Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Candidati grup foto

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-11, 16:45   #1
rx7tt

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 103
Default Fotografiile mele - Alexandru

Sal, sunt fotograf fotojurnalistic, si as dori din pasiunea pt automobile sa incep sa fotografiez niste tunate japoneze si nu numai pentru propriul portofoliu pe site, si pentru a le posta aici pt ca toti sa se bucure de ele.

Eu momentan activez doar la evenimente ca nunti,botezuri, si din cand in cand un portret, si nuduri artistice.

nu am ce sa postez momentan, am deschis acest thread in speranta ca va fi citit de persoane ce detin o masina care considera ei ca merita fotografiata.

ma puteti contacta pe adresa de email acphotographer5stars@yahoo.com cu subiectul " 4tuning:masina de fotografiat "

as dori ca masinile sa fie in urmatoarea gama: mitsubishi lancer, eclipse,toyota supra MK4, MR2, Celica(orice model),Corolla, Mazda rx7 fc, rx7 fd3s, nissan silvia(PS13,S13,S14,S14a,S15) sa nu uitam si de minunatele nissan-uri skyline R32,R33,R34,R35 sau GT...,audi,bmw (chiar si ursuleti),WV Golf 4-5 GTI,Subaru,Lexus,Honda Civic(eg,ej,lsi,etc),S2000,Acura Integra,Acura RSX,Honda Integra...si cred ca am mentionat destule...momentan nu-mi mai vin in minte...

FARA DACII VA ROG

eu voi verifica zilnic threadul in caz de se va posta ceva, asa ca puteti sa postati fotografii care le aveti deja cu masina, cu telefonu sau cu aparatu compact, pentru a le studia si sa va pot da un verdict daca o voi fotografia sau nu.

Tin sa mentionez ca nu va costa nimic, cel putin cat consider eu ca pot, si mi-am facut deja 5-10 portofolii, apoi va fi contra cost.
Asa ca profitati cat e free

multumesc,si rog seriozitate maxima.
__________________

www.japanteam.ro - Romanian Drift Club - Lucrari Fibra - Conversii si Tuning

A.C Photographer5Stars - Photograful tau profesionist pentru orice eveniment

Last edited by rx7tt; 11-12-11 at 16:49.
rx7tt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 14:11   #2
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

De ce fara dacii ? cred ca mai frumos ar fi sa scrii "imi rezerv dreptul de a selecta clientii"
In cartile alea de tehnica fotografica scrie ca la dacii nu se fac poze sau cum ?

p.s sunt cateva fotografii cu dacia 1300 facute de un user foarte reusite, as fi incantat ca tu, fotojurnalist (meserie pe care o apreciez) sa reusesti ceva mai bun sau chiar asemanator .
In meseria asta e ca si in medicina ...sunt multi doctori numa' ca unii sunt chirurgi altii ginecologi. asa si in foto, unii sunt fotografi de evenimente altii de produs ...unii pur si simplu "poeti"

o zi buna sa ai
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 14:18   #3
rx7tt

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 103
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

nu, nu se specifica nimic defapt, ce masini sa fotografiezi si ce nu, ci cum sa le scoti in evidenta laturile frumoase, si dinamismul.
eu doresc sa nu fotografiez DACIA, deoarece nu ma atrage...fotografia se face din pasiune...eu nu sunt fotograf de produse, sunt fotojurnalistic, adica fotografiez nunti,botezuri, portrete, nuduri, fotografii cu/de natura, spectacole, aniversari...fotografia de produs e alta mancare de peste, desi pare usor la prima vedere, nu e, nu se aseamana cu fotojurnalisticul, nu e deajuns sa ai doar o scula buna.

arata-mi linkul cu fotografiile daciei 1300 sa vad despre ce este vorba si ma gandesc,insa, daca ma decid sa o fotografiez, de unde stiu a cui este masina si sa pot lua legatura cu el?

o zi buna.


edit: https://forum.4tuning.ro/628-candidat...hy/page-2.html

dacia 1300 asta de pe calea ferata cumva? sau linie de tranvai

eu sunt din bucuresti, daca proprietaru masinii e din buc atunci e k, daca nu, nu am cum...

edit2: a lol, e din buc vad

Last edited by rx7tt; 12-12-11 at 14:37.
rx7tt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 14:43   #4
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

Nu m-ai inteles ...era vorba de principiu

uite poza
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1289769254
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 14:45   #5
rx7tt

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 103
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

aha, dar e din CT din pacate...daca vine el in buc, cu cea mai mare placere...insa eu momentan nus hollywood, nu fac fotografii din mers si lucruri de genul
cat despre fotografie, este reusita, insa culorile putin neapropiate la prelucrare, dar este ok in ansamblu
rx7tt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 16:09   #6
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

Quote:
Originally Posted by rx7tt View Post
aha, dar e din CT din pacate...daca vine el in buc, cu cea mai mare placere...insa eu momentan nus hollywood, nu fac fotografii din mers si lucruri de genul
cat despre fotografie, este reusita, insa culorile putin neapropiate la prelucrare, dar este ok in ansamblu
De preferat ar fi să expui câteva lucrări din portofoliu personal ca să-și facă lumea o idee despre cunoștințele în domeniul foto și să poți „concura” la același nivel cu restul fotografilor din domeniu. Doar de aia se intitulează topicul „Fotografiile mele” , nu?
__________________
Second to a hammer , a cable tie can fix anything!
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 16:28   #7
rx7tt

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 103
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

cred ca m-am exprimat destul de clar ca nu am fotografii cu masini,tocmai de acea...
nu are relevanta sa pun fotografii de nunta sau de natura sau de la spectacole...
rx7tt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 17:05   #8
rx7tt

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 103
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

imi cer scuze de double posting, dar nu mai pot da edit la precedentul...
am sa urc cateva fotografii macro si cateva de la showul aviatic clinceni din 2011.
fotografiile au fost scazut la rez 1980 si salvate special pt web, deci calitatea originala este mult mai buna.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	_DSC2991.jpg
Views:	52
Size:	417.5 KB
ID:	2260133   Click image for larger version

Name:	_DSC3016.jpg
Views:	40
Size:	194.8 KB
ID:	2260134   Click image for larger version

Name:	_DSC3076.jpg
Views:	38
Size:	128.6 KB
ID:	2260135  

Click image for larger version

Name:	_DSC3107.jpg
Views:	41
Size:	109.8 KB
ID:	2260136   Click image for larger version

Name:	_DSC4065.jpg
Views:	43
Size:	117.9 KB
ID:	2260137   Click image for larger version

Name:	_DSC4826.jpg
Views:	44
Size:	243.5 KB
ID:	2260138  

Click image for larger version

Name:	_DSC4969.jpg
Views:	67
Size:	173.5 KB
ID:	2260139  
rx7tt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 19:01   #9
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

ca tot tot vorbeai de carti

http://www.zona-foto.com/tutoriale-f...in-fotografie/

la macro nu mai caut pe net ca nu am nici timp nici chef , dar iti spun ca: pct. de focus este ales gresit (e sters exiful si nu am cum sa imi dau seama daca esti pe manual sau auto) plus ca dihania e arsa puternic .

seara buna
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 19:07   #10
rx7tt

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 103
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

lucrez doar pe manual e normal sa fie putin arsa...soarele la ora aia era foarte puternic si apoi n-ai cum sa subexpui prea mult sa nu mai fie ars, ca apoi e subexpusa,prea intunecata...singura solutie era sa reflect lumina cu blenda, dar nu am caraus care sa ma ajute...so... esti cunascator vrx? intreb de curiozitate doar ca degeaba imi arati tu mie documentu ala cu regula de 3 treimi sa imi arati tu mie ce? ca sa invat? cand tu nici macar nu sti ce-i aia

seara buna si tie.
rx7tt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 19:30   #11
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

Quote:
Originally Posted by rx7tt View Post
cred ca m-am exprimat destul de clar ca nu am fotografii cu masini,tocmai de acea...
nu are relevanta sa pun fotografii de nunta sau de natura sau de la spectacole...
Atunci consider că acest comentariu chiar nu-și avea rostul!
Quote:
Originally Posted by rx7tt View Post
cat despre fotografie, este reusita, insa culorile putin neapropiate la prelucrare, dar este ok in ansamblu

Ps: Poți urca fotografii din orice domeniu, sunt destule persoane capabile să le comenteze.
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 19:32   #12
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

[QUOTE=rx7tt;4774224]lucrez doar pe manual
seara buna si tie.[/QUOTE

Asta e foarte bine.

Quote:
Originally Posted by rx7tt View Post
e normal sa fie putin arsa...soarele la ora aia era foarte puternic si apoi n-ai cum sa subexpui prea mult sa nu mai fie ars, ca apoi e subexpusa,prea intunecata...singura solutie era sa reflect lumina cu blenda, dar nu am caraus care sa ma ajute..
Nu e normal ca subiectul sa fie ars ! te folosesti de orice este nevoie pentru a evita ...blenda, cort, umbra, blitz ORICE!
Plus ca lumina din mijlocul zilei este foarte proasta calitativ si ai nevoie de ceva imaginatie pentru a scoate un cadru bun.

Quote:
Originally Posted by rx7tt View Post
esti cunascator vrx? intreb de curiozitate doar
seara buna si tie.
Nu pot spune ca sunt cunoscator dar ma pricep destul de bine pentru a-ti explica la fiecare cadru ce si unde ai gresit , dar nu este nici timpul nici locul si cu asta vreau sa inchei discutia aici.
Cand faci recomandari altor useri nu uita sa folosesti un ton un pic mai politicos si lipsit de ironie.

o seara buna
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 19:41   #13
rx7tt

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 103
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

nu uita ca este forum, tonul se subintelege de la persoana la persoana cum vrea...una ar fi sa fim face 2 face si sa ma auzi alta e scris aici...

la ce sa folosesti blitsu? ca s-o arzi mai bine? cort? e fotografie de natura nu studio,fotografie de produs...eventual da sa fie cineva care sa faca o umbra si tu cu blitu iti luminezi cat e nevoie...dar repet...nu am caraus...si sa fotografiezi insecte nu e asa usor cum pare....puteam s-o sperii facand umbra, sau incercat sa pun rucsacu langa sa fac umbra...

"Nu pot spune ca sunt cunoscator dar ma pricep destul de bine pentru a-ti explica la fiecare cadru ce si unde ai gresit"

aici ti-ai dat cu stangu in dreptu....atat timp cat nu esti cunascator...nu ai cum sa te pricepi mai mult sau mai putin si sa-mi explici mie cadrele si ce am gresit

ori esti cunascator si da, imi poti explica, ori nu esti cunascator, si iti dai cu stangu in dreptu spunandui unui cunascator ca aici a gresit ....

mai degraba intrebi respectivul fotograf ce a dorit sa fotografieze, sa-ti explice.
rx7tt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 19:56   #14
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

Quote:
Originally Posted by rx7tt View Post
nu uita ca este forum, tonul se subintelege de la persoana la persoana cum vrea...una ar fi sa fim face 2 face si sa ma auzi alta e scris aici...

la ce sa folosesti blitsu? ca s-o arzi mai bine? cort? e fotografie de natura nu studio,fotografie de produs...eventual da sa fie cineva care sa faca o umbra si tu cu blitu iti luminezi cat e nevoie...dar repet...nu am caraus...si sa fotografiezi insecte nu e asa usor cum pare....puteam s-o sperii facand umbra, sau incercat sa pun rucsacu langa sa fac umbra...

"Nu pot spune ca sunt cunoscator dar ma pricep destul de bine pentru a-ti explica la fiecare cadru ce si unde ai gresit"

aici ti-ai dat cu stangu in dreptu....atat timp cat nu esti cunascator...nu ai cum sa te pricepi mai mult sau mai putin si sa-mi explici mie cadrele si ce am gresit

ori esti cunascator si da, imi poti explica, ori nu esti cunascator, si iti dai cu stangu in dreptu spunandui unui cunascator ca aici a gresit ....

mai degraba intrebi respectivul fotograf ce a dorit sa fotografieze, sa-ti explice.
Și eu cred că tu ți-ai dat cu stângul în dreptul folosind un ton superior.
Îți sugerez să vizionezi regulamentul acestui forum, o să găsești și ceva legat de limba română pe acolo, asta așa ca să fiu în armonie cu tonul superior folosit.
cunascator= cunOscator
Ps: Cred că topicul ăsta și-ar fi atins mai mult scopul dacă era în aria comercială, dacă se voia a fi pentru reclamă.
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 20:09   #15
rx7tt

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 103
Default Re: Fotografiile mele - Alexandru

imi pare rau ca asta intelegeti, da nu am postat aici ca sa fiu superior nimanui

cum am spus in primul post, doresc masini sa le fotografiez...nu am spus ca postez ca sa ma dau mare sau sa dau lectii, sa fiu superior lu x si y...aveti voi superiorii vostrii la munca si pe acasa, nu stau eu sa va fiu superior, daca vreti lectii inscrietiva la cursuri...eu nu dau lectii.

toate cele bune.

Last edited by rx7tt; 12-12-11 at 20:11.
rx7tt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -