Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-11, 13:39   #1
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default E36 - The Black Cat din Banat

de ceva vreme nu am intrat la voi pe forum, dar, intr-un final am revenit.
as vrea si eu sa va prezint masina mea - o pisica obisnuita, si deloc iesita din comun, dar care totusi arata bine(cel putin asa vreau eu sa cred) cu toate ca este inca WIP*.
o sa fac o mica prezentare a masinii, si apoi pas cu pas, modificarile prin care a trecut(cu poze de-a lungul timpului). Masina e un BMW e36 318iS, culoare diamantschwarz metallic(nu imi place).

a fost achizitionata in august 2008 din ro, fara nici un fel de dotari. semnale galbene OEM, jante aliaj pe 15' style 13 daca nu ma insel,fara clima, airbag, interiorul rupt(acoperit cu huse).

ulterior masina a primit jante pe 16 de bmw(nu stiu modelul), folii pe geamuri, angel eyes, pleoape de far(la care am renuntat repede), in toamna lui 2009 am schimbat si jantele respective pe un set de jante STW pe 16', 7,5J et35 - toate 4; plus o suspensie sport reglabila raceland.

a urmat o perioada destul de lunga de seceta in ceea ce priveste partea de modificari la masina, apoi in vara acestui an am "revenit" in forta, sa zic asa.
am montat pe ea clima digitala(momentan nefunctionala din cauza a 2 conducte care imi lipsesc), am montat interior recaro de piele neagra, incalzit, cu tot cu fete de usi.


am mai pus pe ea bara fata de M, bara spate de M, bandouri M Clubsport, stopuri M, lucas-uri smoked, burduf schimbator de mana si frana de mana din alcantara, am imbracat volanul in piele ... si cam atat, deocamdata

urmeaza:
- revopsire completa in primavara
- montarea pragurilor de M(deocamdata stau in garaj - nu are rost sa le montez inca)
- reconditionarea sau schimbul jantelor(ramane de vazut)
- retapitarea plafonului si stalpilor in ceva material negru - ori textil, ori piele intoarsa, depinde ce gasesc, sa fie suficient de flexibil sa se poata aplica
- schimbarea volanului (volanul curent e in 3 spite, model ce s-a pus si pe urs, fara airbag, il schimb cu un volan cu 4 spite, cu airbag - care nu va fi functional si care acum e la tapiter).

din punct de vedere tehnic, modificari nu am facut, si nici alt fel de reparatii serioase, masina merge bine. schimbat consumabile, un radiator, si alte maruntisuri - dar urmeaza o segmentare in primavara.
si cand toate astea sunt gata - o sedinta obligatorie foto profesionala.

si acum pozele, in ordine cronologica:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine046.jpg
Views:	81
Size:	297.6 KB
ID:	2237960   Click image for larger version

Name:	Imagine047.jpg
Views:	70
Size:	290.0 KB
ID:	2237961   Click image for larger version

Name:	Imagine134.jpg
Views:	82
Size:	1.05 MB
ID:	2237967  

Click image for larger version

Name:	Imagine(003).jpg
Views:	66
Size:	220.0 KB
ID:	2237968   Click image for larger version

Name:	Imagine(015).jpg
Views:	44
Size:	210.0 KB
ID:	2237969   Click image for larger version

Name:	DSC01341.JPG
Views:	100
Size:	2.10 MB
ID:	2237970  

Click image for larger version

Name:	DSC01362.JPG
Views:	87
Size:	510.8 KB
ID:	2237971   Click image for larger version

Name:	DSC01355.JPG
Views:	97
Size:	597.4 KB
ID:	2237972   Click image for larger version

Name:	DSC01368.JPG
Views:	37
Size:	2.15 MB
ID:	2237973  

Click image for larger version

Name:	DSC01364.JPG
Views:	53
Size:	2.36 MB
ID:	2237974   Click image for larger version

Name:	SANY0207.JPG
Views:	94
Size:	2.50 MB
ID:	2237975   Click image for larger version

Name:	SANY0205.JPG
Views:	85
Size:	2.37 MB
ID:	2237976  

Click image for larger version

Name:	DSCF4680.JPG
Views:	35
Size:	2.62 MB
ID:	2237977   Click image for larger version

Name:	DSCF4681.JPG
Views:	100
Size:	2.89 MB
ID:	2237978   Click image for larger version

Name:	DSCF4684.JPG
Views:	60
Size:	2.79 MB
ID:	2237979  

Click image for larger version

Name:	DSCF4686.JPG
Views:	189
Size:	2.69 MB
ID:	2237980   Click image for larger version

Name:	DSCF4688.JPG
Views:	60
Size:	3.01 MB
ID:	2237981   Click image for larger version

Name:	DSCF4690.JPG
Views:	92
Size:	2.77 MB
ID:	2237982  

Click image for larger version

Name:	DSCF4693.JPG
Views:	145
Size:	2.53 MB
ID:	2237983   Click image for larger version

Name:	DSCF4697.JPG
Views:	70
Size:	3.40 MB
ID:	2237984   Click image for larger version

Name:	DSCF4698.JPG
Views:	55
Size:	3.48 MB
ID:	2237985  

__________________
TM-21-PTM
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 17:26   #2
starboy

Stage 2
 
starboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 26
Smile Re: E36 - The Black Cat din Banat

Foarte tare masina... banatean de al meu ) bafta in continuare la modificari
starboy is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 17:52   #3
Vero12

Stage 2
 
Vero12's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 54
Smile Re: E36 - The Black Cat din Banat

Frumoasa masina ,nota 10 ,imi poti spune cum se comporta masina cu suspensia reglabila ,adica ii rigida tare masina sau numa un pic fata de cea stok ca pe viitor vreu sa achizitionez si eu un set ,bafta in continuare la modificari cu gust

Last edited by Vero12; 25-11-11 at 17:59.
Vero12 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 18:25   #4
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by Vero12 View Post
Frumoasa masina ,nota 10 ,imi poti spune cum se comporta masina cu suspensia reglabila ,adica ii rigida tare masina sau numa un pic fata de cea stok ca pe viitor vreu sa achizitionez si eu un set ,bafta in continuare la modificari cu gust
e mai rigida(cu cat o cobori mai jos cu atat e mai rigida - avantajul suspensiei reglabile). la cum e setata acum, e acceptabil, eu sunt multumit.
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 16:51   #5
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Ai aranjat-o frumusel ..... app voi astia din Shadow Crew numai scoateti filmuletze ?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 19:29   #6
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by Ovy_BMW View Post
e mai rigida(cu cat o cobori mai jos cu atat e mai rigida - avantajul suspensiei reglabile). la cum e setata acum, e acceptabil, eu sunt multumit.
eu zic ca ii gresit treaba asta ca cu cat o cobori este mai rigida
chiar invers,cu cat o inalti cu atat este mai rigida pentru ca se comprima arcul si nu mai are loc pentru acel "joc",cu cat o lasi mai jos arcul nu mai este asa presat si are loc pentru balans sa zic asa...

bafta cu ea

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Ai aranjat-o frumusel ..... app voi astia din Shadow Crew numai scoateti filmuletze ?
nu prea mai este activitate pe acolo,iar ovy nu este membru de muult,oricum nu este de o vreme buna shadow ce a fost

spor
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 19:51   #7
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

intr-adevar, nu mai sunt din toamna lui 2009 membru in Shadow Crew Timisoara, dar nu imi permit sa vorbesc despre ei, daca mai sunt ce au fost, sunt mai tari sau nu.

dar legat de suspensii ... ma tem ca te inseli tu soosy.
lasi masina mai jos, arcul se comprima mai tare, telescopul se comprima si el mai tare. cand o ridici, arcul se relaxeaza, telescopul la fel.

@maniak22: multumesc pentru parerile de bine ... incerc, imi dau toata silinta sa o fac cat mai frumoasa. cu toate ca mai e mult de lucru la ea
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 19:59   #8
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by Ovy_BMW View Post
intr-adevar, nu mai sunt din toamna lui 2009 membru in Shadow Crew Timisoara, dar nu imi permit sa vorbesc despre ei, daca mai sunt ce au fost, sunt mai tari sau nu.

dar legat de suspensii ... ma tem ca te inseli tu soosy.
lasi masina mai jos, arcul se comprima mai tare, telescopul se comprima si el mai tare. cand o ridici, arcul se relaxeaza, telescopul la fel.

@maniak22: multumesc pentru parerile de bine ... incerc, imi dau toata silinta sa o fac cat mai frumoasa. cu toate ca mai e mult de lucru la ea
da,corect
treaba lor pentru cei din crew...de fapt nici nu ma intereseaza
legat de suspensii,nu vreau polemici dar insist asupra faptului ce am zis
sa o luam logic
ai un arc de 2cm...ii prinsa undeva iar sub ai o piulita reglabila
cand ii la 2cm ai arcuire normala,cand tu o lasi mai jos arcul ori ramane acelas 2cm si arcuieste cat ii normal ori se poate sa si castige in dimensiune si sa aiba joc mai mare
varianta 2,adica piulita de reglaj o duci mai sus,arcul se comprima iar din aia 2cm ramane 1 cm sa zicem si evident scade arcuirea pentru ca ea deja este comprimata si nu prea mai are spirale sa joace
iar asa ii la reglabila,din cele 2 arcuri una este mai moale cealalta mai rigida
cand o lasi jos evident devine mai moale,cand o ridici,creste rigiditatea...

in fine...
baga mare,si bafta
soosy is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 20:06   #9
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

arcul de care spui tu(ala care se aseaza pe piulita de reglaj nu are nici o treaba cu amortizarea socurilor). doar arcul cel mare si telescopul lucreaza pentru amortizare.
si oricum ar fi, vorbesc din experienta. am avut-o si mai coborata, si era mai rigida. am si ridicat-o mai sus, si era mai moale.
gata. promit sa nu mai zic nici eu nimic de subiectul asta.
o seara placuta soosy
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 23:00   #10
bcoupe

Stage 4
 
bcoupe's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 295
Member of:
[Honda]
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
eu zic ca ii gresit treaba asta ca cu cat o cobori este mai rigida
chiar invers,cu cat o inalti cu atat este mai rigida pentru ca se comprima arcul si nu mai are loc pentru acel "joc",cu cat o lasi mai jos arcul nu mai este asa presat si are loc pentru balans sa zic asa...
Daca taceai filozof erai!

Fruoasa masina, ce vrei sa-i mai faci?
bcoupe is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 23:10   #11
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

pai am spus si in primul post:

- vopsire completa: ori cosmos schwarz ori ceva albastru ori poate chiar un gri sobolan - inca nu sunt 100% sigur
- montarea pragurilor de M
- proiectoare de ceata(doar daca vopsesc masina in negru - daca o fac albastru sau gri pun capace in loc de proiectoare - vopsite negru mat - am vazut la un coleg pe forum asa si sunt spectacol - parere personala)
- refacute jantele astea sau daca gasesc ceva ce sa imi ia ochii - alte jante
- eleron de portbagaj, o pleoapa pe luneta
- plafon si stalpi imbracati in negru - fie ceva textil, fie piele(naturala sau sintetica - depinde care e mai usor de aplicat)
- si ca ultima fitza - care tine de estetic - o sa schimb coaja de bord si o voi imbraca in piele - dar e muuulllltttttttttttttt pana acolo.

si printre toate astea, diverse interventii mai mult sau mai putin usoare de domeniul tehnic - schimbarea bratelor, bucselor, segmentare motor, clima functionala ...

mai sunt multeeeee ....

si pentru ca multi m-au facut si ma fac nebun ca am bagat atatia bani in ea, si mai bag o gramada, cand va fi gata, asa cum vreau eu, o voi pune la vanzare la un pret ridicol de imens, sa fiu sigur ca nu o cumpara nimeni si ramane forever a mea.
si am uitat ceva. voi da jos foliile de pe ea(acum am 5% pe spate 50% pe fata) si voi pune folii noi(pe spate nu va mai fi 5%, voi pune ceva usor mai deschis, cam 25% ceva de genu, iar pe fata va ramane tot 50%)

Last edited by Ovy_BMW; 27-11-11 at 23:18.
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 23:39   #12
DVL_TM

Stage 3
 
DVL_TM's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 142
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by Ovy_BMW View Post
pai am spus si in primul post:

- vopsire completa: ori cosmos schwarz ori ceva albastru ori poate chiar un gri sobolan - inca nu sunt 100% sigur
- montarea pragurilor de M
- proiectoare de ceata(doar daca vopsesc masina in negru - daca o fac albastru sau gri pun capace in loc de proiectoare - vopsite negru mat - am vazut la un coleg pe forum asa si sunt spectacol - parere personala)
- refacute jantele astea sau daca gasesc ceva ce sa imi ia ochii - alte jante
- eleron de portbagaj, o pleoapa pe luneta
- plafon si stalpi imbracati in negru - fie ceva textil, fie piele(naturala sau sintetica - depinde care e mai usor de aplicat)
- si ca ultima fitza - care tine de estetic - o sa schimb coaja de bord si o voi imbraca in piele - dar e muuulllltttttttttttttt pana acolo.

si printre toate astea, diverse interventii mai mult sau mai putin usoare de domeniul tehnic - schimbarea bratelor, bucselor, segmentare motor, clima functionala ...

mai sunt multeeeee ....

si pentru ca multi m-au facut si ma fac nebun ca am bagat atatia bani in ea, si mai bag o gramada, cand va fi gata, asa cum vreau eu, o voi pune la vanzare la un pret ridicol de imens, sa fiu sigur ca nu o cumpara nimeni si ramane forever a mea.
si am uitat ceva. voi da jos foliile de pe ea(acum am 5% pe spate 50% pe fata) si voi pune folii noi(pe spate nu va mai fi 5%, voi pune ceva usor mai deschis, cam 25% ceva de genu, iar pe fata va ramane tot 50%)
BAFTA la modificarile mult dorite ( POLI TIMISOARA ) PTM
DVL_TM is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 23:42   #13
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by DVL_TM View Post
BAFTA la modificarile mult dorite ( POLI TIMISOARA ) PTM
da-mi voie sa te felicit, esti unul din putinii care si-au dat seama de la ce m-am inspirat cand am ales nr asta de inmatriculare.

si ... multumesc pentru urarile de bine. sper si eu sa iasa ceva frumos(banal totusi - ca sunt atatea pisici cu pachet M pe ele ... de m-am plictisit)
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 23:43   #14
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

a iesit bine pana acum spor

Last edited by plictisit; 28-11-11 at 00:12.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 00:01   #15
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

frumoasa masina !


si ca ultima fitza - care tine de estetic - o sa schimb coaja de bord si o voi imbraca in piele => unde ai gasit sa faci asta ?

Last edited by plictisit; 28-11-11 at 00:13.
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -