Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-15, 13:42   #361
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe SXL

Quote:
Originally Posted by Mircea-Finutz View Post
vb ca sa nu adormi tu. un motor nu se duce cu una cu doua, daca nu a fost niciodata fiert sau mers fara ulei sau vreo problema nestiuta, NU ARE VOIE sa se duca segmentii asa cu una cu doua. pe cand al lui Marian a avut probleme de cand l-a luat, asa ca pana sa dai tu sfaturi experimenteaza cu ale tale (eu am facut-o si stiu clar ca un motor nu cedeaza asa repede daca e cum trebuie) si dupa aia vino sa dai sfaturi de genul asta.
Pana sa iau hotararea de a schimba motoru de 2.8 voi desface chiulasa sa vedem ce este acolo !

Am inteles ca pot fi supapele de pe evacuare facute praf... si motorul sa nu aiba nimic !

Vedem !

Daca sus nu sunt probleme si au cedat segmentii , sigur voi pune 3.0.... daca sunt probleme doar sus , si jos nu...raman cu 2.8 !
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 11-03-15, 14:27   #362
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E36 - coupe SXL

na vasile smecherie )

s-au dus supapele da-le'n saracie....
jakal is offline   Reply With Quote
Old 11-03-15, 19:09   #363
alin-007

Stage 5
 
alin-007's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,576
Default Re: E36 - coupe SXL

Aceeasi problema a patit si fostul meu motor de 2.0 . La 140 a primit a-2 in buze ) Rezultatul a fost urmatorul , 12 supape strambe si distributia sarita Segmentii nu au nici-o treaba , nu are rost sa arunci un motor nou pentru un set de supape si o distributie .... Bafta !
__________________


Cand cineva te priveste de sus ...Fa-l sa regrete ca este la inaltime ....
alin-007 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-15, 20:41   #364
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe SXL

Quote:
Originally Posted by alin-007 View Post
Aceeasi problema a patit si fostul meu motor de 2.0 . La 140 a primit a-2 in buze ) Rezultatul a fost urmatorul , 12 supape strambe si distributia sarita Segmentii nu au nici-o treaba , nu are rost sa arunci un motor nou pentru un set de supape si o distributie .... Bafta !

la mine motorul merge rotund , trage la fel , in schimb da un fum ca si cum ar fi luat ceva foc..


zici ca e motor pe aburi , nu pe benzina .....

cateodata daca o calci la fund , mai intai intrerupe de 2-3 ori apoi trage...(dar am gasit ulei prin admisie , bla bla...e jale ) !!!
il desfac si vad ce are !!!!! daca e compromis ma pis p el , pun altu , mai astept 1-2 luni si gata !!!

mai bine sa iasa ce trebuie , decat o carpeala !
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 11-03-15, 21:40   #365
alin-007

Stage 5
 
alin-007's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,576
Default Re: E36 - coupe SXL

Parerea mea este sa cauti un motor cu km putini si sa il montezi asa stok . Piesele ce le gasesti acum la magazine nu au nici-o treaba cu ce puneau nemtii in uzina ...
alin-007 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-15, 23:02   #366
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe SXL

Quote:
Originally Posted by alin-007 View Post
Parerea mea este sa cauti un motor cu km putini si sa il montezi asa stok . Piesele ce le gasesti acum la magazine nu au nici-o treaba cu ce puneau nemtii in uzina ...
Frate am mai avut discutia asta cu un "arogant" ...ca motoarele desfacute nu mai sunt motoare !!!!

Nu este adevarat , sunt oameni pe la curse ce au facut motoarele de la 0..... cu piese de la magazine....... !!!

Nu se mai fabrica clar nimic , cum se fabrica in urma cu ceva timp....dar asta nu inseamna ca ce este pe piata nu este bun !!

Prefer un motor refacut decat unu cu 300.000km originali !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-15, 23:20   #367
gaby17

Stage 5
 
gaby17's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 303
Default Re: E36 - coupe SXL

si benzinaru cedeaza stiu ca vei reveni inapoi cu ceva mai bun, sigur motoru nu are nimic grav..
gaby17 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-15, 07:11   #368
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe SXL

Quote:
Originally Posted by gaby17 View Post
si benzinaru cedeaza stiu ca vei reveni inapoi cu ceva mai bun, sigur motoru nu are nimic grav..
cedeaza cand il exploateaza idiotii ca pe barcile cu motoare....


fratimiu era atat de fascinat la volan ca ii tremurau mainile... zici ca avea avionu pe mana , nu o masina....

Asta e..... astazi aflam..
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 14-03-15, 07:50   #369
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: E36 - coupe SXL

Cu cine lucrezi acum la mecanica?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-03-15, 08:23   #370
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: E36 - coupe SXL

Acelasi lucru l-am facut si eu ... ) dar nu-mi parea rau de motor in caz de ceva. La 120 i-am dat a 2-a direct , au inceput sa scartaie rotile pe spate si s-a oprit motorul . Am crezut ca l-am distrus , dar a scapat
Acum cand schimb brusc imi da putin in ambreiaj... o sa-l schimb cu tot cu motor , nu mai tin porcaria asta de m40b16 pe ea ) cele mai panarame motoare...pe curea.

Inca nu-s hotarat... 1.8is sau 2.0 ...
__________________

LRV
sprite is offline   Reply With Quote
Old 17-03-15, 13:10   #371
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe SXL

Quote:
Originally Posted by sprite View Post
Acelasi lucru l-am facut si eu ... ) dar nu-mi parea rau de motor in caz de ceva. La 120 i-am dat a 2-a direct , au inceput sa scartaie rotile pe spate si s-a oprit motorul . Am crezut ca l-am distrus , dar a scapat
Acum cand schimb brusc imi da putin in ambreiaj... o sa-l schimb cu tot cu motor , nu mai tin porcaria asta de m40b16 pe ea ) cele mai panarame motoare...pe curea.

Inca nu-s hotarat... 1.8is sau 2.0 ...
fi atent ce iti spun am avut 2.0 !

consum in oras zilnic 13-14 !

am acum 2.8 consum zilnic in oras 10 cel mult 12 !

nu pune 1.8 is sau 2.0.... au un consum prea mare pentru potentialul lor !

Succes !
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 17-03-15, 20:35   #372
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: E36 - coupe SXL

Te-ai gandit Mariane sa duci masina la un preot?
Numai belele ai pe cap,dar lasa ca le rezolvi ca de obicei.

Bafta in continuare.Urmaresc cu drag acest thread
__________________
Dacia 1310 L
96/1.4 65 cp
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 18-03-15, 07:19   #373
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe SXL

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Te-ai gandit Mariane sa duci masina la un preot?
Numai belele ai pe cap,dar lasa ca le rezolvi ca de obicei.

Bafta in continuare.Urmaresc cu drag acest thread
masina nu va fi cumparata niciodata la un pret real .

sunt foarte multi ce cauta e36 pe 1200-1500 de euro si inmatriculate si cu pachet m.

nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar unii chiar nu merita sa aibe asemenea masini !

iar in legatura cu aceste belele , apar mereu la masinile vechi , nu inseamna ca e o masina ghinionista sau ceva de genu , mi-am ridicat afacerea datorita acestei masini , in urma cu 2 ani am achizitionat-o si timp de 14 luni am circulat cu ea zi de zi in Bucuresti , fara sa cada ceva la ea , fara sa am probleme , am facut doar revizia si atat .
TImp de 14 luni o masina ce are 20 de ani vechime a facut 11.000km in Bucuresti si nu a avut nici o problema... (am mentionat asta ca mai sunt unii oameni ce incep cu comentarii , ce masina cu ghinioane , etc) s-au intamplat numai lucruri naspa exact cand a fost pe mana altor persoane... la mine nu s-a intamplat nimic .
Si daca doamne fereste va patii ceva , iau alta caroserie si fac alta , din nou !
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 18-03-15, 11:55   #374
lalyus

Stage 5
 
lalyus's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 641
Member of:
[VW]
Default Re: E36 - coupe SXL

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
masina nu va fi cumparata niciodata la un pret real .

sunt foarte multi ce cauta e36 pe 1200-1500 de euro si inmatriculate si cu pachet m.

nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar unii chiar nu merita sa aibe asemenea masini !

iar in legatura cu aceste belele , apar mereu la masinile vechi , nu inseamna ca e o masina ghinionista sau ceva de genu , mi-am ridicat afacerea datorita acestei masini , in urma cu 2 ani am achizitionat-o si timp de 14 luni am circulat cu ea zi de zi in Bucuresti , fara sa cada ceva la ea , fara sa am probleme , am facut doar revizia si atat .
TImp de 14 luni o masina ce are 20 de ani vechime a facut 11.000km in Bucuresti si nu a avut nici o problema... (am mentionat asta ca mai sunt unii oameni ce incep cu comentarii , ce masina cu ghinioane , etc) s-au intamplat numai lucruri naspa exact cand a fost pe mana altor persoane... la mine nu s-a intamplat nimic .
Si daca doamne fereste va patii ceva , iau alta caroserie si fac alta , din nou !

Lasa ca o vei face tu, a fost un mic ghinion atata tot, spor la treaba si sa ne ti la curent .
lalyus is offline   Reply With Quote
Old 18-03-15, 11:58   #375
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - coupe SXL

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Si daca doamne fereste va patii ceva , iau alta caroserie si fac alta , din nou !
L!KE ! Asta ar trebui sa fie mentalitatea fiecarui pasionat...
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -