Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-12, 17:01   #61
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Ce simptome are ?
FED express is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 18:19   #62
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

merge in 3... am schimbat bujia, a mers in 4 pentru...20 de km? si din nou merge in 3... si consuma si consuma si consuma
mba is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 22:40   #63
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Quote:
Originally Posted by mba View Post
merge in 3... am schimbat bujia, a mers in 4 pentru...20 de km? si din nou merge in 3... si consuma si consuma si consuma
Cauta un meserias bun care sa-ti verifice tot ce tine de aprindere.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 23:25   #64
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Fum scoate cand merge in 3? Ce culoare este?
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 01:23   #65
mojoOOo

Stage 4
 
mojoOOo's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 289
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Frumoasa rau masinuta.Spor la treaba!
mojoOOo is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 08:07   #66
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Fum scoate cand merge in 3? Ce culoare este?
scoate fum tot timpul cand plec de pe loc... alb/albastru

in mare parte stiu ce trebuie sa ii facem, stiu si cine va face, sper doar sa nu fie mai grav decat de asteptam

o sa incepem cu segmenti si bujii... si cat tot avem motorul desfacut mai vedem ce e pe acolo, bani sa fie
__________________


Build the car you want, not the car the internet wants.
mba is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 12:21   #67
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Daca e albastru inseamna ca sunt dusi segmenti sau simerigurile de la supape... cam astea sunt singurele parti in care uleiul poate ajunge in camera de ardere daca ajunge sa-ti mearga in 3 inseamna ca pistonu ala papa mult ulei, asa de mult incat iti inunda bujii si nu mai da scanteie, nu mai da scanteie = merge ca proasta in 3... am avut si eu o astfel de problema

Bafta la reparat
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 16:41   #68
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

da, cam asta ar fi si stiam de problemele astea de cand am cumparat masina...

sper sa se rezolve doar cu segmenti
mba is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 21:51   #69
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Consumul de ulei la un motor provine in proportie mai mare de 70% prin chiulasa (simeringuri de supapa duse, ghiduri uzate, etc). Mare atentie, la un motor care prezinta uzura mare la cilindrii (cel mai relevant este un test de compresie inainte de toate), segmentarea e o frectie la piciorul de lemn (si sunt cazuri extreme in care segmentul nou poate sa loveasca/agate in umarul de uzura format la cilindru, si sa distrugi pistonul)
__________________
Lada 1500- under construction
Powered by 2xWeber DCOE 40 - Classic Power for Classic cars
Lada Club Romania
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 20:35   #70
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

ok...sfaturi bune

test de compresie i'as putea face dar nu stiu daca imi zice mare lucru... adica da, pierde compresia rau de tot imi dau seama dupa ce completez cu ulei ca merge mult mai bine...

asta cu simeringuri de supape si ghiduri nu ma prea pricep mai multe detalii in ce consta repararea/inlocuirea lor?

eu momentan imi doresc sa o fac sa mearga din nou in 4...si schimbatul bujiei nu ajunge pt ca o strica din nou, am mai auzit ca ar putea fi avansul dereglat
si sa vad ce ii pot face sa nu il stric mai rau deoarece la iarna/primavara (sau cand adun suma de bani necesara) vreau sa il desfac si sa trec la minim 1500
mba is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 21:28   #71
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Prin efectuarea testului de compresie, iti poti da seama cata viata are motorul in el, deci este foarte relevant. Eu zic ca sunt doua cauze, pt care iti merge in 3 dupa o vreme, compresia scazuta si consumul de ulei. Scenariul cel mai probabil e sa nu ai compresie pe acel cilindru, din cauza uzurilor mari, sau din scoaterea din uz a segmentului. Acest lucru se produce usor, iti sunt gata simeringurile de supape, iti patrunde ulei in camera de ardere intre coada supapei si ghid, se formeaza calamina, plus amestecul de ulei/benzina patrunde intre segmenti si ii blocheaza. Astfel nu iti lucreaza acel segment, nu etanseaza, iti merge prost, si dupa o vreme iti scuipa bujia, astfel incepe sa mearga in 3. Bujia de la cilindrul respectiv este neagra, si de cele mai multe ori balteste in ulei+benzina.

Remedierea e sa dai jos motorul, desfaci chiulasa, verifici ghidurile de supape, schimbi simeringurile (asta daca ai, sunt unele motoare care nu au asa ceva, etansarea o face jocul intre coada supapei si ghidaj, de ex Dacia1300), daca supapele nu sunt uzate si etanseaza bine+ghidurile nu prezinta uzura, le pui la loc (asta verifici inainte sa desfaci chiulasa, cu supapa neactionata, torni benzina in canalizatie, si te uiti daca picura sau se umezeste). Daca sunt uzate la talere, eventual se pot rectifica.
Sa faci o chiulasa pt 4cilindrii costa ~100-150 lei + piesele aferente.

Dupa ce chiulasa e in regula te apuci sa vezi in ce stare sunt cilindrii, si eventual daca este cazul pui alti segmenti, sau ii deblochezi pe astia (trebuie sa se miste liber, sa nu stranga sau sa fie intepeniti -asta cu pistonul demontat si segmentii pe el).
Daca schimbi segmentii si nu faci chiulasa, risti sa ii scoti din uz iara, de la uleiul care intra in camera de ardere pe la supape...
Daca iti scoate fum, iti consuma ulei, fi sigur ca ai probleme si cu chiulasa, la simeringurile de supape, sau daca nu ai, cu ghidurile/supapele !

Last edited by k.lada; 04-06-12 at 21:55.
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 23:46   #72
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

Pretul acela de 100-150 ron nu prea e lavabil aici,chiulasele de boxer racit pe aer in general nu se planeaza,sau costa mult prea mult nefiind etansare "la fata" . Insa eu cred ca problema tine de supape
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 00:34   #73
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

despre aceasta alezare am mai citit si da ar costa ceva mai mult... oricum nu o voi face acum pentru ca dupa cum am zis vreau ca cumpar piesele necesare pentru 1.5 si sa maresc cota cand le voi duce la "nenea"....

despre supape/segmenti cand o sa desfacem motorul vedem mai exact despre ce e vorba...in mare parte acolo e problema o sa il schimb pe cel care pare sa faca probleme...sau pe toate daca o sa ma descurc din punct de vedere financia...o sa fac si poze si poate va puteti da mai bine cu parerea oricum merci mult de informatii...foarte folositoare
mba is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 19:54   #74
BV_88_SIK

Stage 5
 
BV_88_SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 461
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

mult spor si un buget pe masura iti doresc,colegu'.
(sa nu ma uiti cu plimbarica aia-(cea mai simpatica masina de pe colina universitatii)
BV_88_SIK is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 01:42   #75
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School- VW Käfer 1969

merci merci! vineri cel mai probabil dar nu promit... promit ca nu pleaca masina de acolo fara sa te sun in schimb
mba is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -