Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-06-14, 23:23   #301
cristy.cimpu

Stage 3
 
cristy.cimpu's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 88
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Foarte frumos bmw-ul. As avea si eu o intrebare. De unde ai luat grila si cu sistemul de spalat farurile ca m-ar tenta sa imi pun si eu pe compactul meu.
cristy.cimpu is offline  
Old 18-06-14, 23:36   #302
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Salut.
Arata de vis E36-le.Felicitari!

Imi poti spune cat te-a costat materialul insonorizant?
R.Equinox is offline  
Old 19-06-14, 20:05   #303
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Va multumesc frumos pentru urari!

Privind materialul insonorizant. Depinde foarte mult de la o masina la alta suprafata si cum vrei sa aplici.
Sunt unii care aplica in mai multe straturi sau diferite tipuri de insonorizant pentru diferite aplicatii. Cei care se pricep mai bine sunt cei care lucreaza in domeniul audio.
O sa iti las un PM cu detaliile privind pretul iar calculul va trebui sa ti-l faci singur in functie de ce anume vrei sa insonorizezi si cum.

Quote:
Originally Posted by cristy.cimpu View Post
As avea si eu o intrebare. De unde ai luat grila si cu sistemul de spalat farurile ca m-ar tenta sa imi pun si eu pe compactul meu.
Grila si cu tot spalatorul de faruri este o dotare din fabrica. Aici poti sa vezi mai multe detalii privind dotarile cu care a iesit masina in 94.

Daca vrei doar pentru estetica sa faci aceasta modificare iti recomand sa renunti pentru ca n-are nici un farmec sa ai asa ceva pe masina doar de a avea. Mai bine o grila normala decat una pentru spalatoare astupata cu dopuri.

Daca vrei pentru functionalitate, iti spun ca foarte eficient nu este sistemul, insa noaptea, cand e iarna afara sau ploua bine si ti se aduna foarte mult jeg pe partea din fata a masinii, atunci da, asta este singurul scenariu in care chiar face diferenta.

Personal am "risipit" peste 600 de lei doar in reparatii la sistemul de spalat faruri. Pistonasele de actionare noi (cele vechi erau mancate de calcar pentru ca nu s-a folosit apa distilata), furtune schimbate, si doua seturi de duze 2nd am schimbat ca sa raman la ideea ca mai bine cumparam direct noi. Nu degeaba e zicala "Dai un ban dar stai in fata".

Daca nu circuli foarte des in afara pe timp de noapte si mai ales pe timpul perioadei reci, pur si simplu nu-i vad rostul. Din punctul meu de vedere este un moft. Am avut eu norocul sa fie masina cu spalatoare faruri cand am cumparat-o pentru ca altfel nu faceam aceasta schimbare.

Daca totusi ai de gand sa cumperi tot sistemul 2nd, sa te astepti sa ai probleme la el. 100% o sa trebuiasca reparatii ca sa functioneze in parametri. Daca totusi ai norocul si functioneaza cum trebuie (nu are scurgeri sau pierde presiune), sa te astepti sa ai probleme cu duzele (crapa plasticul in jurul bilelor de la vechime si intemperiile la care au fost supuse).

Quote:
Originally Posted by Logan4ever View Post
Abia astept sa vad jantele! Sunt foarte curios
Crede-ma ca si eu astept sa le pun pe masina si sa o las mai jos. Mi s-a acrit de tablele astea..
__________________
BMW 3 Series - "Consistency of Purpose...Excellence of Execution."
SM 88 VOX is offline  
Old 29-06-14, 12:12   #304
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Anvelope noi pentru puntea spate.







Din pacate nu am mai gasit Goodyear Eagle F1 GS-D3 in aceeasi dimensiune asa ca am mers pe cele de mai sus dupa ce m-am documentat o vreme.

Am ajuns sa aleg intre Ventus V12, Toyo T1R si ma gandeam daca merita investitia de 1200+ lei pe o anvelopa de Toyo R1R insa in ciclul de exploatare al masinii acele anvelope ar fi fost "overkill".

Bagam bani in masinile noastre, bani munciti care nu cad din cer (la majoritatea) dar trebuie sa o facem si cu cap pentru ca altfel nu am sta sa modificam masinile astea si am umbla cu F80 sau F01.
SM 88 VOX is offline  
Old 29-06-14, 13:19   #305
evilboarder

Stage 3
 
evilboarder's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 76
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Bune gume si mult adevar in ce ai scris. Cautam un buton de like
evilboarder is offline  
Old 29-06-14, 15:26   #306
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Hai sa le vedem sus.Sunt curios cum se aseaza
R.Equinox is offline  
Old 30-06-14, 19:30   #307
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Si eu sunt curios cum o sa se aseze avand in vedere ca inainte tot aceeasi dimensiune am avut-o la spate pe 8.5J.
De data asta o sa fie "ceva" mai intinse.

Intre timp au ajuns si "jantele cu suruburi" dupa o lunga asteptare.

Mai am sa ma ocup de niste detalii inainte sa le pun pe masina, detalii care o sa dureze putin pana le rezolv si asta doar din lipsa de timp.

Dupa ce o sa fie toate la locul lor o sa pun poze mai detaliate.
SM 88 VOX is offline  
Old 30-06-14, 22:25   #308
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Ce-ti mai place sa ne ti in tensiune !!!
Sparkle_81 is offline  
Old 02-07-14, 07:16   #309
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Ce-ti mai place sa ne ti in tensiune !!!
iti spun eu , ca se merita a facut investitie buna rau !
Marian_nebunu is offline  
Old 02-07-14, 22:36   #310
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Nu vreau sa postez aiurea poze doar ca sa fie postate. Am pus poza de mai sus ca sa se vada ca nu vorbesc balarii privind jantele.

Astept sa pun jantele pe masina pentru ca altfel va arata atunci.

Zilele astea am cumparat si un set de prezoane noi mai diferite plus un set de prezoane antifurt aftermarket. M-am lamurit cu cele OE cand am vazut cum le-au dat jos la vulcanizare fara cheia lor.

Privind investitia, nu stiu cat de buna a fost. Suma investita in jantele astea sigur nu o sa mi-o mai scot niciodata, insa eu sunt foarte fericit cu achizitia facuta si pentru mine asta conteaza cel mai mult.
SM 88 VOX is offline  
Old 03-07-14, 13:37   #311
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

hai cu jantele....
raul_rebelul2005 is offline  
Old 03-07-14, 21:35   #312
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Raul, lasa jantele ca masina e mult mai importanta.

Am vazut prea multe masini cu jante "misto" si trantite la pamant care sunt ridicate in slavi cand defapt restul masinii e o coaja. Ba sta sa-i cada semnalizatorul afara, ba toata e stramba, ba deabia se mai tine pe roti sau motorul e varza s.a.m.d.

Masina e facuta ca sa ma pot folosi de ea zi de zi, nu o scot doar in week-end-uri si in rest umblu cu loganu'. Motiv pentru care am si investit destul de mult pe partea tehnica si i-am schimbat cam tot ce tine de suspensie/directie, buna functionare a motorului cat si a tuturor celorlalte sisteme de confort si siguranta.

Daca tot suntem la capitolul investitii, actualizez cu ce s-a mai innoit la masina.

In postul #256 si #261 am pus cateva poze si spus cateva cuvinte cu ce piese s-au schimbat/reconditionat la masina, printre care am schimbat sabotii si accesoriile care tin de saboti insa acum a mai ramas si partea de actionare, anume cablurile de la maneta, ca sa fie tot sistemul "nou".



Adevarul este ca mai toate e36-le in care am stat/condus au frana de mana mai mult sai mai putin slaba spre foarte slaba. Ba nu prinde cum trebuie (sau deloc), ba prinde doar pe o parte, ba nu este bun sistemul de actionare (levierul, cablurile, accesoriile) sau alte probleme care afecteaza buna functionare.
Nu a fost niciodata un punct forte frana de mana la e36, mai ales cand il compari cu alte modele care blocheaza instant rotile la cea mai mica cursa a manerului.

Ziceam in postul cu #261 ca am reconditionat etrierii pe spate. Inevitabil a venit si randul partii din fata, insa, din pacate, pe partea stanga fata nu s-a mai putut face nimic din cauza ca era prea corodat pistonul, asa ca am cumparat un etrier nou.


Furtun de frana la etrier.




Odata cu schimbarea etrierului si a furtunului aferent am schimbat discurile de frana si placutele.

Dupa schimbare am aerisit franele si am completat cu lichid de frana Ate SL Dot 4 de care am si de vanzare aici. Am cumparat ca sa fie si a fost prea mult pana la urma.

S-a schimbat la transmisie intinzatorul de la AC (INA), rola transmisie de la AC (INA), cureaua transmisie de la AC (Contitech) si capacele de protectie OE pentru rola si surubul de la intinzator, insa din pacate am reusit sa fac o poza rapida cu telefonul doar la intinzator.

Dupa interventia aceasta s-a facut revizia si la sistemul de climatizare ca sa nu stau in sauna pe timpul verii.

Ultimul lucru ce tine mai mult sau mai putin de mecanica pe care l-am schimbat sunt amortizoarele de la capota motor.
Cele originale ale masinii au inceput sa dea semne de oboseala in aceasta iarna. La temperaturi scazute trebuia sa le incalzesc putin ca sa sustina capota asa ca am facut pasul si le-am schimbat ca sa nu mai am treaba in iarna care urmeaza.

In imagine mai sunt capacele de la noul capac de motor cat si bandouri noi m-technik pentru aripile fata.

Acum cand deschid capota trebuie sa tin contra ca sa nu sara prea tare in sus.
Diferenta este de la cer la pamant.

Incet trecem pe partea de estetica si detalii, asa ca am inceput prin achizitionarea plasticelor care acopera sinele noilor scaune care le-am achizitionat. Plasticele cu care am luat scaunele erau cam zgariate iar investitia a fost insignifianta.


Ornamentele de la manerele usilor din fata cu garniturile aferente (defapt de garnituri am avut nevoie insa nu vin separat) si bandoul m-technik de la carlig/cui la bara fata.


Aici se vede mai bine garnitura care crapa in timp de la intemperii.

Cred ca majoritatea posesorilor de e36 sunt familiari cu problema aceasta avand in vedere varsta modelului.

Bandoul central m-technik "japan version" pentru a completa linia noua de bandouri la bara fata.


Capace proiectoare noi vopsite in culoarea masinii (proiectoarele n-au nimic insa am vrut o mica schimbare).


Si daca tot suntem la capitolul vopsea, am revopsit si cateva elemente de la masina care erau lovite de pietre sau care aveau zgarieturi iremediabile prin polish-are. Pe langa asta s-a curatat dedesubtul masinii si dat cu autovapant dupa care pragurile au fost si ele curatate, date cu autovapant si pe urma vopsea + lac peste care am pus pragurile din plastic si ele proaspat revopsite. Toata treaba cu tinichigeria si revopsirea a costat 500€.

Rezultatul dupa ce am decontaminat, degresat, curatat si protejat masina s-au putut vedea in postarile anterioare aici, aici sau aici.

Inca mai este de lucru la masina si atunci cand nu o sa mai fie tot o sa gasesc eu ceva.
SM 88 VOX is offline  
Old 03-07-14, 22:59   #313
alin-007

Stage 5
 
alin-007's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,576
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Cand intru la tine pe topic ma simt ca pe Discovery Numai piese de calitate, tratate cu o foarte mare atentie si pasiune Un model de urmat ! Numai bine !
alin-007 is offline  
Old 04-07-14, 10:21   #314
melinte_gaby

Stage 5
 
melinte_gaby's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 344
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Best of the best!!!
melinte_gaby is offline  
Old 04-07-14, 11:07   #315
Guvi

Stage 3
 
Guvi's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 160
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Extravagant ce faci tu aici , felicitari !!! 10+
Guvi is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -