Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-10, 20:59   #571
L4uR

Stage 5
 
L4uR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,445
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

GOLUM....felicitari.....la fel ca multi am asteptat un filmulet ca ala....acum banuiesc ca urmeaza teste peste teste .....dyno pana la urma a zis ceva ?
L4uR is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 17:59   #572
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Sincer nu a fost o plecare asa de reusita .... astept cu nerabdare o cursa cu MOM sau GTR (grecu) sau EVO Jeff sau Ghita etc .... momentan masina nu pare extrem de potenta. (am spus EXTREM ... )
unde erai "miezule"?!ne lipseau cretinatatile tale de "mare" mecanic si prea-cunoscator!vezi-ti de trompeta ta si lasa-ne pe noi, astia mai "fraieri"!
daca te asezi in fata masinii iti promit eu un start bomba de nu o sa-l uiti toata viata!e bine asa?!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 19:27   #573
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Era vorba doar de un test , masina era iesita in probe banuiesc, dar oricum era o parere din partea lui Calimero, nu trebuie sa reactionezi asa domnule Gollum, Oricui ii convine sa auda numai laude la adresa lui, dar e normal sa primesti si critici. Nu mi-o lua in nume de rau, chiar intru in fiecare zi pe threadul masinii tale si chiar astept sa o vad la treaba. Te salut si bafta!
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 20:53   #574
mab24v

Stage 3
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 105
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
Era vorba doar de un test , masina era iesita in probe banuiesc, dar oricum era o parere din partea lui Calimero, nu trebuie sa reactionezi asa domnule Gollum, Oricui ii convine sa auda numai laude la adresa lui, dar e normal sa primesti si critici. Nu mi-o lua in nume de rau, chiar intru in fiecare zi pe threadul masinii tale si chiar astept sa o vad la treaba. Te salut si bafta!
cred ca ai facut o confuzie; daca esti un pic mai atent o sa vezi ca nu gollum a reactionat si nici nu cred (sper) ca o va face; ptr ca de astazi pana pe 2 iunie suntem in vacanta
sunt deja 6 luni (si ma refer doar la anul asta) de munca sustinuta la acest proiect si desi vointa avem natura isi cere drepturile

am incheiat cu succes testele de strada;
1.masina "pleaca" drept, se aseaza foarte bine, nu pune probleme de aerodinamica la viteze mari (adica sta bine pe strada, nu exista deformari ...etc; cam asta am vrut sa vedem si sa prezentam acum: ca FUNCTIONEAZA si ca a trecut de la stadiul de SCHELA sau ADUNATURA DE FIARE la VEHICUL CU TRACTIUNE PROPRIE (ca sa nu fiu prea laudaros si sa-i zic masina)

2. la partea de setare si de crestere a puterii mai avem de munca; deocamdata am depasit cu putin nivelul de anul trecut in numai 6 ore de setare pe dyno: si pentru ca vor exista cu siguranta carcotasi care vor spune ca asta era un lucru f simplu vreau sa va spun, celor care au putin habar, ca tot softul a trebuit luat de la 0 motorul avand alt raport de compresie, alta turbina, alta admisie, alta evacuare, alte faze de distributie, alti senzori de volanta si axe cu came....etc


nu ne plac numai laudele, acceptam cu drag si criticile atata timp cat sunt constructive.
IUBIM in schimb ideile bune care ne pot ajuta in finalizarea acestui proiect, dar va rog mult, fara poze si exemple de pe youtube sau alte site-uri ptr ca varog sa ne credeti ca pe majoritattea le stim si le-am studiat indelung cu muuuuuuuult inainte sa ne apucam de acest proiect.



va asteptam la Satu Mare unde PROPRIETARUL,desi toata echipa precum si toti cunoscutii i-au recomandat sa nu o faca tocmai pentru a nu da apa la moara carcotasilor de tot felul, a hotarat sa ajunga cu setarile pe care le are ASTAZI masina (nu mai este timp de altele, plecam in vacanta ) pentru ca in primul rand este mai important pentru noi acum sa vedem cum se comporta in conditii de cursa si nu in ultimul rand pentru ca a promis acest lucru unor oameni care stiu ce inseamna un astfel de proiect si stiu sa aprecieze efortul depus

Last edited by mab24v; 17-06-10 at 21:20.
mab24v is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 21:03   #575
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

mab24v TOT RESPECTUL MEU!!! Ai vorbit, scris de 11+ dar si asa mi se pare ca tiam dat o nota prea mica! FF bune argumente aduse, restul e cancan!

...si DA! ...si eu am obs ca dl DoDo998 confunda coada vacii cu stampila primariei dar asta'i partea a 2a. N'am mai zis nimic sa nu'mi mai sara lume'n cap. Deci dodo, YODA nu e tot una cu GOLLUM. Incercati sa fiti mai atenti, inteleg ca voi cautati link'uri spre youtube si sariti peste text dar acordati umpic mai multa atentie celor scrise si de cine scrise.

P.S. Indrazneata miscare cea cu Satu Mare. Indrazneatza foc dar totusi imi pare bine si ma bucura ca a'ti luat aceasta decizie.

Succes baieti!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 21:41   #576
sharkylete
BMW Driver

Stage 5
 
sharkylete's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,810
Member of:
[BMW]
Thumbs up M5 -TURBO by Luca Motorsport

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
First drag test start -0.8 bar

https://www.youtube.com/watch?v=wZbIlx237Kc


to be continued.............


Un singur cuvant, RESPECT!

Restu` e CanCan!
sharkylete is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 22:33   #577
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

TIGANIA TIPIC ROMANEASCA!
Felicitari pentru proiect sa speram ca se va ajunge la niste setari de top!
Skma is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 23:05   #578
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

ai stickerele pregatite George !

un om care nu pune , inainte de toate , doar rezultatele obtine doar la potential maxim

ar trebui sa va fie o lectie la toti care vorbiti aiurea si poluati pe aici

prima bere o dau eu !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1591.JPG
Views:	405
Size:	70.6 KB
ID:	1523067  
__________________

The power is HERE

Last edited by gaju; 17-06-10 at 23:11.
gaju is offline   Reply With Quote
Old 17-06-10, 23:24   #579
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gaju View Post
ai stickerele pregatite George !

un om care nu pune , inainte de toate , doar rezultatele obtine doar la potential maxim

ar trebui sa va fie o lectie la toti care vorbiti aiurea si poluati pe aici

prima bere o dau eu !
Multumesc ,


Revenind on topic rezultatele partiale grosiere sunt urmatoarele :
500 hp la roata la 7000 rpm / 1.4 turbo boost / 24 grade avans / benzina de la pompa de 95 / temp aer ambientala 42 grade........

urmeaza ........... 11 zile de vacanta cu mr. Luca pe litoralul romanesc .... Satu Mare cu aceasta setare precizata anterior ........ continuare reglaje software (target boost 2.6 bar) si hardware daca apar.

Ps. Multumesc echipei Luca Motorsport pentru efortul depus in ultimele 2 zile.
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 00:38   #580
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Gollum din cate am inteles veniti la mare cu masinile, in special a ta? Daca veniti lasati si voi pe forum sau PM unde anume veniti caci eu sunt de la mare si poate vin sa admir si eu capodopera voastra si sa ne tragem )) eu am 25 24v...si am si o intrebare daca se poate: Ce prezoane de chiuloasa ai sa reziste la targetul pe care il aveti de 2,6 BAR ?
__________________
BMW E30 2,5 24v
Honda Civic ej2 1.5 16v
Reparatii laptopuri Constanta, vanzari orice piese laptopuri - www.sysprorom.ro
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 07:41   #581
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Unul din graficele de dyno.

ps. Thanks to Racing Code for Dyno sesion
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dyno george.jpg
Views:	1028
Size:	382.0 KB
ID:	1523226  
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 02:54   #582
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Urmaresc acest topic inca de la primul post ! am vazut filmuletul , sunetul motorului ,mie cel putin mi se pare incredibil la cum se aude ! imi place ca , indiferent ca au fost bune sau rele , gollum ne a tinut la curent cu updateurile la masina ! Felicitari tuturor celor implicati in acest proiect ! Sa demonstrat cu aceasta masina ca "se poate" si la noi in romania , nu numai in afara tarii ! Mult succes in continuare!
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 20:15   #583
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Thumbs up Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Dupa atata timp de munca iti creste inima in tine cand vezi cum pleaca de pe loc masina asta. Bv baieti. Respect.
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 16:23   #584
TIGER Cupra/GTC

Stage 5
 
TIGER Cupra/GTC's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 487
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Felicitari pentru proiectul realizat.
TIGER Cupra/GTC is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 11:58   #585
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Tot respectul pentru munca depusa. Nu vezi in fiecare zi un proiect ca si acesta.

Cei care vorbesc aiurea mai bine s-ar abtine. Nu mai veniti si ziceti ca a fost o plecare slaba si alte baliverne. A fost prima iesire a masinii , prima plecare . Ce ar fi trebuit ? din start sa ii dea presiune maxima pe turbina si sa isi bage piciorul in ea munca doar ca sa fiti voi impresionati ?

Daca nu ati ramas impresionati de ce ati vazut atunci clar ar trebuii sa schimbati forumul ca nu ii de voi.

Vacanta placuta si abea astept sa vad masina la Satul Mare in actiune
DaBotta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -