Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-14, 01:24   #16
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Dupa ce refac motorul ii fac si test de compresie si dyno run sa vedem cum stam.
Chiar m-as bucura daca poti sa ma ajuti cu piesele , orice link , informatie e bine venita.
Pe mine cel mai mult ma sperie garniturile ca sunt al dreaq d multe si nu gasesc nicaieri un set complet.
pana acum am gasit asta http://www.part-box.com/product_info...ucts_id=117121
leonard is offline   Reply With Quote
Old 12-05-14, 01:27   #17
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
Dupa ce refac motorul ii fac si test de compresie si dyno run sa vedem cum stam.
Chiar m-as bucura daca poti sa ma ajuti cu piesele , orice link , informatie e bine venita.
Pe mine cel mai mult ma sperie garniturile ca sunt al dreaq d multe si nu gasesc nicaieri un set complet.
pana acum am gasit asta http://www.part-box.com/product_info...ucts_id=117121
Un singur cuvant : AMERICA !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 12-05-14, 01:49   #18
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Problema cu america e ca majoritatea pieselor sunt ptr m3 us model si nu se potrivesc pe euro model.
ca asa gasisem http://store.bimmerworld.com/head-ga...s-m3-p355.aspx
leonard is offline   Reply With Quote
Old 19-06-14, 03:42   #19
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Dupa aproape 1 luna de zile am reusit sa adun majoritatea pieselor pentru reasamblarea motorului. Pare greu la prima vedere dar dupa te prinzi cum sta treaba, suni la bmw , iti zic aia pretul , inghiti in sec si plasezi comanda . Glumesc, am luat si multe piese din alte parti , dar unele pur si simplu nu se gasesc decat la bmw sau e vorba de piese la care nu te risti sa pui altceva...
Pana la urma am demontat tot motorul piesa cu piesa si bine am facut pentru ca am gasit patinele de la lant rupte impreuna cu niste suruburi , am avut mare noroc ca nu s-a rupt lantul , asadar am comandat tot setul de distributie de la bmw , incluzand lantul , patinele (vreo 160 lire bucata , suruburi etc.
Am gasit tot setul de garnituri de motor nu numai chiulasa, de la elring , care cika ar fi oem supplier, crankshaft bearings Kolbenschmidt, con rod bearings ACL race series, pompa de apa meyle, baie de ulei de la m3 evo cu dual pick-up, caseta de directie de z3, x brace de la m3 cabrio etc.
Intre timp am inceput sa iau piese si ptr suspensie/handling/intarire : scaun sofer scoica, volan deep dish, reinforcement plates for rear subframe, front subframe, strut towers, rear sway bar de la AKG america si originale bmw. Am de gand sa comand bari anti ruliu de la eibach fatza spate, bari stabilizatoare de la wiechers fatza spate, tot kitul de bucsi powerflex, suspensie hsd, bratze reglabile spate, toate bieletele etc, dar mai intai vreau sa curatz toata masina pe dedesubt , sa sudez intaririle de caroserie si apoi sa vopsesc tot, iar mai apoi sa montez suspensii si etc.
In fine , mai e mult pana departe , sa vedem cu va iesii cu motorul , am mari emotii .
Deja am cumparat ulei millers de rodaj si apropo, din cate am auzit si din cate am citit pe forumuri de pe afara , rodajul e bine sa-l faci putin mai sportiv , cu accelerari si decelerari , in nici un caz mers constant pe autostrada fiindca nu se mai rodeaza segmentii calumea. Voi ce ziceti?/ cum ati facut?

PS: pun cateva poze cu situatia actuala si cu piesele care au venit































leonard is offline   Reply With Quote
Old 20-06-14, 02:32   #20
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

am mai progresat si azi putin , am facut valve clearances in jur de 0.33mm 0.32mm toleranta.
am si vopsit cateva elemente printre care si capacele de la motor, cu vopsea rezistenta termic. chiar daca nu e culoarea originala (e doar negru mat) tot e mai bine decat cum erau inainte , iar daca nu-mi place cum da , le mai vopsesc odata profesional. (mai trebuie polisat scrisul m power)
maine speram sa asamblam chiulasa complet.
in alta ordine de idei , nu m-as fi gandit niciodata ca e asa complicat sa desfaci un motor , dar mai ales sa-l pui si la loc cum trebuie. o gramada de masuratori la zecime de milimetru (chiulasa si blocul motor au fost si ele portate fiindca nu mai erau chiar drepte) , o gramada de piese, dar e si frumos sa vezi cum totul prinde foruma si mai ales sa si inveti cate ceva despre motoare. una peste alta e o experienta placuta , sper ca in final totul sa fie bine.
Cred ca cea mai stresanta parte va fi rodajul, se pare ca nimeni nu are solutia fericirii
Ar trebuii sa-l intreb pe wpp ca el a construit o gramada de motoare si poate imi recomanda ceva.










PS: cam ce masina se afla in curtea dealer-ului bmw de unde cumpar eu piesele





leonard is offline   Reply With Quote
Old 18-07-14, 03:43   #21
mario.darius

Stage 3
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 80
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Salut, in primul rand te felicit pentru treaba buna pe care o faci si pasiunea de care dai dovada. Ai intimpinat ceva greutati cu piesele, dar usor le-ai dat de cap. Pe viitor daca mai intimpini probleme legate de piese sau de asamblare - reparare, ma poti suna, ca sunt in Anglia si eu, si lucrez ca mecanic, plus ca am si eu pasiune pentru BMW ca si tine. Sa ai grija cand pui chiuloasa pe masina, sa o strangi exact cum spune producatorul garniturii (sau cei de la bmw, eventual autodata), mai mult ca sigur ai nevoie de cheie care strange in grade (in anglia nu prea se stie de asa ceva) . Pentru vanos daca nu ai apucat sa comanzi, exista drvanos.com un site care ofera kit-uri de reparatie pentru toate vanos-urile de la bmw. Iar ambreajul care l-ai comandat nu o sa te tina foarte mult pe masina, pentru ceea ce ai tu nevoie. Spor la treaba si sa ai parte de cat mai putine probleme pe parcursul lucrarii. Intr-o luna de zile, sper sa ne vedem pe pista, ca imi aduc masina aici . Numai bine.
__________________
un urs si o pisica, coupe
mario.darius is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -