Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-12-08, 17:10   #226
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Merge saxofonul de 1,8 M10 de pe rechin pe urs?
Aflu maine dimineata,dar vreau sa stiu sigur de pe acum..
sebaaa is offline  
Old 16-12-08, 16:29   #227
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

1)Cum fac sa descui un portbagaj blocat? Nu mai iese butonul de la yala din incuietoarea de la portbagaj. Am dat deja de mai multe ori cu spray din ala pentru dezghetat yale. Sa incerc si cu degripant sau ce sa fac?
2)Baraie motorul de la aeroterma si merge doar pe treapta 4. Cine poate sa imi schimbe si mie motorul aerotermei fara sa umble la altele?
3) Nu mai gasesc mufa care alimenteaza pompa de spalat parbrizul.Cum arata pana la urma conectorii?
Saxofonul nu l-am luat inca, pentru ca am avut alte probleme:-s. Azi le-am rezolvat si sper sa imi fac si evacuarea
Astept si eu niste pareri in leg cu ce am intrebat mai sus.
sebaaa is offline  
Old 16-12-08, 18:19   #228
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

1. Da-i cu niste WD40,2+2 etc,sau orice degripant,si dupa ce scoti butonul unge bine cu ulei butonul si apasa-l de cateva ori sa se greseze putin.Daca nu iese butonul in afara cu degripant,trage usor cu o surubelnita din locul unde bagi cheia.
2.Ca sa scoti motorasul de la aeroterma trebuie sa dai captuseala aia din spatele bateriei jos,dupa care are o aparatoare si ajungi la motoras.Motorasul iese mai greu in sensul ca sunt niste cleme(bretele) care se vad greu,dar dupa ce le desfaci iese usor.Si daca tot dai jos acolo curata si furtunul ala prin care trage aeroterma aer inauntru,sigur e plin de pamant.Bafta
Robert19 is offline  
Old 16-12-08, 18:21   #229
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by Robert19 View Post
1. Da-i cu niste WD40,2+2 etc,sau orice degripant,si dupa ce scoti butonul unge bine cu ulei butonul si apasa-l de cateva ori sa se greseze putin.Daca nu iese butonul in afara cu degripant,trage usor cu o surubelnita din locul unde bagi cheia.
2.Ca sa scoti motorasul de la aeroterma trebuie sa dai captuseala aia din spatele bateriei jos,dupa care are o aparatoare si ajungi la motoras.Motorasul iese mai greu in sensul ca sunt niste cleme(bretele) care se vad greu,dar dupa ce le desfaci iese usor.Si daca tot dai jos acolo curata si furtunul ala prin care trage aeroterma aer inauntru,sigur e plin de pamant.Bafta
1. Deci bag degripant in gaura cheii,da? Sau incerc sa pun pe langa buton cu o seringa subtire ceva?
2. Stiu de locul care zici tu, problema e furnizarea altui motoras, ca nu stiu in ce conditii se poate repara actualul ( baraie)
sebaaa is offline  
Old 16-12-08, 18:27   #230
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

1.Pe langa buton trebuie sa bagi,numai ca nu o sa poti cu seringa pt ca practic butonul este "lipit" de aparatoarea aia din plastic,deaia se blocheaza la E30.Incearca sa pulverizezi pe langa buton,mai mari sunt sansele asa.
2.Si la mine scartaia aeroterma si face urat rau,am dat-o jos si am bagat ulei pe axul motorasului si de-o parte si de alta a palelor.A disparut cam 2-3 zile zgomotul dupa care a reaparut.S-ar putea sa nu mai scartaie sau sa tina mai mult daca bagi vaselina topita, cu o seringa,eu dupaia m-am gandit.
Robert19 is offline  
Old 17-12-08, 09:16   #231
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

baga mana prin portbagaj si impinge butonul afara...are un locas acolo pe unde poti sa il impingi....
jakal is offline  
Old 17-12-08, 09:20   #232
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
baga mana prin portbagaj si impinge butonul afara...are un locas acolo pe unde poti sa il impingi....
butonul s-a blocat cand incercam sa il descui.e inca incuiat.am apasat pe capacul portbagajului si sa rotesc din cheie,dar nimic
sebaaa is offline  
Old 26-12-08, 18:06   #233
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Smile Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Sarbatori Fericite tuturor!
Sa ne auzim cu bine in noul an, fara incidente si cu cat mai multi cai putere!
sebaaa is offline  
Old 08-02-09, 11:25   #234
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Masina a plecat aseara la noul proprietar.
Eu imi voi cauta un alt urs. De data asta, ceva cu sase cilindri. Probabil un 2.0, dar sper sa dau de un 2.5.
sebaaa is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -