Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masini Old School de vanzare

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-12-12, 12:58   #16
xxxxx

Stage 5
 
xxxxx's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 474
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Quote:
Originally Posted by daman View Post
omule,poti spune ce vrei,e o masina costisitoare orice ai zice.ca tatal tau e revolutionar si nu plateste impozit asta e altceva.dar asigurare sigur plateste si benzina baga sigur ca doar nu merge cu apa.si treaba cu placutele ,nici eu nu le-am schimbat la pisica de 3 ani,dar nu am mers cu ea zi de zi . e o masina frumoasa dar trebuie si bagati bani in ea.
Eu nu mai postez nimic pe topicul asta,ma contrazic cu oameni care nu au/avut o masina ca asta,dar tot ei stiu mai multe despre ea(cat consuma,cat este de fiabila,etc).
Sarbatori fericite.
xxxxx is offline  
Old 27-12-12, 14:34   #17
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Quote:
Originally Posted by xxxxx View Post
Eu nu mai postez nimic pe topicul asta,ma contrazic cu oameni care nu au/avut o masina ca asta,dar tot ei stiu mai multe despre ea(cat consuma,cat este de fiabila,etc).
Sarbatori fericite.
Maestre, sa stii ca in ziua de azi ca sa afli un consum pentru o masina nu este absolut necesar sa o fi avut. Exista o gramada de surse de informare, tu ar trebui sa intuiesti pentru ca banuiesc ca esti familiarizat cu net-ul.
http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=61842
Consumul urban declarat pentru motorul W126 este de 21.2. Asta inseamna ca in realitate pote fi semnificativ mai mare.
Nimeni nu cred ca neaga fiabilitatea unui Mercedes vechi, dar daca este intr-o situatie jalnica te poate costa enorm sa-l aduci intr-o stare decenta. Cam asta cred ca au vrut sa spuna toti.
A, pana la urma 99.99% din oameni se uita la totalul costurilor de intretinere (incluzand aici si impozitul), nu toti sunt revolutionari cu acte.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline  
Old 28-12-12, 10:30   #18
marian490

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 149
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

masina dupa mine e un cazan cu toate ca e un model deosebit si imi place la nebunie care pe deasupra are un pret imens si propietarul crede ca o sa se imbogateasca ca multi altii care le tin in fata blocului degeaba si se uita la discovery in speranta ca va veni cineva si le va oferi o suma enorma de bani pe rabla si o va face noua din pacate in Romania putini oameni reconditioneaza si cativa le cumpara pentru diverse mofturi.
marian490 is offline  
Old 28-12-12, 17:01   #19
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

la noile taxe de poluare din 2013 si cu cat mai trebuie investit ca sa se miste iar sprintena prin oras cred ca trebuie sa o faca cadou vanzatorul cuiva ca sa il tenteze.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline  
Old 31-12-12, 18:55   #20
sile1

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 217
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Daca esti pasionat (dar amarat) mergi cu tico pe gaz , daca esti pasionat si mai si ai ceva in buzunar de care esti dispus sa bagi carburant iti iei o masina mai mentionabila (nu cred sa fi existat vreun S indiferent de generatie sau seria 7 cu 2.0diesel aspirat de fabrica pt ca ar fi mers cu viteza caruciorului de butelii).

Pe scurt.... masina cu siguranta va consuma peste 20% , iarna trecuta desi aveam si alte masini am trecut-o cu 126 280SE automatic pentru ca imi placea agregatul care consuma fix 20 pe vremea respectiva.
Vara 380SE automatic (v cu injectia in firea ei 20%. Totusi mi se pare fix irelevant cat consuma ....o masina de genul asta nu o iei sa livrezi pizza cu ea sau sa plimbi amicii care iti dau 10 ron de benzina sa ii duci de colo-colo ci o cumperi sa ai o satisfactie/bucurie cand te plimbi cu ea (satisfactie care atunci cand era noua fie nu ai avut varsta care sa iti permita sa cumperi asa ceva sau puterea financiara).

Legat de vechituri niciodata nu cred ca poti compara o Skoda 120 cu un BMW e21 sau cu w126 in cazul asta , asa cum exista pasionati de Dacii (care din punctul meu de vedere sunt un simplu mijloc de deplasare) exista si oameni pasionati de masini vechi care consuma mai mult de 5% si nu sunt 1.5D ( cel mai important pe langa pasiune trebuie sa mai existe si bani ).

2000Euro pot fi transformati in cateva zile la munte (putine rau) sau in banii castigati intr-un an de zile de munca "la patron" ... ori in 500SEL , totul depinde de bunul plac si mai ales de ce e strans sub saltea.

Suspensia hidraulica nu e cea mai fericita insa daca cineva considera asta un impediment trebuie doar sa se scormoneasca in buzunarele pantalonilor cumparati la oferta si sa cumpere 4 amortizoare normale si 4 arcuri si masina devine brusc cu suspensie "ca la cobra".

500SEL bun nu costa 1000Euro niciodata , nici in Germania , nici in Romania (asta nu inseamna ca nu stie cine stie cine pe vreunu care a vandut una cu o bere... e fix irelevant) .

Asigurarea la S500 m-a costat sub 100Euro pe jumate de an ... nu m-am destabilizat financiar cand am facut-o deci probabil ca sunt destui oameni care si-ar permite sa plateasca aceasta suma (eu nefiind milionar in euro).

Dupa ce mergi cu o masina care candva a reprezentat ceva in domeniu (mai "de lux") e23 , w116 , w126 , e38 , w140 , w220 , A8 etc ...iar dupa mergi sa zicem cu Logan , Matiz sau ceva mai nou si relativ ieftin , senzatia este ca mergi cam pe jos.

Pe scurt fiecare isi cumpara ce isi doreste si mai ales ce poate.
sile1 is offline  
Old 01-01-13, 12:07   #21
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Adica tu ai da 2000 euro pe masina + ~1000 s-o aduci in stare de functionare + cine stie cat acum cu noua taxa inmatriculatul pe aceasta masina? Si toate astea in speranta ca motorul se poate repara sau unul din cele primite "cadou" se pot omologa.

Altfel spus, ai da ~ 5000-6000 euro pe un 500 SEL functional + inmatriculat? Daca ma-ntrebi pe mine prefer sa iau una inmatriculata la 2500-3000 si functionala.
Laptiucu is offline  
Old 01-01-13, 14:03   #22
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Quote:
Adica tu ai da 2000 euro pe masina + ~1000 s-o aduci in stare de functionare + cine stie cat acum cu noua taxa inmatriculatul pe aceasta masina? Si toate astea in speranta ca motorul se poate repara sau unul din cele primite "cadou" se pot omologa.
Nu stiu colegul Sile1 daca ar da banii astia pe utilaju ala dar eu as oferi maxim 1000 pe utilaj si restul de 2000 de euro unor domnisoare dotate, eventual eleve de liceu sa se apuce sa repare suspensia aia hidraulica pana se scoala din nou ca pe vremuri !
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline  
Old 02-01-13, 09:13   #23
sile1

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 217
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Nu as da 2000Euro pt ca deja mai am 2 w126-uri printre care si un 500SE deci nu ar avea rost in cazul meu sa mai iau inca una , dar probabil ca daca as fi un pasionat de acest model de masina as plati 1000Euro pe ea fara discutie (poate si mai mult depinde de situatie , de cat esti de priceput etc , problema mare este ca masina se vinde neinmatriculata , adica fara talon iar motoarele de rezerva unul este defect si celalat nu se potriveste 420-ul deci cu siguranta mai trebuie sa ai niste bani pe langa pretul de achizitie pentru a te bucura de cumparatura facuta )

Sper sa o cumpere cineva care sa faca ceva din ea, ar fi pacat sa ajunga lame de ras.
sile1 is offline  
Old 03-01-13, 18:06   #24
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

desi cel mai probabil va ajunge piese, mai pe urma lame de ras.








...pana si revolutionarii de plastic vor disparea
florin_cars is offline  
Old 04-01-13, 21:15   #25
vali bva

Stage 5
 
vali bva's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 590
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

strugurii sunt acrii..... este un model deosebit
vali bva is offline  
Old 04-01-13, 22:25   #26
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Quote:
Originally Posted by vali bva View Post
strugurii sunt acrii..... este un model deosebit
Sincer, cred ca n-ai inteles nimic. Nimeni nu contesta modelul, doar costurile de restaurare si intretinere. Da' e mai simplu sa faci pe arogantul.
flaviuf is offline  
Old 05-01-13, 00:00   #27
vali bva

Stage 5
 
vali bva's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 590
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Topicul a fost deschis cu un link catre un anunt, pt cei interesati . Si de aici s-a facut un adevarat roman.

Afirmatia mea s-a dorit a fi, fara nicio urma de aroganta, o concluzie la toata povestea de aici, respectiv, multi blameaza masina dpdv al costurilor, dar in acelasi timp, in alte conditii, nu ar refuza-o

In incheiere, ce pot sa-ti spun este ca stugurii sunt acrii si pt mine.

Cheers
vali bva is offline  
Old 27-01-13, 23:05   #28
xxxxx

Stage 5
 
xxxxx's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 474
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Stie cineva in ce cartier se afla?
xxxxx is offline  
Old 28-01-13, 10:51   #29
radu715

Stage 5
 
radu715's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 884
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Quote:
Originally Posted by xxxxx View Post
Stie cineva in ce cartier se afla?

Masina e in Berceni, pe undeva pe Emil Racovita
radu715 is offline  
Old 28-01-13, 13:08   #30
xxxxx

Stage 5
 
xxxxx's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 474
Default Re: Pentru cei interesati Mercedes 500 sel

Quote:
Originally Posted by radu715 View Post
Masina e in Berceni, pe undeva pe Emil Racovita
Multumesc.
xxxxx is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -