Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-12, 11:29   #1
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default E46 - NfL coupe "amanta"

In urma cu ceva timp "am fost nevoit" sa imi schimb masina.Astfel de la un opel vectra B 1.8 16v am achizitionat un BmW e46 coupe din 2001 cu 125000 km de la o ruda din Italia.

Masina e un e46 coupe NFL

-motor 2.2 M54 170hp
-interior sport
-clima
-xenon de fabrica pe faza scurta
-pilot automat
-follow me home
-geamuri electrice (fata /spate)
-jante aliaj pe 17
-senzori parcare
-Alarma de fabrica (inchidere/ deschidere geamuri din cheie)

Cat despre aspectu exterior "za car" arata bine la prima vedere. Avea pus un chit exterior after market care o facea cat de cat deosebita. Singura problema fiind ca acest kit era pus f f prost.
Attached Images
        
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 12:02   #2
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

Fara sa stiu cu ce se "mananca" un Bmw... Am cumparat masina mergand pe ideea ca e frumoasa si merge bine....lucru care nu s'a adeverit. Cam la 1 luna de cand aveam masina am fost nevoit ( in urma unui burn out) sa ii schimb ambreiajul. Toate bune si frumoase pana cand intr-o zi , de o data , incepe sa iasa "fum" de sub capota. Parchez si deschid capota....ce sa vezi nu era fum, era un furtum de la radiator sarit si masina mea "fumega" de belea. Suparat, fara bani si cu masina stricata , ma duc cu furtumul de la radiator in mana la service si le zic sa imi faca comanda. Toata distractia costa in jur de 200 ron ( furtum+antigel). In 2-3 zile ajunge si furtumul si totul merge ok.

Se mai auzea si un zgomot aiurea la motor in turatii mari (de pe la 5000 in sus) cauza fiind pompa de apa. Am comandat una noua, am schimbat-o, si totul merge bine.

Nehotarat ce sa mai fac .daca sa mai tin masina sau nu din pricina kitului aftermarket pus extrem de prost (pragurile erau prinse cu silicon - oameni retardati!) am postat un anunt in care ziceam ca schimb masina cu un e36 cabrio inmatriculat.Osciland intre a o da si nu , in cele din urma m'am hotarat sa ma apuc de ea ......si sa o fac sa isi merite numele de BmW.

Pare mai usor de zis decat de facut.
Masina in urma accidentului din Italia avea o distanta de vre-o 3 cm intre aripa si far , lucru foarte ne-placut. Astfel intr-o sambata trecand pe langa un service auto intru si vorbesc cu mecanicul, ii explic toata treaba si el imi zice nepasator la urma " te costa cam 10 milioane". Parca am primit o teava in cap. Vroiam masina sa fie facuta bine dar si 10 milioane (tin sa precizez ca nu is "baiatu lu' mama si a lu' tatat" sa imi dea bani). A doua zi ajung la munca si in pauza de masa ma duc la un service de langa locul unde muncesc sa vad ce zic si ei si cati bani vor sa imi aduca masina " la line". Intru in service si doi tinichigerii merg cu mine la masina. Le explic ce si cum vreau sa faca la care unu din ei imi zice " te costa 250". Eu mirat il intreb pe un ton mai apasat "cat?" iar el " Si pentru inca 1 milion iti repar si farurile (aveau cleme rupte)". Fac repede legatura ca el vroia 250 ron si nu euro ii zid "DA!" si il intreb cand sa ii las masina. El zice ca sa o las si ca pana seara e gata. La 19 cand ies de la munca ma duc .....TZIPLA.......farurile erau aliniate, nu mai era distanta aia dintre far si aripa......si scapasem numai cu 350 RON cheltuiti.
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 12:16   #3
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

Mecanic.....masina se comporta ok ....... Fizic arata cam nasol:

- bara fata crapata

-pargurile trancaneau la denivelari

- bara spate sparta pe mijloc (fusese agatata)


Masina fiind foarte joasa din cauza kitului after market eram foarte nehotarat ce sa fac....sa le repar pe astea de pe masina ( nu prea imi placea ideea) sau sa ii cumpar altele. Dupa ce am cautat pe net preturi pentru bara fata , praguri , si bara spate ......semi ofticat de scorurile gasite , pentru o perioada am zis ca o las asa si imi mai cumpar si mie cate una alta.....

Crezi ca am reusit.....nici vorba..... in urma unor cautari pe net (si a faptului ca se apropia data de 10 a lunii) am gasit un kit exterior m-tehnic 2 pe o masina de anglia care arata CRI MI NAL . Ii trimit un sms vanzatorului incercand sa negociez pretul (cerea 600 de euro - 1 luna de munca pe kitul exterior ). Imi trimite un sms iapoi in care imi zice ca bara fata are o problema (e crapata ) dar ca in rest e ok kitul. Ii cer sa imi trimita poze si ce sa vezi dadeau super bine pe masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN5956.jpg
Views:	512
Size:	54.0 KB
ID:	2508703   Click image for larger version

Name:	DSCN5984.jpg
Views:	246
Size:	59.2 KB
ID:	2508704   Click image for larger version

Name:	DSCN5990.jpg
Views:	209
Size:	60.2 KB
ID:	2508705  

Click image for larger version

Name:	DSCN6026.jpg
Views:	208
Size:	46.8 KB
ID:	2508706   Click image for larger version

Name:	DSCN6037.jpg
Views:	262
Size:	64.7 KB
ID:	2508707  
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 12:29   #4
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

Negociez cu el ....ajung la un pret ....si ii zic sa le trimita la Iasi . El imi cere avans.....si ca sa vezi belea....mai aveam 2 zile pana primeam salaru' si eram "sarac lipit". Caut bani....ma imprumut si ii trimit avansul iar in urmatoarele 2-3 zile kitul ajunge la iasi.

Intre timp ma documentez pe net cum se prind barele pe masina si pragurile. Alti bani alta distractie....imi comand o mie si una de cleme , expanding rivets and so on. Surpriza.....cand ma duc sa dau comanda ....cica suruburile si clemele vin numai pe original....... iar pretul pe masura.....300 RoN pt ele....+ ca partea nasoala e ca "vin in 4-5 zile" (.

In cele din urma ajung si clemele / suruburile la service ma duc le achit, acum mai trebuia doar sa le pun pe masina.

Ne avand bani sa repar bara fata m'am decis sa montez bara spate si cu pragurile iar la urmatorul salar , sa ii repar si bara fata si sa ii fac porbagajul CLS.

Apelez la "ai mei".... si primesc in "custodie " pentru 1 zi un garaj dotat cu elevator , canal , si cam toate sculele care iti dau prin minte. Ma apuc de demontat dimineata pe la 10 ....iar dupa 3-4 ore de munca (singur) am reusit sa instalez bara spate si pragurile asa cum trebuie.

Masina incepe sa capete "culoare" iar acum astept data de 10 sa ii pot repara bara fata si sa ii montez porbagajul CLS.
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 12:45   #5
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

Am uitat sa precizez.....intr'o zi pe cand ma duceam la munca.....se aprind o groaza de beculete in bord..... ...ma interesez pe forum si....surpriza.... placutele de frana trebuiau schimbate, nu mai aveam lichid pentru parbriz, si.....cea mai mare problema ..... indicatorul care zice ca e o problema cu admisia de aer / combustibil. La o inspectie vizuala observ niste furtume de la motor corodate. Ma duc le comand.....comand si palcutele de frana ..... le schimb si totul pare ok. We will see how things go and will keep you posted.... Till next time...drive carefully and.... most important .... HavE fuN
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 13:42   #6
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

In plan ....urmeaza


-instalare bara fata

-proiectoare

-rame proiectoare

-capota "power doom" (mai complicat ca tre sa trimit capota la Bucuresti )

-portbagaj CLS

-angel eyes

- colatare totala
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 15:34   #7
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

niste poze cu kitul m-tehnic 2
Attached Images
  

Last edited by nick_jmen; 29-07-12 at 15:37.
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 16:08   #8
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

felicitari pentru masina!
stiu masina de mai demult parcata prin zona garii.mi-a atras atentia culoarea iar nu demult am observat ca ai schimbat bara spate si pragurile care erau oribile!
ce culoare vrei sa colantezi masina?
succes in continuare si pune s\niste poze cu masina!
__________________
My Baby


Vand odorizante California Scents!!! 20 ron bucata!!! Just_Say_Bobo@yahoo.com
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 16:42   #9
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

Salut. Dap... aia e masina. Sincer nu stiu inca ce culoare sa o fac ( in actele de italia nu e trecuta culoarea). Momentan incerc sa o fac mai pe gustul meu . Iar dupa ce va avea si porbagajul CLS si capota power doom o sa ma hotarasc. Oricum sunt deschis la sugestii
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 17:14   #10
Mario_Dub

Stage 5
 
Mario_Dub's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,510
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

ai lucrat ceva la ea, pacat ca nu este inmatriculata, vezi ca se numeste capota model CSL nu CLS ca la Mercedes. bafta in continuare
Mario_Dub is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 17:26   #11
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

Aha ....sincer credeam ca e CLS si nu CSL... .Chestia cu inmatriculatul e relativa....masina fiind pe numele varului meu in italia.... De lucrat am lucrat....insa partea grea abea incepe... All the best ....see you all next time



PS: niste poze din timpul montarii pragurilor si a spoilerului... Enjoy
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Bara spate 2.jpg
Views:	248
Size:	430.6 KB
ID:	2509084   Click image for larger version

Name:	Bara spate-prag dreapta2.jpg
Views:	174
Size:	416.1 KB
ID:	2509085   Click image for larger version

Name:	Bara spate-prag stanga2.jpg
Views:	163
Size:	280.8 KB
ID:	2509086  

Click image for larger version

Name:	imbinare aripi -faruri-dreapta.jpg
Views:	166
Size:	421.7 KB
ID:	2509087   Click image for larger version

Name:	imbinare aripi -faruri-stanga.jpg
Views:	145
Size:	371.6 KB
ID:	2509088   Click image for larger version

Name:	Prag dreapta.jpg
Views:	310
Size:	437.6 KB
ID:	2509089  

Click image for larger version

Name:	Prag stanga.jpg
Views:	93
Size:	327.3 KB
ID:	2509090   Click image for larger version

Name:	Spate-prag dreapta.jpg
Views:	287
Size:	438.1 KB
ID:	2509091  
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 19:05   #12
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

Frumoasa masina o stiu de ceva vreme , chiar eram curios daca e M3 . Ieri am vazut-o parcata intre Depou si Bras . Culoarea asta o prinde bine , iese in evidenta sau daca vrei sa o vopsesti Laguna Seca i se potriveste de minune . Spor la munca !
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 19:09   #13
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

Nop nu e m3 are motoru de 2.2 170 hp Ms mult pt urari
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 20:47   #14
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: e46 NfL coupe "amanta"

parerea mea este ca daca vrei sa o foliezi cel mai bine ar prinde-o alba sau neagra.restul culorilor de folie sunt urate dupa parerea mea.
poate ne vedem intr-o seara sa mai vb.
este o pisicuta foliata la noi in iasi cu jante rondell aurii cu buza polisata.este alba,mi-am dat seama foarte greu ca este folie(fara sa o vad cu portierele deschise)!
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 10:51   #15
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Cool Re: e46 NfL coupe "amanta"

Aha...Pai la asta ma gandeam si eu ( alb). Chestia e ca se vede urat contrastul cu albastru de pe marginea portierelor. De vazut cand va mai adunati da un pm cu locatia si ora si o sa vin si eu
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -