Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-12, 12:22   #1
stefan.ssl

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2
Default indicator apa bmw e 36,probleme indicator apa

va salut.am si eu probleme cu un bmw e 36 316 din 94,nu mi indica corect temperatura apei.problema ca la orice ora,rece sau cald motoru,temperatura imi sta langa rosu chiar daca apa e rece,am schimbat termostat,sonda de pe chiuloasa chiar si bordul tot nu am rezolvat problema,nu stiu ce poate fi poate puteti sa ma ajutati.multumesc
stefan.ssl is offline   Reply With Quote
Old 12-03-12, 12:44   #2
gaby0606

Stage 3
 
gaby0606's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 129
Default Re: indicator apa bmw e 36,probleme indicator apa

Salut,

din cate stiam eu sunt doi senzori pe modelul tau <09.95:

1.ENGINE COOLANT TEMP SENSOR 12621747281
2.Temperature sensor 13621709966

Acum nu stiu pe care l-ai schimbat tu...schimbal si pe celalalt cu unul SH, dupa care cumpara-l nou OEM.

Acul de la indicatorul de temperatuta apa este intepenit? Cand opresti masina acesta cade la zona albastra? Daca da, nu ai problema cu ceasul.
Dupa parerea mea este unul dintre acei senzori defecti.
Ai cumva aprins becul de la Check? Daca da , va trebui si o resetare a erorilor, dupa identificarea si remedierea defectiunii.

Bafta.
gaby0606 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-12, 15:32   #3
stefan.ssl

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2
Default Re: indicator apa bmw e 36,probleme indicator apa

Quote:
Originally Posted by gaby0606 View Post
Salut,

din cate stiam eu sunt doi senzori pe modelul tau <09.95:

1.ENGINE COOLANT TEMP SENSOR 12621747281
2.Temperature sensor 13621709966

Acum nu stiu pe care l-ai schimbat tu...schimbal si pe celalalt cu unul SH, dupa care cumpara-l nou OEM.

Acul de la indicatorul de temperatuta apa este intepenit? Cand opresti masina acesta cade la zona albastra? Daca da, nu ai problema cu ceasul.
Dupa parerea mea este unul dintre acei senzori defecti.
Ai cumva aprins becul de la Check? Daca da , va trebui si o resetare a erorilor, dupa identificarea si remedierea defectiunii.

Bafta.
am schimbat sonda aceea care este dupa filtru de ulei,mi a mai spus cineva sa nu am firele legate invers,inca ceva.cand fac resetarea aceea la ceasuri toate merg uniform numai cea de la apa nu
stefan.ssl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -