Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-11, 21:30   #121
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

I-am explicat unele lucruri pe PM lui maniak22 si nu am rabdare si nici timp sa repet (daca se poate posta ce am scris acolo ar fi OK) ca nu e nimic secret...e parerea mea si cred ca e corecta...pana imi arata careva ca ma insel, dar cu argumente...nu cu dume de 2 lei gen sprinter.....
chiar as vrea sa aflu ce-i cu O.E.M.-ul ala...poate am eu o parere gresita...si pot accepta asta la modul serios....dar argumentati fratilor ca mistouri ma duc acum sa fac si sa ma simt bine cu prietenii la o bere ( asa ca mai discutam la noapte sau maine)

Palnia aia eu nu-i vad rostul, dar e strict parerea mea.... nu mai fiti asa incruntati
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 18-06-11, 22:05   #122
Tazmaniak

Stage 5
 
Tazmaniak's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 870
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
De hota mea nu comenteaza nimeni?
) A inebunit lumea aici.

Eu zic sa capitonezi softtopul cu un celofan sau carton,sa mai schimbe subiectul ca vad ca au luat-o rau de tot la vale
__________________
Tazmaniak is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 11:14   #123
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by Tazmaniak View Post
) A inebunit lumea aici.

Eu zic sa capitonezi softtopul cu un celofan sau carton,sa mai schimbe subiectul ca vad ca au luat-o rau de tot la vale

Hardtop-ul sigur o sa-l imbrac in ceva gen burberry ca am vazut ca se poarta si scutul de filtru nu e gata, trebuiesc facute prinderile in acelasi loc cu filtrul original, trebuie vopsit, probabil mai rotunjit apoi un stiker pe el, cred ca o sa-i pun un diavol tazmanian gen tornada.
Oricum surprizele continua sa apara:
Ieri am fost cu ea sa o urc pe elevator sa vedem pe acolo ce monstrii am,
Un rulment spate praf si discul de frana fata fisurat putin. Asa e cand iei o masina second, nu-mi pare rau, macar stiu ce are si incerc sa o pun pe roti cum trebuie.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 21:01   #124
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

as avea o intrebare in legatura cu luneta..... ai dat jos aia veche din fermoar....apoi banuiesc ca ai decupat luneta cea noua dupa ea si ai cusut-o de fermoarul ce l-ai dat jos? si inca ceva ... unde ai gasit cap de fermoar sa se potriveasca???..... am si eu material ok si, ma gandesc ca mai la iarna sa fac chestia asta...daca nu-mi miese, ramane hardtopu sus si in primavara pun una OEM ca tot e la moda ...dar as prefera sa reusesc ptr ca banii aia ar avea alta destinatie....jumate de set de roate dragute...multam si revin cu aceeasi rugaminte pune o poza facuta de aproape cu o portiune de cusatura , daca ai bineinteles...

Am vazut la cineva tot pe aici pe undeva o "lucrare", dar nu am fost foarte impresionat ...dar era alta reteta
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 22:02   #125
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
as avea o intrebare in legatura cu luneta..... ai dat jos aia veche din fermoar....apoi banuiesc ca ai decupat luneta cea noua dupa ea si ai cusut-o de fermoarul ce l-ai dat jos? si inca ceva ... unde ai gasit cap de fermoar sa se potriveasca???..... am si eu material ok si, ma gandesc ca mai la iarna sa fac chestia asta...daca nu-mi miese, ramane hardtopu sus si in primavara pun una OEM ca tot e la moda ...dar as prefera sa reusesc ptr ca banii aia ar avea alta destinatie....jumate de set de roate dragute...multam si revin cu aceeasi rugaminte pune o poza facuta de aproape cu o portiune de cusatura , daca ai bineinteles...

Am vazut la cineva tot pe aici pe undeva o "lucrare", dar nu am fost foarte impresionat ...dar era alta reteta

nu a dat luneta jos, toata treaba a facut-o pe masina sa zic.
bogdan.t is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 09:09   #126
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
as avea o intrebare in legatura cu luneta..... ai dat jos aia veche din fermoar....apoi banuiesc ca ai decupat luneta cea noua dupa ea si ai cusut-o de fermoarul ce l-ai dat jos? si inca ceva ... unde ai gasit cap de fermoar sa se potriveasca???..... am si eu material ok si, ma gandesc ca mai la iarna sa fac chestia asta...daca nu-mi miese, ramane hardtopu sus si in primavara pun una OEM ca tot e la moda ...dar as prefera sa reusesc ptr ca banii aia ar avea alta destinatie....jumate de set de roate dragute...multam si revin cu aceeasi rugaminte pune o poza facuta de aproape cu o portiune de cusatura , daca ai bineinteles...

Am vazut la cineva tot pe aici pe undeva o "lucrare", dar nu am fost foarte impresionat ...dar era alta reteta
Prima oara dai jos clemele care tin fermoarul sa nu se desfaca, apoi dai luneta jos. Te duci cu ea si cu materialul la un croitor, nu dai jos luneta originala, nu descosi nimic, nu tai nimic pana nu coase materialul nou. Materialul nou il cosi sub luneta veche, pe aceeasi cusatura apoi decupezi luneta veche si iti ramane materialul nou. Cap de fermoar am cautat o zi la toate magazinele, am gasit ceva cat de cat ok cu care m-am chinuit cateva ore sa pun luneta la loc. O sa ai de lucru nu gluma Daca dai luneta veche jos din cusaturi si o pui pe cea noua s-ar putea sa nu o mai pui la loc niciodata. Pune un link cu alta lucrare. La mine se tine bine pana acum, am decapotat-o de vreo 10 ori si e ok, daca ma mai tine un an pana fac rost de material putin mai gros o sa fiu fericit, oricum OEM nu-mi iau si nici 8 milioane nu am de aruncat.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 09:47   #127
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

cred ca la asta se referea: https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...ml#post4209175 .
bogdan.t is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 10:16   #128
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

exact, aia este lucrarea....de la baiatul respectiv am luat materialul, care mi se pare foarte bun, dar nu am avut inca curaj sa ma apuc fiindca nu mi-a placut ideea de a se vedea cusatura aia acolo...si nici luneta mea nu e chiar varza (are o taietura de vreo 10 cm)...de asta vroiam sa vad cum se vede la tine cusatura......eu as da 8 mil pe una noua dar este 17 mil.......
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 10:17   #129
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
eu as da 8 mil pe una noua dar este 17 mil.......
Este si cu 8 mil cauta pe google
bogdan.t is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 10:18   #130
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

cu 760 lei pot sa aduc eu pentru cine vrea
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 10:28   #131
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
cu 760 lei pot sa aduc eu pentru cine vrea
vara viitoare

si daca imi da voie xxDadixx sa pun un filmulet cu una superba: https://www.youtube.com/watch?v=OzfUTE1ekjs
bogdan.t is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 10:44   #132
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

da, superba intr-adevar.......

BMnWA ti-am lasat PM
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 10:52   #133
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

da, acum am vazut si eu chiar pe 4tuning, dar asta iarna cand am rupt-o pe a mea nu am gasit al dracului nici un anunt.......am decapotat-o intr-o dimineata si era cam ger.....si a crapat pur si simplu fiindca nu s-a indoit pe orizontal perfect...a facut o cuta....eu am tinut mana pe buton si....a facut odata poc.......am vazut ce am facut cand am inchis-o la loc...
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 14:39   #134
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Nu stiu cand ajung acasa sa-i fac poze dar nu e cusuta ca in link-ul cu 328-ul. E cusuta la masina pe cusatura originala adica pe materialul de fermoar. Se vede doar din interior, este suprapusa pe cusatura veche. Vine pe undeva pe sub cheder-ul ala mic sub care intra materialul de pe margini, de afara nu ai cum sa vezi cusatura pentru ca nici la cea originala nu o vezi.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 16:05   #135
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Nu stiu cand ajung acasa sa-i fac poze dar nu e cusuta ca in link-ul cu 328-ul. E cusuta la masina pe cusatura originala adica pe materialul de fermoar. Se vede doar din interior, este suprapusa pe cusatura veche. Vine pe undeva pe sub cheder-ul ala mic sub care intra materialul de pe margini, de afara nu ai cum sa vezi cusatura pentru ca nici la cea originala nu o vezi.
da, acum dupa ce mi-ai scris mai sus am inteles despre ce e vb si mai ales daca e cusut la masina e ce trebuie... este chiar OEM....mama ce imi place cuvantul asta.... nu are ce sa nu fie OK caci materialul este super, din cate am inteles este ceva ce se foloseste la barci, este mult mai elastic decat cel original.....daca nu-mi iese, asta e...una noua care la 800lei nu mi se pare chiar mult fata de ce am vazut eu...1700lei
21UKS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -