Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-05-14, 21:17   #286
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Ce jante vei pune pe masina ?
tabokubmw is offline  
Old 20-05-14, 21:29   #287
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

O poza cu masina in garaj.


S-au facut lucrari pe partea mecanica pentru a mentine masina intr-o stare foarte buna de functionare in continuare cat si pe partea estetica, interior/exterior, insa la exterior mai mult la detalii. Un ochi neantrenat nu-si da seama de diferenta la detalii si finisaje.

Cand o sa am mai mult timp o sa postez cateva poze cu ce s-a schimbat si lucrat pe la masina.

Privind jantele, vor fi tot pe 17 si un model cunoscut dar nu prea uzual, insa prefer sa nu divulg mai multe informatii pana nu le vad pe masina. Am facut comanda la ele in Germania in urma cu cateva luni (avans 600€). Vor fi intr-o configuratie de latime si et specificata de mine.
__________________
BMW 3 Series - "Consistency of Purpose...Excellence of Execution."

Last edited by SM 88 VOX; 20-05-14 at 21:31.
SM 88 VOX is offline  
Old 21-05-14, 07:47   #288
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

frumoasa din toate punctele de vedere.......vopseaua ii brici pe ea.....am vb cu fratetau,o zis ca ti-ai comandat niste jante faine.....nu divulgam,asteptam rezultatul final
raul_rebelul2005 is offline  
Old 21-05-14, 15:07   #289
CatalinM6

Stage 5
 
CatalinM6's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 4,466
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Quote:
Originally Posted by raul_rebelul2005 View Post
frumoasa din toate punctele de vedere.......vopseaua ii brici pe ea.....am vb cu fratetau,o zis ca ti-ai comandat niste jante faine.....nu divulgam,asteptam rezultatul final
Sunt sigur ca o sa fie exact ce merita masina asta,adica,ceva de top
Bafta!
CatalinM6 is offline  
Old 21-05-14, 15:20   #290
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
Salut, Logan4ever!

Emblemele sunt luate de pe ebay.
Mersi de raspuns!

On-topic: Masina e superba, de fiecare data cand o vad prin oras raman impresionat de ea.
Logan4ever is offline  
Old 21-05-14, 18:51   #291
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Nu ai pentru ce.

Ma bucur ca iti place, insa mai am putin de lucru la ea ca sa fie in mare parte asa cum imi doresc. Cu timpul se rezolva toate.

Quote:
Originally Posted by raul_rebelul2005 View Post
frumoasa din toate punctele de vedere.......vopseaua ii brici pe ea.....am vb cu fratetau,o zis ca ti-ai comandat niste jante faine.....nu divulgam,asteptam rezultatul final
Multumesc frumos, Raul! Nu mi-a spus ca a vorbit cu tine.. Da din casa ).
Sper ca o sa intregeasca jantele look-ul final asa cum imi doresc. La cum am calculat dimensiunile n-ar trebui sa fie probleme avand in vedere ca folosesc masina aproape zilnic, nu o scot doar in weekend-uri.

Quote:
Originally Posted by CatalinM6 View Post
Sunt sigur ca o sa fie exact ce merita masina asta,adica,ceva de top
Bafta!
Salut Catalin!

Depinde de gusturile fiecaruia. La banii la care sunt jantele puteam sa aleg cam orice model care arata bine pe e36, iar eu am ales ceea ce imi place si mi-a placut dintodeauna.
Ce pot spune cu certitudine este ca finisajele vor fi de top (new).
SM 88 VOX is offline  
Old 22-05-14, 08:40   #292
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
O poza cu masina in garaj.



Privind jantele, vor fi tot pe 17 si un model cunoscut dar nu prea uzual, insa prefer sa nu divulg mai multe informatii pana nu le vad pe masina. Am facut comanda la ele in Germania in urma cu cateva luni (avans 600€). Vor fi intr-o configuratie de latime si et specificata de mine.
esti vagabont , mergi pe burta nu dai din casa !!!
daca iti va merge bine cu aceasta comanda facuta acolo voi face si eu una , bineinteles pe alt model de roti !!!spor in continuare !
Marian_nebunu is offline  
Old 22-05-14, 16:29   #293
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Am mai multe motive pentru care nu vreau sa dau din casa.

Te ajut cu cea mai mare placere daca vrei sa comanzi si tu jante, desi nu vad de ce ai vrea altele cand acum ti-ai luat.

Sunt tot felul de modele, insa pe 17", care sa fie modulare si care au et "standard" (buza mica) nu am vazut sub 1200€. Daca sunt modele mai cautate si cu et mic (buza mare) pretul creste considerabil. Asta doar ca si fapt divers.
SM 88 VOX is offline  
Old 22-05-14, 22:17   #294
alin-007

Stage 5
 
alin-007's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,576
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Ce botic perfect are minunatia asta de masina ..... !
alin-007 is offline  
Old 08-06-14, 22:52   #295
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase, Alin!

Se pare ca mi-am depasit limita de banda lunara de pe photobucket si nu se mai vad imaginile de mai sus. Dupa jumatatea lunii sper sa-si revina.

Intre timp am avut parte de vreme frumoasa asa ca am apucat sa mai fac vreo doua poze.

Astept sa umplu aripile astea umflate cu noile jante. Sper ca pe luna viitoare sa fie pe masina.

SM 88 VOX is offline  
Old 16-06-14, 22:29   #296
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Am avut posibilitatea anul acesta sa fac ceea ce doream de ceva vreme si nu am reusit, anume sa retapitez fetele de usi.
Am profitat cat fetele erau date jos si am facut alt lucru pe care-l aveam in plan de ceva timp, sa insonorizez portierele.

M-am documentat putin ca sa vad ce optiuni am si am ramas la varianta Standardplast "StP" Silver.






Singurul motiv pentru care am facut acest pas a fost pentru confortul personal si nu neaparat pentru muzica.
Stim toti (posesori de e36 si nu numai) ca acest model nu sta foarte bine la capitolul insonorizare datorita tehnologiei folosite in anii '90.

Prea multe poze n-am facut dar pentru cei care vor sa faca acest pas am zis sa postez si eventual sa va ajut daca e cazul cu sfaturi sau pareri.

Usa dreapta fata dupa ce am dat jos panoul interior si protectia din burete (cea care este lipita cu adezivul acela negru lipicios si enervant).


Dupa ce am spalat si degresat.


Initial vroiam sa aplic doar pe panoul dinspre exterior pentru absorbtia vibratiilor si insonorizare pentru transferul termic dar am ajuns sa pun pe alocuri si pe scheletul portierei.

Usa fata dreapta.


Usa spate dreapta.


Acelasi proces l-au primit si celelalte doua portiere de pe partea stanga cat si capota de la portbagaj (toata suprafata care este acoperita cu materialul textil). Din pacate aici n-am mai apucat sa fac poze din lipsa de timp.

Dupa ce am terminat cu materialul insonorizant am pus inapoi protectia din burete (cea de culoare gri care acopera scheletul usii) si am montat fetele de usi cu cleme noi si garniturile din cauciuc aferente clemelor.

A trecut putin timp de cand am facut aceasta "imbunatatire" si pot spune ca a meritat fiecare banut, timp si zgarieturi investite.

Aspecte pozitive:
- portierele se inchid mult mai usor datorita greutatii aditionale
- sunetul cand se inchide portiera este unul mult mai "premium" in comparatie cu acel sunet cartonat de fabrica
- deabia ca se mai aud motorasele de la macaralele geamurilor
- insonorizarea fonica de mediul exterior este excelenta (daca ai toata articulatia noua sau in stare buna) iti da senzatia ca te afli intr-o masina cu cel putin o clasa peste cea in care te afli
- tine foarte bine aerul rece inauntru (pentru cei cu AC) sau vice-versa (in functie de anotimp)

Partea cu batutul degetului in usa cred ca o stiti toti care au si cea mai vaga idee despre insonorizare. Tabla suna a plin, nu mai rezoneaza a gol si per-ansamblu da senzatia ca ai o masina mai bine inchegata.

Aspecte negative:
- greutatea aditionala

Am ingreunat masina cu aproximativ 6kg din aceasta cauza insa masina mea nu a fost si nu va fi niciodata o masina care a fost cumparata expres pentru liniute, drifturi sau mai stiu eu ce alt "sport" de acest gen.

Fiecare se bucura de masina lui asa cum ii place insa cu trecerea timpului am incercat sa o aduc intr-o stare cat mai buna si sa o prezerv in acest sens.
SM 88 VOX is offline  
Old 17-06-14, 06:56   #297
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
Am avut posibilitatea anul acesta sa fac ceea ce doream de ceva vreme si nu am reusit, anume sa retapitez fetele de usi.
Am profitat cat fetele erau date jos si am facut alt lucru pe care-l aveam in plan de ceva timp, sa insonorizez portierele.

M-am documentat putin ca sa vad ce optiuni am si am ramas la varianta Standardplast "StP" Silver
......................
Fiecare se bucura de masina lui asa cum ii place insa cu trecerea timpului am incercat sa o aduc intr-o stare cat mai buna si sa o prezerv in acest sens.

treaba buna

Last edited by Skillzu; 17-06-14 at 10:20.
Marian_nebunu is offline  
Old 17-06-14, 13:33   #298
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

cosmine cand ne minunezi cu jantele alea,nu ti-au venit inca?zici ca ii pregatita de iarna cu jantele pe care le ai acuma.....
raul_rebelul2005 is offline  
Old 17-06-14, 18:34   #299
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Nu prea o sa am ce minuna cu jantele, sunt un model pe care-l cunoaste toata lumea.

Inca nu, mai dureaza putin pana vor fi finalizate iar transportul mai dureaza cel putin o saptamana.

Astazi am facut plata finala pentru ele.. Puteam sa-mi mai iau un e36 2.5 in stare buna la cat au fost cu totul. M-am incapatanat sa le cumpar asa gata facute la specificatiile mentionate de mine ca imi doream de multa vreme.. Prostia si luxul se platesc.

Nu am umblat la amortizoare/arcuri din iarna in afara de curatare/protejare. Tot in configuratia de iarna a ramas.

@ Marian: Multumesc!
SM 88 VOX is offline  
Old 17-06-14, 22:43   #300
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 325i Vanos '94

Abia astept sa vad jantele! Sunt foarte curios
Logan4ever is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -