Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-10-08, 22:12   #196
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
vezi cum reglezi cablu ala de acceleratie , sau relantiu , sau ai grija cand umblii la el ca in momentu in care tragi de cablu sa o turezi trebuie sa faca un click.nu stiu sigur ce cupleaza sau decupleaza da iti va fierbe motoru la relanti dak il dereglezi...ai dat cumva jos cablu de acceleratie?si vrei sa-l pui la loc sau doar sa il reglezi?
nu l-am dat jos, dar ai dreptate,nu mai face nici un click.
trebuie sa il reglez ca nu mai se comporta pedala ca inainte. nici cand iau piciorul de pe ea, nici cand o calc.
sebaaa is offline  
Old 31-10-08, 16:51   #197
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

daca vrei sa reglezi calumea dai jos tot traseu din filtru , debitmetru pana in mot cat sa ai acces la clapeta care o deschide cand accelerezi.si reglezi asa.iei pe cineva cu tine sa iti tot apese acceleratie si vezi cum se deschide si cum se inchide clapeta.il pui sa tina pedala apasata la fund si clapeta trebuie sa se deschida la maxim.sper sa fi explicat bine si sa nu gresesc.daca da sa ma corecteze cineva.si ti-am zis in momentu in care ai terminat reglaju si pui la loc tot tragi putin de cablu si stai cu urechea langa sa faca clicku ala(asta cu motoru oprit)daca nu face click rotesti piulita aia de plastic dinainte asa incat cand tragi de cablu sa se auda click-u ala k alfel te trezesti ca iti fierbe motoru la relanti.
Tzzantaru is offline  
Old 05-11-08, 12:40   #198
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Cu ajutorul unui prieten am rezolvat problema cu cablul de acceleratie si mersul neregulat.
Spre rusinea mea, problema era de la bujii. El a intuit problema inca de cand i-am povestit totul. Experienta si-a spus cuvantul in acest caz.
Cablul de acceleratie nu avea nici o legatura. Motorul merge rotund si reactioneaza la fel ca inainte, poate un pic mai bine dupa ce schimb si fisele(sunt varza fisele mele).
Apoi am incercat sa aerisesc ambreiajul, cand am descoperit ca de fapt problema mea vine de la pompa acestuia. Norocul meu este ca am masina de piese.
Mai ramane de schimbat pompa de ambreiaj si de facut evacuarea.

Trecem la urmatoarea intrebare. De data aceasta privin suspensiile.
Masina mea sta lasata pe stanga rau de tot. Cand apas pe ea in dreptul amortizoarelor, nici un raspuns. Pe dreapta raspunde, iar partea dreapta sta mai sus decat partea stanga a masinii. Ce o fi stricat? Sa am chiar ambele amortizoare pe stanga stricate? Sau e vreun arc rupt? Mentionez ca masina a stat aproape 2 luni cu partea dreapta mai ridicata fata de partea stanga, dar consider ca este irelevant. Am ridicat-o cu cricul pe partea stanga sa ma uit la amortizoare si arcuri, dar nu am sesizat nici un defect vizibil. Dupa ce am ridicat-o si am coborat-o la loc, masina a ramas ceva mai inaltata.
Acum intrebare. Eu am arcuri rosii pe masina(parca- o sa verific). Daca pun arcuri -40/-40 masina o sa stea mai jos,corect? Atunci ce fac cu amortizoarele - sa le iau pe astea si sa le fac custom? Sau sa cumpar suspensia cu totul de pe un 320 IS ? Daca iau suspensia de pe 320is, va sta mai jos, mai sus sau cam la fel?
Evident sa nu uitam si costurile implicate. Respectiv aproximativ 200 euro suspensia de pe 320is, pe cand amortizoarele custom+ arcuri ma duc la 100 si un pic de euro.
Faza e ca as vrea sa stea masina mai jos, dar cu 2cm maxim, pentru ca locul meu de parcare este in panta si oricum trebuie sa bag masina in unghi,ca sa nu atinga. Ca sa nu zic ca nu pot urca mai nici o bordura fara sa atinga evacuarea samd..
Astept si eu cateva pareri, merci.
sebaaa is offline  
Old 05-11-08, 14:30   #199
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
Cu ajutorul unui prieten am rezolvat problema cu cablul de acceleratie si mersul neregulat.
Spre rusinea mea, problema era de la bujii. El a intuit problema inca de cand i-am povestit totul. Experienta si-a spus cuvantul in acest caz.
Cablul de acceleratie nu avea nici o legatura. Motorul merge rotund si reactioneaza la fel ca inainte, poate un pic mai bine dupa ce schimb si fisele(sunt varza fisele mele).
Apoi am incercat sa aerisesc ambreiajul, cand am descoperit ca de fapt problema mea vine de la pompa acestuia. Norocul meu este ca am masina de piese.
Mai ramane de schimbat pompa de ambreiaj si de facut evacuarea.
Astept si eu cateva pareri, merci.
Multi mecanici, putini ingineri :P
UniculSGM is offline  
Old 06-11-08, 19:27   #200
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

cumpara-i doar amortizoarele , arcurile lasale k sunt bune
dupa cate imi amintesc eu trebuiau schimbate amortizoarele
funkycosty is offline  
Old 06-11-08, 19:32   #201
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by funkycosty View Post
cumpara-i doar amortizoarele , arcurile lasale k sunt bune
dupa cate imi amintesc eu trebuiau schimbate amortizoarele
asta e faza, ca ma tem sa nu cumva sa am un arc rupt pe undeva. dar nu inteleg cum de nu raspunde deloc toata partea stanga la faza asta.
si intreb dinainte ca sa stiu sa schimb totul deodata,nu sa ma duc de 2 ori la mecanic ptr asta.
am sa ma duc acuma la masina sa ma uit. sper si eu sa fie doar din amortizoare.
LE: am fost si m-am uitat la ea, partea vizibila a arcurilor nu are nimic, in schimb amortizoarele arata urat. o sa le schimb pe alea si voi vedea.
cred ca iau amortizoarele de pe fatza de pe masina de dezmembrat si cumpar altele de spate de la alta masina, apoi le duc pe toate sa mi le fac custom

Last edited by sebaaa; 06-11-08 at 22:01.
sebaaa is offline  
Old 07-11-08, 00:47   #202
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by UniculSGM View Post
Multi mecanici, putini ingineri :P
Adevarat!
316i is offline  
Old 15-11-08, 19:51   #203
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Azi e ziua mea!!
Am facut 20 ani.
Maine vin niste baieti de pe un forum Bmw sa desfacem una alta la masina de piese. Daca vrea cineva ceva, sa ma sunati din timp,va rog.
sebaaa is offline  
Old 15-11-08, 19:55   #204
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

La Multi Ani Seba........
funkycosty is offline  
Old 15-11-08, 19:57   #205
junior07c

Stage 5
 
junior07c's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 769
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

La multi ani!!!
junior07c is offline  
Old 15-11-08, 20:05   #206
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Seba vezi k am gasit al-2-lea rand de chei la masina, poate iti faci timp odata sa vi sa ti le dau
funkycosty is offline  
Old 16-11-08, 02:07   #207
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by funkycosty View Post
Seba vezi k am gasit al-2-lea rand de chei la masina, poate iti faci timp odata sa vi sa ti le dau
Multumesc pentru urari. Ok, o sa vin in curand, sper sa pot saptamana asta. Te sun eu cand e.
sebaaa is offline  
Old 22-11-08, 14:16   #208
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

ADP-ul mi-a ridicat ieri masina de dezmembrat( m-a rupt in doua..aveam de dat piese de pe ea, unele promise unor anumite persoane care m-au ajutat in trecut
azi am taiat finala de pe evacuarea pe care o sa o montez pe a mea - pun finala mea si traseul de pe masina de dezmembrat.
Cred ca o sa vand masina asta dupa ce o repar, sau chiar acuma, si imi iau o pisica sau alt urs dar cu motor mare, sa stiu o treaba.
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...15#post1880115

Last edited by sebaaa; 22-11-08 at 14:31.
sebaaa is offline  
Old 22-11-08, 16:06   #209
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Ce faza de rahat ai patit cu faptul ca ai ramas fara masina Succes la vanzare, dar mi se pare ca ceri putin cam mult pe masina. Bafta !
SV25MBN is offline  
Old 22-11-08, 16:23   #210
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by SV25MBN View Post
Ce faza de rahat ai patit cu faptul ca ai ramas fara masina Succes la vanzare, dar mi se pare ca ceri putin cam mult pe masina. Bafta !
Tot cu atat am luat-o si eu. Am pus faruri mai noi, partea din fata este de la un model mai nou, si se potriveste, cu toate ca trebuiesc vopsite elementele respective.
Am schimbat tampoanele cutie viteze si flansa cardan, acum nu mai are probleme de genul.
Masina a avut o problema cu evacuarea de cand am luat-o, traseul este fisurat, o sa rezolv si problema asta inainte sa o vand - desi s-ar putea sa o pastrez dupa ce rezolv asta - voi vedea.
Masina avea probleme cu pompa de ambreiaj, in timp aceastea s-au agravat, dar le voi rezolva instant schimband pompa.
sebaaa is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -