Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-14, 15:10   #1
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default E36 - Cabrio - Mein Kater

Salutare este primul meu post si sper sa nu o dau in bara nu am prieteni pe acest forum il urmaresc de ani de zile si i sunt dator pentru cunostintele dobandite de la oamenii de aici ! Sunt alex din bucuresti , nu scriu aici ca sa ma laud pentru ca nu am cu ce si sper sa gasesc oameni care sa ma puna pe calea cea buna cand o sa urmeze sa fac o prostie ! Pricep repede si nu sunt incapatanat !

In disperarea de a gasi un BMW 2002 si cum am observat ca nu gasesc ce vreau a cam inceput sa mi se ia de el asa ca m-am indreptat catre BMW E30 vroiam sa fac un proiect de drift si sa ma dau cu el apoi mi-am pus intrebarea unde ? Si am lasat-o balta a fost o perioada in viata mea cand m-am orientat catre alte marci dar nu am putut rezista tentatiei de a fi fidel marcii BMW si m-am intors am tot cautat vorbit cu diversi oameni m-am interesat E30 E36 E46 ajunsesem si la seria 5 mai vechi nu mi-a placut nimic si cum tot m-am uitat usor usor am inceput sa am o oarecare atractie pentru E36 Coupe si am cautat in disperare pana am gasit un E36 Coupe dar mai special , nu o sa spun de ce e asa special iar cand o sa reusesc sa i fac poze o sa observati singuri ! Am cautat pana am gasit cam tot ce vroiam functional iar de alte maruntisuri nu mi-a pasat
Cam multe abureli asa ca sa vorbim de matzu meu

BMW E36 Black
-318i
-1997
-Dublu climatronic , obc

Ce vreau sa fac ? Sa il aduc pe linia de plutire initial am nevoie de multe piese pentru a intregi masina dupa ultima ei vizita pe sosea, cum ar fi :

- Capota
- Trager
- Faruri cu lupa
- Radiator
- Grila + nari

Dupa la interior am si acolo de cumparat chestii apoi trebuie sa platesc Taxa de inmatriculare ca sa circulam legal ! Dupa ce termin maina si o aduc la zi cu piese acte tot ultima piesa va fi un 2.5 la 190/200 hp sau 2.8 la 190 hp sau de ce nu 3.0 la 230 hp darnu cred ca merita pentru cei 30 de hp in plus ! O sa vreau mai mult pentru cei 6 cilindri un motor de la 2.0 in sus sipentru plusul de putere ! Pana la swap e cale lunga ! Poze in curand !

Unde as putea gasi piese noi si cam cat este taxa de inmatriculare la 1.8 am inteles ceva de 780 euro !
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 15:56   #2
s3rgyu

Stage 5
 
s3rgyu's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,191
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Hai cu pozele
M-ai facut curios cand ai scris ca e " special ".
s3rgyu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 19:59   #3
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

O trebuie sa ma apuc sa o desfac si dupa pun poze ca acum de o vedeti va speriati deci mai astept umpic poate gasesc ceva poze pe PC !
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 16:31   #4
HD-NIK

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 1
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Debea astept pozele cu masina , m-ai facut curios cu "specialul")
HD-NIK is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 15:39   #5
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Nu e chiar asa speciala si nu stiu la ce va puteti astepta din partea unui e36 318i ! Dar pentru mine e ce mi-am dorit !

Vreau sa fac un swap la anul prin vara-toamna la 2.0 si vreau sa ma pregatesc sufleteste si baneste din toate punctele de vedere ! De ce 2.0 ? Pentru ca imi sunt suficienti cei 150 de caluti si pentru ca vreau sa il omologhez ! Ce trebuie sa fac sa iau sa pun ce trebuie sa modific sa adaptez ? Puntea trebuie schimbata ? cutia grupul ceva ? Care imi sunt necesarele ?
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 09-08-14, 08:18   #6
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Quote:
Originally Posted by matzu_miau View Post
Nu e chiar asa speciala si nu stiu la ce va puteti astepta din partea unui e36 318i ! Dar pentru mine e ce mi-am dorit !

Vreau sa fac un swap la anul prin vara-toamna la 2.0 si vreau sa ma pregatesc sufleteste si baneste din toate punctele de vedere ! De ce 2.0 ? Pentru ca imi sunt suficienti cei 150 de caluti si pentru ca vreau sa il omologhez ! Ce trebuie sa fac sa iau sa pun ce trebuie sa modific sa adaptez ? Puntea trebuie schimbata ? cutia grupul ceva ? Care imi sunt necesarele ?
de la 1.8 la 2.0 nu tre sa schimbi nimic daca ai punte pe spate cu discuri de frana !

cred ca doar motorul trebuie cumparat si montat cu tot cu cutie !
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-14, 10:48   #7
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

salut mariane mersi mult eu intelesesem ca mai trebuiesc schimbate chestii ! Pana acolo noi sa fim sanatosi ! Mersi pentru informatie o sa ma mai interesez !

Promit pe vineri daca nu vineri sambata sigur sigur sigur niste poze cu matzu !
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 10-08-14, 23:54   #8
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Scuze de dublu post insa mi-a venit lista de piese care trebuiesc cumparate si intr-un rand imi spune asa

Quote:
- Radioator apa, clima
Ce nu inteleg eu.... am nevoie de 2 radiatoare sau de unul singur dar sa fie special pentru 318 dublu clima ? Chiar am fost pierdut !

Am mentionat ca e primul e36 si nu prea le am cu piesele ? Apoi vreau sa schimb consumabile filtre ulei placute de frana discuri de frana nu stiu daca sunt uzate insa am piticii mei pe creier si vreau sa am franele noi ulei nou filtre noi chiar consider ca este o investitie necesara pentru ca am spus ca ori care ar fi prima masina mai bine i fac eu schimbul si stiu cand le schimb dupa ce imi trebuie ! Am gasit pe net la diversi distribuitori la filtre placute si discuri de frana BOSCH din cate stiu eu sunt ok BOSCH au facut mereu treaba buna , alt producator de care am inteles ca este lumea multumita este MANN la frane vreau sa optez pentru brembo am gasit placute si discuri brembo la preturi ok insa nu sunt ce mi-as dorii eu ! Vreau discuri de frana striate cel putin pe fata ! Unde as putea gasi in romania discuri de frana brembo striate ?

Astept raspuns la intrebarea cu radiatorul ! Nu aratnimic promitator insa promit ca intr-o luna o sa inceapa sa curga pozele si o sa vedeti ca ma apuc de treaba serios !
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 11-08-14, 01:22   #9
alin-007

Stage 5
 
alin-007's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,576
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Eu am folosit la sistemul de franare placute TRW si discuri Rotinger (perforate si striate ). Ca idee sunt foarte multumit , nu scartie , nu imi bate in volan la franare ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ret.jpeg
Views:	259
Size:	1.59 MB
ID:	3016804  
alin-007 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-14, 23:09   #10
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Quote:
Originally Posted by matzu_miau View Post
Salutare este primul meu post si sper sa nu o dau in bara nu am prieteni pe acest forum il urmaresc de ani de zile si i sunt dator pentru cunostintele dobandite de la oamenii de aici ! Sunt alex din bucuresti , nu scriu aici ca sa ma laud pentru ca nu am cu ce si sper sa gasesc oameni care sa ma puna pe calea cea buna cand o sa urmeze sa fac o prostie ! Pricep repede si nu sunt incapatanat !

In disperarea de a gasi un BMW 2002 si cum am observat ca nu gasesc ce vreau a cam inceput sa mi se ia de el asa ca m-am indreptat catre BMW E30 vroiam sa fac un proiect de drift si sa ma dau cu el apoi mi-am pus intrebarea unde ? Si am lasat-o balta a fost o perioada in viata mea cand m-am orientat catre alte marci dar nu am putut rezista tentatiei de a fi fidel marcii BMW si m-am intors am tot cautat vorbit cu diversi oameni m-am interesat E30 E36 E46 ajunsesem si la seria 5 mai vechi nu mi-a placut nimic si cum tot m-am uitat usor usor am inceput sa am o oarecare atractie pentru E36 Coupe si am cautat in disperare pana am gasit un E36 Coupe dar mai special , nu o sa spun de ce e asa special iar cand o sa reusesc sa i fac poze o sa observati singuri ! Am cautat pana am gasit cam tot ce vroiam functional iar de alte maruntisuri nu mi-a pasat
Cam multe abureli asa ca sa vorbim de matzu meu

BMW E36 Black
-318i
-1997
-Dublu climatronic , obc

Ce vreau sa fac ? Sa il aduc pe linia de plutire initial am nevoie de multe piese pentru a intregi masina dupa ultima ei vizita pe sosea, cum ar fi :

- Capota
- Trager
- Faruri cu lupa
- Radiator
- Grila + nari

Dupa la interior am si acolo de cumparat chestii apoi trebuie sa platesc Taxa de inmatriculare ca sa circulam legal ! Dupa ce termin maina si o aduc la zi cu piese acte tot ultima piesa va fi un 2.5 la 190/200 hp sau 2.8 la 190 hp sau de ce nu 3.0 la 230 hp darnu cred ca merita pentru cei 30 de hp in plus ! O sa vreau mai mult pentru cei 6 cilindri un motor de la 2.0 in sus sipentru plusul de putere ! Pana la swap e cale lunga ! Poze in curand !

Unde as putea gasi piese noi si cam cat este taxa de inmatriculare la 1.8 am inteles ceva de 780 euro !
sincer alegerea potrivita este ori un 2.5 ori un 2.8 ...

motoarele dublu vanos sunt cam silentioase (in opinia mea )
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-14, 00:02   #11
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Cum am promis am revenit cu poze ! Sunt om de cuvant pozele sunt aici lafel si detaliile !

Matzu este cabrio (pentru mine un coupe mai special) din 97 cu dublu climatronic geamuri electrice decapotare electrica softtop in perfecta stare toba sport ATU nu stiu daca e ceva cu nume dar se aude mortal o sa fac si ceva videoclip sau sound ca sa vedeti , portbagaj facelift stopuri full led !

Motor 318i cu foarte multe lipsuri la interior si la exterior !

Tre' sa cumpar:

- Air box
- Aripa fata stanga
- Capota
- Faruri cu lupa
- Bara M
- Stergatoare
- Capac decapotare
- Trager
- Radiatoare de clima si de motor
- Armatura
- Scaune + Bancheta de piele + incalzire
- Fete de usi
- Plansa bord + ceasuri
- Mocheta

O sa o revopsesc atlantis blue si trebuie sa o inscriu pe romania ! Alte detalii daca vreti....intrebati

Click image for larger version

Name:	IMG-20140816-00014.jpg
Views:	304
Size:	681.8 KB
ID:	3018772 Click image for larger version

Name:	IMG-20140816-00019.jpg
Views:	288
Size:	855.9 KB
ID:	3018773

Click image for larger version

Name:	IMG-20140816-00020.jpg
Views:	151
Size:	916.4 KB
ID:	3018774 Click image for larger version

Name:	IMG-20140816-00021.jpg
Views:	95
Size:	708.9 KB
ID:	3018775

Click image for larger version

Name:	IMG-20140816-00033.jpg
Views:	179
Size:	872.1 KB
ID:	3018776 Click image for larger version

Name:	IMG-20140816-00027.jpg
Views:	84
Size:	771.7 KB
ID:	3018777

Click image for larger version

Name:	IMG-20140816-00028.jpg
Views:	93
Size:	660.2 KB
ID:	3018778 Click image for larger version

Name:	IMG-20140816-00029.jpg
Views:	375
Size:	1,020.9 KB
ID:	3018779
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 17-08-14, 11:00   #12
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

O sa ai ceva de lucru la ea, dar cred ca o sa iasa ceva frumos Bafta cu matzul!
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 17-08-14, 11:05   #13
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

masina ramane in valea lui mihai pana strang toate piesele ca sa le montez sa o aduc la bucuresti daca nu o sa imi permit sa dau 1800 lei pe platforma.... momentan nu stiu de ce sa ma apuc prima data de piesele mai scumpe sau de cele mai ieftine )
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 26-08-14, 12:44   #14
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

am ajuns acasa si acum incep sa caut piese si sa strang bani sa le cumpar am cateva intrebari :

- scaunele fata trebuie sa fie de cabrio neaparat nu ? pentru ca am vazut ca la centura de siguranta difera !
- o sa atasez o poza cu o chestie pe care am observato ulterior si vreau sa ma documentez ca sa fac treaba buna.... cum se numeste piesa incercuita in poza de mai jos si daca e poate trepaa cercul este putin sifonat si "tubul" (pana aflu cum se cheama) este stram spre motor foate putin insa vizibil ! Cu ce poate afecta si cum se poate remedia ?
-plansa de bord se potriveste de pe ori ce model la mine sau difera ( de pe sedan compact coupe ) pe cabrio ?
- ce piese trebuie sa caut neaparat de cabrio si ce piese pot lua de pe sedan/compact/coupe ?

Click image for larger version

Name:	DSC_0022.jpg
Views:	326
Size:	218.0 KB
ID:	3021685
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 26-08-14, 15:15   #15
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Matzu meu MAU

Scaunele de coupe, se potrivesc.
Plansa merge si de coupe.
Chestia de unde ai incercuit pana in capat/spate = lonjeron.
Majoritatea pieselor de coupe.

Cati bani te-a costat masina ?
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -