Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 28-11-11, 00:02   #16
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

inca nu am gasit ... si nici nu am cautat. e doar o fitza(ramane de vazut daca voi si face asta).
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 00:52   #17
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

e faina, ca sa ma exprim asa... spor la treaba
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 06:16   #18
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

si a ta e frumoasa, ca o vad des in sagului.
da'stopurile alea mie nu imi plac(parere personala - nu te supara)
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 08:10   #19
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

ms, nici o suparare..sti cum se zice....gusturile nu se discuta....
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 10:24   #20
krone

Stage 4
 
krone's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 200
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
da,corect
treaba lor pentru cei din crew...de fapt nici nu ma intereseaza
legat de suspensii,nu vreau polemici dar insist asupra faptului ce am zis
sa o luam logic
ai un arc de 2cm...ii prinsa undeva iar sub ai o piulita reglabila
cand ii la 2cm ai arcuire normala,cand tu o lasi mai jos arcul ori ramane acelas 2cm si arcuieste cat ii normal ori se poate sa si castige in dimensiune si sa aiba joc mai mare
varianta 2,adica piulita de reglaj o duci mai sus,arcul se comprima iar din aia 2cm ramane 1 cm sa zicem si evident scade arcuirea pentru ca ea deja este comprimata si nu prea mai are spirale sa joace
iar asa ii la reglabila,din cele 2 arcuri una este mai moale cealalta mai rigida
cand o lasi jos evident devine mai moale,cand o ridici,creste rigiditatea...

in fine...
baga mare,si bafta
+1 are dreptate ...daca piulita reglabila era sus pe telescop si comprimai arcul in jos atunci se lasa masina mai jos si devine mai rigida,dar atata timp cat comprimi arcul in sus arcul acela se strange masina devine foarte rigida si in acelasi timp mai inalta.(am suspsensie ta techniks reglabila si eu credeam initial ca,cu cat o lasi mai jos e mai tare dar e invers,iar acesta e un lucru bun zic eu...ptr ca poti sa fi LOW fara sa iti tremure pietrele la rinichi )
krone is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 10:28   #21
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

v-am rugat de mai multe ori sa incetam cu discutia despre suspensie ...

dar daca tot vrei sa insisti va invit pe amandoi la teste. coboram suspensia, si mergem cu ea pe burta, in asa fel incat sa frece la speedbumpere, si vedem cat e de rigida. o urcam apoi sus de tot ... si mergem cu ea asa, sa vedem cat e de dura.
SUBIECT INCHIS.
__________________
TM-21-PTM
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:37   #22
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

revenind on topic:

- un set-back aseara. nefiind atent, am atins bara fata intr-o bordura cand am vrut sa parchez, am rupt buza EVO, si odata cu ea urechile laterale de pe interiorul barii, care tin bara in loc, si aliniata ... nu stiu daca se mai poate face ceva ... probabil la primavara voi fi nevoit sa iau alta bara.

buza s-a spart ca o bucata de sticla(datorita "calitatii" plasticului, care la ger a devenit extrem de casant).

Last edited by Ovy_BMW; 29-11-11 at 21:39.
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:39   #23
pieseautobmw

Stage 2
 
pieseautobmw's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 51
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by Ovy_BMW View Post
revenind on topic:

- un set-back aseara. nefiind atent, am atins bara fata intr-o bordura cand am vrut sa parchez, am rupt buza EVO, si odata cu ea urechile laterale de pe interiorul barii, care tin bara in loc, si aliniata ... nu stiu daca se mai poate face ceva ... probabil la primavara voi fi nevoit sa iau alta bara.
Incearca la cei care lucreaza cu fibra de sticla,mai mult ca sigur se poate repara.
pieseautobmw is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:40   #24
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

ramane asa deocamdata ... vad eu ce fac cu ea la primavara cand o vopsesc.
oricum circul cu masina 2 saptamani in 2 luni(fiind plecat din tara in perioada asta).
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:41   #25
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Daca te pricepi cat de cat poti cumpara de la Ciclop kit de raparatie cu fibra de sticla. Este solutia si plasa in set .
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:43   #26
pieseautobmw

Stage 2
 
pieseautobmw's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 51
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Daca te pricepi cat de cat poti cumpara de la Ciclop kit de raparatie cu fibra de sticla. Este solutia si plasa in set .
Poti pune o poza sau un link cu acest kit? As avea si eu ceva de reparat, o crapatura.
pieseautobmw is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:44   #27
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

nu stiu cum se pot reface urechile alea ... trebuie studiat atent, cand voi da bara jos. bara deocamdata sta la locul ei nu pica sau ceva, doar coltul din dreapta este desprins, iese cam cu 2-3 cm in afara.
buza, la primavara o voi cumpara OEM, ca nu e pretul atata de mare la ea. prefer sa suport diferenta de cateva zeci de RON decat sa mai iau alta porcarie ca asta. si daca voi prinde vreo castana, cu siguranta voi cumpara si bara de M OEM ... - cum am facut cu cea de pe spate.
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:46   #28
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Quote:
Originally Posted by pieseautobmw View Post
Poti pune o poza sau un link cu acest kit? As avea si eu ceva de reparat, o crapatura.
N-am poza dar e o punga cu plasa aia de fibra si ceva solutie . Cauta pe forum ca sunt baieti care vand fibra de sticla si solutie .
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:54   #29
silviu87

Stage 4
 
silviu87's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 181
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

Daca te apuci de vopsit integral te sfatuies sa dai aripile fata jos si sa verifici capetele pragurilor si podeaua,de obicei in zona respectiva se strange praf/noroi si cu apa iese o nebunie.....adica o problema frecventa la acest model...RUGINA....eu am patit treaba asta si am schimbat si aripile fata....am pus unele noi..after market antifonate beton + tinichigiu bun si a iesit treaba buna...
__________________
silviu87 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:58   #30
Ovy_BMW

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: E36 - The Black Cat din Banat

multumesc de sfat silviu, revopsirea va fi totala, si da, aripile vor fi date jos, printre altele.
aripa stanga va fi inlocuita complet(mi-e frica sa iau aftermarket ca nu pusca la linii de nici o culoare - experienta proprie cu o masca; dar ma indoiesc sa gasesc in dezmembrari o aripa in stare buna, fara rugina)
usa dreapta va fi inlocuita(are o indoitura care prefer sa nu o repar - tinand cont ca am gasit usa in stare impecabila, la un pret excelent)
s-ar putea sa inlocuiesc si portbagajul, nu stiu inca sigur.
Ovy_BMW is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -