Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 18:24   #16
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Eu cred ca cea mai simpla solutie e sa o vinzi si sa iti cumperi un M3 e46.
Cel mai ieftin M3 E46 inmatriculat in romania este 27 mii ..... diferenta intre ce iau eu pe masina si cat costa M3 e mare .... + ca impozitul pt o masina cu motor de 3200 este de 22 mil pe an ... fata de 4 mil cat este la 2.500
__________________
E46 323 Turbo - Horsepower Freaks
"I hope you're not going to be an irresponsible driver.
"This thing is scary.
"This thing is serious.
"This thing is fucking sonofabitch.
Calimero2003 is offline  
Old 14-01-09, 18:29   #17
quze

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,477
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Nu stiu de ce dar sunt multe m50b25 cu turbo ... iar b30 nu prea am vazut. S-ar putea sa nu fie un motor pretabil la turbo, poate o compresie mare, etc.
Depinde ce putere vrei, asa ai putea opta pt un compresor care te duce in 270-300.
quze is offline  
Old 14-01-09, 19:40   #18
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 686
Default Re: E46 323ci - Horsepower Freaks

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Nu am sa incerc niciodata blocant de la Quaife pt ca m-am documentat si este o mare tampenie pt BMW ... mai ales pt E46 ... la E46 iti trebe un blocant open ... adica sa nu blocheze permanent cum este cel de la Quaife ... pt ca nu o sa mai ai controale .. o sa fie un fel de E36 cu blocant ...
E46 coupe are pe el un diferential open destul de bun ... adica un 40/100 (fata de cel de pisicuta care este 15/100) - a nu se confunda diferentialul OPEN cu BLOCANT .... E46 M3 are 75/100 ... este un fel de perfectiune ... blocant cu controale ... eu asa ceva as vrea.
Sunt curios daca stie cineva daca inafara de diferentialul de M3 E46 mai trebuie si cardanul .... pt ca de punte nu incape vorba ... aia este optionala ... blocantul de M3 mergand montat pe orice E46 ... dar nu stiu daca trebuie si cardanul de M3.
nu inteleg nimic?openul este acelasi ca e pe E46 E36 E30 Quaife e firma destul de renumita,ma rog - http://forum.e46fanatics.com/showthr...ght=lsd+e46+m3 odata cu descriere DSC dezactivat mai lasa ceva care simuleaza autoblocantul
http://forum.e46fanatics.com/showthr...ip+diferential
cam ce ar trebui

sunt curios daca poti sa pui direct diferentialul de M3
@Quze B30? adica 330 sau?..

inca un link privind diferentialul de M3

http://forum.e46fanatics.com/showthr...3+limited+slip

raman la ideea de aftermarket
edit:ca mi-am amintit 330 i are compresie chiar un pic mai mica fata de 325

http://www.e46fanatics.com/faq/m54engine.html

poate ca cei cu 330 nu au nevoie de turbo :P
totusi la E46 nu am auzit de prea multe variante turbo cine stie poate M54 e de vina

The M54 has an aluminum crankcase with cast cylinder liners. The engine size has been increased from the 2.8 liters of the M52 model to 3.0 liters by increasing the cylinder stroke from 84.0 to 89.6 mm. With the increase in engine size, engine power has been increased from 142 kW/193 hp to 170 kW/231 hp. The increase in the opening period of the intake valves resulted in an increase of 3.5 kW/4.8 hp in engine output. The intake and exhaust manifolds have been streamlined. This improvement contributed 16 kW/22 hp to the increase in engine output. Other refinements result from reducing piston friction and cutting back the engine's idle speed.

bloc de aluminiu?!?!

Last edited by alecsutu1; 14-01-09 at 19:48.
alecsutu1 is offline  
Old 14-01-09, 20:53   #19
quze

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,477
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Ma refeream la m54b30.
Se pare ca ai gasit si raspunsu referitor la turbo pe m54

Last edited by quze; 14-01-09 at 20:55.
quze is offline  
Old 15-01-09, 00:17   #20
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Sa inteleg ca sfatul vostru ar fi sa optez pt un kit de turbo pt acest motor?
Apropo .. ce ziceti de oglinzile de M3? ... ar da mai bine cu asa ceva nu? ... ma bate gandul sa comand asa ceva.
P.S. - "alecsutu1" chiar nu ma incanta chestia cu blocantul aftermarket .. mai ales ca se apropie ca pret e puntea de M3 ... deci mare sparla nu ar fi ... sti pe cineva care are pus blocant pe E46?
Calimero2003 is offline  
Old 15-01-09, 08:23   #21
andreiwtw

Stage 5
 
andreiwtw's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,360
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Sa inteleg ca sfatul vostru ar fi sa optez pt un kit de turbo pt acest motor?
Apropo .. ce ziceti de oglinzile de M3? ... ar da mai bine cu asa ceva nu? ... ma bate gandul sa comand asa ceva.
P.S. - "alecsutu1" chiar nu ma incanta chestia cu blocantul aftermarket .. mai ales ca se apropie ca pret e puntea de M3 ... deci mare sparla nu ar fi ... sti pe cineva care are pus blocant pe E46?
Sa inteleg ca ai gasit pe undeva un motor de 3.000 cmc ?
Oricum nu am vazut la nimeni M54B30 cu turbo, doar cu kompressor .
Daca pui turbo, exista kit "vanos elimination" .
Aduce userul ELSPA ... www.srz.ro
andreiwtw is offline  
Old 15-01-09, 12:08   #22
iustin_x

Stage 5
 
iustin_x's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 893
Member of:
[Extreme Racing]
[Opel]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

punei 3000 24v dubluvanos...m54...cel mai smecher motor....si daca ii pui si turbo il duci la 320-330 de caluti fara sa schimbi nimik in el...si bati m3 e46 garantat
iustin_x is offline  
Old 15-01-09, 13:54   #23
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 686
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

sau M54B30 cu compresor si bati in continuare M3ul :P
alecsutu1 is offline  
Old 15-01-09, 14:41   #24
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Intrucat am avut ceva timp liber zilele astea ... azinoapte am pierdut toata noaptea discutand cu 4 persoane din state ... pasionati si propietari de super BMW ... toate turbo si 2 din ele chiar M3 turbo facute de Horsepower Freaks ...
Sincer mi s-au spulberat niste vise ... mai precis visul de a face masina la "Horsepower Freaks" datorita costului extrem de inaccesibil pentru mine ... Stagiu 1 costa undeva la 17.000 $ ... numai piesele ... enorm pentru mine ..
Dar totusi nu am pierdut noaptea chiar degeaba ... am ajuns la concluzia ca singura investitie profitabila este aceea de a monta TURBO pe motorul actual .... cei cu ,care am vorbit m-au incurajat spunandumi ca M52B25 este cel mai bun motor pe care se poate monta TURBO dupa motorul de M3 care este cel mai studiat ....
Asa ca am loat decizia de a monta un Kit de Turbo pe masina mea .... un kit produs de cei de la SPA motorsport .... un kit destul de accesibil (costa cam 4000 euro ) .... un kit care poate duce masina in jurul valori de 400 hp ...
Pana a ajunge la achizitionare si montarea acelui Kit de turbo ma-am gandit sa-mi pregatesc masina pt un asa upgrade .... asa ca am comandat oglinzile de M3 azinoapte si unele mici chesti ce tin de tuningul optic dar am facut si o investitie destul de interesanta ... si anume am achizitionat etrierii de spate de M3 E46 ... tot odata m-am inscris si in alte 3 licitatii ... si anume : diferential M3 E46 , etrieri + discuri de fata M3 E46 si un Standalone produs de cei de la VEMS ( permite montarea si a ALS`ului ... + extrem de multe corectii).
Asa ca ,desi am inceput seara cu o mare tristete .... se pare ca s-a incheiat in GLORIE ... ... asa ca probabil o sa fie o evolutie extrem de interesanta a 323ci ...
Astept in continuare parerile voastre despre ce am eu de gand sa fac ....
P.S. - Iustine sincer ala a fost si idealul meu ... montarea motorului de 3000 ... pe care urma sa montez turbo sau compresor ..... dar dupa discutia cu baietii din state am ajuns la concluzia ca este extrem de greu si costisitor sa montezi turbo pe acest motor ... are o gramada de impedimente in montarea unui kit turbo ... si cel mai mare impediment este faptul ca nu a fost dezvoltat si studiat de tuneri in directia asta.
Calimero2003 is offline  
Old 16-01-09, 10:08   #25
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Doar nu te asteptai sa scoti 400 cp cu 2500 euro ...
Iar daca vrei turbo pe motorul tau studiaza problema vanosului ca torbo + vanos nu prea se pupa ...
In alta ordine de idei , nu am auzit de SPA motosport ... Firma e din China ?
Am auzit in schimb si am vazut o gramada de proiecte facute de Active Autowerke dar ca sa fiu sincer ptr 323 nu am vazut sa faca ceva .
Te-as sfatui daca tot esti dispus sa investesti sa iti faci calculele dinainte in ceea ce priveste investitia ptr a face 323 turbo comparativ cu a face transplant de pe M3 e46 ...
Eu zic ca transplantul te-ar costa mult mai putin ( in cazul in care nu preferi sa faci masina turbo cu chinezarii ) si ai avea o baza destul de solida de a te apuca de modificat motorul de M3 cand obtii resursele materiale necesare ...
Pentru inceput 343 de cai nu sunt putini si cred ca prima data ar trebui sa inveti sa ii stapanesti ...
A ... si inca un lucru ... nu stiu cat esti dispus sa ti masina in service fara a umbla cu ea ... MAXIM 3-4 zile sau MINIM 3-4 luni ?
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline  
Old 16-01-09, 14:34   #26
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Intrucat am avut ceva timp liber zilele astea ... azinoapte am pierdut toata noaptea discutand cu 4 persoane din state ... pasionati si propietari de super BMW ... toate turbo si 2 din ele chiar M3 turbo facute de Horsepower Freaks ...
Sincer mi s-au spulberat niste vise ... mai precis visul de a face masina la "Horsepower Freaks" datorita costului extrem de inaccesibil pentru mine ... Stagiu 1 costa undeva la 17.000 $ ... numai piesele ... enorm pentru mine ..
Dar totusi nu am pierdut noaptea chiar degeaba ... am ajuns la concluzia ca singura investitie profitabila este aceea de a monta TURBO pe motorul actual .... cei cu ,care am vorbit m-au incurajat spunandumi ca M52B25 este cel mai bun motor pe care se poate monta TURBO dupa motorul de M3 care este cel mai studiat ....
Asa ca am loat decizia de a monta un Kit de Turbo pe masina mea .... un kit produs de cei de la SPA motorsport .... un kit destul de accesibil (costa cam 4000 euro ) .... un kit care poate duce masina in jurul valori de 400 hp ...
Pana a ajunge la achizitionare si montarea acelui Kit de turbo ma-am gandit sa-mi pregatesc masina pt un asa upgrade .... asa ca am comandat oglinzile de M3 azinoapte si unele mici chesti ce tin de tuningul optic dar am facut si o investitie destul de interesanta ... si anume am achizitionat etrierii de spate de M3 E46 ... tot odata m-am inscris si in alte 3 licitatii ... si anume : diferential M3 E46 , etrieri + discuri de fata M3 E46 si un Standalone produs de cei de la VEMS ( permite montarea si a ALS`ului ... + extrem de multe corectii).
Asa ca ,desi am inceput seara cu o mare tristete .... se pare ca s-a incheiat in GLORIE ... ... asa ca probabil o sa fie o evolutie extrem de interesanta a 323ci ...
Astept in continuare parerile voastre despre ce am eu de gand sa fac ....
P.S. - Iustine sincer ala a fost si idealul meu ... montarea motorului de 3000 ... pe care urma sa montez turbo sau compresor ..... dar dupa discutia cu baietii din state am ajuns la concluzia ca este extrem de greu si costisitor sa montezi turbo pe acest motor ... are o gramada de impedimente in montarea unui kit turbo ... si cel mai mare impediment este faptul ca nu a fost dezvoltat si studiat de tuneri in directia asta.
Daca tot esti chitit pe supraalimentare, ESS sunt o firma destul de apreciata cu preturi rezonabile. Au 2 kituri supercharger bolt on (aia spun ca se monteaza in cateva ore) pt modelul tau la preturi rezonabile: http://www.esstuning.com/default.asp...ubcat2=178&id=
In plus compresorul nu e asa de pretentios ca si turboul, e mai ieftin, mai fiabil si e mai aproape de spiritul unui motor de BMW. Cum ti s-a mai spus si mai sus, nu te complica cu chinezarii si gandeste-te bine inainte, pt ca problema se schimba radical, iar mecanicii romanii nu au traditie in supraalimentare. Eu te-as sfatui (daca te hotarasti) sa il montezi in Ungaria (au si reprezentanta acolo). Succes in a fii primul 323 supercharged din Ro.
UNLORD is offline  
Old 16-01-09, 16:14   #27
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Doar nu te asteptai sa scoti 400 cp cu 2500 euro ...
Iar daca vrei turbo pe motorul tau studiaza problema vanosului ca torbo + vanos nu prea se pupa ...
In alta ordine de idei , nu am auzit de SPA motosport ... Firma e din China ?
Am auzit in schimb si am vazut o gramada de proiecte facute de Active Autowerke dar ca sa fiu sincer ptr 323 nu am vazut sa faca ceva .
Te-as sfatui daca tot esti dispus sa investesti sa iti faci calculele dinainte in ceea ce priveste investitia ptr a face 323 turbo comparativ cu a face transplant de pe M3 e46 ...
Eu zic ca transplantul te-ar costa mult mai putin ( in cazul in care nu preferi sa faci masina turbo cu chinezarii ) si ai avea o baza destul de solida de a te apuca de modificat motorul de M3 cand obtii resursele materiale necesare ...
Pentru inceput 343 de cai nu sunt putini si cred ca prima data ar trebui sa inveti sa ii stapanesti ...
A ... si inca un lucru ... nu stiu cat esti dispus sa ti masina in service fara a umbla cu ea ... MAXIM 3-4 zile sau MINIM 3-4 luni ?
Asa cum am mai spus ... investitia intr-un motor de M3 E46 ma duce undeva la 8-9000 euro bani pe care nu sunt dispus sa-i arunc pe asa ceva ... cant despre puterea ce o pot obtine dintr-un 2500 e direct proportionala cu bani pe care sunt dispus sa-i investesc in motor ... probabil ca am sa ma orientez undeva in jur de 350 desi am vazut motorul de 2500 dus pe la 550 hp.
SPA motorsport e o firma din SUA ... e destul de cunoscuta.Nu inteleg de ce va loati toti de chinezariile de pe ebay? ... ati avut asa ceva? ... eu am avut pe Seatul Leon un kit de pe ebay ... si surpriza ... a mers perfect timp de 6 luni cat am tinut masina ... si merge si acuma in conditiile in care masina merge pe presiune de 1.2 constant.Diferenta intre un Garrett si o turbina din state (pentru ca acele chinezarii defapt sunt facute in sua .. dar ne place noua sa le spune chinezarii) consta in calitatea axului si a rurmentilor ... lucru care poate fi inlocuit in momentul stricari cu ax si rurmenti ce echipeaza turbinele Garrett.
X-Ray eu stiu ca tu vrei sa ma sfatuiesti ce e bine .. dar coturile sunt enorm de mari daca ma apuc sa schimb motorul cu unul de M ....+ ca nici in cazul unui swap nu ar dura putin ...asa ca probabil tot spre turbo am sa ma orientez ...
Am facut deja un calcul ... si ce vreau eu sa fac ma duce undeva pe la 7000 euro ... asta pt a obtine 350 bhp.
Calimero2003 is offline  
Old 16-01-09, 16:24   #28
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Daca tot esti chitit pe supraalimentare, ESS sunt o firma destul de apreciata cu preturi rezonabile. Au 2 kituri supercharger bolt on (aia spun ca se monteaza in cateva ore) pt modelul tau la preturi rezonabile: http://www.esstuning.com/default.asp...ubcat2=178&id=
In plus compresorul nu e asa de pretentios ca si turboul, e mai ieftin, mai fiabil si e mai aproape de spiritul unui motor de BMW. Cum ti s-a mai spus si mai sus, nu te complica cu chinezarii si gandeste-te bine inainte, pt ca problema se schimba radical, iar mecanicii romanii nu au traditie in supraalimentare. Eu te-as sfatui (daca te hotarasti) sa il montezi in Ungaria (au si reprezentanta acolo). Succes in a fii primul 323 supercharged din Ro.
Iti multumesc pentru sfat ... compresor nu e o idee rea ... numai ca mie sincer nu mi-a placut niciodata ...
Eu si cu un prieten de-al meu avem un garaj unde am mai facut niste masinute ce misca destul de bine ... tot ce tine de electronica se va face in ungaria la atelierul unde lucreaza si Hexer ( acolo se va monta stand alone VEMS si tot acolo se va face electronica cu ALS si LC).
Ce tine de mecanica la aceasta masina se va face numai cu manuta mea ... kitul de turbo va fi achizitionat in luna Mai ( cel mai probabil) ,urmand ca pana atuncea sa montez pistoane, biele si pompa ulei + apa performante (pistoane si biele forjate).Tot pana atuncea trebuie sa mai pun la punct inca 3 lucruri ... trebuie sa montez duferential de M3 sau aftermarket , trebuie un upgrade la ambreaj si trebuie neaparat upgradat si sistemul de franare.
Asadar v-a fi un proiect ce se va intinde pe o perioada de 6-7 luni .... lucru care nu ma sperie pt ca am mai trecut de nenumarate ori prin asa ceva.
Calimero2003 is offline  
Old 16-01-09, 16:27   #29
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

Exista vre-un E46 turbo in Romania?
As fi foarte interesat de o discutie cu un adsfel de propietar.
Calimero2003 is offline  
Old 17-01-09, 10:49   #30
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 686
Default Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks

turbo nu cred ca exista de vreo 2 330i compresor stiu in schimb
bafta sunt curios ce o sa iasa,in ceea ce ma priveste cum am zis cand voi strange banii voi opta pt un kit compresor(de la ESS cel mai probabil)
alecsutu1 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -