Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-09, 14:33   #121
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Sal! Am bagat o data "2+2 Radiator Stop Leack" pentru ca imi curgea radiatorul. De atunci am schimbat radiatorul. Este posibil sa se infunde circuitul de apa in blocul motor sau chiuloasa?
Uitasem de asta si cam din perioada aia imi face asa masina.....
__________________
BMW E30 2,5 24v
Honda Civic ej2 1.5 16v
Reparatii laptopuri Constanta, vanzari orice piese laptopuri - www.sysprorom.ro
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 17:28   #122
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

tot ce e posibil....stiu ca nu prea e indicat sa bagi d-astea prin motor....am inteles ca astupa si unele orifici mai importante care ajuta la o racire mai buna a motorului....
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 18:53   #123
cEaska

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 472
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

ai rezolvat problema cu relantiul? daca da... da`mi si mie un pm pls cu solutia
cEaska is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 20:56   #124
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

La relanti am facut mai multe chestii pana mi-a mers...acum nu stiu sigur care a fost solutia...o data am desfundat injectoarele care erau destul de infundate, am schimbat stabilizator de relanti, am curatzat bine admisia bine de tot si folosesc un aditiv de benzina bun....nush care din ele a fost de fapt solutia...
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 21:01   #125
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Problema cu racirea tot ramane, o sa mai incerc sa renunt la radiatorul din bord care cred ca e infundat..daca nici asta nu rezolva...o sa fac o MARE schimbare de motor...cu toate ca imi place acest tip de motor, si faceam cu el si 2,5 24v.... voi trece pe 24v....voi ce ma sfatuitzi....mai are rost sa ma chinui...?
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 01:19   #126
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Quote:
Originally Posted by gigcutzu View Post
Problema cu racirea tot ramane, o sa mai incerc sa renunt la radiatorul din bord care cred ca e infundat..daca nici asta nu rezolva...o sa fac o MARE schimbare de motor...cu toate ca imi place acest tip de motor, si faceam cu el si 2,5 24v.... voi trece pe 24v....voi ce ma sfatuitzi....mai are rost sa ma chinui...?
incearca totusi sa anulezi radiatorul de caldura...si vezi ce se intampla..

sa treci la 24 V nu e mare smecherie daca il lasi stoc.......un 12v in mintile lui bate un 24...

eu stiu de la a mea...
jakal is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 15:41   #127
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
incearca totusi sa anulezi radiatorul de caldura...si vezi ce se intampla..

sa treci la 24 V nu e mare smecherie daca il lasi stoc.......un 12v in mintile lui bate un 24...

eu stiu de la a mea...
Poate ca bate un 24v,da ranit rau. 12v stock nu bate 24v stock nici in visele lui,sa nu vorbim de alte avantaje...
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 17:04   #128
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Poate ca bate un 24v,da ranit rau. 12v stock nu bate 24v stock nici in visele lui,sa nu vorbim de alte avantaje...
uite ca la ploiesti s-a intamplat.....si nu era ranit .....o mica intrerupere la schimbare in limitare.....
jakal is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 19:19   #129
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
uite ca la ploiesti s-a intamplat.....si nu era ranit .....o mica intrerupere la schimbare in limitare.....
exista motoare si motoare...in fine hai ca deviem de la subiect si pacat pt topic :P
Bafta cu masina :P
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 23:42   #130
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Motorul meu nu este primul si nici ultimul 12v care a facut un 24v(aspirate)...
Am inchis radiatorul de caldura....dar tot nici un raspuns...face exact la fel..se raceste doar cand este in turatie...
Un prieten mi-a mai dat o idee sa pun alta fulie la pompa de apa mai mica, iar pompa se va invarti la o turatie mai mare...dar eu tot ca am circuitul intern de racire infundat o sa ma gandesc..ceea ce nu e bine deloc....
Cred ca pana la urma strang banuti si fac transplantul cu 24v...depinde ce bani or sa fie ori trec pe un 2,8...ori 2,5 un pic modificat...sa ajunga pe la 200 - 210 cp...pana atunci mai incerc cate ceva......
Va multumesc pentru raspunsuri si atentia acordata, e bine sa stiu ca primesc sfaturi si ajutor de la cei cu care imi impart pasiunea!
Numai bine!
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 01:37   #131
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Quote:
Originally Posted by gigcutzu View Post
Un prieten mi-a mai dat o idee sa pun alta fulie la pompa de apa mai mica, iar pompa se va invarti la o turatie mai mare...
uite de asta am uitat...a mai fost o problema asemanatoare si s-a dovedit a fi de la pompa de apa....la fel avea paletii mici si nu facea fata......
jakal is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 01:40   #132
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Pompa de apa am schimbat acum putin timp, cu una noua originala Bavaria. Si cu cea noua si cu cea veche exact aceeasi problema.......
gigcutzu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 20:25   #133
madalin_pyf

Stage 3
 
madalin_pyf's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 86
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

scoatei ma caloriferu de la caldura si baga furtunele pe direct si vezi daca iti mai urca apa
si cu motoru am vazut commenturi ai sus ca24v e mai tare sau ca nu e
tine-ti tu maotoru ala pe masina ca sa iti corespunda in serii cu cutia ia jmechera care o ai cam dai clasa la tot e 24v si banii care vrei sa ii bagi sa iti cumperi24 iti ei un turbo si se cam termina jmecheria asculta la mine ca daca vroiam ii puneam eu 24v din 1900toamna
succes incontinuare cu masina
madalin_pyf is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 22:14   #134
hanneman

Stage 5
 
hanneman's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,019
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Vezi sa nu ai furtunele de la aeroterma inversate!
hanneman is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 22:48   #135
gigcutzu

Stage 5
 
gigcutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 602
Default Re: E30 - Masinutza mea! pareri?

Mai Madalin...am facut tot ce se putea cu sistemul de racire, am anulat de 10 ori radiatorul din bord...am tot sistemul de racire NOU, TOATE piesele luate de la Bavaria pe original, si pompa, si radiator si furtune, termostat, garnitura de chiuloasa...masina da semne ca are o mare fisura undeva in bloc...am incercat sa fac ceva..am bagat peste 500 de euro in sistemul de racire, doar vascocuplajul cu palet pe original m-a costat 200 euro....imi luam pana acum de 10 ori 2.5 24v.....planul meu era 2.5 12v turbo sa rupa tot....dar nu reusesc sa ii dau de cap cu racirea....acum am 2 ventilatoare pe ea....vascocuplajul sudat fix care se invarte la turatzia motorului si un electroventilator si abea daca se raceste.......masina am cumparat-o buna de la tine...si am mers mult cu ea pana a inceput sa incinca intr-o seara, fara sa fie forjata sau ceva.....pur si simplu dupa vreo 10 km de mers cu 120 km/h a inceput brusc sa urce apa si nu se mai raceste decat cand este turata.....(
Numai bine!
gigcutzu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -