Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-14, 18:41   #46
alin-007

Stage 5
 
alin-007's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,576
Default Re: E36 - 316i Coupe

La 1.6 nu prea te ajuta nici franele .. Dupa ce repari masina este o idee buna sa le arunci
alin-007 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-14, 10:54   #47
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Ai dreptate, franele de pe 1.6 sunt cam de caca. Ma gandeam, cand o sa mai am ceva bani, sa trec la frane spate pe discuri. Trebuie sa ma mai informez ce modificari implica asta, in afara de puntea spate
__________________
BMW -Sheer Driving Pleasure
BMW E36 Coupe - 316i
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 28-12-14, 11:40   #48
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by alin-007 View Post
La 1.6 nu prea te ajuta nici franele .. Dupa ce repari masina este o idee buna sa le arunci
Nu stiu ce frane aveti voi ... insa eu tot 1.6 am si nu am probleme cu franele !! Am mai avut un coupe 320i si mare diferenta nu mi se pare la sistemul de franare....

Acum depinde si ce placute pui , ce saboti pui... in ce stare sunt discurile/tamburii...

Oricum poti sa ai tu ce frane vrei daca nu ti distanta degeaba...
__________________

LRV
sprite is offline   Reply With Quote
Old 28-12-14, 20:40   #49
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by sprite View Post
Oricum poti sa ai tu ce frane vrei daca nu ti distanta degeaba...
Foarte adevarat! Mie incidentul asta mi-a fost invatatura de minte. Toate lucrurile se intampla cu un scop, asa ca cine stie, daca nu aveam incidentul asta poate se intampla mai incolo ceva mai grav tot din cauza distantei...
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 00:03   #50
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by Logan4ever View Post
Stai linistit, nu e vorba de nici o joaca in treaba asta. Eu nu sunt teribilist sau mai stiu eu ce. Toata treaba asta s-a intamplat pentru ca nu am pastrat distanta corespunzatoare, mai ales ca era si asfaltul ud. Mergeam cum merg deobicei pe asfalt uscat. Nu are nici o legatura motorul, masina, tractiunea spate, teribilismul sau orice altceva legat de asta cu cazul de fata, se poate intampla oricui si cu orice masina. Intr-adevar am invatat acum sa pastrez o distanta mai mare pe carosabil ud, inghetat, inzapezit etc.
Iarna BMW-ul sta la caldurica cu bateria in casa i se pregatesc cadouri pentru anul ce urmeaza nu iese vagabond pe strazi ! Acuma na in functie de fiecare !

Masina...acum este urata insa sunt sigur ca o sa o faci frumoasa si sincer din punctul meu de vedere ma bucur ca ai scapat de farurile alea ! O idee ar fi sa te gandesti si la alta culoare nu de alta dar mie unul sincr nu imi place cum da rosul acesta pe E36 si eu am de munca la a mea si stiu cum e... Succes in anul ce urmeaza cu pisoiul !
__________________
Sunt pe un forum auto, nu intr-un examen la scoala, d'aia am greseli gramaticale !

E36 Cabrio - matzu mau
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 09:06   #51
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by matzu_miau View Post
Masina...acum este urata insa sunt sigur ca o sa o faci frumoasa si sincer din punctul meu de vedere ma bucur ca ai scapat de farurile alea ! O idee ar fi sa te gandesti si la alta culoare nu de alta dar mie unul sincr nu imi place cum da rosul acesta pe E36 si eu am de munca la a mea si stiu cum e... Succes in anul ce urmeaza cu pisoiul !
De farurile alea urate am scăpat de câteva luni, acum aveam ZKW cu lupa. Sincer, cel mai rău îmi pare acum, după accident, de zkw-uri si de bara M. Dar asta e, vin altele
Și eu ma gândeam la alta culoare, nu neapărat pentru ca nu îmi place Hellrot, ci pentru ca e prea comun pe E36. Deocamdată oscilez intre Brokat Rot și Imola Rot, dar parca mai mult ma atrage Brokat Rot. E ceva mai special parca, ce nu vezi in fiecare zi
Mersi, succes și ție cu pisoiul!
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 31-12-14, 13:08   #52
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Merita un cadou și masina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_1042.JPG
Views:	225
Size:	1.81 MB
ID:	3060886  
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 26-01-15, 20:52   #53
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Azi au sosit pragurile Luxury. Încet reușesc sa adun piesele de care am nevoie sa ma pot apuca de tinichigerie. Mâine mai ajunge ceva pentru mașină
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_1080.JPG
Views:	91
Size:	2.47 MB
ID:	3068530  
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 01:16   #54
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Incepi si tu in forta observ... P.S: Eu unul votez imola ca si culoare.... Succes in continuare ! P.S: sa te uiti si dupa o punte spate pe discuri consider ca mertia deranjul...
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 01:36   #55
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: E36 - 316i Coupe

si eu tot imola zic
gabi04 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 09:28   #56
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Mulțumesc! As vrea sa vad pe viu ambele culori sa ma decid. Punte spate cu discuri vreau și eu neapărat, urmeaza și aia. Alte modificări mai trebuie sa fac pentru a pune punte spate cu discuri?
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 18:04   #57
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Azi mi-a ajuns și noua bară față M. Nu este OEM, e replica la fel ca și cea veche, dar măcar e nouă și nici nu am observat diferențe față de cea OEM. Mai urmează cât de repede un set de bandouri laterale M și un difuzor M pentru bara spate.
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 18:25   #58
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Ca sa sti din start trebuie sa iti iei piesele dinainte pentru cadaca iei puntea ramai fara frana de mana... Nu se potriveste cablu de frana planetarele se potrivesc deci ca sa faci o treaba buna trebuie sa o iei cu totul brate fuzete discuri etrieri tot singurul impediemen o sa fie frana de mana nu se potriveste cablul de frana de pe 316 pe puntea de discuri, oricum unul nou in magazin este 60-70 lei din ce stiu, iti trebuiesc si furtunasele ! E o investitite care chiar isi merita efortul pentru ca, nu stiu cat costa tamburii dar cred ca iesi mai bine cu placutele, le schimbi mai usor decat ai schimba tamburii si ideea principala se simte la franare, os a se mai intareasca pedala si o sa simti diferenta de la cer la pamant ! Dar nu uita nu te baza la nici o masina (noua/veche) pe sistemul de franare ca sti tu ca tine bine ! Nu o sa fie un motiv in plus sa te incurajeze la viteze exorbitante sau la manevre de ultim moment ! Daca lucrezi cu punte de 2.0 o sa fie usor la ceade 2.8 trebuie sa schimbis i planetarele si discurile sunt mai groase...

Merita si sper sa faci acest pas !
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 19:26   #59
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Mersi de sfaturi! Piesele as putea sa le iau, in mare parte, de la un prieten de pe un 1.8is si ce nu are el o sa caut prin alte parti. La teribisme normal ca nu o sa ma bag, chiar daca pun puntea cu discuri, ca sunt genul mai chill
Ma gandesc din ce in ce mai serios la asta si dupa ce termin de luat elementele exterioare ma apuc de strans piesele de care am nevoie sa trec la discuri pe spate.
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 19:57   #60
Alin_KIR

Stage 4
 
Alin_KIR's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 208
Default Re: E36 - 316i Coupe

Frumoasa masina! In legatura cu nuanta masinii, sfatul meu este sa o lasi Hellrot. E o culoare foarte frumoasa pentru un coupe si este reprezentativa pentru E36. Bafta in continuare cu modificarile!
__________________
1997 Hellrot 316i Coupe
Alin_KIR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -