Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-14, 04:50   #1
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Salut,
a venit vremea sa am si eu ce prezenta pe forum; dupa lungi asteptari am reusit sa-mi iau masina la care am visat de mic , sau cel putin una din ele .
Este vorba de un m3 3.0, masina dupa cum vedeti este de UK, si nu , nu-i schimb volanul pe stanga , nici daca m-as muta inapoi in Ro.
Vreau sa incep un proiect de drift/track cu masina asta, nu stiu cat va dura , fiindca finantele s-au cam dus pe achizitia masinii in sine dar speram sa fie bine.
Planurile ar fi sa reconditionez toata partea mecanica fiindca desi masina arata intr-un mare fel mai are si ceva bube ....iar tzinand cont ca va incasa jar la fiecare iesire mi se pare corect sa o pun la punct din punct de vedere mecanic inainte sa incep modificarile.

Azi am inceput sa-i iau si niste goodies, dupa ce am stat 5 ore de vb cu COP-u si am facut planul de bataie dar o sa va zic maine mai multe ca acum e 3 dimineata si maine mai trebuie sa si muncim

Va las sa va delectati cu ceva poze, sper sa va placa.












leonard is offline   Reply With Quote
Old 29-04-14, 06:44   #2
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
Salut,
a venit vremea sa am si eu ce prezenta pe forum; dupa lungi asteptari am reusit sa-mi iau masina la care am visat de mic , sau cel putin una din ele .
Este vorba de un m3 3.0, masina dupa cum vedeti este de UK, si nu , nu-i schimb volanul pe stanga , nici daca m-as muta inapoi in Ro.
Vreau sa incep un proiect de drift/track cu masina asta, nu stiu cat va dura , fiindca finantele s-au cam dus pe achizitia masinii in sine dar speram sa fie bine.
Planurile ar fi sa reconditionez toata partea mecanica fiindca desi masina arata intr-un mare fel mai are si ceva bube ....iar tzinand cont ca va incasa jar la fiecare iesire mi se pare corect sa o pun la punct din punct de vedere mecanic inainte sa incep modificarile.

Azi am inceput sa-i iau si niste goodies, dupa ce am stat 5 ore de vb cu COP-u si am facut planul de bataie dar o sa va zic maine mai multe ca acum e 3 dimineata si maine mai trebuie sa si muncim

Va las sa va delectati cu ceva poze, sper sa va placa.
frumoasa masina , pacat ca ai planuri de "chin" pentru ea ... era mult mai frumos sa o faci o simpla prezenta pe 4 roti parerea mea !!!
Succes cu acest proiect !

Last edited by Skillzu; 29-04-14 at 10:12.
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 03:18   #3
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

merci , iar in legatura cu "chinul", sunt de parere ca m3-ul ptr asta a fost facut, eu doar il ajut putin sa fie mai competitiv .
Sincer , de un an de cand am tt-ul 2.0 turbo , m-am cam saturat sa fiu cu cea mai "domestica" masina cand ma duc la curse. am nevoie de ceva RAW, pur mecanic, sa simt mirosul de benzina arsa si zgomote cat mai puternice ....cel putin asta imi doresc acum, am timp la batranete sa ma plimb intr-un e38 tzipla OEM
Oricum (sper) nu o sa vezi o tziganie de masina , lovita si neglijata cum se poarta cand te apuci de drift .... as vrea cat de cat sa o fac profi ....sa aiba si prezenta caracterizanta a unui M adevarat.
leonard is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 03:33   #4
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Joi am programare la mecanic sa vedem care e treaba cu ea, intre timp am comandat urmatoarele:
ulei de motor Silkolene Pro S 10w50 (cel mai laudat aici in uk de catre cei ce participa la curse)
Ulei de cutie Redline
ulei de diferential redline 75w140
bujii NGK
suporti de cutie rogue engineering
suporti de motor de la ruff
si
braided clutch hose de la hel

urmeaza sa mai comand un ambreiaj si o volanta noua de la LUK, cotul de la debitmetru care e crapat si cred ca si alte furtune de vacuum care or mai fi crapate si alte "acareturi" pe care le voi vedea joi

Incerc sa ma abtin sa dau in ea pana ii fac un service ca la carte si o pun cat de cat pe picioare
leonard is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 07:48   #5
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
Joi am programare la mecanic sa vedem care e treaba cu ea, intre timp am comandat urmatoarele:
ulei de motor Silkolene Pro S 10w50 (cel mai laudat aici in uk de catre cei ce participa la curse)
Ulei de cutie Redline
ulei de diferential redline 75w140
bujii NGK
suporti de cutie rogue engineering
suporti de motor de la ruff
si
braided clutch hose de la hel

urmeaza sa mai comand un ambreiaj si o volanta noua de la LUK, cotul de la debitmetru care e crapat si cred ca si alte furtune de vacuum care or mai fi crapate si alte "acareturi" pe care le voi vedea joi

Incerc sa ma abtin sa dau in ea pana ii fac un service ca la carte si o pun cat de cat pe picioare

frumos ca o pui la punct tot respectul pentru tine Ngk si eu pun pe 2.8 am inteles ca au un rol important pentru o masina de "alergat"

succesc Leo
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 10:46   #6
cristinell

Stage 5
 
cristinell's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 443
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

doamne cat de bine arata. bafta cu proiectul
cristinell is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 14:37   #7
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Faina masina , proiectu suna bine pentru asta este facut un m3 . Zimi si mie cam care sunt preturile prin UK la un m3 e36 in stare buna? mersi . Bafta..
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 01-05-14, 03:31   #8
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
frumos ca o pui la punct tot respectul pentru tine Ngk si eu pun pe 2.8 am inteles ca au un rol important pentru o masina de "alergat"

succesc Leo
Sa speram ca isi fac treaba bine , cel mai important este ca sunt noi , ca astea de pe masina cine stie de cand sunt ...
As vrea sa-i iau si coil pack si cauciucul ala dintre bujie si coil desi sunt f scumpe si nu stiu daca e cazul acum ....

Quote:
Originally Posted by cristinell View Post
doamne cat de bine arata. bafta cu proiectul
multumesc

Quote:
Originally Posted by psyzc View Post
Faina masina , proiectu suna bine pentru asta este facut un m3 . Zimi si mie cam care sunt preturile prin UK la un m3 e36 in stare buna? mersi . Bafta..
Preturile sunt cam asa 3500-5000 destul de obosite , 5000-7000 masini bune dar nu in stare de showroom, 7000-15000 m3 de colectie.
Anul asta au crescut f mult preturile la m3 si in general la e36 , s-au si rarit f mult exemplarele mai de doamne ajuta ... spun asta fiindca urmaresc de 3 ani piata de pe Pistonheads si Autotrader .....
leonard is offline   Reply With Quote
Old 01-05-14, 04:56   #9
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
Salut,
a venit vremea sa am si eu ce prezenta pe forum; dupa lungi asteptari am reusit sa-mi iau masina la care am visat de mic , sau cel putin una din ele .
Este vorba de un m3 3.0, masina dupa cum vedeti este de UK, si nu , nu-i schimb volanul pe stanga , nici daca m-as muta inapoi in Ro.
Vreau sa incep un proiect de drift/track cu masina asta, nu stiu cat va dura , fiindca finantele s-au cam dus pe achizitia masinii in sine dar speram sa fie bine.
Planurile ar fi sa reconditionez toata partea mecanica fiindca desi masina arata intr-un mare fel mai are si ceva bube ....iar tzinand cont ca va incasa jar la fiecare iesire mi se pare corect sa o pun la punct din punct de vedere mecanic inainte sa incep modificarile.

Azi am inceput sa-i iau si niste goodies, dupa ce am stat 5 ore de vb cu COP-u si am facut planul de bataie dar o sa va zic maine mai multe ca acum e 3 dimineata si maine mai trebuie sa si muncim

Va las sa va delectati cu ceva poze, sper sa va placa.












In sfarsit ! vad si eu pe forumul asta plin de "low" uri si "stance" uri un proiect de track setup sanatos ! Am dat subscribe la topic , o sa il urmaresc cu un mare interes ! Bafta in continuare ! Pana acum vad ca ai inceput bine ! Nu uita de frane [ cel putin niste discuri si placute superioare ca si calitate ], de intarirea puntii spate , ridigizarea caroseriei... dar usor usor !

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
frumoasa masina , pacat ca ai planuri de "chin" pentru ea ... era mult mai frumos sa o faci o simpla prezenta pe 4 roti parerea mea !!!
Succes cu acest proiect !
Nu baga "prostii" in capul baiatului Mariane )).. e pe drumul cel bun el
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 01-05-14, 14:35   #10
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
In sfarsit ! vad si eu pe forumul asta plin de "low" uri si "stance" uri un proiect de track setup sanatos ! Am dat subscribe la topic , o sa il urmaresc cu un mare interes ! Bafta in continuare ! Pana acum vad ca ai inceput bine ! Nu uita de frane [ cel putin niste discuri si placute superioare ca si calitate ], de intarirea puntii spate , ridigizarea caroseriei... dar usor usor !



Nu baga "prostii" in capul baiatului Mariane )).. e pe drumul cel bun el

Cine sa il incurajeze ? daca nu tu........

in orice caz , si mie imi place ceea ce are in cap , doar ca imi pare rau pentru "chinul pe care il va primii" in rest , toate bune si frumoase !
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-14, 04:23   #11
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
In sfarsit ! vad si eu pe forumul asta plin de "low" uri si "stance" uri un proiect de track setup sanatos ! Am dat subscribe la topic , o sa il urmaresc cu un mare interes ! Bafta in continuare ! Pana acum vad ca ai inceput bine ! Nu uita de frane [ cel putin niste discuri si placute superioare ca si calitate ], de intarirea puntii spate , ridigizarea caroseriei... dar usor usor !



Nu baga "prostii" in capul baiatului Mariane )).. e pe drumul cel bun el
Masina va primi suspensie (probabil HSD) dar nu va fi prea low ptr ca dupaia nu va mai fi functionala ... imi plac masinile low, stance-urile dar m-as plictisi sa merg incet si sa stau cu grija la orice denivelare

Planul mai pe lung ar fi urmatorul : Stage1 motor/cutie/cardan/diferential - reconditionat motorul si toate anexele de sub capota , toate furtunasele rupte/uzate, senzori si valve curatzate, garnituri schimbate daca e cazul, aerul conditionat se scoate , la fel si pompa de aer auxiliara, se pune fulie de e46 m3, admisie Simota de carbon (deja e comandata), si tot ce mai gasim uzat/stricatse schimba, vedem pe parcurs.
Dupaia trecem la cutie ; se schimba uleiul,ceva garnituri si se reconditioneaza timoneria
La cardan din cate am vazut e ok , si "gogoasa" aia cu suruburi in ea se prezinta bine deci trecem la diferential , care iarasi , arata bine, nu curge , deci doar schimbam uleiul.

Dupa ce terminam cu astea trecem la Stage 2: Suspensie/rigidizare -- Coilovers HSD, Powerflex all-around, se schimba toate bratele/bieletele etc care sunt uzate, se intareste subframe-ul , se pun bari stabilizatoare, xbrace, caseta de directie de la z3 1.9, top-mounts etc

La stage 3 vom scoate tot interiorul , trapa, si tot ce se poate inafara de bord, se pune roll cage, scaune scoica, volan omp deep dish, centuri , frana de mana hidraulica, upgrade la frane, braided hoses etc.

La stage 4 venim cu finisarile gen capota seibon de carbon , hood pins, portbagaj si eleron LTW de carbon, front lip de GT etc.

Cam asta ar fi planul in mare, sper sa ma si pot tine de el

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Cine sa il incurajeze ? daca nu tu........

in orice caz , si mie imi place ceea ce are in cap , doar ca imi pare rau pentru "chinul pe care il va primii" in rest , toate bune si frumoase !
Sa nu-ti para rau Mariane , deja cand trece de 4.000rpm o auzi cum tzipa de fericire, totul merge mult mai bn, schimb vitezele mult mai usor .... cand merg cu ea in orash pana in 2 3 mi, se chinuie, tremura, agatza
leonard is offline   Reply With Quote
Old 02-05-14, 04:25   #12
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Am luat si ambreiajul azi , maine ajunge si volanta
leonard is offline   Reply With Quote
Old 02-05-14, 07:45   #13
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

am inteles rostul vorbelor tale , atunci ce sa mai spun , astept un filmulet cu ea in actiune !
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 12-05-14, 00:41   #14
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Un mic update :
Masina a intrat la operatie pe cord deschis , se face rebuild la tot motorul din cauza ca avea compresie 6 pe cyl 2 si 13.8 pe ceilalti 5. Am desfacut motorul iar cauza este ca valvele de pe evacuare nu mai etansau cum trebuie.
Drept urmare am decis sa refac tot motorul.
Trebuie sa schimb valvele de pe evacuare, piston rings, crankshaft bearings si conrod bearings, toate garniturile si o-ring-urile de pe chiulasa, throtle body si galeria de admisie.
Daca aveti cumva idee de unde as putea lua piesele lasati un mesaj.
Mi-ar trebui un set intreg de garnituri ca ma apuca anul nou pana comand fiecare in parte.
Valvele trebuie sa le iau ceva racing/upgrade, fiindca alea oem sunt 100 lire bucata si sunt 12 . ma mai gandeam si la varianta cu reconditionatul , dar nu stiu daca e ok. poate cineva care se pricepe sa ma indrume.
In rest au mai venit ceva piese, admisie carbon simota, kit de reconditionare vanos, volanta noua, fulie de e46 m3, etc.


































leonard is offline   Reply With Quote
Old 12-05-14, 01:12   #15
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - M3 3.0 - Drift/Track car project - TNT

Bravo ... dupa ce termini cu motorul sa ii refaci testul de compresie .. chiar sunt curios unde ajungi cu el ! cat despre supape .. cauta alternative .. ca sunt destule .... o sa caut si eu linkul .. cand am avut si eu nevoie odata .. stiu ca gasisem ceva pe un producator bun si tot !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -