Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-13, 23:51   #211
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Post Re: ford taunus 1977 2-door saloon

sall edi...te-am vazut luni prin campu lung...dar nu am apucat sa te opresc...eram in parcare la policlinica...te-am vazut doar in oglinda inainte sa ma dau jos...da si u un nr de tel ceva...poate iesim la o barfa...o cafea ceva....venem dupa u sa te urmaresc si sa te opresc dar eram cu mosnegii si...nah...nu ii bag la preinfart la o urmareala prin oras...
__________________
opel astra f LHW https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post4769120
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 23:59   #212
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Salut salut. Da da, luni am scos putin masina la dezmortit ca era vreme frumoasa si asfalt uscat, apoi am plecat la Iasi. Probabil mai ajung acasa cam peste o luna...
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 08:17   #213
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

La volan trebuie sa masori cercul purtator si numar de gauri ce se gaseste sub butonul de claxon, se gasesc butuci, care vin pe coloana de directie, si in partea de sus au o anumita dispunere de gauri cu care prinzi volanul de coloana.
__________________
Lada 1500- under construction
Powered by 2xWeber DCOE 40 - Classic Power for Classic cars
Lada Club Romania
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 12:58   #214
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

am eu unul la taunus, dar e luat din piata(Cluj-Napoca), nu e scump si nici mare branza, doar sa se potriveasca.
Ori mergi cu ambele volane in piata/magazine de piese auto si verifici cotele butucilor pe ambele volane, sau poti sa mai masori cu sublerul si diametrul coloanei de directie si numarul de caneluri al acesteia, dar tot cu volanele in mana rezolvi problema mai usor
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 19:35   #215
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Problema este (dupa mine) ca volanul de mustang + butuc, vor venii mult prea catre scaun....
popasan is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 19:38   #216
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Da, asa as zice si eu. Solutia ar fi sa cumpar un alt ax care sa-l modific exact cum imi trebuie mie, astfel incat offset-ul volanului sa fie la fel ca cel original.
Vinde cineva asa ceva de prin dezmembrari?
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 19:45   #217
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Nu prea poti pune alt ax la volan, si acesta e foarte greu de scurtat, deoare are nuturile acelea fine, si nu oricine le poate executa. Cu un butuc meserias, volanul vine spre sofer cu 5 cm ce e o nimica toata.
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 20:28   #218
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Dar nu ar mai fi nevoie sa fac nuturile alea pentru ca oricum trebuie facuta alta prindere. Eventual facuta o flansa la strung si apoi sudata pe axul scurtat. Faza e ca volanul original are offset 0 si cel de mustang il are mult mai mare.Mi-am adus aminte acum de niste poze din calculator cu volan cam ca al meu, si am observat ca au facut aceeasi chestie. Volanul vine direct pe carcasa aia de plastic, fara distantier.


Stiu ca e mk1 dar bordul e acelasi.


Si cam asta e offset-ul volanului.
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 20:50   #219
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Asa arata axul volanului pe motomobil. Presupun ca doar ala ar trebui schimbat. E posibil sa scriu prostii asa ca va rog sa ma corectati.
Am mai atasat niste exemple cu volane Grant.


edwscho is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 22:36   #220
Cartinescu
2 Roti

 
Cartinescu's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 158
Member of:
[PEUGEOT]
[4Tuning International]
[KIA]
[2 Roti]
[Suzuki]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Dar la un strungar bun? Sa iei interiorul volanului original, si pe el sa construiesti o flansa? Nu ma pricep asa bine, doar intreb...
Cartinescu is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 10:13   #221
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

caut un ax de Ford azi, maine si fac niste poze, sper sa gasesc pt ca mi-au ars toate(90%) piesele de Craciun
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 21:32   #222
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Nu am mai postat de multa vreme aici, am fost plecat din tara si apoi am inceput facultatea. La masina nu s-a mai lucrat tare mult. A trebuit revopsita cupola deoarece un "pasionat" mi-a lasat niste lovituri intr-o noapte. A sarit vopseaua si s-a indoit putin tabla dar le-am reparat.
Intre timp am mai participat la retroparada toamnei la Suceava si in rest mici plimbari, cat mi-a permis vremea.
Am luat 2 cauciucuri mai late pentru spate -235/60r14 Cooper Cobra. Inca nu le-am montat dar abia astept sa vad cum arata cu ele.

[/url]



[url=http://s149.photobucket.com/user/edwscho/media/10398238925_69f78d7580_o_zpsde01917d.jpg.html][img]https://i149.photobucket.com/albums/s45/e
La masina se lucreaza iar. Schimbam motorul cu un 2.0 OHC.



Traseul esapamentului va fi nou. Asa arata cel vechi


Bucse noi, rulmenti, etc.




Acesta este noul motor care urmeaza refacut cu piese noi.








Placa de presiune veche


Si pentru ca taunusul este in lucru aceasta bicicleta i-a luat locul.

Last edited by edwscho; 06-03-14 at 21:34.
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 21:34   #223
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon













edwscho is offline   Reply With Quote
Old 07-03-14, 03:25   #224
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

frumos, frumos, fetele zici ca l-au intors in timp pe 77TAU, dar cu inca 20 ani inainte de nasterea lui

in sfarsit te-ai decis la un 2.0, banuiesc ca l-ai luat moca, pt ca altfel eu ti-am oferit demult un ansamblu mecanic si parca retin ca nu l-ai vrut din motive de RAR cred..oricum, spor la dublat fostii cai de sub capota

bune si gumele, speciale, dar ti-ar trebui si un dif cred, altul pt ca ai si motor acum, ai si gume late ce calca pe asfalt, calcaiul lui Achile va ramane diful.

Buna bicla, dar eu ma intreb, ce o tine pe verticala?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-03-14, 03:37   #225
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Hehe, am avut la facultate balul "Rockabilly" si de acolo si costumatiile. Stiu ca nu e chiar aceeasi perioada dar spiritul tot pe acolo e. S-au mai intamplat multe de cand am vb cu tine, s-au mai schimbat idei, etc. Motorul nu l-am luat moca dar am dat f putin pe el. Plus ca l-am luat de la omul care mi-l face acum si mi-l pune pe masina asa cum trebuie. A fost desfacut tot si inlocuit tot ce trebuia cu piese noi, curatat, vopsit, suruburi galvanizate, tot ce trebuie. Am schimbat tot ce inseamna bucse si rulmenti , desfacut si vopsite din nou, cu mai multa atentie puntile si tot pe dedesupt, traseu nou cap coada la evacuare, in sfarsit mi-am luat si bandourile originale de la bare si alte maruntisuri. Practic, motorul o sa fie nou. Cu diferentialul...astept sa vad daca tine asta. Daca nu, am de unde sa pun de 2.0. Dar sunt curios cum duce asta, avand in vedere ca are alte rapoarte ceea ce ar trebui sa imi dea mai mult acceleratie si mai putin top speed, ceea ce este ok pt mine. O sa revin cu mai multe poze din timpul lucrarii. Acum sunt si eu peste hotare la studii. La vara, cand ma intorc, o sa o revad dupa vreo 6-7 luni.
Bicla e asa bine echilibrata ca sta singura. Glumesc. O tineam eu si numaram pana la 3, ii dadeam drumul, ieseam din cadru, facea poza si apoi o prindeam inapoi. Smecherie ). Acum mi-am mai luat una mai nazdravana. Fixed gear (fixie) /Pinion fix. Sunt ca o potaie...ma incanta tot ce are roti si se invart )
edwscho is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -