Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-11, 16:28   #31
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: E36 - simplu

Quote:
Originally Posted by manu22 View Post
i-am vopsit acele in rosu , iar la filtrul de aer o sa ii fac in primavara separator de caldura.sincer nu ma prea intereseaza asa mult viata motorului asta pt ca o sa vin un is.dar mai dureaza.Bafta!
O intrebare,cum ai desfacut ceasurile? Ai dat jos si volanul sau te-ai strecurat pe langa el? Vreau sa schimb ceasurile la al meu,ca arata urat cu folia care se desprinde.
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 22:29   #32
Singur

Stock
 
Singur's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Default Re: E36 - simplu

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
O intrebare,cum ai desfacut ceasurile? Ai dat jos si volanul sau te-ai strecurat pe langa el? Vreau sa schimb ceasurile la al meu,ca arata urat cu folia care se desprinde.
ceasurile se desfac si se scot prin Volan. Nu iti recomand sa dai volanul jos, te complici. daca te straduiesti putin reusesti sigur. Daca vrei sa dai jos volanul tre sa ai grija la folia dintre airbag si volan. e tare scumpa si la SH. afta.
Singur is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 10:27   #33
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: E36 - simplu

nu am dat ceasurile jos prin volan,ci pe langa volan.ti volanul drept,apropii ceasurile de volan,si rotesti de volan si de ceasuri impreuna in partea dreapta(a pasagerului) usor.o sa iasa usor.la bagat faci invers, spre stanga.Bafta!
__________________
Cine nu munceste, nu greseste,iar daca nu greseste merita sa fie promovat !

my car https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...36-simplu.html
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 23:59   #34
jumP3rCS

Stage 5
 
jumP3rCS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 780
Member of:
[Fiat]
Default Re: E36 - simplu

Quote:
Originally Posted by manu22 View Post
nu am dat ceasurile jos prin volan,ci pe langa volan.ti volanul drept,apropii ceasurile de volan,si rotesti de volan si de ceasuri impreuna in partea dreapta(a pasagerului) usor.o sa iasa usor.la bagat faci invers, spre stanga.Bafta!
Frumoasa mașina ! Sa o stapanesti sănătos si fara incidente!
jumP3rCS is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 21:00   #35
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: E36 - simplu

Dc vrei motor 18 is , eu zic ca un motor 1.6 este perfect pt vremurile astea este perfecta cat despre filtrul acela sport scapa de el , un k&n iar sta mult mai bn , din ala mai scumpicel ..... , sfatul meu incepe cu puterea apoi cu exteriorul , si asi vre sa stiu si eu consumul in mers extrem de sportiv adk cat ti-a mancat cel mai mult
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 15:07   #36
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: E36 - simplu

nu mai am filtru acela...am pus unul sport de calitate conic etc..mai multe detalii nu stiu...vreau 1.8 is pt ca are interne forjate...imi da senzatie ca rezista la turatie mare mult timp are mai multi cai....consumul nu e cu mult mai mare...taxele nu sunt exagerate in comparatie cu taxele pt 1.6....are si el minusuri dar eu privesc plusurile...consumul...alergata fffff rau cam 15%...schimbat numai in 5-6ooo ture...omorata mai pe romaneswte...la drum lung la viteza mare consuma ff putin...la 160 la ora,mers constant pe A1 aveam in jur de 7 la suta....sunt multumit de consum..nu ma plang !
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 15:35   #37
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Re: E36 - simplu

Este bun si 1.8 is , foarte buna alegere eu am vrut sa spun doar ca 1.6 e mai economic si pe vremurile astea cu benzina ar fi mai bun dar depinde si de cum te porti cu el succes in continoare si lasai manerele la usi vopsestele albe sunt mult mai practice manerele , cat despre jante mai mare pe 16 pt ca cu cat le pui prea mari influenteaza puterea si evindent consumul doar la motoare mari is jante mari cum sunt cele de la modelele ///i-EM
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 15:50   #38
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: E36 - simplu

Quote:
Originally Posted by ionut_x View Post
Este bun si 1.8 is , foarte buna alegere eu am vrut sa spun doar ca 1.6 e mai economic si pe vremurile astea cu benzina ar fi mai bun dar depinde si de cum te porti cu el succes in continoare si lasai manerele la usi vopsestele albe sunt mult mai practice manerele , cat despre jante mai mare pe 16 pt ca cu cat le pui prea mari influenteaza puterea si evindent consumul doar la motoare mari is jante mari cum sunt cele de la modelele ///i-EM
scuzati-ma ca ma bag, dar tu ionut_x acelasi text il ai la cam peste tot, si crede-ma ca la consum 1.6 cu 1.8is este pe acolo. inca o data imi cer scuze!
bogdan.t is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 17:38   #39
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Re: E36 - simplu

Spun si eu ce cred.... adk ce am auzit de la alti posesori ca 1.6 consuma cu Mult mai putin ca 318 si nu ar fi asa mica diferenta de consum acum nu stiu sigur e posibil sa ma fi inselat si plus ca 316 is foarte cautate de asta zic daca vre o data o vinde o sa o vanda mult mai scump din cauza ca 316 este foarte rar 318 e raspandit rau
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 00:10   #40
Ralph

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 5
Default Re: E36 - simplu

Quote:
Originally Posted by ionut_x View Post
Spun si eu ce cred.... adk ce am auzit de la alti posesori ca 1.6 consuma cu Mult mai putin ca 318 si nu ar fi asa mica diferenta de consum acum nu stiu sigur e posibil sa ma fi inselat si plus ca 316 is foarte cautate de asta zic daca vre o data o vinde o sa o vanda mult mai scump din cauza ca 316 este foarte rar 318 e raspandit rau
ionut_x imi cer scuze ca intervin dar diferenta la consum dintre un 1.6 si un 1.8 is este o diferenta foarte mica : undeva de cel mult 1 l maxim 2 pe oras , si 1.6 uneori ajunge sa consume mai mult decat 1.8is-ul pentru faptul ca pe 1.6 motorul este mic iar caroseria este mai grea , si ca un 1.6 sa ajunga la performantele unui motor de 1.8is ( mers lejer ) trebuie putin forjat ... deci atumoat consumul creste , repet incaodata diferenta este maxim 2 L succes .
Ralph is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 09:06   #41
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: E36 - simplu

Quote:
Originally Posted by Ralph View Post
ionut_x imi cer scuze ca intervin dar diferenta la consum dintre un 1.6 si un 1.8 is este o diferenta foarte mica : undeva de cel mult 1 l maxim 2 pe oras , si 1.6 uneori ajunge sa consume mai mult decat 1.8is-ul pentru faptul ca pe 1.6 motorul este mic iar caroseria este mai grea , si ca un 1.6 sa ajunga la performantele unui motor de 1.8is ( mers lejer ) trebuie putin forjat ... deci atumoat consumul creste , repet incaodata diferenta este maxim 2 L succes .
Ms mult , o sa mai ma documentez si poate este asa cum spui tu , este posibil pt motorul mai mic trage caroseria grea exact cum se intampla la acele loganuri cu motor de 1.2 16vv sau 1.4 acelea consuma mult mai mult ca modelul 1.6 16v . Ms mult de observatii am sa ma documentez
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 22:35   #42
Ralph

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 5
Smile Re: E36 - simplu

Quote:
Originally Posted by ionut_x View Post
Ms mult , o sa mai ma documentez si poate este asa cum spui tu , este posibil pt motorul mai mic trage caroseria grea exact cum se intampla la acele loganuri cu motor de 1.2 16vv sau 1.4 acelea consuma mult mai mult ca modelul 1.6 16v . Ms mult de observatii am sa ma documentez
nu ai pentru ce , eu cel putin asa am patit , si alti prieteni de ai mei la fel.
Ralph is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -