Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-12, 01:03   #196
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Poate mixte mai degraba daca gasesti
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 23:41   #197
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Am facut testul cu apasatul si masina balanseaza ca nebuna. Nu revine deloc incet, dar nici nu se aude vreun fasait.

Na ca o aparut ceva bunatati prin gospodarie...Acum trebuie sa vad cum il pun...


edwscho is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 23:44   #198
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Are niste culori ciudate de la poza, dar va asigur ca e nou nout!
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 00:40   #199
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

un calut pe taune
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 13:05   #200
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Pai daca tot duc lipsa de caluti...Mai castig unul din volan!
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 15:14   #201
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Salutare.
Nu mai gasesc fisierul cu ramforsarea suspensiei dar.... nefiind mare inginerie am notat cu 1 si 2 bucsile de caroserie ale puntii fata.
Acele bucsi sunt triunghiulare (deci pe prinderea de caroserie ating in 3 puncte fiecare). Mai mult ca sigur ca acele bucsi sunt extrem de imbatranite si cauciucul este foarte elastic.
Ca idee, da cu piciorul in roata din fata (nu din lateral ci din fata) si o sa vezi ca roata se deplaseaza in spate destul de mult.....sau pune pe cineva sa stea intr-un punct fix si sa fie atent la roata fata...iar tu franezi brusc de la 20km/h si ai sa vezi in ce hal se misca roata.

Deci....varianta "romaneasca" este sa scoti suruburile de la acele bucsi si sa ridici putin masina cat sa ai access la ele....si sa bagi cate 3 bucati de cauciuc in spatiile goale din bucsa.
La bucsa nr 2 trebuie sa gasesti sau sa iti faca cineva 2 saibe mari (cat sa depaseasca gaura bucselor) si sa pui cate un "inel de toba" de dacie (dacia 1310 are niste inele din cauciuc care prind evacuarea de caroserie).

Din cate vad in poza cu masina ta...parca ai avea o saiba pusa la bucsa nr 2....dar trebuie neaparat sa pui cauciuc intre cele 2 saibe si sa le strangi pe lonjeron.
Sper sa intelegi la ce anume ma refer...iar daca faci treaba asta astept sa imi spui cum se simte masina dupa. Oricum....daca rezolvi problema doar la bucsile din fata (cele cu nr 2) vei simti diferenta.
Eu ma rezolvat aceasta problema la ITP....am fost cu masina iar inspectorul mi-a spus ca trebuie sa schimb bucsile de caroserie...am cautat dar nu am gasit sa cumpar noi....am gasit 3 buc la dezmembrari (care erau muuult mai bune decat ce aveam eu pe masina)....si pe langa schimbatul lor, am pus si cauciuc+saibele acelea.
Bafta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Suspensie taune.jpg
Views:	245
Size:	217.7 KB
ID:	2616382  
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 16:03   #202
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Quote:
Originally Posted by edwscho View Post
Are niste culori ciudate de la poza, dar va asigur ca e nou nout!
Te saturi vreodata sa conduci masina asta?
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 01:22   #203
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Bil, merci de explicatii. Cel mai probabil operatiunea va avea loc la primavara, dat fiind ca a venit frigul (cel putin la mine la munte sunt temperaturi cu -) si eu sunt la facultate (si am lasat masina acasa).

Equinox- Eu nu prea ma satur dar se satura ea de mine... mai ales daca nu ii dau benzina. Duminica am ramas fara benzina tocmai la semafor, langa un autobuz ce statea in statie. Muuuulte perechi de ochi au vazut aceasta treaba, si nu puteam sa le precizez cauza. Probabil multi au ras cu gandul ca ”rabla tot rabla e” in minte. Preferam sa fiu intr-un rahat de Q7, numai sa nu fac de ras fordul ).
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 19:35   #204
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Quote:
Originally Posted by edwscho View Post
Bil, merci de explicatii. Cel mai probabil operatiunea va avea loc la primavara, dat fiind ca a venit frigul (cel putin la mine la munte sunt temperaturi cu -) si eu sunt la facultate (si am lasat masina acasa).

Equinox- Eu nu prea ma satur dar se satura ea de mine... mai ales daca nu ii dau benzina. Duminica am ramas fara benzina tocmai la semafor, langa un autobuz ce statea in statie. Muuuulte perechi de ochi au vazut aceasta treaba, si nu puteam sa le precizez cauza. Probabil multi au ras cu gandul ca ”rabla tot rabla e” in minte. Preferam sa fiu intr-un rahat de Q7, numai sa nu fac de ras fordul ).
Asa sunt unii care le cumpara mama/tata masini de ultima fita...unii nu stiu cum e sa stai zile si nopti intregi la o masina sa o faci..nu cred ca stiu sentimentul ala placut care il au unii la sfarsit cand vede ce a fost si ce a ajuns..

Nu baga lumea in seama..Numai tu stii cat ai muncit la masina asta...Multa bafta iti urez!..si toate cele bune
__________________
Dacia 1310 L
96/1.4 65 cp
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 17:57   #205
redcross_ro

Stage 4
 
redcross_ro's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 202
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Acum am ajuns si eu sa citesc topicul cu masina ta.
Imi place ca devine mai frumoasa pe zi ce trece
Succes cu masina
redcross_ro is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 20:16   #206
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Thumbs up Re: ford taunus 1977 2-door saloon

salut....frumos proiectul....pana acum nu te-am vazut si am trecut de multe ori prin campu lung...bafta la transplant poate ne vedem vreo data prin oras....numai binesi succes cu masina
__________________
opel astra f LHW https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post4769120
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 22:34   #207
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Salut. De cand am terminat masina am iesit de maxim 5 ori cu ea in campulung pentru ca am avut-o la iasi si apoi a venit frigul. Abia astept primavara sa ies cu ea .
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 22:38   #208
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

si eu astept sa vina vara sa ma bag si eu la a mea la o vopsea sa a dat rugina...si nah...mi se rupe inima sa o vad asa...
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 15:17   #209
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

banuiesc ca expira RCA pana atunci, cauta-ma sa-ti fac un calcul pt un RCA ieftin
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 14:38   #210
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Am scos volanul original sa vad cum as putea sa il pun pe asta de Mustang. Exista vreun adaptor (ceva pentru volan sport) ce as putea sa il adaptez la asta? Sau cum altcumva as putea sa il atasez.


edwscho is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -