Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-12, 19:12   #1
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default E36 - coupe individual Dakar Gelb

salutare tuturor!!!!
de curand am intrat in posesia unui e36 316 m43 coupe individual dakar gelb si am zis sa imi prezint si eu jucaria
sa incepem cu inceputul....:
Fabricatie: 11.1995
Culoare: DakarGelb (Dakaryellow)
Motor: 1.6 M43B16 / 1598 cmc - distributie lant
Kilometraj: 250.XXX
Detalii interior - exterior:

Scaune Recaro, semipiele
Pachet ///M interior plafon si stalpi negrii, plafoniere m-tech negre
Volan sport 3 spite
Cotiera piele
Clima digitala, perfect functionala
2 X Airbag-uri
Geamuri electrice cu modul confort

Punte spate cu discuri
Pachet ///M (bara fata, bara spate, praguri, bandouri, eleron)
Suspensie ///M technick
Xenon faza scurta


tin sa precizez ca masina a fost ferita de improvizatii romanesti gen negrese ...etc si are toate plasticele (sau aproape toate) cu care a venit de la mama ei:P
marea mea dilema e ca nu stiu ce sa fac...daca sa o vand sau nu ....si asta e din cauza motorului care este mult prea mic ptr mine......

si am zis ca ar fi mai bine sa o vand sau sa o schimb cu alt e36 cu un motor ceva mai ambtitios......dar partea proasta e ca nu stiu daca o sa mai gasesc inca una in starea ei...cu fiecare butonas functional....etc......
si tot odata am stat si m-am gandit destul de serios sa ma apuc sa bag banuti in ea...sa ii schimb motorul....si sa o fac pe gustul meu...... cum ar fii jante suspensie...etc etc....
am pus initial masina la vanzare si am zis ca daca nu se vinde pana la 1noiembrie sa o scot de la vanzare si sa ma apuc asa usor usor...
akuma nu stiu ce sa zic ....astept parerile voastre ...daca se merita sa ma apuc serios de ea....sau sa imi iau alta cu un motor mai interesant:P
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01995.JPG
Views:	128
Size:	3.40 MB
ID:	2578739   Click image for larger version

Name:	DSC01996.JPG
Views:	134
Size:	3.49 MB
ID:	2578740   Click image for larger version

Name:	DSC02002.JPG
Views:	66
Size:	3.00 MB
ID:	2578741  

Click image for larger version

Name:	DSC02003.JPG
Views:	107
Size:	3.40 MB
ID:	2578742   Click image for larger version

Name:	DSC02006.JPG
Views:	80
Size:	3.56 MB
ID:	2578743   Click image for larger version

Name:	DSC01992.JPG
Views:	117
Size:	2.87 MB
ID:	2578744  

Click image for larger version

Name:	DSC01990.JPG
Views:	88
Size:	2.44 MB
ID:	2578745   Click image for larger version

Name:	DSC01999.JPG
Views:	208
Size:	2.64 MB
ID:	2578746   Click image for larger version

Name:	DSC01984.JPG
Views:	68
Size:	1.99 MB
ID:	2578747  

Click image for larger version

Name:	DSC02010.JPG
Views:	125
Size:	2.31 MB
ID:	2578748  
__________________
[size=1]logan 1.5 DCI sold | e36 cabrio 2.0 m52 sold |laguna 2 1.9 Dci sold |audi s3 1.8t quattro 209cp stock!!!sold | audi a3 1.8t sold | e36 coupe 2.0i m50>>>Sold | e36 cabrio 2.0i m52>>>Sold | fiat stilo abarth 170cp>>>Sold
e36 coupe 1.6 m43 individual>>sold |
opel astra bertone 1.8.16v<<<
| e46 sedan 2.0 D 150+<<< family member
| >>>e36 cabrio 2.8i - 99 >>family member
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 20:15   #2
3m

Stage 5
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,331
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

si asta e un mod de a vinde masini ..
3m is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 21:46   #3
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Quote:
Originally Posted by 3m View Post
si asta e un mod de a vinde masini ..
) imi place raspunsul tau......in fn sa revenim ...nu cred ca am scris aici ..ca , caut client ci doar am cerut o parere ...nimik mai mult....nu vad unde e problema ...si mai ales de ce vii cu asemenea comentarii..... cand eu doar am cerut o parere.....in fn te rog frumos sa ma scuzi daca te-a deranjat topicul meu si iti recomand cu mare incredere sa nu-l mai citesti .......ce intreb eu si ce raspuns primesc....
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 23:58   #4
tmDNSe30

Stage 5
 
tmDNSe30's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 330
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Quote:
Originally Posted by cristy_4speed View Post
) imi place raspunsul tau......in fn sa revenim ...nu cred ca am scris aici ..ca , caut client ci doar am cerut o parere ...nimik mai mult....nu vad unde e problema ...si mai ales de ce vii cu asemenea comentarii..... cand eu doar am cerut o parere.....in fn te rog frumos sa ma scuzi daca te-a deranjat topicul meu si iti recomand cu mare incredere sa nu-l mai citesti .......ce intreb eu si ce raspuns primesc....
aici o persoana deschide topic deobicei cand stie sigur ca vrea sa upgradeze masina nu cand este inca pe ganduri....daca vroiai o parere puteai deschide topic in alta parte in fine eu zic sa ii schimbi motoru, masina arata bine salut
__________________
tmDNSe30 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 09:37   #5
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Quote:
Originally Posted by tmDNSe30 View Post
aici o persoana deschide topic deobicei cand stie sigur ca vrea sa upgradeze masina nu cand este inca pe ganduri....daca vroiai o parere puteai deschide topic in alta parte in fine eu zic sa ii schimbi motoru, masina arata bine salut
ms frumos ptr sfat eu oricum in proportie de 80% sunt hotarat sa ma apuc de ea
o zi buna
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 12:30   #6
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Arata prea bine masina , si ai spus bine , nu sti daca mai gasesti vreuna in starea alei tale sa mearga totul bine la ea , asta decat daca scoti bani grei din buzunar. Schimba motoru , e cel mai usor lucru , si in plus mai ai multe de facut , schimbat , imbunatatit la ea. Multa bafta! Arata prea bine masina
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 14:35   #7
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

In proportie de 99% nu te lua dupa gura altora.Este un forum public si omul are tot dreptul sa-si prezinte masina chit ca aduce modificari sau nu la ea.Nu inteleg de unde moda ca daca nu face schimbari trebuie sa aleaga alt topic sau alt forum.

Cat despre schimbarea motorului nu cred ca asta este primordial ci mai degraba un set de jante OEM.Motorul poate fi lasat in aceasta stare ca nu prea se mai merita sa faci swap.Daca in viitoul apropiat sau indepartat vei hotari sa te apuci de asa ceva ar trebui sa alegi intre 16v 1.8 sau 2.0 24V.Compromisul ideal.Alte schimbari le poti face prin revopsirea eleronului Zender in culoarea masinii, schimbarea triplelor cu unele OEM ca asa negre nu dau bine deloc si proiectoare care dau un aspect placut si sunt si folositoare pe deasupra.Poti merge pe triple spate si semnalizari galbene.Mie personal mise pare ok contrastul.

In rest sa o stapanesti santos, fara incidente si sa te bucuri de ea la nesfarsit.
__________________

E36 318i BMW sport package.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 17:19   #8
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
Arata prea bine masina , si ai spus bine , nu sti daca mai gasesti vreuna in starea alei tale sa mearga totul bine la ea , asta decat daca scoti bani grei din buzunar. Schimba motoru , e cel mai usor lucru , si in plus mai ai multe de facut , schimbat , imbunatatit la ea. Multa bafta! Arata prea bine masina
iti multumesc ptr raspuns!!!!!
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 17:50   #9
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
In proportie de 99% nu te lua dupa gura altora.Este un forum public si omul are tot dreptul sa-si prezinte masina chit ca aduce modificari sau nu la ea.Nu inteleg de unde moda ca daca nu face schimbari trebuie sa aleaga alt topic sau alt forum.

Cat despre schimbarea motorului nu cred ca asta este primordial ci mai degraba un set de jante OEM.Motorul poate fi lasat in aceasta stare ca nu prea se mai merita sa faci swap.Daca in viitoul apropiat sau indepartat vei hotari sa te apuci de asa ceva ar trebui sa alegi intre 16v 1.8 sau 2.0 24V.Compromisul ideal.Alte schimbari le poti face prin revopsirea eleronului Zender in culoarea masinii, schimbarea triplelor cu unele OEM ca asa negre nu dau bine deloc si proiectoare care dau un aspect placut si sunt si folositoare pe deasupra.Poti merge pe triple spate si semnalizari galbene.Mie personal mise pare ok contrastul.

In rest sa o stapanesti santos, fara incidente si sa te bucuri de ea la nesfarsit.
) eu am zis sa isi dea si oamenii cu parerea (pasionatii de e36) cat despre gura rea ..ca sa o zic la modul frumos din 2004 si pana akuma am dat de tot felul de oameni pe acest forum ...deci nu imi fac griji..........
akuma sa revenim la galbejita....
proiectoare saracuta avea .....dar au facut pasi ......mai sunt persoane interesate de magazinul de noapte........si asa am luato de la fostul propietar ..exact in starea actuala.....
ce ma atrage cel mai mult la masina asta ....pe langa culoare si starea ei....este ca stiu masina de cand a ajuns in romania .....fostul propietar imi este vecin prieten,,,,etc si stiu cum sa avut grija de ea.......
eleronul a fost culoarea masini....sarise laculu pe anumite portiuni....si fostul prop a decis sa il colanteze....negru mat....eu am dat jos colantul si sper ca sp viitoare e sa il vopsesc in coloarea masinii...si sa ii fac si retusul la pasajul spate.........si tot odata sunt intr-o mare dilema daca sa-l pastrez sau sa-l dau jos ...si sa imi iau un ltv
jante sunt originale ale masini....5 buc ....si akuma ca vine iarna am cauciucurile de iarna ....care vor fii si ele montate ...si vor ramane roti de iarna ....
pentru primavara ....urmeaza jante (sper sa gasesc sa imi iau niste bbs-uri rc 302) sunt disperat dupa jantele astea...sau bbs ch ....akuma depinde de ce voi gasii si tot odata de buget
stopurile vor fii schimbate cu cele oem M
suspensia sa vedem ....tot la fel e in functie de buget...eu sper sa imi iau un D2 sau daca nu o sa am bani o sa imi iau una low-cost ...pana voi strange bani necesari D2-ului
cat despre motor ,..,,stau si ma gandesc .....la un 2.0 m52b20s3 sau un 2.3 m52
dar cum spuneam in functie de buget.....
daca ar fii dupa mintea mea maine ar intra in service as chelio toata revopsita integral...si dupa pus totul la loc schimbat tot ce e nevoie la ea ...si facuta ca la carte......
am ceva prieteni pasionati de bmw-uri ....cum ar fii skilzu , sprinter , preparatu, costin ffs-u , etc etc care 100% vor face parte din acest proiect...
cel putin skilzu si sprinter vor face setup-ul la suspensie ...si tot odata roti....ca datorita anturajului am ajuns eu la e36)))))) eu aveam alti gargauni))))
oricum orice sfat...parere ...e bine venita !
o seara buna
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 18:18   #10
3m

Stage 5
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,331
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

nu am zis nimic cu rautate :P ci pur si simplu ... masina arata destul de bine si totusi te gandesti sa o dai .. si deschizi pagina pt ea .. in fine .. ai avut masini care aratau mult mai bine si tot nu le-ai tinut ( parerea mea ) fara sa jignesc sau sa supar sincer .. decat 2.0 sau 1.8 cum zicea cineva mai sus pune 2.8 sau las-o asa si gata , bafta cu masina !
3m is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 19:14   #11
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Skillzu & Sprinter = MasterPiece!Enciclopedii adevarate intr-ale BMW-ului!
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 19:29   #12
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Quote:
Originally Posted by 3m View Post
nu am zis nimic cu rautate :P ci pur si simplu ... masina arata destul de bine si totusi te gandesti sa o dai .. si deschizi pagina pt ea .. in fine .. ai avut masini care aratau mult mai bine si tot nu le-ai tinut ( parerea mea ) fara sa jignesc sau sa supar sincer .. decat 2.0 sau 1.8 cum zicea cineva mai sus pune 2.8 sau las-o asa si gata , bafta cu masina !
)) da majoritatea masinilor mele ereau frumoase asta stiu si sunt constient...dar nu am gasit nici una ferita de romanisme ....si cu fiecare plastic la locul lui .... asta e marele avantaj al galbejitei
referitor la 2.8 am avut ocazia sa merg cu asa ceva ....mai ales ca am un prieten ..care pe vremuri avea pe e36-le lui un 2.8 ...cu mici modificari ...si tragea extrem de bine masina ...
eu la tulcea in 2010 cu un m3 e46 smg stock am scos 13.5 si el cu e36 a scos 13.7 ...deci mai mult decat rezonabil...am luat in calcul si varianta 2.8 dar am timp sa ma decid...iarna asta))
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 19:34   #13
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
Skillzu & Sprinter = MasterPiece!Enciclopedii adevarate intr-ale BMW-ului!
)) tare asta)) nu te pot contrazice))
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 22:09   #14
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Fapte nu vorbe... multi se apuca....foarte putini reusesc sa duca la capat ! important e sa ai pasiunea pentru model/marca/modificari , altfel nu are nici un rost.... ca sa ai un 2.8 in mintile lui , trebuie restaurat [ ia exemplul lui provenzano ] , dar si costurile sunt pe masura , daca ai impresia ca , cu 1000 de euro rezolvi problema, atunci poti sa te lasi pagubas.... in ziua de azi fara o investitie de aprox 2000 de euro nu faci nimic !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 22:19   #15
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: my e36 coupe individual Dakar Gelb

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Fapte nu vorbe... multi se apuca....foarte putini reusesc sa duca la capat ! important e sa ai pasiunea pentru model/marca/modificari , altfel nu are nici un rost.... ca sa ai un 2.8 in mintile lui , trebuie restaurat [ ia exemplul lui provenzano ] , dar si costurile sunt pe masura , daca ai impresia ca , cu 1000 de euro rezolvi problema, atunci poti sa te lasi pagubas.... in ziua de azi fara o investitie de aprox 2000 de euro nu faci nimic !
Subscriu!
Wilgax is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -