceva porumb de lapte fiert tot asa cu arome diferite
2.de scule fratelo stie eu sunt mai mult ajutor am si eu 2 bete dar na mai slabute nadim cu catapulte nada cam cate 20 bucati pe 24 ore iar cu racheta porumb de lapte cam 5-7 rachete pe 24 ore
3.monturile cam 90% sunt cu fir de par cu cate 2 carlige dar aici depinde de loc ca sunt unele locuri unde ai nevoie numai de un carlig pentru a nu te agata cand scoti pestele
4.80%momitor 20%plumb
5.fir textil dar crede-ma ca nu stiu ce grosime are sunt cam incepator ce mai prind de la fratele meu
bobo-wow is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 10:23   #3
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Despre Crap

In general groundbaits de la diferiti producatori, nadit cam 20 de bulgari cu catapulta o data la 24 de ore si vreo 10 intermediari nadirii cu cate 20. Aditional nadesc si cu cobra cam 20-30 de bile, aroma celei pe care o am pe fir. Daca e partida scurta, merg pe solubile.. daca e mai lunga, solubile ca sa nu stau degeaba si bile tari pentru captura mai mare.

Pentru nadire folosesc catapulta, PVA, fir solubil.. depinde de la partida la partida.

Montura este cu fir de par, niciodata bomba, un singur ac pe fir - momitor sau plumb pierdut.

Inaintas textil Whiplash - fir mono de 0.28 sau 0.30 Shimano Techinum Tribal.
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 08:55   #4
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: Despre Crap

@ bobo wow- Din toate astea a le tale nu inteleg treaba cu montura fir de par cu 2 ace ? sunt cam in ceata un pic,nu am incercat niciodata si ma gandesc ca oi fii incurcat montura cu momitor si 2 ace...

@ On- Eu va intreb pe voi dar eu nu am zis nimic din ce folosesc ))))))))))

1.Nada- Benzar Crap baza,Benzar Miere,Benzar scoica,ttx,porumb.Inca nu am vreo modalitate de a prepara nada pentru ca sunt abia la inceput cu astea )
2.Nadirea- Momentan nadesc cu saculeti PVA stransi bine de tot,am luat de curand si o racheta pe care o umplu cu porumb sau cu nada nepreparata(praf),catapulta care inca imi este frica sa o lansez cu lansetele mele,trebuie neaparat sa imi iau o lanseta special pentru nadire cu catapulta si racheta pt ca imi e frica sa nu o rupa...
3.Montura-In general montura fir de par cu boabe de silicon cu capsunica(cele 8 boabe la 15 lei)montura fir de par cu porumb uscat,porumb in lapte si uneori mai arunc cate un boilies chiar daca locul nu este nadit cu boilies... Si daca vad ca nu prinde mai pun si pentru carasei montura cu momitor si 2 ace cu viermusi.O singura data am incercat-o la bomba dar nu a tras nimic ca facusem o BOMBA MARE...Si chiar nu e treaba cu bomba,este un pic de braconaj....
4.Plumbi: Momitor,plumbul pierdut doar daca este mal si mai nou miam luat niste chestii numite ANTI-TANGLE este o chestie care arata cam asa \_ iar in varful "unghiului" se agata plumbul,ca la cel cu plumb pierdut, se zice ca ar fii bun pentru a nu se incurca montura de firul principal.
5. Firul: Monofilament SUFIX XCELON 0,30MM pe 5 mulinete,iar pe alte 7 SUFIX DUO CORE 0.30. Pe 3 mulinete mai am si 7.2Metrii de textil 0.30 Pe post de inaintas.Iar la rapitor am un monofilament de 0,20 "Sirena" FLUO.

Monturile vi le cumparati sau le faceti?
Ce ace folositi?(firma-marime)
Folositi senzori/bambine? Rod-pod sau picheti ?

Mai dezvoltati si voi topicul... Sa stie lumea ca suntem aici )
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 09:34   #5
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Despre Crap

Acele in functie de anotimp si marimea bilelor, in general de la Gamakatsu (lw MB4) sau Korda (widegape). Marimile 2 sau 4.. aici fiecare si le alege dupa ce peste vrea sa dea si ce pune pe firul de par. Daca pui porumb e bine sa mergi pe ace cu tija dreapta si mai lunga. Monturile mi le fac intotdeauna singur sa stiu pe ce ma bazez si sa stiu unde s-a gresit daca am scapari.

Folosesc rod-pod (Rangerul de la Fox) si senzori, aveam ochii umflati cand pescuiam cu bambine.. acum este mult mai relaxant

Anti-tangle-ul este un tub flexibil pe care il pui pe firul principal, de la plumb in sus, ca sa nu se agate forfacul de fir dar totodata sa nu ranesti nici pestele.

Daca vrei nadire cu catapulta si racheta, ia-ti spod.

Last edited by B|shOp-VR6; 18-10-10 at 09:41.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 09:55   #6
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: Despre Crap

Eu folosesc ace de la Carp expert,gamakatsu si mai era o firma dar nu mai stiu cum ii zicea ). Si marimi tot asa 2-4 si uneori de 6.
In iarna acum am de gand sa imi achizitionez si eu un rod-pod cam de 5-6 posturi,senzorii ii am mai imi trebuie swingerele.
La anti tangle nu ne-am inteles :d nu ma refer la plasticul ala,care am la mai toti plumbii,am luat de la carp expert un set de 3 "ANTI-TANGLE" scrie pe ea si sunt 2 plastice imbinate la mijloc cu o bila de cauciuc de care este prinsa o agrafa de care se pune plumbul..cand ajung acasa le pozez sa iti arat,ca am mai auzit de mai multe "anti-tangle-uri"
@ SPOD- stiam despre asta ,dar imi statea pe limba cuvantul) am inteles ca este o lanseta care are 5-5.5 Lbs. Si trebuie neaparat una din aia daca nu vrei sa iti rupi lansetele bune.O sa imi iau si SPOD cu toate ca pana in primavara am de gand sa iau un vaporas de plantat cu 2 cuve si acolo nu o sa mai aiba importanta lungimea lansetei,lbs-urile etc. Cu toate ca sunt balti unde nu te lasa sa plantezi cu vaporasul,dar daca il iau o sa le caut pe alea unde este voie ))

Folositi inaintas la lansete?? Daca da ce lungime folositi?
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 10:13   #7
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Despre Crap

Eu pun 20m ca sa nu am stres cu pestele in mal. Recomandat ar fi de doua ori lungimea lansetei. Stiu despre ce vb tu acolo, la montura.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 10:02   #8
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: Despre Crap

Nu e cam mult 20m? Inseamna ca nici nu ai tamburul plin de guta?
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 10:40   #9
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Despre Crap

De unde ai scos-o?

Am BBLC-uri cu vreo 660m mono + 20m inaintas/tambur -> aproximativ 680m
de fir ) Ia arunca un ochi la poza si tine cont ca vreo 100m sunt in apa. Ti se pare gol?)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02445.JPG
Views:	492
Size:	2.11 MB
ID:	1701673  

Last edited by B|shOp-VR6; 19-10-10 at 10:48.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 08:42   #10
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: Despre Crap

am zis in conditiile in care pe una din mulinetele mele am pus monofilament si era plin tamburul si am adaugat 10m textil si mi s-a incurcat la nod...a fost doar o banuiala de a mea,nu cunosc inca chiar asa bine...sunt mai la inceput:P Iar tamburul tau e cam cam dublu fata de ale mele )

Am auzit si eu ca BBLC este o mulineta "potenta" inca nu am asa ceva,dar cu siguranta o sa imi achizitionez incet incet mulinete bune,momentan sunt la incepatori ))

P.S E foarte tare ROD-Podul.Felicitari de achizitii.
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 11:13   #11
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Despre Crap

Quote:
Originally Posted by gabitzUU View Post
am zis in conditiile in care pe una din mulinetele mele am pus monofilament si era plin tamburul si am adaugat 10m textil si mi s-a incurcat la nod...a fost doar o banuiala de a mea,nu cunosc inca chiar asa bine...sunt mai la inceput:P Iar tamburul tau e cam cam dublu fata de ale mele )

Am auzit si eu ca BBLC este o mulineta "potenta" inca nu am asa ceva,dar cu siguranta o sa imi achizitionez incet incet mulinete bune,momentan sunt la incepatori ))

P.S E foarte tare ROD-Podul.Felicitari de achizitii.
Pai trebuia sa mai tai din monofilament. Pe tambur trebuie sa ai in total cam cat spune producatorul mulinetei ca incape, in functie de grosimea firului pe care il folosesti. Daca ai inaintas textil, sa uzi intotdeauna tamburul (firul textil) la prima aruncare altfel iti face asa zisa "peruca". La fel, daca e foarte cald si pana schimbi nada ti se usuca textiul pe tambur, sa-l uzi iar altfel iar risti sa ti se incurce.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 09:33   #12
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: Despre Crap

Ahammm,mai auzisem ca inainte de lansera este bine sa uzi firul textil,dar in momentul ala uitasem complet...Iar cu monofilamentul sincer nu stiu cati metrii au intrat pt ca aveam un tambur de monofilament de 1500 metrii si chiar nu stiu cat a intrat pe mulineta respectiva,am pus si eu "dupa ochi" ...cand ma duc la rapitor(azi-maine-poimaine) nu stiu exact cand,o sa iau si lanseta cu care mi s-a incurcat textilul sa o probez la ud.

Referitor la rod-pod,vb cu un prieten si imi zicea ca are pe cineva care vinde rod-pod facut de el cu 6 posturi,3 senzori cu doar 2 milioane si zic hai ma sa merg sa il vad ca 200 lei nu e o avere pt un rod-pod cu 6 posturi si m-am dus sa il vad cand vad ca scoate niste teava Rectangulara de 20/20 din care iesea 18/18 m-a apucat rasul )) cand am dat sa il iau sa vad cat de greu e,nu prea puteam sa-l urnesc din loc...si l-am intrebat cat costa chestia aia si mi-a zis ca 200 lei dar pentru ca am venit cu prietenul lui mi-l lasa la 160 lei si am zis ca nu vreau pt ca e mult pentru niste fier,pe urma ca il lasa la 100 lei =))) si tot nu am vrut sa-l iau.pt ca era un *** ,niste fiare care ieseau unul din altul...decat ala mai bine clasicii picheti cu senzor....Si apoi m-am dus acasa si am cautat pe net un rod-pod de 6 posturi si nu prea am gasit ceva convenabil dar in schimb am gasit Unul de 3 posturi la pret foarte bun si ma gandeam ca daca iau 2 dinalea este mult mai bine..

Acesta este rod-pod-ul: http://www.totalfishing.ro/rod-pod-l...i-p-10523.html
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 15:43   #13
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Despre Crap

Sincer, nu cred ca-i stabil deloc... daca pui niste bete cu mulinete mai grele cred ca-l dai gata. Mai bine pune bani deoparte si nu fa greseala mea.. Sa-ti iei ca sa ai ce vinde pt ceva mai bun.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 15:56   #14
LDR

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 1
Default Re: Despre Crap

Quote:
Originally Posted by B|shOp-VR6 View Post
Sincer, nu cred ca-i stabil deloc... daca pui niste bete cu mulinete mai grele cred ca-l dai gata. Mai bine pune bani deoparte si nu fa greseala mea.. Sa-ti iei ca sa ai ce vinde pt ceva mai bun.
Quote:
Originally Posted by gabitzUU View Post
Am facut un topic si pentru CRAP,deoarece la crap este cea mai mare satisfactie cand il prindem.Eu personal,majoritatea sculelor care le am sunt pentru crap,deoarece cum am spus si mai sus acolo este satisfactia cea mai mare. Imi pare rau ca nu am poze cu sculele momentan,dar o sa le fac si o sa le postez aici,deoarece nu este nici un secret.

Ce ne intereseaza pentru crap in mod special:

1. Ce nada folositi fiecare din voi,cum o preparati?(ttx,arome,porumb etc.)
2.Cu ce naditi locul si cat de multumiti sunteti de scula?(rachete,catapulte,saculeti PVA,navomodel)
3.Montura folosita?( Montura fir de par,bomba, naditor cu 2-3 ace,etc.)
4.Ce tip de plumb folositi?(momitor,plumb pierdut,etc.)
5.Ce fir folositi? (textil,monofilament,0.25-0.28-0.30-0.45 etc.)

Alte "trucuri" pe care le folositi la pescuitul crapului.
Salutare ,

Razvan ma numesc, am 27 de ani si pescuiesc la crap de 3 ani.Sunt pentru pescuitul sportiv,prinde si elibereaza.Ma bucur ca s-a deschis acest topic ,in afara de masini sunt pasionat si de pescuit .Sper sa nu fie prea tarzie postarea mea dar sunt de putin timp pe acest site.

1. Nada pe care o folosesc la o partida de pescuit depinde de ce mananca pestele dar in special folosesc bile si seminte atat ca momeala dar si ca nada.
2. La nadit folosesc kobra ,saculet solubil,punga solubila , momitor .
3.Montura preferata este cea cu plumb pierdut ,este cea mai versatila montura , o poti ajusta in functie de necesitati foarte repede si montura in linie cu naditor .
Monturile m-i le fac singur , imi place .
4.Plumbul preferat de mine este cel pentru distanta,are forma unei torpile,imi place sa pescuiesc la distanta si in rest depinde de situatie.
5.In momentul de fata folosesc monofilament de 0.29 respectiv 0.27, nu as folosii mai gros decat daca exista agatatura si trebuie sa tragi de el.
6.Folosesc ace mici in general,cand spun mici inseamna nr. 10 mai ales primavara , 8 si mari nr. 6 .Prefer acele de la Korda am incercat si Nash,Kamasan,Gardner(sunt multumit ) si daca ma duc dupa balauri in agatatura as folosii Gamakatsu, sunt carnoase.Mentionez ca tin la siguranta pestelui si folosesc acele fara spin ( il pliez de tija acului cu un patent )
7.Senzorii pe care ai am acum sunt de la Energoteam si sunt multumit ,pana acum .
8.Folosesc picheti si nu rod-pod deoarece imi amplasez lansetele cum vreau , unde vreau si cu spatiu intre ele,sunt mai practici si mai ieftini .
9.Am doua seturi de cate 3 lansete, un set cu actiune progresiva pentru pescuit la distante estimative de 90-100 m si un set cu actiune rapida pentru distante de peste 100 de metrii.Sincer de cand mi-am cumparat lansetele rapide nu am mai pescuit cu cele progresive asadar ca sfat daca va plac lansetele rapide cumparativa pentru ca puteti sa pescuiti si la 50 de m si la 150 de metrii dar va trebuii sa aveti si o tehnica buna de aruncare altfel nu prea isi au rostul.
10.Am trei mulinete Okuma powerliner 600 de trei ani si sunt foarte multumit .
In mare parte v-am descris echipamentul , imi place sa merg pe balti unde pot sa pescuiesc linistit, sa contina crap mare si foarte mare , imi plac monturile finute si momelile mici(am avut rezultate bune cu asa ceva ),imi place sa pescuiesc la distanta si sa lansez cu forta,sa aduc pestele de la distanta ,drilul sa fie cat mai lung , bucuria enorma cand il pun pe saltea si mai ales cand il eliberez si stiu ca se va intoarce la locul lui cu bine .

Cateva mici sfaturi de la mine in urme celor trei ani de pescuit la crap :Mergeti pe balti renumite , folositi momeli si nade bune(chiar daca costa mai mult), folositi accesorii pentru monturi de calitate , informativa inainte de a merge pe o balta si cel ai important este sa aveti rabdare.Pescuitul crapului si mai ales cel mare inseamna chiar si zile de asteptare.

Va doresc fire intinse pe 2011 !!!

Toate bune,

Razvan.
LDR is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 15:50   #15
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Despre Crap

Va salut.Nu sunt un pescar inrait si as avea nevoie de un sfat : Duminica vreau sa merg la o partida de pescuit pe dunare,mai exact la podul de la Fetesti,si nu stiu ce momeli ,plumbi si ace sa folosesc. Sambata vreau sa merg la Dradonul Rosu sa imi cumpar ce imi trebuie dar spre rusinea mea nu stiu ce sa cerMa poate ajuta cineva? Multumesc. A,si inca ceva,pot sa ma joc cu o ligurita ceva cat stau cuminte lana lansete?
__________________
south's racersmotorsport www.sr-club.ro




www.forum.sr-club.ro
deniel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -