Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-11-08, 16:30   #211
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Nu trebuie sa mi te justifici mie, nu am zis ca masina nu ar merita banii sau nimic de genul asta. Mi-am spus doar parerea
SV25MBN is offline  
Old 27-11-08, 12:45   #212
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Am gasit 2 ursi cu motor de 2,5 de vanzare..
unul e
1) B 47 WRH
http://www2.***********/vsdetalii8.ph...6offset%253D30
2) B 65 NIX
de prima nu stiu chiar nimic..poate ma ajuta cineva cu niste informatii, iar de NIX, stiu ca era gri sobolan inainte si ca era varza caroseria,dar tragea bine. in schimb nu tinea relantiul si avea ceva probleme electrice.
dintre cei doi, doar cel cu NIX-u mi-a raspuns la mail, si am vb la tel cu el. cica el circula doar sambata si duminica, si vrea sa renunte la masina ca e plecat toata saptamana ..etc.
cica nu merge servo decat uneori. cica i-a facut motorul anul asta, ca erau varza pistoanele. a schimbat grup, pompa apa,vasc,uleiul..cam atat am aflat de la discutia de la telefon.
a zis ca ar fi interesat de schimb. el nu stie masina mea, sa vedem ce diferenta vrea. voi ce parere aveti? mai stie cineva ceva informatie despre masinile astea doua? macar de prima sau de a 2-a. astept un raspuns, la ambele intrebari.
multumesc.
sebaaa is offline  
Old 27-11-08, 18:08   #213
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

salut seba...NIX-ul l-a avut un tovaras din bloc de la mine...
tragea bine acum un an motorul dar era cazan masina...din cauza ca era prea joasa si lua cu ea orice denivelare.......arata mai bn WRH-ul in poza vezi ce faci..... bafta
__________________
Vw Golf 4 '01 1.6 16v 105 cp

ex - Dacia Nova 1.6 GTI '00 72 cp
ex - BMW 318i e30 '85 110 cp
ex - BMW 525i e34 '89 170 cp
ex - Renault Megane Cabrio Karman Edition 1.6 16v '97
ex - Daewoo Espero 1.8 8v '95 95 cp
ex - Mercedes Benz C200 w202 '95 140cp
funkycosty is offline  
Old 27-11-08, 19:24   #214
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by funkycosty View Post
salut seba...NIX-ul l-a avut un tovaras din bloc de la mine...
tragea bine acum un an motorul dar era cazan masina...din cauza ca era prea joasa si lua cu ea orice denivelare.......arata mai bn WRH-ul in poza vezi ce faci..... bafta
Stiu ca a fost al lui. Tin minte ca povestea de el cand ne-am intalnit intr-o seara la o benzinarie. Cica omu i-a facut tinichigeria si a vopsit-o. Din pozele cu ea, asa se pare ca e.
WRH-ul e de vanzare de mult timp, din cate am inteles de pe alt forum, dar alte detalii nu am despre el. O fi bine, o fi rau..cine stie?
sebaaa is offline  
Old 27-11-08, 20:34   #215
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
Stiu ca a fost al lui. Tin minte ca povestea de el cand ne-am intalnit intr-o seara la o benzinarie. Cica omu i-a facut tinichigeria si a vopsit-o. Din pozele cu ea, asa se pare ca e.
WRH-ul e de vanzare de mult timp, din cate am inteles de pe alt forum, dar alte detalii nu am despre el. O fi bine, o fi rau..cine stie?
eu iti propun sa nu te grabesti si tine cont si de motor si de starea tehnica a masinii pe care vrei sa o cumperi . 2.5-ul o sa te usuce la consum, iti spun ca si eu sunt apropiat de varsta ca si tine si am 2.5 si mi s-a luat .

Daca iti permiti sa intretii un 2.5, go ahead !
Bmwaldo is offline  
Old 27-11-08, 20:49   #216
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by Bmwaldo View Post
eu iti propun sa nu te grabesti si tine cont si de motor si de starea tehnica a masinii pe care vrei sa o cumperi . 2.5-ul o sa te usuce la consum, iti spun ca si eu sunt apropiat de varsta ca si tine si am 2.5 si mi s-a luat .

Daca iti permiti sa intretii un 2.5, go ahead !
Nu merg la munca cu masina sau in trafic de ***, ca nu are rost sa imi pierd timpul. Nu ma deranjeaza consumul marit. Imi doream 2,5 si inainte, doar ca nu dadusem de unul la un pret acceptabil. Si NIX-ul arata dubios pe atunci si am preferat sa ma feresc de el. Acum cica are tinichigeria facuta, e vopsit( am vazut poze).. nu arata deloc rau.
sebaaa is offline  
Old 27-11-08, 21:16   #217
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
Nu merg la munca cu masina sau in trafic de ***, ca nu are rost sa imi pierd timpul. Nu ma deranjeaza consumul marit. Imi doream 2,5 si inainte, doar ca nu dadusem de unul la un pret acceptabil. Si NIX-ul arata dubios pe atunci si am preferat sa ma feresc de el. Acum cica are tinichigeria facuta, e vopsit( am vazut poze).. nu arata deloc rau.
si eu l-am vazut zilele trecute pe o strada din colentina ... era seara si nu m-am uitat atent. Poate din cateva poze lamuresti " misterul " .

Acum din ce am vazut si sper sa nu incurc are bara fata Seidl ...
Bmwaldo is offline  
Old 28-11-08, 07:34   #218
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

da poate ne arati si noua poze cu NIX....Stiu masina si am mers cu ea ......tragea bine de tot...dar era praf la tabla....
hai cu poze....
funkycosty is offline  
Old 28-11-08, 09:15   #219
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by funkycosty View Post
da poate ne arati si noua poze cu NIX....Stiu masina si am mers cu ea ......tragea bine de tot...dar era praf la tabla....
hai cu poze....
nu am poze inca, am vazut doar poze mici pe autovit. astept sa imi trimita pe mail, ca nu a reusit aseara sa imi trimita..
in schimb a vazut poze cu masina mea si a zis " nu stiu ce sa zic, pe mine ma intereseaza mai mult de ce diferenta esti dispus sa dai" in fine ..voi vedea. sper sa am timp sa vad masina in weekend.
sebaaa is offline  
Old 28-11-08, 17:38   #220
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Am reusit intr-un final sa vorbesc si cu WRH-u.. nu accepta schimburi.
Tipul cu NIX-u mi-a spus ca i-a oferit unu cu un audi 80 cu motor de 2.3 diff 600 euro..fie. eu am oferit 400 si cu asta basta. eu cred ca e la vrajeala toata treaba. Nu stau sa strang bani sa ma risc sa iau teapa.Mi-au zis prea multi sa nu o iau pe aia, asa ca nu o iau.
Daca o dau pe a mea in timp util, cumpar WRH-ul ca e misto asa, in afara de jante,e misto.
sebaaa is offline  
Old 01-12-08, 14:27   #221
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Gataa s-a facut bine asta mica:X
Am schimbat pompa de ambreiaj la un service si acum merge mai bine ca inainte. E ca la ceilalti ursi acum.
Mai am evacuarea fisurata de facut si gata Vopseala e cu totul alta mancare de peste:P
sebaaa is offline  
Old 02-12-08, 12:45   #222
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

eu zic sa n-o mai dai ....ai bagat prea multi bani si te-ai chinuit prea mult cu ea ca sa o dai acum cine stie la cine sa isi bata joc de ea si la un pret f. mic!(avand in vedere ca au scazut preturile la masini in perioada asta)........in rest bafta si sa vi sa ma mai dau si eu cu ea
funkycosty is offline  
Old 02-12-08, 13:49   #223
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

nu pot veni, ca am evacuarea fisurata si raman fara talon pana acolo..sper sa prind un liber zilele astea sa pot sa o fac sa circul si eu noaptea.
m-a rupt in 2 taxiul duminica noaptea, bagam la benzina de banii aia si mai ramanea ptr 2 drumuri de genu..
am gasit sa vand mercedes-ul tinichigiului de la service-ul unde am facut bmw-ul.
imi ofera bani sau manopera gratis la tinichigerie si vopseala ptr bmw. problema e ca nu mai vreau sa stau fara masina si nu mi se pare echitabil schimbul..accept bani si vad eu dupa aia,nu?
sebaaa is offline  
Old 02-12-08, 23:35   #224
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
nu pot veni, ca am evacuarea fisurata si raman fara talon pana acolo..sper sa prind un liber zilele astea sa pot sa o fac sa circul si eu noaptea.
m-a rupt in 2 taxiul duminica noaptea, bagam la benzina de banii aia si mai ramanea ptr 2 drumuri de genu..
am gasit sa vand mercedes-ul tinichigiului de la service-ul unde am facut bmw-ul.
imi ofera bani sau manopera gratis la tinichigerie si vopseala ptr bmw. problema e ca nu mai vreau sa stau fara masina si nu mi se pare echitabil schimbul..accept bani si vad eu dupa aia,nu?
cea mai buna solutie ...
Bmwaldo is offline  
Old 03-12-08, 14:53   #225
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

O sa ii schimb traseul de evacuare, cat de curand posibil. Actualul este fisurat.
Acuma intrebare:
- se poate taia de langa galeria de evacuare,chiar de unde se termina bifurcatia si sa sudeze mesterul direct pe sub masina? sau trebuie data jos toata?
-traseul pe care il voi monta ( il am deja) doar ca pastrez finala mea, are catalizator de M40 pe el..Eu nu stiu exact ce toba intermediara am, dar ma gandesc sa tai catalizatorul si sa pun toba mea intermediara in locul lui, pentru ca masina mea nu avea catalizator din fabrica din cate stiu eu si sa nu se infunde ala de M40..
- stie cineva un atelier de evacuari deschis si sambata/duminica? sau in timpul saptamanii dar pana seara tarziu?
Sper sa reusesc sa ma invoiesc de la munca maine dimineata si sa merg la unul pe langa mine si sa rezolv si asta
sebaaa is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -