Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-15, 20:30   #16
costy911

Stock
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 6
Talking Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

multa bafta si app daca poti sa pui si u filmlet cu masina ca sunt tare entuziasmat de o sa iasa spor la treaba
costy911 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 17:28   #17
young_timer

Stage 3
 
young_timer's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 91
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Dupa cum se poate vedea in imaginile care le-am postat mai sus capacul distributiei, broasca , capacul termostatului si multe alte piese din aluminiu erau intr-o stare deplorabila. Am incercat la inceput dupa ce am vazut un filmulet pe youtube sa las piesele 2 saptamani intr-o vana cu motorina. Fara rezultat. Am incercat apoi ceva solutie industriala speciala foarte chimica. Aceasta a curatat toata murdaria dar piesele au ramas patate.Nu era ceva care sa ma multumeasca. Apoi din intamplare am aflat ca unchiul meu lucreaza la o firma care are o camera de sablare unde se poate sabla si ceva asa moale ca aceste capace. Si chiar el era cel care lucra acolo totul a venit ca o manusa Am reusit sa vopsesc si blocul motor cu vopsea rezistenta la temperatura cu albastru Ford. Eu zic ca arata bine. Capacele de culbutori si suporti motorului sunt sablate si vopsite electrostatic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0074.JPG
Views:	81
Size:	584.7 KB
ID:	3065628   Click image for larger version

Name:	IMG_0076.JPG
Views:	62
Size:	591.3 KB
ID:	3065629   Click image for larger version

Name:	IMG_0077.JPG
Views:	70
Size:	512.3 KB
ID:	3065630  

Click image for larger version

Name:	IMG_1413.JPG
Views:	71
Size:	2.20 MB
ID:	3065631   Click image for larger version

Name:	IMG_1414.JPG
Views:	55
Size:	2.06 MB
ID:	3065632  
__________________
FORD Capri 1969/BMW E12 525 1978/MERCEDES 250C 1969

Last edited by young_timer; 17-01-15 at 17:31.
young_timer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 17:33   #18
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Spor la treaba cu masina,ai ceva de munca!
Si fiindca tot esti la capitolul motor,ai vreo sursa de unde sa iei garniturile de la chiulase,simeringuri ceva?eventual un manual de reparatii?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 17:41   #19
young_timer

Stage 3
 
young_timer's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 91
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Spor la treaba cu masina,ai ceva de munca!
Si fiindca tot esti la capitolul motor,ai vreo sursa de unde sa iei garniturile de la chiulase,simeringuri ceva?eventual un manual de reparatii?
Multumesc. Iti pot face rost garniturile de chiuloasa si simeringuri, dar setul complet nici o sansa sa mai dai de el. Eu am primit setul complet de la cel de la care am cumparat masina. Manualul de reparatii l-am cumparat de pe motomobil.com si la cati bani am platit pe el speram sa primesc altceva decat o copie intr-un dosar cu sina Daca ai nevoie de el ii fac un xerox si il pun pe posta. E pt toate modelele MK1.
young_timer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 19:59   #20
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

M-ar interesa mai mult partea de motor,fiindca s-ar putea sa fie acelasi motor cu v4-le de pe taunus
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 20:12   #21
young_timer

Stage 3
 
young_timer's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 91
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
M-ar interesa mai mult partea de motor,fiindca s-ar putea sa fie acelasi motor cu v4-le de pe taunus
Motorul e acelasi.Lasa pe mesaj adresa de mail si vb mai multe.
young_timer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 23:04   #22
young_timer

Stage 3
 
young_timer's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 91
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Sunt pregatite si toate piesele pt motor...mai am doar cateva maruntisuri de cumparat...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0078.JPG
Views:	99
Size:	818.3 KB
ID:	3065748  
young_timer is offline   Reply With Quote
Old 19-01-15, 19:23   #23
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

bun asa. spor si sa pui poze cu evolutia
daman is offline   Reply With Quote
Old 19-01-15, 19:52   #24
young_timer

Stage 3
 
young_timer's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 91
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Quote:
Originally Posted by daman View Post
bun asa. spor si sa pui poze cu evolutia
Multumesc. Cu siguranta va voi tine la curent cu evolutia Apropo am un BMW E12 525 iar urmatoarea masina sper sa fie un E21 Am boala de mic pe ele...
young_timer is offline   Reply With Quote
Old 20-01-15, 00:31   #25
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Capra asta verde cred ca fost din Roman(avea nr de NT pe CIV?), stiu firul pana la un punct, pe urma s-a rupt A avut diverse preturi, culori parca..cine stie cu cat ai luat-o tu si de la a cata mana

Pacat ca n-ai intrebat si pe altii, iti aduceam un Haynes original si cre ca mai ieftin decat a fost pe motomobil

Te pot ajuta cu alte cele de prin UK, patria Fordurilor clasice?
Am avut si eu un MK I V4 1.3 din 70, acum e la Zoli de pe pagina 1. Am avut un bloc ruginit cu axa si ceva maruntaie prin el, l-am dat unui prieten cu 50 lei sa-si faca masa, s-o expuna in magazinul de piese auto..

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
M-ar interesa mai mult partea de motor,fiindca s-ar putea sa fie acelasi motor cu v4-le de pe taunus
Pot procura manuale Haynes din UK, vin in tara pe 28-29 si am o gramada de manuale de impartit la colegi forumisti, baga repede ce te intereseaza si ti-l aduc next week. Si piese daca vrei dar probabil dureaza mai mult pana vin, alea poate pe la vara/toamna cand mai aduc alte manuale, piese, etc
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-01-15, 13:11   #26
young_timer

Stage 3
 
young_timer's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 91
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Capra asta verde cred ca fost din Roman(avea nr de NT pe CIV?), stiu firul pana la un punct, pe urma s-a rupt A avut diverse preturi, culori parca..cine stie cu cat ai luat-o tu si de la a cata mana

Pacat ca n-ai intrebat si pe altii, iti aduceam un Haynes original si cre ca mai ieftin decat a fost pe motomobil

Te pot ajuta cu alte cele de prin UK, patria Fordurilor clasice?
Am avut si eu un MK I V4 1.3 din 70, acum e la Zoli de pe pagina 1. Am avut un bloc ruginit cu axa si ceva maruntaie prin el, l-am dat unui prieten cu 50 lei sa-si faca masa, s-o expuna in magazinul de piese auto..



Pot procura manuale Haynes din UK, vin in tara pe 28-29 si am o gramada de manuale de impartit la colegi forumisti, baga repede ce te intereseaza si ti-l aduc next week. Si piese daca vrei dar probabil dureaza mai mult pana vin, alea poate pe la vara/toamna cand mai aduc alte manuale, piese, etc
Pe carte imi apare doar un proprietar, cel din CJ deci tot ce-i posibil sa fi fost prin NT. In 40 de ani avea timp sa umble mult Oricum se vad cateva straturi de vopsea pe ea, deci a avut multe schimbari de look iar verdele specific gardului cu care a fost vopsita ultima data e cel mai cool
Chiar dupa ce am comandat am dat peste un post de-al tau si mi-a cazut fatza cand am vazut "copia" mai invata omul si din greseli...bine ca stiu acum daca am nevoie de ceva apelez cu incredere poate ma ajuti si cu ceva info daca ai avut si tu asa ceva...
young_timer is offline   Reply With Quote
Old 20-01-15, 14:51   #27
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Sau poate ca nu o fi aceeasi masina, e pe aici pe forum la un coleg(el a vandut-o in SB si de acolo...), la el avea motorul stricat, a mai cumparat unul de 1.5 de pe forum pt a face din2 unul bun.

Tocmai mi-am amintit ca englezii aveau V4 si V6 variantele Essex, nu stiu daca dau peste ceva V Cologne dar stau cu ochii in 16

Am avut si BMW E12 dar 528i :P

Pt botosu ala de cal vrei manual? Parca am vazut ca ar exista(pt W123 este de 250/280 carb/injectie si alt manual pt diesel) dar n-am cautat in mod special.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-01-15, 15:17   #28
young_timer

Stage 3
 
young_timer's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 91
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Sau poate ca nu o fi aceeasi masina, e pe aici pe forum la un coleg(el a vandut-o in SB si de acolo...), la el avea motorul stricat, a mai cumparat unul de 1.5 de pe forum pt a face din2 unul bun.

Tocmai mi-am amintit ca englezii aveau V4 si V6 variantele Essex, nu stiu daca dau peste ceva V Cologne dar stau cu ochii in 16

Am avut si BMW E12 dar 528i :P

Pt botosu ala de cal vrei manual? Parca am vazut ca ar exista(pt W123 este de 250/280 carb/injectie si alt manual pt diesel) dar n-am cautat in mod special.
Tot ce-i posibil sa nu fie asta...oricum si asta are un trecut dubios se vede ca s-a umblat la motor la greu si s-au facut ceva adaptari romanesti..gen carburator Dacie ,suport alternator cu brevet de inventator,alternator rusesc...si multe altele...dar am cumparat masina pt ca motorul functiona(am venit cu ea pe roti de la TG-Mures), deci cam am toate piesele sa pot sa-l ansamblez.Poate ma ajuti cu un suport de alternator si un alternator..pun ceva imagini cu ce am nevoie mai incolo.
Bmw-ul E12 e bijuteria coroanei e o placere sa merg cu el...140 km/h
fara probleme...
Mercedesul e W114 coupe...si chiar am nevoie de un manual pt ca nu mai stiu cum vin toate la carburatoare. Si nu am gasit o masina cu 250C doar 250CE sa pot vedea cum vin puse exact. Gasim??
young_timer is offline   Reply With Quote
Old 20-01-15, 15:36   #29
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Cautam

Am transpotat unul cu platforma de la AR la bucale acum cativa ani, stare ff buna dar cu 240D, adus din Austria. S-a vandut in Ro cu 300-350 Eu data acte

Capra mea avea motorul nefunctional, tot Carfil pe el si alternator de altceva cu suport manufacturat parca, tabla proasta, reparata de niste pustani, interior uzat, acte vechi, i-am facut CIV si l-am vandut ieftin la 700 EU.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-01-15, 15:48   #30
Zakk

Stage 5
 
Zakk's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 664
Default Re: Masina mea Old School - Ford Capri MK1 1969

Ce de activitate pe acest topic,Capriul verde nu a fost cumva al lui Shrink? spor la treaba in continuare...
Zakk is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -