Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-12, 17:44   #31
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Re: My Japanese Muscle Car

xD eu as fi ramas la 6 in linie dar daca poti procura si monta un v8, fa-o fara sa te uiti in spate, binenteles sa pastrezi si batranelul original xD undeva in garaj
__________________
AG - 92 - KID
tehkid is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 18:31   #32
ivan_ovidiu

Stage 4
 
ivan_ovidiu's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 196
Default Re: My Japanese Muscle Car

In primul rand ...bravo pt asemenea achizitie.....Eu personal inca nu sunt muscat de febra japonezelor,dar motorul asta ma intriga! Are cumva un turbo acolo sau mi se pare?! ...ma holbez fara rezultat. Oricum, daca are,musai sa faci ceva frumos cu el.
ivan_ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 20:26   #33
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: My Japanese Muscle Car

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
pe asta ma prefac ca nu am citit-o )

Cu masina asta ma refeream:P


Quote:
Originally Posted by tehkid View Post
xD eu as fi ramas la 6 in linie dar daca poti procura si monta un v8, fa-o fara sa te uiti in spate, binenteles sa pastrezi si batranelul original xD undeva in garaj
De procurat nu-i greu, l-am gasit deja si se poate monta, dar azi totusi m-am hotarat sa nu-l mai pun, ramane motorul original, mai bineinvestesc in piese originale pt. masina.

Quote:
Originally Posted by ivan_ovidiu View Post
In primul rand ...bravo pt asemenea achizitie.....Eu personal inca nu sunt muscat de febra japonezelor,dar motorul asta ma intriga! Are cumva un turbo acolo sau mi se pare?! ...ma holbez fara rezultat. Oricum, daca are,musai sa faci ceva frumos cu el.
Nici eu nu sunt fan japoneze, dar sunt fan masini frumoase si nu are cum sa nu-mi placa asta sau Celica GT sau Skyline Fastback sau Nissan 260ZX, adevarul e ca sunt o droaie de masini superbe de care nici nu am auzit pana acum.
Nu, motorul e aspirat, ziceam in posturile de mai sus, ca aspect se tine aproape de original, motorul m-am decis sa nu-l mai schimb iar interiorul doar reconditionat.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 20:48   #34
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: My Japanese Muscle Car

E o decizie buna pastrarea motorului original, la cat de rara e masina asta... Facut un test de compresie, sa vezi cata viata are in el, daca trebuie, reconditionat, si in rest, ulei, benzina si ce mai trebuie
__________________
Lada 1500- under construction
Powered by 2xWeber DCOE 40 - Classic Power for Classic cars
Lada Club Romania
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 21:51   #35
pitulaki91

Stage 4
 
pitulaki91's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 220
Default Re: My Japanese Muscle Car

Felicitari pentru masina! Keep it original !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	etch-a-stech.jpg
Views:	150
Size:	166.1 KB
ID:	2456161  
pitulaki91 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 22:17   #36
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: My Japanese Muscle Car

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
E o decizie buna pastrarea motorului original, la cat de rara e masina asta... Facut un test de compresie, sa vezi cata viata are in el, daca trebuie, reconditionat, si in rest, ulei, benzina si ce mai trebuie
Compresie 8.5, e relativ ok, trebuie o segmentare (cred), tacheti noi si reglat totul, cateva mufe distruse de mecanicii romani, bucse si capete de bara, practic o revizie completa. Dupa ce vad ca e totul "la linie" ma apuc de interior/exterior.
Quote:
Originally Posted by pitulaki91 View Post
Felicitari pentru masina! Keep it original !
Aproape original o sa fie, cel putin cat o sa fie la mine masina voi avea doar jante mai mari putin, schimb oglinzile cu ceva oldschool cromat si atat. De fapt mint, vreau si muzica, dar trebuie sa o ascund bine fara sa modific nimic.
In imaginea ta e 260-ul..mai rar si mult mai frumos
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 22:38   #37
pitulaki91

Stage 4
 
pitulaki91's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 220
Default Re: My Japanese Muscle Car

E frumos si 280-ul ! Ai putea sa pui oglinzile pe aripi, cred ca da bine dar gusturile nu se discuta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	5180273183_5e2bc428ee_b.jpg
Views:	266
Size:	152.6 KB
ID:	2456219  
pitulaki91 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 11:20   #38
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: My Japanese Muscle Car

Quote:
Originally Posted by pitulaki91 View Post
E frumos si 280-ul ! Ai putea sa pui oglinzile pe aripi, cred ca da bine dar gusturile nu se discuta!
M-am gandit si la varianta asta, si mie imi plac dar depinde ce oglinzi gasesc, si cum folosesc masina in oras o sa fie mai dificil....
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 10:05   #39
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: My Japanese Muscle Car

Masina este geniala !
Si eu visez la un 240z(Devil z) de vreo 2 ani , dar nu ma asteptat sa vad un 280z in romania ! Spor la reconditionat , o bijuterie rara!
__________________
Fiat Grande Punto 1.2

Y!mes : red.boy_89

Like me on facebook

http://ptdaniel.blogspot.ro/
Я7B. is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 14:50   #40
Ecsodus

Stage 2
 
Ecsodus's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 55
Default Re: My Japanese Muscle Car

Quote:
Originally Posted by Я7B. View Post
Masina este geniala !
Asta vroiam sa zic si eu inca de la prima pagina si la fel nici eu nu ma asteptam sa fie unul in romania,mai ales de 20 de ani...cineva probabil s-a distrat cand a ajuns masina la noi ) apoi saraca a fost parasita.Felicitari de masina! personal cand vad cate proiecte interesante sunt pe 4 tuning am o stare de dezamagire fata de mine si de golfuletul meu care e aproape nou p.s buna alegerea facuta cu pastrarea motorului:P
__________________
Ecsodus is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 19:59   #41
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: My Japanese Muscle Car

Quote:
Originally Posted by Я7B. View Post
Masina este geniala !
Si eu visez la un 240z(Devil z) de vreo 2 ani , dar nu ma asteptat sa vad un 280z in romania ! Spor la reconditionat , o bijuterie rara!
Crede-ma ca si eu vreau unul, da-s extrem de rare, pe mobile.de parca erau vreo 4....
280-ul cred ca-i singurul din Romania, spor o sa fie din placere, dar din pacate mai trece pana incep sa o fac. Deocamdata o folosesc asa, masina de zi cu zi, problema-i ca consuma cat vrea ea in Cluj)

Quote:
Originally Posted by Ecsodus View Post
Asta vroiam sa zic si eu inca de la prima pagina si la fel nici eu nu ma asteptam sa fie unul in romania,mai ales de 20 de ani...cineva probabil s-a distrat cand a ajuns masina la noi ) apoi saraca a fost parasita.Felicitari de masina! personal cand vad cate proiecte interesante sunt pe 4 tuning am o stare de dezamagire fata de mine si de golfuletul meu care e aproape nou p.s buna alegerea facuta cu pastrarea motorului:P
A fost adusa de un nene din Arabia Saudita, condusa o vreme, reparata de toti idiotii apoi vanduta, nedeclarata si vanduta iarasi la cineva care vroia sa o reconditioneze. Masina mergea in 3 pistoane, o groaza de chestii date peste cap consum de 1 galeata/km si slabe sanse de a ajunge undeva cu ea. Nu aveau nici posibilitati si au pus-o de vanzare, uite asa a ajuns la mine.

Ia-ti un Golf 2, si eu am avut unul si-mi pare enorm de rau dupa el:P

Stai linistit ca si eu am masina mai nou (dupa 2000), nu-i pont cu o masina veche sa umbli zilnic.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 22:02   #42
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: My Japanese Muscle Car

Si totusi nu arata rau cu jante mai mari si putin coborata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Nissan-Fairlady-Z-S130-950x712.jpg
Views:	440
Size:	218.6 KB
ID:	2460575  
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 12:25   #43
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: My Japanese Muscle Car

Salut

Ce cutie de viteze are bestia ? Poti eventual daca nu e prea mare deranjul sa i-mi faci si mie o poza la cutie cand te bagi pe sub ea data viitoare ?

Multumesc mult,

bafta cu japoneza.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 12:47   #44
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: My Japanese Muscle Car

mai antilles, m-ai uimit) am vazut titlul topicului si vad ca e al tau... felicitari de achizitie si spor la restaurat!
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 12:58   #45
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: My Japanese Muscle Car

Uite aici ceva foarte interesant : http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_280Z#280Z
Я7B. is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -