Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-12, 23:47   #1
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

scurta prezentare: masina este in posesia familiei mele din 1972, fiind fabricata in 1970, a costat atunci SH=80000lei, a vazut si vremuri bune si rele, ne-a dus la munte si la mare dar dupa anii 1990 a cam cazut in dizgratie si datorita faptului ca prinsese epoca anterioara revolutiei fusese reparata cu piese de la diverse donatoare, finalul pentru care a fost trasa pe dreapta era o carpacire a motorului cu niste pistoane de DACIA si o rectificare brutala a chiulasei motorului de circa 8mm fapt ce a dus la producerea unui colaps de supraincalzire soldat cu explozia radiatorului de apa si a motorului prin deteriorarea chiulasei iremediabil. Mai sarisera niste animale de copii pe plafon si intrand in ea au dat cu picioarele in bord spargand aparatul de radio care nu s-a lasat demontat, ulterior salvat de mine si ceasurile de Bord cu turometru au fost de asemenea distruse iremediabil.Eu tot visam la un OPEL MANTA A bot de rechin si dupa ce m-am sfatuit cu tatal meu care este de formatie inginer de mecanica fina mai precis de ceasuri ce-i de facut am trecut la reanimare.
M-am dus cu 1000euro la Mosul care avea o manta Galbena vizavi de Biserica CASIN dar acesta m-a gonit ca el visa 5500euro pe masina in 2004 ca dorea sa zugraveasca vila de acesti bani, asa ca am renuntat la OPEL MANTA, ascultand sfatul tatalui meu care mi-a zis: Apuca-te si intinde-te la o masina pe care o poti reconditiona, mai mica si mai la indemina cu cilindree redusa, nu te apuca de proiecte mari si energofage sa imbatrinesti si sa iasa o mantuiala kitsch.
Trebuie sa-i multumesc calduros colegului de forum OVA777 care m-a ajutat sa achizitionez contra cost o multime de piese de pe EBAY.Pozele spun totul de la cum arata masina dupa vopsit cu bara de Ford Explorer si faruri de Golf2, etc.
M-am decis sa ma alatur acestui forum pentru ca nu sunt afiliat la RETROMOBIL, ii cunosc pe majoritatea membrilor inclusiv pe d-nul Stoian Cristian cu avatar Walker pe acest forum, i-am admirat masinile de-a lungul timpului si-i respect munca, am cunoscut multi oameni entuziasti care s-au apucat de proiecte nerealiste si nu le-au dus la capat pentru ca nu au avut pe de o parte tenacitatea si pe cealalta parte puterea economica necesara.
Incepand cu tinichigii care vor sa te jupoaie si terminand cu vopsitorii sleahta de betivi si profitori fara cuvant care se apuca de multe alte lucrari deodata si numai de a ta nu o mai fac odata, terminand cu electricienii care inoada firele in loc sa le cositoreasca sau sa le puna papuci si alte lucruri din acestea pot compromite un proiect.
Si eu am avut zile de nervi dupa vopsitorie cand ducand masina la un tapiter pe cheiul Dambovitei in apropiere de Timpuri Noi m-am trezit ca-mi gaurise plafonul cu un burghiu, fiind nevoit sa-l plumbuiesc si implicit sa-l revopsesc.
Am indurat multe inclusiv faptul ca labagii de la ITP private nu vor sa-mi faca ITP pe bune si cereau cu nerusinare spaga pina la 100euro, fiind nevoit in ultimii 6ani sa-i fac direct ITP-ul direct la RAR.
Ma oprea politia la miez de noapte parca eram o victima sigura si comentau ca fac pariu cu mine ca nu am ITP,RCA,cautau defectiuni la instalatia electrica sau de evacuare, noxe, eventuale urme de coroziune, din pacate citatul din Razboiul Stelelor se aplica invariant: Forta actioneaza asupra mintilor slabe adica ii lasam sa se consume apoi sfarseau invariant ca vor sa se pozeze linga masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG-20120504-01545.jpg
Views:	230
Size:	1.56 MB
ID:	2621869   Click image for larger version

Name:	IMG-20120504-01546.jpg
Views:	116
Size:	1.62 MB
ID:	2621870   Click image for larger version

Name:	IMG-20120504-01547.jpg
Views:	93
Size:	1.58 MB
ID:	2621871  

Click image for larger version

Name:	ok_63506.jpg
Views:	207
Size:	45.1 KB
ID:	2621872   Click image for larger version

Name:	ok_63511.jpg
Views:	129
Size:	42.2 KB
ID:	2621873   Click image for larger version

Name:	pozeRadu 659.jpg
Views:	126
Size:	177.8 KB
ID:	2621874  

Click image for larger version

Name:	pozeRadu 660.jpg
Views:	101
Size:	169.1 KB
ID:	2621875   Click image for larger version

Name:	pozeRadu 661.jpg
Views:	80
Size:	184.1 KB
ID:	2621876   Click image for larger version

Name:	pozeRadu 662.jpg
Views:	130
Size:	191.8 KB
ID:	2621877  

Click image for larger version

Name:	pozeRadu 665.jpg
Views:	173
Size:	189.4 KB
ID:	2621878   Click image for larger version

Name:	pozeRadu 666.jpg
Views:	102
Size:	187.5 KB
ID:	2621879   Click image for larger version

Name:	pozeRadu 667.jpg
Views:	148
Size:	145.0 KB
ID:	2621880  

__________________
fan motoare diesel
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 23:53   #2
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

primele 3 poze cu capota motor vopsita argintiu sunt de fapt si ultimele interventii facute in vara aceasta dar cam atit ca am mai luat si o pauza pentru iarna, acum intentionez sa vopsesc masina in negru metalizat dar sunt in contradictie cu fratele meu care este in fapt si vopsitorul.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 08:46   #3
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

foarte tare masina
daman is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 20:27   #4
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

recunosc ca m-am lasat pe tanjeala putin sa salvez si alte proiecte dar timpul este cam scurt cand lucrezi multe ore pe zi pentru un salariu pe timp de criza.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 20:50   #5
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

Am citit partea introductiva a subiectului, insa... poate n-am citit eu bine, poate n-ai precizat tu.. cum ai ajuns de la Manta la Kadett?? ai inceput sa povestesti ceva, apoi ai omis partea cu introducerea modelului kadett B

in rest, numai admiratie pt restaurare
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 13:37   #6
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

De-a lungul timpului am avut momente cand am dorit sa abandonez proiectul KADETT B si doream o MANTA A sau un REKORD COUPE-Commodore 1967, dar de fiecare data nu gaseam una mai bunicica, sau preturile cerute pe masinile vizionate erau relativ ridicate fata de de starea in care se aflau masinile.Nu-i condamn si-i inteleg ca cereau preturile mari pe masini energofage financiar, pentru ca fiecare avea o motivatie sentimentala sau financiara(samsareala) si exploateaza latura umana ce se numeste pasiune traducand-o in jecmaneala.Un samsar cu un REKORD COUPE mi-a replicat odata in textul tipic de intimidare a clientului: ca numai oamenii bogati si cu bani au pasiuni, pentru restul muritorilor de rand este doar o chinuiala concretizata in gaura din izmene. Nu era in intentia mea sa-l contrazic, mai ales ca eu faceam parte din patura proletara mai saraca.Nu am ajuns la stadiul de gaurirea izmenelor ca am mai luat pauze in acest proiect.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 18:01   #7
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

arata foarte bine masina,pe spate se puteau face rotile un pic mai late dar e foarte bine si asa
daman is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 20:19   #8
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

Va intrebati de ce am postat pe forum asa de tarziu si m-am decis acum? de ceva timp fratele unui coleg de servici si nepotul meu tot spuneau ca este inca o masina culoarea la a mea prin Bucuresti si aduna toate laudele si chiar a postat pe 4tunning cu un supertopic.Este fosta masina B-06-GIS daca nu ma insel de undeva din Colentina luata si restaurata cu multa pasiune anul trecut, nu cunosc de cine este detinuta la momentul actual, dar nu este identica la forme cu mea, deoarece este model Kadett B LS la 4usi cu tamburi de frana pe fata si spate, adica un hatchback timpuriu, se vede ca s-a depus munca multa la reconditionarea ei, cinste celui care a luat-o si din ce am citit acesta mai detine un frumos exemplar de Opel Super6 de asemenea bine intretinut.
Ei bine am decis sa-i schimb la masina mea culoarea si sa nu o mai confunde cineva cu cealalta surata a ei, cand va incepe procedura, acest lucru mai este de stabilit peste cateva zile cand voi intra in priza cu materialele de vopsitorie deoarece voi alege tot o culoare de OPEL originala.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 11:24   #9
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

o aventura interesanta, este exact ceea ce intampina toti cei ce se apuca de restaurat masini si ajung la un asemenea stadiu. Ma bucur ca ai pastrat masina desi nici celelalte modele pe care le-ai fi facut nu erau de neglijat, dar ai dreptate, fiecare trebuie sa se gandeasca bine inainte sa inceapa restaurarea unei masini. Multi incep putini le si termina. Imi place vopseaua masinii tale si as vrea sa iau legatura cu vopsitorul tau pentru un proiect. Lasa-mi pe pm eventual datele de contact.
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 17:00   #10
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

Foarte bine arata masina ta....felicitari
Suna foarte bine culoarea Opel originala si chiar ma intreb daca mai gasesti pe undeva...
faustino is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 20:58   #11
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

Eu sunt unitatea de service.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 22:49   #12
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

mi-au venit acum si portfuzetele fata pentru discurile ventilate deoarece aveam o problema inceputa acum 25de ani cand in urma unei gropi s-a deformat portfuzeta stg si cum nu se gaseau pe atunci s-a inlocuit stg si dr cu portfuzeta de kadett C si aveam mereu o cadere ciudata in stg deoarece si capetele de bara se bagau de jos in sus pe portfuzeta afectand manevrabilitate.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 02-12-12, 15:52   #13
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

arată foarte bine mașina. la ce culoare te-ai gāndit ? un vișiniu ori un albastru subaru .. ?
Tis-ul is offline   Reply With Quote
Old 02-12-12, 17:11   #14
nicu rares

Stage 5
 
nicu rares's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 561
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

am de ales intre un maro metalizat de Dacia Duster si un negru cu perla albastra de Mercedes.
nicu rares is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 18:57   #15
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Masina mea OPEL KADETT B 1.2s

Quote:
Originally Posted by nicu rares View Post
am de ales intre un maro metalizat de Dacia Duster si un negru cu perla albastra de Mercedes.
A 2 varianta e perfecta

Este doar o parere..
R.Equinox is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -