Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-12, 09:17   #226
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: E30 - HTC

Se lucreaza intens la masina, imi place f mult, azi ma duc si eu sa-mi iau serpisori la al meu 2.5 24v ... poate ma pui si pe mine in legatura cu baietii de la TopGear sa ma ajute cu montajul si eventual si o toba intermediara sport.
Ce modificari ai de gand sa-i faci motorului? Sau ramane asa?
Multa bafta in continuare!
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-12, 01:00   #227
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Ce modificari ai de gand sa-i faci motorului? Sau ramane asa?
Multa bafta in continuare!
O sa-i puna trei turbine pe buton. Cand se duce la piata sa le opreasca, altfel ameteste varza in portbagaj.
316i is offline   Reply With Quote
Old 31-12-12, 17:31   #228
marius_81

Stage 5
 
marius_81's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 612
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by 316i View Post
O sa-i puna trei turbine pe buton. Cand se duce la piata sa le opreasca, altfel ameteste varza in portbagaj.
Motoru ramane stoc fara modificari iar Vladut exagereaza putin
marius_81 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 18:59   #229
marius_81

Stage 5
 
marius_81's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 612
Default Re: E30 - HTC

Aproape gata doar evacuare si multe drumuri.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20130104_142707.jpg
Views:	255
Size:	3.08 MB
ID:	2652714   Click image for larger version

Name:	20130104_142716.jpg
Views:	249
Size:	3.06 MB
ID:	2652715  
marius_81 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 19:56   #230
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Thumbs up Re: E30 - HTC

Hai ca arata bine si cu 24 de valve sub capota......spor la talpuit, dar mai incolo putin..
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 22:50   #231
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E30 - HTC

ce servofrana ai folosit? sau cum ai impacat treburile acolo cu admisia si servofrana?
in rest felicitari!
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 23:44   #232
crime1

Stage 3
 
crime1's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 146
Default Re: E30 - HTC

Pare servofrana originala dar repozitionata sau servofrana de golf.
Eu unul as recomanda servofrana de 7-ar (montata si testata)
crime1 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 14:11   #233
marius_81

Stage 5
 
marius_81's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 612
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by crime1 View Post
Pare servofrana originala dar repozitionata sau servofrana de golf.
Eu unul as recomanda servofrana de 7-ar (montata si testata)
Este aceiasi servofrana adica cea originala doar am folosit un distantier la tamponul din stanga motorului pentru al mai inalta putin si nu este niciun fel de problema.
marius_81 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 14:58   #234
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by marius_81 View Post
Este aceiasi servofrana adica cea originala doar am folosit un distantier la tamponul din stanga motorului pentru al mai inalta putin si nu este niciun fel de problema.
si daca nu cer prea multe detalii distantierul cam cati mm are? avem si noi un swap de genul si ultima chestie care ne "tine" este aceasta servofrana, desi credeam ca firele o sa fie marea problema...in momentul de fata avem pe masa o servofrana de reanult 5gtt, dar banuiesc ca ce e de la mama lui e de la mama lui..
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 16:41   #235
marius_81

Stage 5
 
marius_81's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 612
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
si daca nu cer prea multe detalii distantierul cam cati mm are? avem si noi un swap de genul si ultima chestie care ne "tine" este aceasta servofrana, desi credeam ca firele o sa fie marea problema...in momentul de fata avem pe masa o servofrana de reanult 5gtt, dar banuiesc ca ce e de la mama lui e de la mama lui..
Am folosit cate un distantier de 1cm (in total o distanta de 2cm) unu sus si unu jos adica cate unu in fiecare cap al tamponului numai ca va trebui sa pui alti suporti la cutie deoarece motorul si inclusiv cutia vor sta mai aplecate pe partea drepta adica vei folosi la cutie un tampon mai mic decat cel de fabrica si unul mai mare decat cel de fabrica iar tija de la timonerie trebuie putin torsionata pentru ca maneta de la schimbator sa ramana in pozitia normala.Eu asa am facut dar am folosit cutia de M20.

Last edited by marius_81; 07-01-13 at 16:44.
marius_81 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 16:48   #236
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by marius_81 View Post
Am folosit cate un distantier de 1cm (in total o distanta de 2cm) unu sus si unu jos adica cate unu in fiecare cap al tamponului numai ca va trebui sa pui alti suporti la cutie deoarece motorul si inclusiv cutia vor sta mai aplecate pe partea drepta adica vei folosi la cutie un tampon mai mic decat cel de fabrica si unul mai mare decat cel de fabrica iar tija de la timonerie trebuie putin torsionata pentru ca maneta de la schimbator sa ramana in pozitia normala.Eu asa am facut dar am folosit cutia de M20.
am inteles, multumesc de informatii si mult succes cu masina in continuare!
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 14:05   #237
Ursan2.5

Stage 5
 
Ursan2.5's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 501
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by marius_81 View Post
Am folosit cate un distantier de 1cm (in total o distanta de 2cm) unu sus si unu jos adica cate unu in fiecare cap al tamponului numai ca va trebui sa pui alti suporti la cutie deoarece motorul si inclusiv cutia vor sta mai aplecate pe partea drepta adica vei folosi la cutie un tampon mai mic decat cel de fabrica si unul mai mare decat cel de fabrica iar tija de la timonerie trebuie putin torsionata pentru ca maneta de la schimbator sa ramana in pozitia normala.Eu asa am facut dar am folosit cutia de M20.
Nu era mai bine sa cauti totusi o tulumba de frana mai mica si sa lasi tampoanele egale si motorul centrat? am gasit in dezmembrari de pe ceva 5-er... am scurtat doar tija cam 2 cm si am refiletato.
s-a discutat mult pe tema asta aici pe forum si ma convinsesera si pe mine baietii de aici k nici flansa de cauciuc dintre cutie-cardan nu se simte prea confortabil+ k mai este si treaba cu torsionatul timoneriei...etc.

Oricum impecabil ursul, sunt curios totusi dc ai trecut la 24V, chiar mi-a placut cum iti mergea 12v-ul la brasov. era in toate mintile!

Spor la treaba in continuare si sa te bucuri de noul motor.
__________________
Inoculat cu virusul ///M

Last edited by Ursan2.5; 08-01-13 at 14:08.
Ursan2.5 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-13, 16:31   #238
marius_81

Stage 5
 
marius_81's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 612
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by Ursan2.5 View Post
Nu era mai bine sa cauti totusi o tulumba de frana mai mica si sa lasi tampoanele egale si motorul centrat? am gasit in dezmembrari de pe ceva 5-er... am scurtat doar tija cam 2 cm si am refiletato.
s-a discutat mult pe tema asta aici pe forum si ma convinsesera si pe mine baietii de aici k nici flansa de cauciuc dintre cutie-cardan nu se simte prea confortabil+ k mai este si treaba cu torsionatul timoneriei...etc.

Oricum impecabil ursul, sunt curios totusi dc ai trecut la 24V, chiar mi-a placut cum iti mergea 12v-ul la brasov. era in toate mintile!

Spor la treaba in continuare si sa te bucuri de noul motor.
Din lipsa de timp am recurs la varianta asta si,sincer nici prea mult chef nu mai am sa lucrez la masina dar vedem cum se comporta si dupa aceea vedem cum ramane.
Am renuntat la 12v pentru ceva mai mult cuplu si putere desi imi pare rau dupa 12v care mergea foarte bine.
marius_81 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-13, 11:07   #239
BuBu>KRS<
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
BuBu>KRS<'s Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 492
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: E30 - HTC

pune i la pamant pune i la pamant .... caii )
BuBu>KRS< is offline   Reply With Quote
Old 14-01-13, 09:42   #240
marius_81

Stage 5
 
marius_81's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 612
Default Re: E30 - HTC

Quote:
Originally Posted by BuBu>KRS< View Post
pune i la pamant pune i la pamant .... caii )
Am sa incers sa-i pun ce sa fac dar mai dureaza ceva pana vine caldura ca sa pot termina si cu rodaju.
marius_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -