Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Candidati grup foto

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-11, 14:21   #76
AdySoLenZa

Stage 5
 
AdySoLenZa's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 468
Member of:
[FOTO]
[VW]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

resize ca mi te i-au
AdySoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 14:50   #77
f0cs

Stage 5
 
f0cs's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,033
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

Bravo, ai progresat destul de mult. Doar 2 obiectii am si eu daca mi se permite.

1. Incadrarile, la unele poze, tai cam aiurea din masina + ca lasi foarte putin loc pe langa masini si da o senzatie aiurea. E bine asa cateodata, dar in unele poze incearca sa lasi putin mai mult loc.

2. Foarte foarte mult noise, si una din cauze e folosirea Light/shadow sau cum naiba ii spune, care pe langa ca da un "glow" aiurea rau in unele zone, creeaza niste umbre si niste culori foarte urate + noise.
__________________
"C:\Users\f0cs\Desktop\37parotechzk4.png"
f0cs is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 15:08   #78
daffy duck™
Inferno Motorsport Member

Stage 5
 
daffy duck™'s Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,951
Member of:
[Inferno Motorsport]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

Quote:
Originally Posted by f0cs View Post
Bravo, ai progresat destul de mult. Doar 2 obiectii am si eu daca mi se permite.

1. Incadrarile, la unele poze, tai cam aiurea din masina + ca lasi foarte putin loc pe langa masini si da o senzatie aiurea. E bine asa cateodata, dar in unele poze incearca sa lasi putin mai mult loc.

2. Foarte foarte mult noise, si una din cauze e folosirea Light/shadow sau cum naiba ii spune, care pe langa ca da un "glow" aiurea rau in unele zone, creeaza niste umbre si niste culori foarte urate + noise.
merci!

la faza cu noise-ul, cu toti am aceeasi discutie...la mine se vad ok bla bla, la altii nu...whatever, am inceput sa editez cat mai putin pozele, doar mai dau claritate si putina culoare in LR si atat....in rest, ma joc din aparat.....

in other order, Honda Civic Type-R & Honda Civic 2.2cdti @ Honda Carpati Motors
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0002.jpg
Views:	87
Size:	2.38 MB
ID:	2010343   Click image for larger version

Name:	DSC_0044.jpg
Views:	46
Size:	4.16 MB
ID:	2010344   Click image for larger version

Name:	DSC_0063.jpg
Views:	56
Size:	3.17 MB
ID:	2010345  

Click image for larger version

Name:	DSC_0007.jpg
Views:	44
Size:	3.99 MB
ID:	2010346  
daffy duck™ is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 12:07   #79
AdySoLenZa

Stage 5
 
AdySoLenZa's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 468
Member of:
[FOTO]
[VW]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

Mai joaca-te cu focusul si mai lasa sharpness-ul din Lr.
AdySoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 23:55   #80
Griffo

Stage 5
 
Griffo's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 865
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

Quote:
Originally Posted by AdySoLenZa View Post
Mai joaca-te cu focusul si mai lasa sharpness-ul din Lr.
Mai bine ar invata sa traga RAW, acelasi rahat, acelasi configurator ca la LR dar compresat si imbunatatit ca produs final !

Corect?
Griffo is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 00:04   #81
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

Sau sa editeze cu Photoscape. E mai user friendly si am auzit ca are niste efecte misto
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 00:20   #82
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

na d-aici offtopic si spam:

1. nu e acelasi rahat.
2. numai tu stii la ce te referi legat de nush ce configurator insa daca te referi la cel din Photoshop ( ca ai invatat si tu cum se foloseste ) te asigur ca nu e la fel ca cel din Lightroom cand vine vorba de raw. research that.
3. compresat ce ? si de fapt probabil vrei sa spui comprimat, cuvantul compresat nu exista in lb romana, sau cel putin conform dexonline.ro. si din nou, ce anume e compresat ? adica are comprese pe el ?
4. e imbunatatita calitatea fisierului nu si produsul final, acolo depinde de procesare
5. eu personal te inteleg ca ai (re)descoperit fotografia de curand, ai aflat cum se folosesc luminile si tin sa te felicit pentru asta. INSA, ajusteaza-ti atitudinea, acum ca tot nu mai ai ban.

Corect ?
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 25-08-11, 04:03   #83
daffy duck™
Inferno Motorsport Member

Stage 5
 
daffy duck™'s Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,951
Member of:
[Inferno Motorsport]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

ce-i aici ma cu ciorba asta de potroace ?

ba....vad ca iar avem anumite discutii si comentarii, pe mine nu ma intereseaza parerea unora! una peste alta, una peste crbl si 2 (ca e baiat bun) peste pustiu, am trecut la D3100, e putin altfel, filmatu' e ok (noaptea face figuri) in curand o sa arunci 2-3 poze, asta dupa ce mai trag niste poze ca sa il mai "reglez"

Noapte buna !
daffy duck™ is offline   Reply With Quote
Old 25-08-11, 13:56   #84
AdySoLenZa

Stage 5
 
AdySoLenZa's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 468
Member of:
[FOTO]
[VW]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

2 peste mine ca's mai jmecher



Griffo...nu te cunosc personal...dar vad ca te iei de astia mai mici...daca vrei sa ii ajuti in vreun fel si sa vezi cat mai multa lume ca trage blana...de ce nu pui tu ceva exemple din ce faci tu...si sa le arati astora mai nepriceputi cum se face treaba...crezi ca e ok sa intri pe toate topicurile si sa dai in cap la om si sa te iei aiurea de el? Sau te incalzeste cu ceva daca faci chestia asta aiurea-n tramvai?

Hai totusi sa lasam carcoteala asta proasta de 2 lei si de gradinita si sa aratam ca suntem maturi...daca tot vrem sa facem o treaba buna...pai sa o facem nu?
__________________
FSI

Last edited by AdySoLenZa; 25-08-11 at 14:02.
AdySoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 26-08-11, 15:07   #85
daffy duck™
Inferno Motorsport Member

Stage 5
 
daffy duck™'s Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,951
Member of:
[Inferno Motorsport]
Default Re: Fotografiile mele - Daffy Photography

Quote:
Originally Posted by AdySoLenZa View Post
2 peste mine ca's mai jmecher



Griffo...nu te cunosc personal...dar vad ca te iei de astia mai mici...daca vrei sa ii ajuti in vreun fel si sa vezi cat mai multa lume ca trage blana...de ce nu pui tu ceva exemple din ce faci tu...si sa le arati astora mai nepriceputi cum se face treaba...crezi ca e ok sa intri pe toate topicurile si sa dai in cap la om si sa te iei aiurea de el? Sau te incalzeste cu ceva daca faci chestia asta aiurea-n tramvai?

Hai totusi sa lasam carcoteala asta proasta de 2 lei si de gradinita si sa aratam ca suntem maturi...daca tot vrem sa facem o treaba buna...pai sa o facem nu?
bine spus....

in curand Honda Civis SI & Opel Corsa Gsi
daffy duck™ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -