Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-11, 19:07   #61
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
eu am intrebat la un magazin de piese auto si costa 1700 lei sa mi-o aduca. este destul de mult cred, nu imposibil de achizitionat, dar la mine inca nu e obligatoriu, iar daca pot gasi o varianta mai ieftina ar fi al dracului de bine. mai ieftin nu inseamna peticeala......de aia vreau sa vad orice alternativa.
am material de exemplu, dar nu sunt incantat de cea ce a iesit la baiatul de la care am luat-o de asta nici nu am pus inca in aplicatie.....
Eu daca a-si avea cabrio a-si face efortul financiar sa iau o luneta OEM pentru ca la cati am vazut ca si-au cusut-o cu manuta lor nu arata asa de bine ca originalul.... ba din contra arata urat. Acuma fiecare dupa buget ca oricum 90% si le coase ca oricum nu vor sa tina masina prea mult timp.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 20:48   #62
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Cand va cumparati cabrio se presupune ca aveti si bani sa il intretineti corespunzator, nu merita sa faci tiganii si alte inventii la soft top.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 21:23   #63
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Pana la urma eu sunt foarte multumit de cum a iesit, nu e cusuta de mine iar materialul e material de prelate si s-a schimbat pe fermoar, nu e cusuta de prelata, ca nu e OEM si stramba din nas E36 fanatics e partea a 2-a dar cine stia gemuletul vechi si l-a vazut pe asta nou, nu a avut nimic de reprosat.
De ce sa arunc aiurea cu banii cand pot sa-mi iau un hard top? Mi se rupe mie de OEM, important e sa vad in spate, sa nu ploua in ea si sa mearga masina impecabil.
Dupa cum spuneam mai sus, azi i-am schimbat vascocuplajul, paleta noua, bujiile, uleiul, filtrul de ulei, filtrul de benzina, am strans la toba alea pe sub ea ca zdranganeau toate si i-am pus si stopuri OEM nesparte
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 21:33   #64
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Asta e mentalitatea la noi, carpim adidasi vechi si avem pretentii de bamboo. Nu tre sa ti iei neaparat oem si sa dai miliarde, daca ati investi macar 30 de minute sa cautati toate acaretele de genu, de care aveti nevoie pe minunatul internet o sa vedeti ca le gasiti la preturi cat se poate de decente.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 21:35   #65
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Nu am fost atent daca ai spus ce motorizare e si poti sa-mi spui cat te-a ajuns?(pm daca nu vrei public)Intentionez si eu sa imi iau asa ceva.Ms si bafta cu ce ti-ai propus!
__________________
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 21:39   #66
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Asta e mentalitatea la noi, carpim adidasi vechi si avem pretentii de bamboo. Nu tre sa ti iei neaparat oem si sa dai miliarde, daca ati investi macar 30 de minute sa cautati toate acaretele de genu, de care aveti nevoie pe minunatul internet o sa vedeti ca le gasiti la preturi cat se poate de decente.
++++1
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 21:42   #67
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

As vrea sa va vad si eu masinile voastre pline de chestii OEM ? Se poate? Sa-mi fac si eu un ideal
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 21:43   #68
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by nick_nasta View Post
Nu am fost atent daca ai spus ce motorizare e si poti sa-mi spui cat te-a ajuns?(pm daca nu vrei public)Intentionez si eu sa imi iau asa ceva.Ms si bafta cu ce ti-ai propus!
Motorul e un 2.5 vanos.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 22:43   #69
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

alooo hai sa nu aruncam cu noroi in masina omului, fiecare face cat poate si cat ii permite buzunarul.
Cabrio este o masina foarte greu de intretinut , si aici ma refer la tot ce tine de acoperisul masini...cat de mult ai intretine acest Soft-Top tot se degradeaza...spre exemplu cusaturile de pe plafon dupa fiecare spalare si stergere cu carpa sa nu mai ramana apa in material, acele cusaturi usor usor se tocesc si se rup...ce e de facut in cazul asta? luam soft-top nou? in niciun caz pt ca ar insemna sa dam pe soft-top mai multi bani decat face masina...asa ca incercam sa le reconditionam cat se poate de original...spun asta din postura unuia care are cabrio de 4 ani si care cred eu ca am facut tot posibilul ca masina sa fie cat mai originala fara improvizatii.
Referitor la acea luneta din plastic pe care o are E30 si E36, daca nu a fost intretinuta cum trebuie de la inceput si a fost lasata in soare f mult fara a fi tratata cu solutii speciale anti UV incepe sa se intareasca acel material si nu mai ai ce sa ii faci in acel moment pt ca tot va crapa...
cea mai buna varianta ar fi schimbarea cu una noua , dar cum si aceea costa destul de mult se mai incearca si inlocuirea cu alt material...iar in unele cazuri chiar iese aproape de adevar....
__________________

A.C.S NO SPEED LIMIT ROMANIA
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:10   #70
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
As vrea sa va vad si eu masinile voastre pline de chestii OEM ? Se poate? Sa-mi fac si eu un ideal
Aceeasi mentalitate de balta, pur romaneasca. De ce intotdeauna trebuie voi sa va raportati la masinile altora? ))) Cu toate astea cand o recuperez, o sa ti prezint masina cu cea mai mare placere.

Quote:
Originally Posted by ClaudyuNSL View Post
alooo hai sa nu aruncam cu noroi in masina omului, fiecare face cat poate si cat ii permite buzunarul.
Cabrio este o masina foarte greu de intretinut , si aici ma refer la tot ce tine de acoperisul masini...cat de mult ai intretine acest Soft-Top tot se degradeaza...spre exemplu cusaturile de pe plafon dupa fiecare spalare si stergere cu carpa sa nu mai ramana apa in material, acele cusaturi usor usor se tocesc si se rup...ce e de facut in cazul asta? luam soft-top nou? in niciun caz pt ca ar insemna sa dam pe soft-top mai multi bani decat face masina...asa ca incercam sa le reconditionam cat se poate de original...spun asta din postura unuia care are cabrio de 4 ani si care cred eu ca am facut tot posibilul ca masina sa fie cat mai originala fara improvizatii.
Referitor la acea luneta din plastic pe care o are E30 si E36, daca nu a fost intretinuta cum trebuie de la inceput si a fost lasata in soare f mult fara a fi tratata cu solutii speciale anti UV incepe sa se intareasca acel material si nu mai ai ce sa ii faci in acel moment pt ca tot va crapa...
cea mai buna varianta ar fi schimbarea cu una noua , dar cum si aceea costa destul de mult se mai incearca si inlocuirea cu alt material...iar in unele cazuri chiar iese aproape de adevar....
Ma nene nu am auzit pe vre-unu cu cabrio ca schiba soft topu' la saptamana ca ploua sau ca spala masina. Accept faptu ca se strica la cativa ani si nu cred ca e un capat de tara sa il cumperi o data la 10 ani. Este o masina greu de intretinut cu care se merge in general vara iar in restul anotimpurilor este recomandat sa stea in garaj, sau cu hardtop. BMW group AG ofera chiar un kit de intretinere special pt cabrio si al lui soft top pretentios. E pacat sa faci improvizatii la asa masina cand internetul iti ofera solutii la preturi modice.

Tot forumu stie ca tu iti ingrijesti cabrio-ul in cel mai gigea mod
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:19   #71
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post

Tot forumu stie ca tu iti ingrijesti cabrio-ul in cel mai gigea mod
aici ai mare dreptate...si cand mai pui la socoteala ca masina merge zi de zi ,vara sau iarna si totusi este intretinuta, multi ar spune "ba baiatule ai o problema grava tu" dar nu e o problema ci este o pasiune
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:23   #72
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

hai sa nu uitam despre ce vb.....avem masini de 3000 - 4000 euro si pretentii de j' de mii de euro....pai daca vreti numai OEM, fite si figuri luati-va masini de 50000 euro...nu vreau sa sune agresiv sau sa jignesc pe cineva, dar in cazul in care am facut eforturi sa-mi iau un bmw cabrio la valoarea asta ca atat imi permit mi se pare normal sa ma strang un pic la buzunar...daca as avea bani multi mi-as lua unul nou....tot bmw clar!!!!!,dar altfel incerc si eu sa-mi ideplinesc unele vise....sau visuri????

si o repet.....o spun cat se poate dev prieteneste
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:27   #73
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

zicea cineva de preturi modice .....mie nu mi se pare modic : 1700lei cat costa nou in magazin cu toate ca daca nu imi surade nbici una din improvizatii o sa-l iau vara urmatoare din acelasi motiv....pasiune ptr masina si respect ptr mine insumi
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:28   #74
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
hai sa nu uitam despre ce vb.....avem masini de 3000 - 4000 euro si pretentii de j' de mii de euro....pai daca vreti numai OEM, fite si figuri luati-va masini de 50000 euro...nu vreau sa sune agresiv sau sa jignesc pe cineva, dar in cazul in care am facut eforturi sa-mi iau un bmw cabrio la valoarea asta ca atat imi permit mi se pare normal sa ma strang un pic la buzunar...daca as avea bani multi mi-as lua unul nou....tot bmw clar!!!!!,dar altfel incerc si eu sa-mi ideplinesc unele vise....sau visuri????

si o repet.....o spun cat se poate dev prieteneste
++++1
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 23:31   #75
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
As vrea sa va vad si eu masinile voastre pline de chestii OEM ? Se poate? Sa-mi fac si eu un ideal
OEM inseamna neaparat scump ?? Sunt pe forum destule cabrio + si in dezmembrari cu luneta in stare buna la preturi decente numai sa vrei dar tu nu vrei ca sa iesi mai ieftin corect?
Nu te judeca nimeni, e o tara libera faci ce vrei dar nu sarii la gatul oamenilor care iti dau sfaturi bune.
Pentru mine luneta a fost si el un motiv pentru care nu am cummparat cabrio asta ca stiam ca voi avea complicatii cu ea.

Last edited by Maniak22; 15-06-11 at 23:34.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -