Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-13, 18:29   #46
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Ca sa nu mai deschid un topic pt o intrebare postez tot aici. Cum e treaba cu barele de portbagaj de e 36? cat costa? are cineva de vanzare? pret? alea se monteaza banuiesc in niste gauri, dar eu am studiat si e numai cauciuc pe la chedere. Daca se monteaza acest sistem, apoi e dat jos, raman ceva gauri goale la usi sus? e vrun capac care ar acoperi gaurile? Va rog cine stie sa ma lamureasca si pe mine ! Multumesc anticipat !
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 17-12-13, 18:13   #47
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

frumoasa masina !!
sprite is offline   Reply With Quote
Old 17-12-13, 23:39   #48
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Quote:
Originally Posted by sprite View Post
frumoasa masina !!

Merci de apreciere colegu ! In mare , tot ce am modificat la ea am vrut sa urmez o linie cat mai curata, fara chestii care nu isi au locu pe e36 ! Abia astept sa treaca iarna asta mizerabila si in primavara sa termin ce am de facut la ea, ca sa ma stiu cu ea in linii mari, gata. Oricum cand va fi gata, nu se va mai vinde ! Ramane masina de pasionat si decat sa o dau pe nimic mai bine o tin, e deja parte din sufletul meu si nu are rost sa o instrainez. !
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 21:41   #49
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

ca sa pui barele alea trebuie sa tragi putin de cheder ,le fisezi si le prinzi cu cheia cu care au venit.
uite aici mai exact http://www.motor-talk.de/attachment/16591/dach.jpg
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 22:09   #50
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
ca sa pui barele alea trebuie sa tragi putin de cheder ,le fisezi si le prinzi cu cheia cu care au venit.
uite aici mai exact http://www.motor-talk.de/attachment/16591/dach.jpg
Merci mult de tot ! Imaginea m-a elucidat ! Am inteles cum vine ! Acum sa vad cum gasesc barele transversale, poate prind vreo oferta de la cineva . Merci din nou .
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 13:02   #51
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

frumoasa rau culoarea asta..ai grija de ea .. am dat si eu follow la topic...sunt curios de evolutia ei . Multa bafta colegu' !!
sprite is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 22:13   #52
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Quote:
Originally Posted by sprite View Post
frumoasa rau culoarea asta..ai grija de ea .. am dat si eu follow la topic...sunt curios de evolutia ei . Multa bafta colegu' !!
Merci de apreciere ! Si mie imi place mult culoarea , e una destul de rara printre e36 ! Chiar imi place mult ca in functie de cum bate lumina soarelui pe masina, culoarea capata nuante diferite de la mov deschis pana spre albastru. O sa mai postez zilele astea nice mici minore chestii facute la masina . In rest urmeaza sa lucrez pe partea tehnica ( consumabile, toate tipurile de ulei, plus articulatii noi ( bucsi , pivoti, etc ). Pe exterior trebuie sa rezolv cu niste elemente de rugina care au afectat caroseria, mai ales la portbagaj in zona numarului de inmatriculare, deasupra la cele 2 roti spate si capota fata care acum 2 ani am vopsit-o si a crapat lacul in unele locuri urat de tot !
As putea sa o duc la vopsit si mai recent de primavara, dar am zis ca sa fac tabla in primavara ca sa protejez noua vopsea de iarna ( sare, pamant, jeg mult, pietricele, deh, trafic de Romania ). Santate sa fie ca restul facem noi !
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 20-12-13, 05:31   #53
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Quote:
Originally Posted by Razvan_Rzv View Post
Merci de apreciere ! Si mie imi place mult culoarea , e una destul de rara printre e36 ! Chiar imi place mult ca in functie de cum bate lumina soarelui pe masina, culoarea capata nuante diferite de la mov deschis pana spre albastru. O sa mai postez zilele astea nice mici minore chestii facute la masina . In rest urmeaza sa lucrez pe partea tehnica ( consumabile, toate tipurile de ulei, plus articulatii noi ( bucsi , pivoti, etc ). Pe exterior trebuie sa rezolv cu niste elemente de rugina care au afectat caroseria, mai ales la portbagaj in zona numarului de inmatriculare, deasupra la cele 2 roti spate si capota fata care acum 2 ani am vopsit-o si a crapat lacul in unele locuri urat de tot !
As putea sa o duc la vopsit si mai recent de primavara, dar am zis ca sa fac tabla in primavara ca sa protejez noua vopsea de iarna ( sare, pamant, jeg mult, pietricele, deh, trafic de Romania ). Santate sa fie ca restul facem noi !
Asa am si eu la pasajul stanga spate o portiune cam ruginita .. cred ca a mai fost facuta de cineva si a facut-o prost... dar acum nu prea am ce sa-i fac pe frigul asta...la primavara ca mai am si usa de la sofer de vopsit...cineva s-a suparat cu o cheie pe ea... ce sa-i faci ...

Aia da...noi sa fim sanatosi ca in rest....toate se rezolva intr-un fel sau altul !
__________________

LRV
sprite is offline   Reply With Quote
Old 22-12-13, 11:05   #54
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Quote:
Originally Posted by Razvan_Rzv View Post
Merci mult de tot ! Imaginea m-a elucidat ! Am inteles cum vine ! Acum sa vad cum gasesc barele transversale, poate prind vreo oferta de la cineva . Merci din nou .
eu mi am luat din germania de pe ebay ,bmw originale cu tot cu suportii pentru biciclete,80 de euro cred.
uita te pe ebay daca vrei originale,ca in romania cred ca doar aftermarket gasesti.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 18:14   #55
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
eu mi am luat din germania de pe ebay ,bmw originale cu tot cu suportii pentru biciclete,80 de euro cred.
uita te pe ebay daca vrei originale,ca in romania cred ca doar aftermarket gasesti.
ok merci de sfat ! o sa caut, caci vine primavara si nu vrau sa mai ma tot chinui cu cursiera dezmontata prin portbagaj cand ma duc sa dau o tura pe vrun drum de munte ! Merci din nou pentru raspunsuri !
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 18:23   #56
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

mici explicatii cu privire la miste modficari:
1- legare stop din eleron la stopurile de frana. Becurile din eleron sunt din acelea fara soclu, de 1,2 wati , 7 la numar, seamana cu cele de la bricheta. firul se scote inspre portbagaj, apoi introdus prin mansonul de duce celelalte fire la portabagaj si vine scos apoi la stopu stanga spate. acolo se leaga la minus ( firu maro ) si plusul de la stopu de frana, firul albastru/rosu de langa firul de minus.
2- dupa o noapte in care mi s-a ars siguranta de la lampa de ceata, si cu greu am vazut sa o schimb , am decis sa montez lumini la blocul motor, in textilul de sub capota. Cum aveam 2 plafoniere spate de e36 simple, de le-am facut loc in capitonajul textil, apoi am tras frumos firele, urmand cursul celorlate fire de la diuzele incalzite pana la firele de la pozitii de la becul de lumini. Acum chiar e destula lumina in blocul motor in caz ca am nevoie sa vad seara ceva, nu mai ma chiorasc ca prostu pe acolo. Nu e tocmai original ce am facut , dar e36, avea din fabrica lumina la blocu motor, iar eu am respectat acelasi traseu, numai ca am pus una. lampi in loc de una. In poze se observa ce si cum :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0257.JPG
Views:	56
Size:	9.84 MB
ID:	2919446   Click image for larger version

Name:	DSC_0250.JPG
Views:	93
Size:	14.23 MB
ID:	2919447   Click image for larger version

Name:	DSC_0265.JPG
Views:	53
Size:	10.13 MB
ID:	2919448  

Click image for larger version

Name:	DSC_0253.JPG
Views:	96
Size:	13.52 MB
ID:	2919449  
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 10-05-15, 14:52   #57
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Dupa ce foarte mult timp nu am mai intrat pe 4tuning, am zis sa continui cu ce s-a modificat la masina, caci multe s-au mai schimbat din decembrie 2013 la ea.
Montare semnale tip America. Cum pe farurile cu lupa Bosch aveam pus ca pozitii Angels, am zis sa fac o combinatie interesanta intre Angels + semnale galbene tip US.
Am cautat pe net si am gasit soclu identic ca cel de semnalizare simpla de Europa doar ca era facut pt bec ca pe frana, cu 2 filamente, 5w21w. Soclu avea mufa identica cu mufa de la semnalizarea normala si inca un pin de plus care vine legat la firul alb de la becul de pozitie ( unde deja era legat droseru al fiecare angel ).
Practic opertiunea e destul de plug and play. Se pune bec de 5w21w in soclu, se pune socketu, in semnalizare, se ia mufa de la semnalizari/avari ( cu plus si minus) si se mai trage un fir de plus de la firul de poztii de la far. Codul acestui socket de semnalizare se gaseste pe Realoem. Pt cine il vrea, il pot oferi. Va mai trebuie 2 becuri de 5w21w , un fir de 30cm si niste banda de izolatie si asta e tot. in 15min s-a montat Us style in stil OEM. Pret pt un socket aprox 50 lei. Uitati ce a iesit :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0394.JPG
Views:	22
Size:	10.19 MB
ID:	3096585   Click image for larger version

Name:	Eeeeeeeeeeeee.jpg
Views:	28
Size:	74.2 KB
ID:	3096586   Click image for larger version

Name:	DSC_0289.JPG
Views:	25
Size:	13.03 MB
ID:	3096587  

Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 10-05-15, 15:06   #58
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Urmatoarea operatiune a fost una pe care sincer nu as mai repeta-o. Refacea pragurilor si contra pragurilor plus vopsea integrala.
Sub pragurile de M ornament cele ale masinii ajunsesera praf, incat pe spate nu mai puteam ridica masina deloc.
Am comandat dupa certificat fierotanile noi, le-am dus la sudura, s-a decupat ce era defect, pus fierul nou, antifonat, apoi masina a fost trimisa la vopsit.
Cam asa era situatia pe sub masina:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11117483_916935778345595_895308338_n(1).jpg
Views:	46
Size:	66.0 KB
ID:	3096588   Click image for larger version

Name:	11210186_916935931678913_1597141855_n.jpg
Views:	45
Size:	67.5 KB
ID:	3096589   Click image for larger version

Name:	11216399_916935845012255_630233389_n.jpg
Views:	48
Size:	72.0 KB
ID:	3096590  

Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 10-05-15, 15:16   #59
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Quote:
Originally Posted by Razvan_Rzv View Post
Urmatoarea operatiune a fost una pe care sincer nu as mai repeta-o. Refacea pragurilor si contra pragurilor plus vopsea integrala.
Sub pragurile de M ornament cele ale masinii ajunsesera praf, incat pe spate nu mai puteam ridica masina deloc.
Am comandat dupa certificat fierotanile noi, le-am dus la sudura, s-a decupat ce era defect, pus fierul nou, antifonat, apoi masina a fost trimisa la vopsit.
Cam asa era situatia pe sub masina:
=====================
De la tinichigerie si vopsitorie a iesit dupa cum se vede in pozele de mai jos. Voi continua sa prezint ce s-a mai facut la masina in viitorul apropiat in limita timpului, care se pare ca e un dusman foarte mare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0120.JPG
Views:	50
Size:	11.63 MB
ID:	3096591   Click image for larger version

Name:	DSC_0151.JPG
Views:	69
Size:	10.44 MB
ID:	3096592   Click image for larger version

Name:	DSC_0158.JPG
Views:	40
Size:	12.11 MB
ID:	3096593  

Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 10-05-15, 21:13   #60
Dănuţ

Stage 1
 
Dănuţ's Avatar
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 15
Default Re: E36 - Violett Daytona '96

Felicitari,este foarte frumoasa,sa ai grija de ea!Totusi ca parere personala eu as renunta la rosul de la etrieri.
Dănuţ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -