Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-12, 09:17   #1
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Post montare carburator

salutare am un fiat uno din 88 motor 1,0, am o intrebare merge montat carburator de dacie pe el? daca da ce mai trebuie schimbat la motor? si ce probleme apar daca il schimb si ii pun unul de dacie?
__________________
bandera is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 09:52   #2
SSteFan

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 836
Member of:
[VW]
Default Re: montare carburator

si pe mine ma batea gandu sa pun un pe golf 3 monopunct carb dublu corp dar mia spus cineva ca o sami consume minin 15..si nu prea are sens..puterea pe care tio ofera..aprox 15 cai nu e atat de semnificativa ca sa iti consume atat de mult...
__________________
Vand Jante Si Anvelope SH!!!

0744331122 - STEFAN


CLICK PE LINK!!!


https://www.facebook.com/JanteSiAnvelope
SSteFan is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 09:58   #3
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Default Re: montare carburator

Quote:
Originally Posted by SSteFan View Post
si pe mine ma batea gandu sa pun un pe golf 3 monopunct carb dublu corp dar mia spus cineva ca o sami consume minin 15..si nu prea are sens..puterea pe care tio ofera..aprox 15 cai nu e atat de semnificativa ca sa iti consume atat de mult...
asta nu e injectie e tot carburatie.. si nu ii pun acum dublu corp vreau sai pun unul normal, vreau sa l schimb ca asta mananca in draci ca e jegos trebuie curatat si reglat si plus de asta la asta d dacie gasesc piese mai usor si ietine
bandera is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 10:21   #4
SSteFan

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 836
Member of:
[VW]
Default Re: montare carburator

aa am inteles..atunci cred ca ar merge pus direct..dar nu sunt sigur...scuze..nu te pot ajuta...
SSteFan is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 11:23   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: montare carburator

De mers merge si alte modificari teoretic nu trebuie sa faci,doar ca,daca nu se potriveste la flansa,trebuie o flansa adaptoare,si trebuie sa faci adaptare la filtrul de aer...
Dar acum ce carburator ai?ca n-o fi asa greu sa-l speli putin...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 11:31   #6
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Default Re: montare carburator

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
De mers merge si alte modificari teoretic nu trebuie sa faci,doar ca,daca nu se potriveste la flansa,trebuie o flansa adaptoare,si trebuie sa faci adaptare la filtrul de aer...
Dar acum ce carburator ai?ca n-o fi asa greu sa-l speli putin...
e weber carburatoru dp ia osa il las pasta dupa ce il spal si il regle ca trage bn cu el da consuma mult.. nu e reglat cred ca imi ineaca bujiile e avansu are trebuie reglat bn de cineva care se pricepe..
bandera is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 11:32   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: montare carburator

In pantelimon dupa cora la automarcus sau ceva de genu...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 11:36   #8
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Default Re: montare carburator

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
In pantelimon dupa cora la automarcus sau ceva de genu...
osa ma duc sa ma interesez pe akolo cand se mai incaleste, ideea e ca carfilu asta de dacie se potriveste la fansa, da cred ca trebuie si delcou si altele schimbate..
bandera is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 12:22   #9
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: montare carburator

Nu ai de ce sa schimbi si delcoul si alte chestii,crede-ma daca se potriveste la flansa,si la cablul de acceleratie atunci o sa mearga sigur
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 17:50   #10
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: montare carburator

Acum vin si eu, ca Gica Contra (sper sa nu-mi fie luat in nume de rau), dar daca motorul e de 1.0, de ce crezi ca prin montarea unui carburator de dacie (respectiv de1.3) vei scoate consum mai mic? Sunt sigur ca weberul de pe masina ta, daca e reglat cum trebuie, e mai economic si mai performant decat cel de dacie...
Asta este doar o parere personala!
Bafta
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 18:50   #11
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: montare carburator

Daca nu e decalibrat si foarte uzat, repara carburatorul masinii. Crima cu carburatorul de dacie eu zic sa o lasi ca ultima solutie. Weberul, fie el si dublu, odata curatat se regleza usor.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 14:40   #12
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Default Re: montare carburator

Quote:
Originally Posted by jimmy_rph View Post
Acum vin si eu, ca Gica Contra (sper sa nu-mi fie luat in nume de rau), dar daca motorul e de 1.0, de ce crezi ca prin montarea unui carburator de dacie (respectiv de1.3) vei scoate consum mai mic? Sunt sigur ca weberul de pe masina ta, daca e reglat cum trebuie, e mai economic si mai performant decat cel de dacie...
Asta este doar o parere personala!
Bafta
da, ai dreptate e mai performant asta dp masina dar consua mult.. trebuie reglat.. daca nu e decalibrat cum a zis si anndi osa il curat si il duc sa l regleze cineva care se pricepe la fiat uno.. sau la un mecanic bun
bandera is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 15:06   #13
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: montare carburator

Pai asta spuneam si eu, ar fi pacat pt ca Weber sunt niste carburi f bune, nu se compara nici pe departe cu carfilul de dacie. Du-te cu el la service-ul ala din Pantelimon unde a zis julaikos, si sunt sigur ca o sa-i dea de cap.
Bafta!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -