Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-04-10, 12:05   #676
alexzander407

Stage 5
 
alexzander407's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 513
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by Smiley89 View Post
gata,subiect inchis :P fiecare isi face masina cum vrea,nu a mea a mea prima alba si nici ultima

ps: stie cineva sau are idee cam la cati km trebuie schimbat uleiul din cutia de viteze?intelesesem ca pe la 50 de mii 60,se schimba greu?e riscant?
la 60.000km e recomandat schimbare uleiului in cutie, singura dificultate care o poti intampina e sa se scurga mai greu uleiul din cauza conductelor...
alexzander407 is offline  
Old 28-04-10, 12:19   #677
Smiley89

Stage 5
 
Smiley89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 562
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by alexzander407 View Post


la 60.000km e recomandat schimbare uleiului in cutie, singura dificultate care o poti intampina e sa se scurga mai greu uleiul din cauza conductelor...
60 de mii si am ai cumva idee ce ulei e mai bun?...sau sa`mi zici care e procesu de schimbare,ce trebuie desfacut,dat jos etc etc , intreb sa stiu la ce sa ma astept nu sa fac io acasa schimbu )
Smiley89 is offline  
Old 28-04-10, 14:09   #678
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by Smiley89 View Post
60 de mii si am ai cumva idee ce ulei e mai bun?...sau sa`mi zici care e procesu de schimbare,ce trebuie desfacut,dat jos etc etc , intreb sa stiu la ce sa ma astept nu sa fac io acasa schimbu )
incearca Castrol .... dar cel mai bine iti zice un mecanic ce ulei sa bagi sau sa cumperi uleiu de la reprezentanta.....
dRR-XWX is offline  
Old 28-04-10, 14:24   #679
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

<TABLE class=results><TBODY><TR><TH>MOTUL


Make BMW

</TH><TD></TD></TR><TR><TH>Model</TH><TD>325i Coupe (N52K, E92) (3 Series)</TD></TR><TR><TH>Engine</TH><TD>P</TD></TR><TR><TH>Year</TH><TD>2006 - </TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE class=results><TBODY><TR><TH>Application</TH><TH colSpan=2>Recommendation</TH><TH>Capacity (ltr)</TH></TR><TR><TD rowSpan=3>Engine (P)</TD><TH>Best</TH><TD>Specific LL-04 5W-40 (b)</TD><TD rowSpan=3>6.5</TD></TR><TR><TH>Better</TH><TD>8100 X-clean C3 5W-40</TD></TR><TR><TH>Good</TH><TD>8100 X-max 5W-40</TD></TR><TR><TD>Manual Transmission</TD><TD colSpan=2>BMW Part No 83 22 7 533 818</TD><TD>1.3</TD></TR><TR><TD>Automatic Transmission</TD><TD colSpan=2>Multi ATF</TD><TD>9.4</TD></TR><TR><TD>Differential</TD><TD colSpan=2>HYPO SYNT</TD><TD>1.0</TD></TR><TR><TD>Coolant</TD><TD colSpan=2>INUGEL EXPERT</TD><TD>8.2 / 8.5</TD></TR><TR><TD rowSpan=2>Brake Fluid</TD><TH>Best</TH><TD>DOT 5.1 BRAKE FLUID</TD><TD rowSpan=2></TD></TR><TR><TH>Better</TH><TD>DOT 4 BRAKE FLUID</TD></TR><TR><TD>Limited Slip Differential</TD><TD colSpan=2>HYPO SYNT LS</TD><TD>1.0</TD></TR></TBODY></TABLE>
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline  
Old 28-04-10, 14:26   #680
Smiley89

Stage 5
 
Smiley89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 562
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
<TABLE class=results><TBODY><TR><TH>MOTUL


Make BMW

</TH><TD></TD></TR><TR><TH>Model</TH><TD>325i Coupe (N52K, E92) (3 Series)</TD></TR><TR><TH>Engine</TH><TD>P</TD></TR><TR><TH>Year</TH><TD>2006 - </TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE class=results><TBODY><TR><TH>Application</TH><TH colSpan=2>Recommendation</TH><TH>Capacity (ltr)</TH></TR><TR><TD rowSpan=3>Engine (P)</TD><TH>Best</TH><TD>Specific LL-04 5W-40 (b)</TD><TD rowSpan=3>6.5</TD></TR><TR><TH>Better</TH><TD>8100 X-clean C3 5W-40</TD></TR><TR><TH>Good</TH><TD>8100 X-max 5W-40</TD></TR><TR><TD>Manual Transmission</TD><TD colSpan=2>BMW Part No 83 22 7 533 818</TD><TD>1.3</TD></TR><TR><TD>Automatic Transmission</TD><TD colSpan=2>Multi ATF</TD><TD>9.4</TD></TR><TR><TD>Differential</TD><TD colSpan=2>HYPO SYNT</TD><TD>1.0</TD></TR><TR><TD>Coolant</TD><TD colSpan=2>INUGEL EXPERT</TD><TD>8.2 / 8.5</TD></TR><TR><TD rowSpan=2>Brake Fluid</TD><TH>Best</TH><TD>DOT 5.1 BRAKE FLUID</TD><TD rowSpan=2></TD></TR><TR><TH>Better</TH><TD>DOT 4 BRAKE FLUID</TD></TR><TR><TD>Limited Slip Differential</TD><TD colSpan=2>HYPO SYNT LS</TD><TD>1.0</TD></TR></TBODY></TABLE>
Automatic Transmission Multi ATF 9.4 ...asta e nu? a mea e 2007 nu 2006 :P mi`o jignisi:P ) glumesc
Smiley89 is offline  
Old 28-04-10, 14:30   #681
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Sa moara Gibilan, cat ulei tre' sa bagi !

Selectia pe site apare "2006-" pentru ca e vorba de modelul din 2006 pana in prezent

LE: din pacate, in oferta de pe site nu se gaseste produsul asta, desi apare altul similar. Cel mai bine e sa le dai un mail cu intrebarea "Aveti ? Daca da, cat costa ?"

Last edited by Gabi; 28-04-10 at 14:36.
Gabi is offline  
Old 28-04-10, 21:10   #682
alexzander407

Stage 5
 
alexzander407's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 513
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by Smiley89 View Post
60 de mii si am ai cumva idee ce ulei e mai bun?...sau sa`mi zici care e procesu de schimbare,ce trebuie desfacut,dat jos etc etc , intreb sa stiu la ce sa ma astept nu sa fac io acasa schimbu )
practic e usor de schimbat, sunt doua "capacele" pe cutia de viteze se desfac una e pentru golie si una pentru umplere, acum depinde de servicul la care apelezi uni doar desfac "capacelu" si lasa uleiul sa se scurga insa alti au niste pompe speciale pentru extragere si pomparea uleiului nou. recomandat e sa gasesti un service care are astfel de aparatura
__________________
THE FUTURE BELONGS TO THE FEW OF US STILL WILLING TO GET OUR HANDS DIRTY.
alexzander407 is offline  
Old 28-04-10, 22:51   #683
Smiley89

Stage 5
 
Smiley89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 562
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Sa moara Gibilan, cat ulei tre' sa bagi !

Selectia pe site apare "2006-" pentru ca e vorba de modelul din 2006 pana in prezent

LE: din pacate, in oferta de pe site nu se gaseste produsul asta, desi apare altul similar. Cel mai bine e sa le dai un mail cu intrebarea "Aveti ? Daca da, cat costa ?"
LOOOL ) io acu vazui,10 litrii aproape) mama mea
Quote:
Originally Posted by alexzander407 View Post


practic e usor de schimbat, sunt doua "capacele" pe cutia de viteze se desfac una e pentru golie si una pentru umplere, acum depinde de servicul la care apelezi uni doar desfac "capacelu" si lasa uleiul sa se scurga insa alti au niste pompe speciale pentru extragere si pomparea uleiului nou. recomandat e sa gasesti un service care are astfel de aparatura
ar fi simplu daca e cum zici u,ma asteptam sa fie ditamai harmalaia dupa cum i`am auzit pe toti ca se feresc sa schimbe uleiu din cutie,o sa dau o fuga pana la service maine sa vad ce si cum,mersi mult oricum
Smiley89 is offline  
Old 04-05-10, 17:00   #684
Xploshion

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 139
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by Smiley89 View Post
LOOOL ) io acu vazui,10 litrii aproape) mama mea

ar fi simplu daca e cum zici u,ma asteptam sa fie ditamai harmalaia dupa cum i`am auzit pe toti ca se feresc sa schimbe uleiu din cutie,o sa dau o fuga pana la service maine sa vad ce si cum,mersi mult oricum
ai schimbat uleiu` din cutie ?
Xploshion is offline  
Old 04-05-10, 20:00   #685
Smiley89

Stage 5
 
Smiley89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 562
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by Xploshion View Post
ai schimbat uleiu` din cutie ?
inca nu
Smiley89 is offline  
Old 05-05-10, 07:23   #686
edy1092

Stage 4
 
edy1092's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 214
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

MARE atentie la uleiul pe care il bagi in cutia de viteze, scrie clar in manualul ZF si GM al cutiilor automate de la BMW ( NU AMESTECATI ULEIURILE CA POATE DISTRUGE CUTIA DE VITEZE) majoritatea baga
Castrol TQ-Dexron III 1L
[Ulei cutie de viteza]
Vascozitate: SAE 70W-80
Performante: API GL3/Gl4
Aprobari: GM- Dexron III,,Ford Mercon, MB 236.1 si 236.5, MAN 339 F,ALLISON C-4, ZF TE-ML03/04D/09B/11B/14D, Voith G607

Cel mai grav este ca noi nu stim sigur niciodata ce tip de ulei au bagat din fabrica in cutia de viteze automata, am prieteni in Germania si mai nou si in Romania care au schimbat uleiul chiar si cu ulei original BMW si face figuri cutia, se aude un zgomot brutal cand sare de 130km/h , daca va duceti la service aleatoriu toti "meseriasii" or sa va spuna ca e foarte simpla treaba, TOTI STIU SA SCHIMBE ULEIUL DIN CUTIE, ABSOLUT TOTI se baga ...apoi cand te duci cu masina la ei sa le spui ca iti trozneste cutia or sa va spuna ca de ce nu va-ti dus la reprezentanta BMW ....
Uleiul trebuie sa aiba o anumita temperatura cand se schimba si dupa ce se completeaza cu cei 6 litri se trece prin toate treptele P , R , N , D , SI SE COMPLETEAZA uleiul , am inteles ca unii te pun sa te plimbi utin cu masina apoi te cheama iar sa completeze uleiul ...etc...
Desi in cutia de viteze intra 9 litri ulei aproximativ 2 litri nu va reusii nimeni sa-l scoata niciodata de acolo nici la reprezentanta BMW desi ei vor trece pe factura ca au schimbat 9 litri, prin urmare trebuie mers cu lectia invatata de acasa ....Este bine sa se schimbe uleiul din cutia automata dar nu la orice "ghita" de la serviceul din deal, este mult prea scump riscul ....
Exista in bucuresti un service autorizat exclusiv pentru cutiii automate, intamplator este la 3 strazi de mine (Strada Mehadiei, Nr.39 Zona CRANGASI, Sector 6,Bucuresti) am fost si am discutat cu ei, erau 20 masini in curtea lor (toate automate)

http://www.reparatiicutiiautomate.ro/

Mi-au spus ca daca vin cu uleiul si filtrul ma costa 150 ron schimbul de ulei .... daca nu in jur de 600 ron, nu m-au lamurit cu uleiul nici ei, nu mi-au dat un raspuns clar despre ce tip de ulei intra in cutia mea, au spus ca au ei ulei pt automate, eu prefer sa cumpar din alte surse filtru original si ulei original BMW si ma voi duce sa schimb uleiul la ei , deoarece banuiesc ca au mult mai multa experienta in schimbul uleiului decat pustiul mecanic de la reprezentanta BMW angajat pe 3 bani ....
__________________

Last edited by edy1092; 05-05-10 at 07:39.
edy1092 is offline  
Old 05-05-10, 08:20   #687
Smiley89

Stage 5
 
Smiley89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 562
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Quote:
Originally Posted by edy1092 View Post
MARE atentie la uleiul pe care il bagi in cutia de viteze, scrie clar in manualul ZF si GM al cutiilor automate de la BMW ( NU AMESTECATI ULEIURILE CA POATE DISTRUGE CUTIA DE VITEZE) majoritatea baga
Castrol TQ-Dexron III 1L
[Ulei cutie de viteza]
Vascozitate: SAE 70W-80
Performante: API GL3/Gl4
Aprobari: GM- Dexron III,,Ford Mercon, MB 236.1 si 236.5, MAN 339 F,ALLISON C-4, ZF TE-ML03/04D/09B/11B/14D, Voith G607

Cel mai grav este ca noi nu stim sigur niciodata ce tip de ulei au bagat din fabrica in cutia de viteze automata, am prieteni in Germania si mai nou si in Romania care au schimbat uleiul chiar si cu ulei original BMW si face figuri cutia, se aude un zgomot brutal cand sare de 130km/h , daca va duceti la service aleatoriu toti "meseriasii" or sa va spuna ca e foarte simpla treaba, TOTI STIU SA SCHIMBE ULEIUL DIN CUTIE, ABSOLUT TOTI se baga ...apoi cand te duci cu masina la ei sa le spui ca iti trozneste cutia or sa va spuna ca de ce nu va-ti dus la reprezentanta BMW ....
Uleiul trebuie sa aiba o anumita temperatura cand se schimba si dupa ce se completeaza cu cei 6 litri se trece prin toate treptele P , R , N , D , SI SE COMPLETEAZA uleiul , am inteles ca unii te pun sa te plimbi utin cu masina apoi te cheama iar sa completeze uleiul ...etc...
Desi in cutia de viteze intra 9 litri ulei aproximativ 2 litri nu va reusii nimeni sa-l scoata niciodata de acolo nici la reprezentanta BMW desi ei vor trece pe factura ca au schimbat 9 litri, prin urmare trebuie mers cu lectia invatata de acasa ....Este bine sa se schimbe uleiul din cutia automata dar nu la orice "ghita" de la serviceul din deal, este mult prea scump riscul ....
Exista in bucuresti un service autorizat exclusiv pentru cutiii automate, intamplator este la 3 strazi de mine (Strada Mehadiei, Nr.39 Zona CRANGASI, Sector 6,Bucuresti) am fost si am discutat cu ei, erau 20 masini in curtea lor (toate automate)

http://www.reparatiicutiiautomate.ro/

Mi-au spus ca daca vin cu uleiul si filtrul ma costa 150 ron schimbul de ulei .... daca nu in jur de 600 ron, nu m-au lamurit cu uleiul nici ei, nu mi-au dat un raspuns clar despre ce tip de ulei intra in cutia mea, au spus ca au ei ulei pt automate, eu prefer sa cumpar din alte surse filtru original si ulei original BMW si ma voi duce sa schimb uleiul la ei , deoarece banuiesc ca au mult mai multa experienta in schimbul uleiului decat pustiul mecanic de la reprezentanta BMW angajat pe 3 bani ....
multumesc mult pentru detalii,exact de asta imi era cel mai frica,asta a fost motivu pentru care am intrebat daca e greu de schimbat pentru ca am vorbit cu un baiat care lucreaza la un service si mi`a spus ceva asemanator cu ce`mi scrisasi tu + ca trebuie masina sa stea intr`o anumita pozitie cand se completeaza etc etc,ideea e ca masina nu prezinta nici un semn ca ar trebuii schimbat uleiu,doar ca auzisem ca la 60 de mii trebuie schimbat,cel mai bine o las balta momentan,nu vreau sa dau in alte probleme dupa ce schimb uleiu,multumesc inca odata edy
Smiley89 is offline  
Old 05-05-10, 12:43   #688
edy1092

Stage 4
 
edy1092's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 214
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

Cutiile automate de BMW ZF sau GM sunt garantate de catre producator 3 ani sau 100 000 mile ( 160 000 km) ...asta scrie si pe site_ul lor oficial ...vorbesc despre cutiile steptronic de generatie noua .Se recomanda sa se schimbe uleiul + filtrul mai nou chiar si de catre reprezentantele BMW dupa 160 000 km ...
edy1092 is offline  
Old 06-05-10, 11:04   #689
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

http://www.reparatiicutiiautomate.ro/

Mi-au spus ca daca vin cu uleiul si filtrul ma costa 150 ron schimbul de ulei .... daca nu in jur de 600 ron, nu m-au lamurit cu uleiul nici ei, nu mi-au dat un raspuns clar despre ce tip de ulei intra in cutia mea, au spus ca au ei ulei pt automate, eu prefer sa cumpar din alte surse filtru original si ulei original BMW si ma voi duce sa schimb uleiul la ei , deoarece banuiesc ca au mult mai multa experienta in schimbul uleiului decat pustiul mecanic de la reprezentanta BMW angajat pe 3 bani ....[/QUOTE]

le-am dat mail celor de pe steul cu reparat cutii si am primit raspunsul asta:

''buna ziua manopera de schimb ulei + filtru este de 250 ron.o zi buna''..pt un 528i automat din 99...deci nu 150:-S
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline  
Old 06-05-10, 11:08   #690
DiaWoLo
Skoda Driver

Stage 3
 
DiaWoLo's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 160
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: E92 - 325 - DJ 89 SMY - New car

baga mah undelemn de la bunica sau floriol din ala de salata sa vezi cum merge ca unsa
DiaWoLo is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -