Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-12, 17:04   #211
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
Unde ti le faci? la Baia Mare ?
Da , inca nu e sigur nimic , am vorbit cu omul si o sa trec pe la el sa vad daca le poate face
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 20:23   #212
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
Da , inca nu e sigur nimic , am vorbit cu omul si o sa trec pe la el sa vad daca le poate face
la cate a facut pana acum nu vad de ce nu ar putea sa-ti faca si tie
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 15:24   #213
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Baieti am si eu o intrebare, dar vreau sa va explic prima data ce vreau sa fac...

Vreau sa pun distantiere pe spate ( 2-2,5 cm) ca sa iasa rotile sa fie la nivel cu aripa la fel ca si pe fata...banuiesc ca prezoanele care le am acum nu vor mai fi bune pentru ca sunt cam scurte...sunt alte masini stock care au prezoane mai lungi sau e o dimensiune standard pentru ele? intreb asta ca poate am norocul sa gasesc la cineva...

Ma mai gandeam sa pun prezoane cu piulita (sau nu stiu care cum se numesc, eu am acum "surube") ... dar aceste prezoane cum sunt prinse in tambur de exemplu, sunt doar infiletate sau au si in tambur o piulita care le tine stranse?

Va rog sa ma scuzati daca am spus vreo prostie
__________________
Masina mea:
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 19:40   #214
red_fury

Stage 5
 
red_fury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 402
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Din cate stiu eu nu ai nevoie de prezoane mai lungi...decat de inca 4 suruburi pe fiecare roata. Pentru masina cu 4 prezoane distantierul va avea 8 gauri. In 4 va fi prins distantierul de tamburul masinii (care se vor ingropa in distantier) si in 4 vor veni prezoanele(normale) de la roata. Eu asa stiam
http://images10.okr.ro/auctions.v3/7...99-700_700.jpg
__________________

Last edited by red_fury; 13-06-12 at 19:43.
red_fury is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 20:49   #215
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Da asa e la flanse ... dar eu nu cred ca metoda aia e prea sigura ...pentru ca fierul ala de 2 cm cat are distantierul/flansa nu cred ca e foarte rezistent incat sa tina roata si sa reziste la gropi si alea alea...
Mai bine un distantier si cu prezoane mai lungi...e ca si cum ai pune o saiba la un surub...am masurat prezonul meu si are 2,5 cm...daca as gasi de 4-5 cm ar fi excelent...o sa caut pe aici poate am noroc


Pana una alta astazi am gasit la cineva o buza de VW G3 GTI/VR6 (sunt la fel cred) si nu am mai stat pe ganduri si am cumparat-o si am si montat-o
Pe langa ca era joasa masina acum e ridicol de joasa dar mie imi place

Cateva poze:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0299.jpg
Views:	38
Size:	657.5 KB
ID:	2465653   Click image for larger version

Name:	IMAG0301.jpg
Views:	51
Size:	820.2 KB
ID:	2465654   Click image for larger version

Name:	IMAG0302.jpg
Views:	46
Size:	746.9 KB
ID:	2465655  

Click image for larger version

Name:	IMAG0305.jpg
Views:	45
Size:	785.2 KB
ID:	2465656   Click image for larger version

Name:	IMAG0306.jpg
Views:	64
Size:	764.6 KB
ID:	2465657   Click image for larger version

Name:	IMAG0308.jpg
Views:	44
Size:	866.8 KB
ID:	2465658  

Click image for larger version

Name:	IMAG0309.jpg
Views:	56
Size:	816.6 KB
ID:	2465659   Click image for larger version

Name:	IMAG0310.jpg
Views:	58
Size:	771.6 KB
ID:	2465660   Click image for larger version

Name:	IMAG0312.jpg
Views:	101
Size:	743.8 KB
ID:	2465661  

danny125 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 21:09   #216
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
Da asa e la flanse ... dar eu nu cred ca metoda aia e prea sigura ...pentru ca fierul ala de 2 cm cat are distantierul/flansa nu cred ca e foarte rezistent incat sa tina roata si sa reziste la gropi si alea alea...
Mai bine un distantier si cu prezoane mai lungi...e ca si cum ai pune o saiba la un surub...am masurat prezonul meu si are 2,5 cm...daca as gasi de 4-5 cm ar fi excelent...o sa caut pe aici poate am noroc


Pana una alta astazi am gasit la cineva o buza de VW G3 GTI/VR6 (sunt la fel cred) si nu am mai stat pe ganduri si am cumparat-o si am si montat-o
Pe langa ca era joasa masina acum e ridicol de joasa dar mie imi place

Cateva poze:
Pentru suruburile de roti poti trimite un mail la firma din link>>>> alsteel , le spui dimensiunile , pasul etc, ce iti trebuie tie si iti dau pretul . Nu mai tin minte exact cat au fost cand le-am luat eu ptr golf, in orice caz au fost ieftine si bune.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 21:45   #217
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Flanse de aluminiu tratat la allsteel (ai link in postul anterior al colegului giubau_v. Daca la noi pe masinile de offroad rezista flanse de 4-5 cm fara probleme (fara sa se rupa/ovalizeze) nu vad de ce n-ar rezista pe Talbotul tau.

Legat de buza aia de Golf 3 ma abtin pentru ca n-as avea nimic pozitiv de zis.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 22:08   #218
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
Da asa e la flanse ... dar eu nu cred ca metoda aia e prea sigura ...pentru ca fierul ala de 2 cm cat are distantierul/flansa nu cred ca e foarte rezistent incat sa tina roata si sa reziste la gropi si alea alea...
Mai bine un distantier si cu prezoane mai lungi...e ca si cum ai pune o saiba la un surub...am masurat prezonul meu si are 2,5 cm...daca as gasi de 4-5 cm ar fi excelent...o sa caut pe aici poate am noroc


Pana una alta astazi am gasit la cineva o buza de VW G3 GTI/VR6 (sunt la fel cred) si nu am mai stat pe ganduri si am cumparat-o si am si montat-o
Pe langa ca era joasa masina acum e ridicol de joasa dar mie imi place

Cateva poze:
nu da prea bine pe masina!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 02:55   #219
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

eu am pe masina mea flanse cu 8 gauri (cum le-a descris colegu de mai sus) de 3 ani si nu au fost probleme, iti recomand sa iti iei si tu la fel
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 09:08   #220
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Daca nu ar fi diferenta mare intre buza si prag nu ar fi asa rau... incearca cu o buza de golf 3 normal care e mai mica si atunci nu mai e asa mare diferenta...

mie poza asta imi place

sfaturi.. in caz ca ai nevoie bara fata vopsita sa arate ca buza, renunta la suportul de numar, prinzi proiectoarele de drept si daca iti place fa'le galbene si fata mi se pare super
__________________


Build the car you want, not the car the internet wants.

Last edited by mba; 14-06-12 at 09:10.
mba is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 10:55   #221
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Pentru suruburile de roti poti trimite un mail la firma din link>>>> alsteel , le spui dimensiunile , pasul etc, ce iti trebuie tie si iti dau pretul . Nu mai tin minte exact cat au fost cand le-am luat eu ptr golf, in orice caz au fost ieftine si bune.
Multumesc frumos, m-am uitat pe acel site si in caz ca nu gasesc aici la mine de la alta masina prezoane mai lungi o sa apelez la ei

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Flanse de aluminiu tratat la allsteel (ai link in postul anterior al colegului giubau_v. Daca la noi pe masinile de offroad rezista flanse de 4-5 cm fara probleme (fara sa se rupa/ovalizeze) nu vad de ce n-ar rezista pe Talbotul tau.

Legat de buza aia de Golf 3 ma abtin pentru ca n-as avea nimic pozitiv de zis.
Eu ma gandeam sa nu am probleme cu cei de la RAR daca ma opresc pe drum(dar nu cred ca o sa stea ei sa dea roata jos si sa verifice si oricum gasesc ei alte nereguli mai mari )

Quote:
Originally Posted by AxYJamaicanu View Post
eu am pe masina mea flanse cu 8 gauri (cum le-a descris colegu de mai sus) de 3 ani si nu au fost probleme, iti recomand sa iti iei si tu la fel
Multumesc o sa vad eu ce fac...ideea e ca asta e doar un moft, sa fie rotile la nivel cu aripa, e bine si acum dar eu zic ca ara arata mai bine

Quote:
Originally Posted by mba View Post
Daca nu ar fi diferenta mare intre buza si prag nu ar fi asa rau... incearca cu o buza de golf 3 normal care e mai mica si atunci nu mai e asa mare diferenta...

mie poza asta imi place

sfaturi.. in caz ca ai nevoie bara fata vopsita sa arate ca buza, renunta la suportul de numar, prinzi proiectoarele de drept si daca iti place fa'le galbene si fata mi se pare super
In sfarsit unul la care ii place, iti multumesc mie imi place foarte mult cum arata, ia schimbat total fata in realitate arata chiar mai bine...o sa incerc zilele astea sa o spal si sa ii fac cateva poze mai bune

Daca te uiti atent si la VW G3 vr6 e diferenta intre inaltimea barii si inaltimea prgurilor (poate nu chiar asa de mare ca si la mine dar e)

Bara fata are si ea nevoie de niste reparatii prima data (e fisurata in unele zone fiind de fibra se creapa foarte usor la cea mai mica atingere) , cu ce as putea sa o vopsesc sa aiba aspectul ala de plastic mat pentru ca sincer nici mie nu prea imi place asa lucioasa (eventual daca reusesc sa vopsesc toata masina o sa fac si barile in culoarea masinii si atunci eu zic ca ar fi mai ok)

Cu proiectoare galbene a venit din fabrica dar nu le mai am si cred ca le las asa pentru ca vreau sa fac si semnalizarile albe si atunci se vor asorta toate in fata.
Cum adica sa le prind de drept? aici nu te-am inteles (au ele in bara un locas de aceea sunt puse acolo)

iti multumesc pentru sfaturi si chiar te rog sa imi mai dai idei
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 12:26   #222
mba

Stage 5
 
mba's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,658
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Virtual Tuning 3D]
[Fiat]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

diferenta foarte mare gasesti la golf 2 intre bara fata si praguri...dar parerea mea e ca nu arata bine
incearca totusi cu buza mai mica de golf, oricum fara buza deloc arata dubios...

din cate se vede din poze proiectorul din dreapta(de la pasager) bate in sus si e un pic inclinat

iar bara...la mine negru mat din spray a iesit destul de mat, poti sa cumperi si lac mat. Mai intai slefuiesti iei un chit de fibra si indrepti:P

sporuri
mba is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 12:59   #223
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Foarte frumoasa masina !
Imi plac foarte mult jantele . Incearca sa o tii cat mai originala !
Я7B. is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 18:54   #224
dary762

Stage 5
 
dary762's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,091
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by Я7B. View Post
Foarte frumoasa masina !
Imi plac foarte mult jantele . Incearca sa o tii cat mai originala !
Vezii vezii , eu ma lupt cu el pe fiecare zi sa nu schimbe jantele , dar el vrea sa le schimbe.
dary762 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 20:37   #225
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Jantele alea sunt senzatie ! Daca as fi in locul lui as opta pentru o vopsire profi cu negru si buza polish . Ar arata senzational .... Nu ca asa nu ar arata
__________________
Fiat Grande Punto 1.2

Y!mes : red.boy_89

Like me on facebook

http://ptdaniel.blogspot.ro/
Я7B. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -