Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-11, 22:28   #1
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default E36 - coupe albastru

Sa o prezint pe pisicuta mea din nou, alte planuri, alta masina .
Este o pisicuta din 95 cu motor de 1.6 coupe, cumparata cu 2 perechi de jante, o pereche pe 17 si una pe 16 cu gume de iarna. A avut deja toba cand am cumparat-o. Anul trecut i-am pus geamuri fumurii pe spate. Cam astea au fost schimbarile, nimic deosebit. Putina muzica a mai primit si o statie CB (antena mica sa nu strice la frumusete)... Am renuntat la planuri si am lasat balta vechiul topic dar de curand am reinceput sa investesc in ea. In toamna anul trecut am lovit-o putin (putin de tot) dar a ruginit putin bara unde sunt narile. Am vipsit-o zilele astea si a primit cu ocazia asta semnalizarile albe si un polis ca la carte la faruri, care parca sunt noi. In zilele urmatoare astept sa imi vina o cheie ca la modelele mai noi. Mai astept si niste stergatoare smechere. Va primii si un set de suspensii si arcuri noi (sport binenteles). Aici am o nelamurire, am gasit pe la 250 euro, suspensii cu tot cu arcuri de la firma JOM (reglabile). Sunt in ceata dar cred ca le voi comanda. O sa urmeze dupa suspensii si un set de bujii NGK Iridium (asta o sa vina la urmatorul schimb de ulei), cam in 4000 km. Inca sunt pe ganduri sa imi pui pe portbagaj o bara de aia mica de plastic sau din ce se fac. Astept si parerile voastre. Toate sunt bine venite. Urmeaza si pozele (cele mai noi sunt cele cu semnalizarile albe, facute chiar astazi)....


PS: Toba in actiune: https://www.youtube.com/watch?v=jb4Gsb2rk8Q
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_4454.jpg
Views:	155
Size:	4.05 MB
ID:	2119659   Click image for larger version

Name:	IMG_4470.jpg
Views:	106
Size:	5.02 MB
ID:	2119660   Click image for larger version

Name:	IMG_4578.jpg
Views:	112
Size:	3.43 MB
ID:	2119661  

Click image for larger version

Name:	IMG_4937.jpg
Views:	39
Size:	2.35 MB
ID:	2119662   Click image for larger version

Name:	IMG_4934.jpg
Views:	203
Size:	3.28 MB
ID:	2119663   Click image for larger version

Name:	IMG_4942.jpg
Views:	48
Size:	2.25 MB
ID:	2119664  

Click image for larger version

Name:	IMG_4964.jpg
Views:	113
Size:	2.97 MB
ID:	2119665   Click image for larger version

Name:	IMG_7780.jpg
Views:	130
Size:	2.98 MB
ID:	2119666   Click image for larger version

Name:	IMG_7811.jpg
Views:	161
Size:	2.79 MB
ID:	2119667  

Click image for larger version

Name:	IMG_7839.jpg
Views:	72
Size:	3.27 MB
ID:	2119668   Click image for larger version

Name:	13082011082.jpg
Views:	121
Size:	871.8 KB
ID:	2119676  
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 22:34   #2
victorBMW

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 108
Default Re: E36 - coupe albastru

frumusel motanelul , cat mai multi km fara incidente :P
victorBMW is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 22:37   #3
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: E36 - coupe albastru

Quote:
Originally Posted by victorBMW View Post
frumusel motanelul , cat mai multi km fara incidente :P
Multumesc la fel si tie daca ai sansa sa fi proprietarul unei masinute Bmw si nu numai. Ce parere ai de suspensiile JOM (sport)? Dar de bara din spate cel care vine deasupra portbagajului? Dar de bujiile NGK Iridium? Numai bine
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 23:00   #4
victorBMW

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 108
Default Re: E36 - coupe albastru

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Multumesc la fel si tie daca ai sansa sa fi proprietarul unei masinute Bmw si nu numai. Ce parere ai de suspensiile JOM (sport)? Dar de bara din spate cel care vine deasupra portbagajului? Dar de bujiile NGK Iridium? Numai bine
de suspensii si de bujii nu stiu sincer ce sa spun si de acea bara de vine deasupra portbagajului (eleron) te sfatuiesc sa iti iei unul de M finut in rest simply clean ! bafta cu ea
victorBMW is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 23:02   #5
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: E36 - coupe albastru

Asa si vreau legat de bara M . Numai bine
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 23:20   #6
Nosfer

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,148
Default Re: E36 - coupe albastru

Draguta masina, suspensia sport lasata o va schimba complet, mai ales ca jantele sunt destul de ok. Daca le-ai reconditiona putin buzele si ai pune niste gume mai subtiri pe ele n-ai avea nevoie de altele

Legat de suspensia sport, nu stiu exact ce sa zic, o suspensie la 250 euro e o suspensie ieftina, deci sa nu ai mari asteptari de la ea, te va tine 1 an, poate doi, depinde prin ce gropi te bagi, dar nu se compara cu o suspensie sport de calitate. Sunt multe variante in banii aia, de la FK la Raceland dar cred ca toate fac cati bani dai pe ele...
__________________
BMWERKE
Nosfer is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 00:44   #7
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: E36 - coupe albastru

Quote:
Originally Posted by Nosfer View Post
Draguta masina, suspensia sport lasata o va schimba complet, mai ales ca jantele sunt destul de ok. Daca le-ai reconditiona putin buzele si ai pune niste gume mai subtiri pe ele n-ai avea nevoie de altele

Legat de suspensia sport, nu stiu exact ce sa zic, o suspensie la 250 euro e o suspensie ieftina, deci sa nu ai mari asteptari de la ea, te va tine 1 an, poate doi, depinde prin ce gropi te bagi, dar nu se compara cu o suspensie sport de calitate. Sunt multe variante in banii aia, de la FK la Raceland dar cred ca toate fac cati bani dai pe ele...
E clar ca vor avea calitatea dupa pret... Caut si oglinzi M, SH... Stie cineva, ceva?
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 02:51   #8
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: E36 - coupe albastru

in 250 de euro te incadrezi cu o suspensie raceland,iar pe bujii n-are rost sa arunci banii,nu castigi nimic la ele.
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 10:59   #9
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: E36 - coupe albastru

Quote:
Originally Posted by zepolikahhh_ View Post
in 250 de euro te incadrezi cu o suspensie raceland,iar pe bujii n-are rost sa arunci banii,nu castigi nimic la ele.
Deci decat bujiile, mai bine oglinzile M
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 12:24   #10
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: E36 - coupe albastru

scuzati de dublu post, dar nu mai pot da edit
Suspensiile sunt comandate, la fel si eleronul si oglinzile M. Mai vin si niste stergatoare smechere (cica, "ultima generatie").
Am cautat onglinzi SH, dar gaseam doar pe la 300-350 lei si erau zgariate sau cine stie cum vopsite. Asa ca am cumparat noi cu 370 lei. Suspensiile 1000 lei iar eleronul 150. Stergatoarele 20 lei bucata, deci 40 total.

INTREBARE: Sa vopsesc eleronul si oglinzile? Precizez ca ele sunt negre iar masina o vedeti...

@Nosfer: Te referi la jantele negre (cele pe 16)?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jo741004.jpg
Views:	60
Size:	50.4 KB
ID:	2120109  
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 13:09   #11
pieseautobmw

Stage 2
 
pieseautobmw's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 51
Default Re: E36 - coupe albastru

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
scuzati de dublu post, dar nu mai pot da edit
Suspensiile sunt comandate, la fel si eleronul si oglinzile M. Mai vin si niste stergatoare smechere (cica, "ultima generatie").
Am cautat onglinzi SH, dar gaseam doar pe la 300-350 lei si erau zgariate sau cine stie cum vopsite. Asa ca am cumparat noi cu 370 lei. Suspensiile 1000 lei iar eleronul 150. Stergatoarele 20 lei bucata, deci 40 total.

INTREBARE: Sa vopsesc eleronul si oglinzile? Precizez ca ele sunt negre iar masina o vedeti...

@Nosfer: Te referi la jantele negre (cele pe 16)?
Parerea mea e ca mai bine cumparai oglinzi originale,indiferent de vopseaua sau zgarieturile pe care le aveau,pt ca oricum le vopseai in culoarea masinii,si nu se compara oglinzile china cu cele oem.Nici calitativ,nici vizual.
Bafta cu e36-le,e un model foarte frumos.
pieseautobmw is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 13:38   #12
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: E36 - coupe albastru

Quote:
Originally Posted by pieseautobmw View Post
Parerea mea e ca mai bine cumparai oglinzi originale,indiferent de vopseaua sau zgarieturile pe care le aveau,pt ca oricum le vopseai in culoarea masinii,si nu se compara oglinzile china cu cele oem.Nici calitativ,nici vizual.
Bafta cu e36-le,e un model foarte frumos.
Hm... M-am uitat la cateva poze cu oglinzi originale si la poze cu oglinzi china, chiar e diferenta deci am sunat si am anulat comanda la oglinzi, BINE CA E SARBATOARE AZI . Multumesc de sfat. Am deocamdata 2 variante, unul cere 350 lei iar altul 300. Vad cum arata, dar cum ai spus si tu, oricum vor fi vopsite .
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 14:15   #13
pieseautobmw

Stage 2
 
pieseautobmw's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 51
Default Re: E36 - coupe albastru

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Hm... M-am uitat la cateva poze cu oglinzi originale si la poze cu oglinzi china, chiar e diferenta deci am sunat si am anulat comanda la oglinzi, BINE CA E SARBATOARE AZI . Multumesc de sfat. Am deocamdata 2 variante, unul cere 350 lei iar altul 300. Vad cum arata, dar cum ai spus si tu, oricum vor fi vopsite .
Cand cumperi oglinzile, verifica incalzirea la ele (la geamurile oglinzilor). De cele mai multe ori e dusa. E un tips bun ca sa mai scazi la pret.
pieseautobmw is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 14:35   #14
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: E36 - coupe albastru

Quote:
Originally Posted by pieseautobmw View Post
Cand cumperi oglinzile, verifica incalzirea la ele (la geamurile oglinzilor). De cele mai multe ori e dusa. E un tips bun ca sa mai scazi la pret.
Din pacate le cumpar de pe net, le primesc prin posta sau curierat, nu pot vedea doar dupa ce le platesc
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 14:45   #15
stef_yo_ro

Stage 5
 
stef_yo_ro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 806
Default Re: E36 - coupe albastru

Frumoasa masina, spor la modificari cu ea. Parerea mea e sa iei bandouri de M inaintea oglinzilor, schimba mai mult in bine aspectul masinii
stef_yo_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -