Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-09, 19:00   #16
XANu

Stage 5
 
XANu's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School

sunt de acord cu tine.Ai ceva de spus vorbeste cu persoanele abilitate si rezolvati problema.....
XANu is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 19:22   #17
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masina mea Old School

Eu am spus ce am avut de spus si am vrut sa ajut putin pt. a face putina lumina īn dezinformarea īn masa ce se produce pe forum īn sectorul asta.
Daca se tine cont de parerea mea e bine, daca nu.........., ei bine nu.

Eu momentan nu detin nici un "oldye".
Abea anul asta prin august intra una din masini (cea din avatar) īn aceasta categorie, moment cīnd īi voi schimba conditiile de īnmatriculare cu numere de "H" si nici la aceasta nu poate fi vorba de "old scool".
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 23:08   #18
XANu

Stage 5
 
XANu's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School

Atunci te rog sa scrii in locul potrivit daca nu ai nimic sa imi spui mai mult decat ai spus.Multumesc.
XANu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 12:10   #19
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu stiu ce se īntīmpla dar ce postati voi aici nu sīnt masini OLD SCOOL nici cīt negru sub unghie. Nici īn topicul asta si nici īn celelalte.

Astea sīnt marea parte YOUNGTIMER-e si ce este mai vechi de 40 de ani OLDTIMER-e iar de CLASSIC CARS nici nu poate fi vorba deoarece īn sectorul CLASIC intra de ex. Ford T / Tim Lizzy ceea ce aici nu se vede. Īn fine.

O masina OLD SCOOL este un TUNING AUTO mai vechi de 20 de ani. Aici ar intra de ex. R 12 GORDINI de competietie, AUDI QUATRO de competitie si restul de acelasi calibru dar nici de cum VW Käfer (broscutza) VW Golf īn starea de RUGINATURA (īn cel mai nefericit caz) sau alte masini vechi īn stare STANDARD asa cum au parasit banda de montaj din fabrica.

Īn categoria YOUNGTIMER se pot de ex. īncadra toate Daciile 1300 / 1310 ce anul asta 2009 īmplinesc vīrsta de 20 de ani si se afla īn stare originala STANDARD 1:1 asa cum au parasit fabrica.
Toate Daciile 1300 / 1100 ce au depasit vīrsta de 20 de ani si se afla īn stare originala intra īn categoria OLDTIMER.

Informatiile astea nu sīnt valabile numai īn Germania ci īn marea parte a tarilor U.E.. Nu stiu ce valabilitate au īn RO dar eu propun de a nu se mai amesteca capra cu varza.

@ XANu

Din Pacate nici una din masinile tale nu sīnt OLD SCOOL ci mai de graba YOUNGTIMER / OLDTIMER:

-Renault Dauphine Gordini,'67, in curs de refacere. = (OLDTIMER)
-VW Golf 1, '77 Diesel,'79 benzina 1,1l,'83 benzina 1,5l = (OLDTIMER) cel din 83 (YOUNGTIMER)
-Porsche 924, '80 si '84, 928 '80. = (YOUNGTIMER)
sa punem stop aici ca nu vad totusi de ce ai comentat.

1: aici este o sectiune/usergroup de pe un forum care are legatura cu masinile (nu este un club de sine statator),nu pe forumul Hello Kitty .
2: nu suntem afiliati F.I.A si nici nu vom fi vreodata (este Retromobil Romania si ajunge. Retromobil accepta numai masini cat mai originale ceea ce nu este cazul cu masinile de pe aceasta sectiune)
3 : am facut sectiunea "old school cars" in care sa intre cei cu masini de fier (nu bari de plastic si alte caracteristici ale masinilor moderne),nu conteaza ca e youngtimer,oldtimer,clasica ,masina lui batman sau a lui captain america.
4 : de la punctul 2 se intelege ca a fi membru in usergroup nu echivaleaza cu un certificat de vehicul istoric (daca cineva doreste asa ceva poate oricand sa-l contacteze pe dl Cristian Stoian a.k.a. walker pe acest forum. Dl. Stoian este vicepresedinte Retromobil si el prezida comisia de acordare a certificatelor de vehicul istoric )
5 : incercam sa facem lumea sa puna in valoare masinile vechi si atat , aici nu ne diferentiem ca unul are un caddy din 50 si unul o manta din 86 ...
6 : poate vom deveni mai "elitisti " cand va fi cazul , nu acuma

p.s : eventualele nelamuriri le astept pe pm. Xanu , Bine ai venit in grupul nostru !
kirin is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 20:18   #20
XANu

Stage 5
 
XANu's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School

Bine v-am gasit.
XANu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 19:51   #21
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: Masina mea Old School

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Eu am spus ce am avut de spus si am vrut sa ajut putin pt. a face putina lumina īn dezinformarea īn masa ce se produce pe forum īn sectorul asta.
Daca se tine cont de parerea mea e bine, daca nu.........., ei bine nu.

Eu momentan nu detin nici un "oldye".
Abea anul asta prin august intra una din masini (cea din avatar) īn aceasta categorie, moment cīnd īi voi schimba conditiile de īnmatriculare cu numere de "H" si nici la aceasta nu poate fi vorba de "old scool".
Domnule sunt bagat complet in ceata. Unde se incadreaza Broscuta, dupa opinia dumneavoastra?
Fabricata intre 1938 (dupa unii mai devreme) si 2003.
Deci am si prea multa varsta, dar si prea putina ca sa ma incadrez undeva...
Hmmm, imi da de gandit....
Poate daca masina mea, caz particular, are fix 38 de ani - scuze 39, cred ca merg cel mai bine la categoria Ouldtimer.... Nasol si aici, la RCR nu ma primesc pentru ca nu e 100% (ori pe aproape) originala...

Cred ca acest concept de Ouldschool se refera la masini de fier (asa cum s-a mai spus) si la un anumit stil de "preparare", din moment ce suntem pe 4Tuning.ro si nu pe 2Original.ro

Chestia de morala sa o lasam pentru politicieni, se pricep mai bine...

EDIT: scuze de poluare, astept raspunsul, care este, exprimat printr-un mesaj privat.
__________________
MARCH OR DIE

https://forum.4tuning.ro/album.php?albumid=849

Last edited by Dihorul; 07-01-09 at 19:54. Reason: completari
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 15:14   #22
Alex_shaolin

Stage 5
 
Alex_shaolin's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 762
Default Re: Masinile mele Old School - Porsche 924, Vw Golf 1&2, 1200, Bus T2

dnu xanu si acum ai acel superb golf 1 cu aripioarele umflate... nu ma las si tot il cumpar eu de la tine
Alex_shaolin is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 09:09   #23
XANu

Stage 5
 
XANu's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Masinile mele Old School - Porsche 924, Vw Golf 1&2, 1200, Bus T2

@Alex-Il am.Este in curs de refacere.Va reveni mai bun sper.Am refacut toata tabla si vopseaua.Frane de 16v,suspensii,faruri,stopuri,alt interior-Recaro Edition,jante 7j/9j pe 16'',bucsi PU, de fapt il pregatesc pt o inima mai mare.Probabil un KR cu carburi.Vom vedea.
__________________
Piese noi si SH VW G1& G2,Contact 0722952363
XANu is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 18:02   #24
agentulsecret3

Stage 5
 
agentulsecret3's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 579
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Masinile mele Old School - Porsche 924, Vw Golf 1&2, 1200, Bus T2

salut ..928 YDM este al tau?
agentulsecret3 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 23:27   #25
XANu

Stage 5
 
XANu's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Masinile mele Old School - Porsche 924, Vw Golf 1&2, 1200, Bus T2

Oarecum.....Trebuie sa rezolve anumite aspecte legale...
XANu is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 23:57   #26
agentulsecret3

Stage 5
 
agentulsecret3's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 579
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Masinile mele Old School - Porsche 924, Vw Golf 1&2, 1200, Bus T2

o cauta chelie..)
agentulsecret3 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 10:43   #27
XANu

Stage 5
 
XANu's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Masinile mele Old School - Porsche 924, Vw Golf 1&2, 1200, Bus T2

S-au mai adaugat in familie.....
-VW Golf 1 '78
-VW Derby '74
-Renault DG '67x2
-Ford Cortina Mk3 1600 XL, '74
XANu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -