Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > Anonymous Drag Racing Day 09.10.2010 Ianca - Braila

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-10, 20:29   #16
TOBA^

Vicepresedinte Anonymous MotorSport

Stage 5
 
TOBA^'s Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,688
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Discutii generale

Promit ca a fost ultimul meu post legat de acest subiect! Imi cer scuze daca te-am enervat putin Ciprian !
TOBA^ is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 20:34   #17
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Discutii generale

Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
Mai bine ii spuneati Anonymous Straight Lane Burnout sau ceva similar la ce terci e. Nu stiu cum puteti numi asa ceva Drag Racing cand masinile americane specifice sunt foarte putine. Si in loc de sfert de mila, ca tot ne iese cu 402, puneti juma' de kilometru

Faptul ca notiunea de drag racing a aparut in America si apoi s-a extins nu presupune doar concurenti cu masini americane.

Drag racing is a competition in which vehicles compete to be the first to cross a set finish line, usually from a standing start, and in a straight line.

Nu vad nicaieri sa scrie "a competition of american cars".

Consider discutia inchisa deci hai sa revenim la treburile noastre

Multumesc pentru intelegere!
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 20:45   #18
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii generale

Quote:
Originally Posted by TOBA^ View Post
iti multumim pt sfaturile tale!dar cred ca nu ne intelegem... tu vb despre cursele de machete ??? ca vad ca la profilul tau esti trecut ,,colectionar machete''
Nu ma deranja deloc discutiile tale legate de nivelul curselor din romania ...dar atata timp cat te-ai legat si ai adus o imagine proasta Asociatiei Club Sportiv Anonymous Motorsport...
Printre altele, sunt si colectionar de machete, dar cred ca e mai putin important. Probabil ca trebuie sa ciocanesc in spatele blocului la ursulet ca sa am o parere, nu?

Ce prejudiciu de imagine sa aduc acestei asociatii? Am dezvaluit ceva ciudat, am atacat in vreun fel? Am spus doar ca in Romania, cursele de drag nu prea au legatura cu esenta acestui fenomen.

Nu-i neaparat problema de masini, ci cat e de traditie. Citeam la o stire pe acest site cum unii se minunau la un record recent batut pe 1/4 mile in SUA. "Ca dom'le, acolo sunt bani si de aia se poate." Acolo e traditie, e pasiune si exista producatori de componente care lucreaza in domeniu de 40-50 de ani. Unele s-au transmis din tata in fiu. Cata vreme este pasiune, exista si oameni care pregatesc masini si organizeaza evenimente. Sa nu uitam ca producatorii americani au lansat pe linia de productie acele Superstock-uri, spre deosebire de celelalte continente.

Majoritatea celor cu ursuleti tunati la ciocan cu garnituri cumparate din bazar viseaza ca au mari bolizi de liniute. Dragsterul nu prea se conduce cu sapca pe cap. Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa supar sau sa jignesc si apreciez orice eveniment, pentru ca stiu ca e foarte dificil, costisitor si obositor sa faci ceva organizat. Parerea mea e simpla: Si aici, ca in orice alt domeniu, importam cam orice ni se pare cool cand n-avem habar, n-avem traditie, n-avem nimic.

Domnule Toba, pentru un organizator, va ofuscati cam repede, asta spune multe. Daca va stiti linistit si fericit de eveniment nu ar trebui sa va suparati, dar neacceptatul unei pareri e alta meteahna romaneasca.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 20:50   #19
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Discutii generale

Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
Printre altele, sunt si colectionar de machete, dar cred ca e mai putin important. Probabil ca trebuie sa ciocanesc in spatele blocului la ursulet ca sa am o parere, nu?

Ce prejudiciu de imagine sa aduc acestei asociatii? Am dezvaluit ceva ciudat, am atacat in vreun fel? Am spus doar ca in Romania, cursele de drag nu prea au legatura cu esenta acestui fenomen.

Nu-i neaparat problema de masini, ci cat e de traditie. Citeam la o stire pe acest site cum unii se minunau la un record recent batut pe 1/4 mile in SUA. "Ca dom'le, acolo sunt bani si de aia se poate." Acolo e traditie, e pasiune si exista producatori de componente care lucreaza in domeniu de 40-50 de ani. Unele s-au transmis din tata in fiu. Cata vreme este pasiune, exista si oameni care pregatesc masini si organizeaza evenimente. Sa nu uitam ca producatorii americani au lansat pe linia de productie acele Superstock-uri, spre deosebire de celelalte continente.

Majoritatea celor cu ursuleti tunati la ciocan cu garnituri cumparate din bazar viseaza ca au mari bolizi de liniute. Dragsterul nu prea se conduce cu sapca pe cap. Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa supar sau sa jignesc si apreciez orice eveniment, pentru ca stiu ca e foarte dificil, costisitor si obositor sa faci ceva organizat. Parerea mea e simpla: Si aici, ca in orice alt domeniu, importam cam orice ni se pare cool cand n-avem habar, n-avem traditie, n-avem nimic.

Domnule Toba, pentru un organizator, va ofuscati cam repede, asta spune multe. Daca va stiti linistit si fericit de eveniment nu ar trebui sa va suparati, dar neacceptatul unei pareri e alta meteahna romaneasca.
hei louie spune-ne ce-ai mai facut, prin ce peripetii ai mai trecut .....
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 21:00   #20
Kelu

Stage 3
 
Kelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 128
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Discutii generale

Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
Cati din participanti stiu cum arata un carburator Edelbrock, o aparitie legendara in acest segment?

Am senzatia ca daca vine cineva cu un Road Runner serios sau un gasser Thunderbolt nu o sa aveti categorie sa-l incadrati.
Wanna bet?

Divagatii despre fenomenul drag racing din Romania nu isi au locul pe un topic legat de organizarea unui eveniment.

Multumim pentru intelegere.
Kelu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 21:07   #21
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Discutii generale

Sunt pasionat si posesor de ursulet. Sunt pasionat si am participat la curse (402m). Imi plac machetele si am o mica colectie (chiar daca nu am titulatura de colectionar mechete sunt convins ca am cheltuit o suma frumusica fata de alti "colectionari").
Dar cel putin am bunul simt sa-mi vad de treaba mea si sa nu jignesc gratuit.
__________________
In opinia mea TOP 5 masini:
1. BMW e30 ///M3
2. BMW e30 ALPINA
3. BMW e30 320 is
4. BMW e30 325/318 is COUPE/CABRIO
5. BMW e30 316....325 SEDAN/TOURING


Vand/schimb/cumpar piese e30 https://forum.4tuning.ro/641-piese-bmw-vanzare/224804-vand-schimb-cumpar-piese-e30-ursulet.html
o764.7o1.oo5
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 21:13   #22
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii generale

Bineinteles, in lipsa argumentelor totul e o jignire. Mai bine nu interveneam, discutiile se pot purta frumos si civilizat, chiar si ironic pentru cei care gusta. Spor la treaba si succes in continuare.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 21:39   #23
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Discutii generale

Cred ca argumentele cu Drag Racing ti le-am dat in postul anterior dar vad ca tot o ti cu americanii in sus si in jos. Daca vroiai sa iti dovedesti cunostiintele despre istoria Drag-ului si a fenomenului in America o puteai face foarte frumos intr-un thread separat, aveai un forum intreg la dispozitie. In schimb, tu ai vrut sa ne dai si sfaturi despre cum sa numim evenimentul dar sincer.. chiar nu ne intereseaza. Te rog sa postezi doar daca ai ceva neclaritati referitoare la eveniment.

Mersi!
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 22:07   #24
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii generale

N-am nimic de demonstrat, multumesc pentru invitatie oricum.

Cat despre fenomen, in Romania este inexistent, avand in vedere ca nu avem macar un "dragstrip" permanent, functional, accesibil, etcetera. Clasificarile sunt diferite. Practic e ceva nou deviat din ce au inventat altii. Pana la un tip de cursa/competitie, Drag Race-ingul este un brand. Noi ne plimbam cu "semaforul" prin tara si ne "dam" pe o palma de asfalt.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 22:35   #25
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: Discutii generale

Pardon Domnule

beton!!!!!!!!!!!

Ai fost la vreo cursa?
Asta e a 4 cursa cronometrata si pina acum avem undeva la 1 800 de run-uri

altceva? O viza,ceva?
Eu chiar sunt f calm,dar tu ma scoti din sarite!

Fa tu!

La anu te invit sa te dai pe VHT in Romania de cel putin 5 ori,sa imi aduci aminte la inscriere cine esti!

Inca odata,la celelalte curse de ce nu te-ai aprins?
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 22:47   #26
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii generale

Nu m-am aprins deloc, mi-a atras atentia pe un site acest eveniment si n-am vazut legatura intre denumire si masinile participante.

Ca sa lamurim lucrurile. N-am ce sa caut la curse pentru ca nu sunt practicant, ca sa spun asa. Momentan sunt doar pasionat si doar mi-am manifestat opinia in legatura cu acuratetea unei denumiri.

N-am spus ca n-aveti curse sau run-uri, alea le puteti improviza ca si pana acum. Spuneam ca nu exista ceva dedicat acestui sport, gata amenajat, DOAR pentru asa ceva. Daca imperechezi doi caini intr-o garsoniera nu se cheama ca esti crescator.

Ce-i asa de grav de se ajunge la nervi? Trebuie sa va aplaude toata lumea?

Maine poimaine parca vad ca se infiinteaza, tot pe modelul Drag, Asociatia Romana de Hot Rod, cu Volkswagen si Suzuki chopped
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 23:07   #27
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: Discutii generale

CEDC iti spune ceva?

Daca anu asta avem 4 masini de 10 sec si inca 8 de 11 sec suntem chiar asa de paraleli?
Unde am fost anu trecut?stai sa vezi la anu!

Suntem pe un drum bun

este enervant si enervezi pe multi ca nu ştii sa te exprimi

dacă nu avem,nu înseamnă ca nu încercăm sa facem si asta datorită faptului ca suntem constienti unde suntem si unde vrem sa fim.

Găseşte alta modalitate de exprimare si vei primi alt fel de răspunsuri
gaju is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 23:11   #28
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii generale

Exprimarea este voit ironica, nu e greseala sau nestiinta.

Multumesc pentru raspunsuri si rabdare. Cred ca am facut suficient off-topic si in consecinta am sa opresc aici.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 02-10-10, 03:16   #29
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Discutii generale

Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
Nu m-am aprins deloc, mi-a atras atentia pe un site acest eveniment si n-am vazut legatura intre denumire si masinile participante.

Ca sa lamurim lucrurile. N-am ce sa caut la curse pentru ca nu sunt practicant, ca sa spun asa. Momentan sunt doar pasionat si doar mi-am manifestat opinia in legatura cu acuratetea unei denumiri.

N-am spus ca n-aveti curse sau run-uri, alea le puteti improviza ca si pana acum. Spuneam ca nu exista ceva dedicat acestui sport, gata amenajat, DOAR pentru asa ceva. Daca imperechezi doi caini intr-o garsoniera nu se cheama ca esti crescator.

Ce-i asa de grav de se ajunge la nervi? Trebuie sa va aplaude toata lumea?

Maine poimaine parca vad ca se infiinteaza, tot pe modelul Drag, Asociatia Romana de Hot Rod, cu Volkswagen si Suzuki chopped
tu ce masina ai ca sa te plangi de faptul ca nu sunt piste pt "drag racing" in Romania ?

Pai nu se plang cei care au cai ( 500+ ) si te plangi tu ?? Punem pariu ca nu ai nevoie de vreo pista de drag special amenajata ca sa pui puterea jos, sa nu mai vorbim de pista cu VHT ??

La ce iti trebuie TIE pista de drag ?? ca sa faci 30 min de la start la finish ??

Pt cei care au masini potente, DA, ei chiar au dreptul asta pt ca nu pot pune jos caii pe care ii au ...

Acum trezeste-te la realitatea, fugi, ia picatura si lipeste 2-3 roti la machete
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 02-10-10, 08:04   #30
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Discutii generale

off-topic- cipriane, lasa-ne pe noi asa cum suntem.

Last edited by B|shOp-VR6; 02-10-10 at 10:52.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -