Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-11, 01:44   #181
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

cu boxele mici se aude mai penal ca in conserva,eu tot asa am dar sunt ca pixu,am pus azi un subwoofer dar parca nici ala nu are nici o treaba cu masina.. Cred ca e facuta sa fie lasata asa cum e..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 00:52   #182
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
cu boxele mici se aude mai penal ca in conserva,eu tot asa am dar sunt ca pixu,am pus azi un subwoofer dar parca nici ala nu are nici o treaba cu masina.. Cred ca e facuta sa fie lasata asa cum e..
Legat de boxe mici: nu trebuie neaparat diametru mare ca sa se auda si bine si sa ai putere...eu am pus boxe MTX aceasi marime ca cele de fabrica dar cu o putere mult mai mare si se aude beton...

La partea cu subwoferu iti recomand sa nu mai incerci, cabrio este una din cele mai antifonate masini la compartimentul portbagaj )) am incercat eu cu subwofer de SPL si cand am inchis portbagaju nu se mai auzea nici fsss )...daca chiar vreti subwofer pe cabrio cautati in realoem si vedeti subwoferu harmankardon cu care vin unele masini echipate din fabrica.
__________________

A.C.S NO SPEED LIMIT ROMANIA
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 00:55   #183
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

prea tarziu,aseara l-am legat.. abia a incaput,am rupt si cuiul de la roata de rezerva,sta ca foamea,suna de parca sunt ceva copil in calduri la 18 ani bff bff you can find me the club bff bff aka 50 bfbf ) o sa incerc niste boxe ca astea originale sunt facute pentru pe noapte cred..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 09:42   #184
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Difuzoarele de jos sunt de 13cm iar cele din spate sunt de 10cm Nu prea ai ce scoate din ele. Un sunet decent sa zicem, ai scoate cu ceva investitii dar bas o sa auzi doar la volum mic. Ma refer sa se auda toate joasele din melodii.
Eu m-am gandit sa pun iar 2 difuzoare intr-o usa si un woofer in locul cotierei. Un JL 10w7 ar fi ideal ( nu cred ca intra acolo ) sau un kicker patrat, daca nu, sigur 8w7 intra si ii ajunge si loc de cutie dar nu o sa-ti tremure narile de la bas.
Cu ovalele alea, facute cutii in spate pentru ele, pentru club, rock si muzica de la radio, nu-ti mai trebuia subwoofer, la diametrul ala coboara foarte bine dar nu a fost sa fie .
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 10:58   #185
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Difuzoarele de jos sunt de 13cm iar cele din spate sunt de 10cm Nu prea ai ce scoate din ele. Un sunet decent sa zicem, ai scoate cu ceva investitii dar bas o sa auzi doar la volum mic. Ma refer sa se auda toate joasele din melodii.
Eu m-am gandit sa pun iar 2 difuzoare intr-o usa si un woofer in locul cotierei. Un JL 10w7 ar fi ideal ( nu cred ca intra acolo ) sau un kicker patrat, daca nu, sigur 8w7 intra si ii ajunge si loc de cutie dar nu o sa-ti tremure narile de la bas.
Cu ovalele alea, facute cutii in spate pentru ele, pentru club, rock si muzica de la radio, nu-ti mai trebuia subwoofer, la diametrul ala coboara foarte bine dar nu a fost sa fie .
Chiar nu stiu la ce s-au gandit cand au pus boxele alea la picioare...
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 11:45   #186
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by nick_nasta View Post
Chiar nu stiu la ce s-au gandit cand au pus boxele alea la picioare...
ea a fost gandita ca o masina pt plimbari nu pt competitii audio sa asculti muzica pt tine nu sa te auda jumatate din cartier cand esti decapotat
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 11:52   #187
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by ClaudyuNSL View Post
ea a fost gandita ca o masina pt plimbari nu pt competitii audio sa asculti muzica pt tine nu sa te auda jumatate din cartier cand esti decapotat
asta asa e,dar oricat ai lasa muzica de incet tot se aude afara de zici ca umbli la figuri )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 12:23   #188
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by ClaudyuNSL View Post
ea a fost gandita ca o masina pt plimbari nu pt competitii audio sa asculti muzica pt tine nu sa te auda jumatate din cartier cand esti decapotat
bine dar si la coupe tot acolo sunt puse...cam aiurea
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 14:12   #189
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

eu am facut rost de o cutie cu 2 difuri de 8".....nu se aude foarte tare dar intra perfect in spate la cabrio.....diseara pun si o poza sa vedeti...si va spun si cum se aude la mine......am probat-o in alta masina
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 14:32   #190
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
eu am facut rost de o cutie cu 2 difuri de 8".....nu se aude foarte tare dar intra perfect in spate la cabrio.....diseara pun si o poza sa vedeti...si va spun si cum se aude la mine......am probat-o in alta masina
probata in alta masina poate se aude dar iti zic io ca in portbagaju la cabrio este fix egal cu zero )
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 17:08   #191
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Exclamation Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

AZI E ZI DE SARBATOARE!!
MAJORATUL !!
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 17:18   #192
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

La multi ani acum poti sa ii rupi franele legit, e o doamna in toata regula
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 22:48   #193
*HD_85_GEL*

Stage 5
 
*HD_85_GEL*'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,416
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
AZI E ZI DE SARBATOARE!!
MAJORATUL !!
La multi ani si sa o faci frumoasa, sa arate ca o pustoaica la 18 ani
*HD_85_GEL* is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 22:57   #194
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
eu am facut rost de o cutie cu 2 difuri de 8".....nu se aude foarte tare dar intra perfect in spate la cabrio.....diseara pun si o poza sa vedeti...si va spun si cum se aude la mine......am probat-o in alta masina
immmm.......nu e chiar zero, dar sunt mai multumit de ce aveam pana acum....nu aude chiar tot cartierul dar pe strada se aude basul...., iar in masina este ok. la cutia noua ma incanta forma si faptul ca parca e de acolo.....dar se aude mai bine cea veche...o mai las un pic si vad care o pun la vanzare.........oricum mi se pare destul de ok muzica in cabrio, daca nu se vrea o dicoteca pe roti ... pun si 2 poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie-0001.jpg
Views:	131
Size:	622.5 KB
ID:	2067098   Click image for larger version

Name:	Fotografie-0008.jpg
Views:	113
Size:	593.8 KB
ID:	2067099  
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 23:00   #195
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
immmm.......nu e chiar zero, dar sunt mai multumit de ce aveam pana acum....nu aude chiar tot cartierul dar pe strada se aude basul...., iar in masina este ok. la cutia noua ma incanta forma si faptul ca parca e de acolo.....dar se aude mai bine cea veche...o mai las un pic si vad care o pun la vanzare.........oricum mi se pare destul de ok muzica in cabrio, daca nu se vrea o dicoteca pe roti ... pun si 2 poze
Ai incercat sa le intorci spre habitaclu si sa "lasi" cotiera din spate jos sa vezi cum se aud in parte?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -