Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Candidati grup foto

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-10, 18:12   #1
Wergi

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Fotografiile mele - Wergi

Bine v-am gasit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Germania 263.jpg
Views:	72
Size:	1.56 MB
ID:	1338549   Click image for larger version

Name:	P1070758.jpg
Views:	65
Size:	1.27 MB
ID:	1338550   Click image for larger version

Name:	Picture 060.jpg
Views:	66
Size:	1.18 MB
ID:	1338551  

Click image for larger version

Name:	Picture 089.jpg
Views:	55
Size:	664.0 KB
ID:	1338552   Click image for larger version

Name:	Picture 149.jpg
Views:	54
Size:	424.4 KB
ID:	1338553  
Wergi is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 18:22   #2
Vlad*WpK
FOTO Member

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 143
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

bun venit!
ca sa intram direct in paine: pozele 3 si 5 sunt cam subexpuse, incearca sa corectezi asta.
poza 2 e cam slab incadrata. jumatate din cadru e ocupat de asfalt...mai bine prindeai mai mult cer deasupra masinii si era mult mai ok.
succes in continuare! asteptam sa vedem urmatorul set
__________________
My photos:
http://vladm-photo.blogspot.com
toader ma iubeste :X
Vlad*WpK is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 20:48   #3
Wergi

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Quote:
Originally Posted by Vlad*WpK View Post
pozele 3 si 5 sunt cam subexpuse, incearca sa corectezi asta.
poza 2 e cam slab incadrata. jumatate din cadru e ocupat de asfalt...mai bine prindeai mai mult cer deasupra masinii si era mult mai ok

Nu inteleg ce vrei sa zici, sa-mi arati ca ai habar ce inseamna o incadrare si un contrast ?

Exista o regula scrisa a fotografiei, sa fie asa si asa ?!?!
Wergi is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 21:08   #4
Vlad*WpK
FOTO Member

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 143
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Quote:
Originally Posted by Wergi View Post
Nu inteleg ce vrei sa zici, sa-mi arati ca ai habar ce inseamna o incadrare si un contrast ?

Exista o regula scrisa a fotografiei, sa fie asa si asa ?!?!
exista reguli in fotografie, ca in orice alta forma de arta (ca sa nu mai zic in orice disciplina din univers). ai auzit si tu de regula treimilor macar?
explica-mi si mie unde ai tu contrast in poza 3 sau 5? negru pe negru e contrast? in poza 5 jumatate de masina e disparuta, iar dupa incadrarea ta, as zice ca nici nu e subiectul fotografiei, ci a ajuns acolo intamplator. pare ca o poza de vacanta, in niciun caz o fotografie care sa prezinte masina. acu, daca tu faci poze de vacanta, anunta-ne si pe noi sa nu stricam tastatura de pomana...
iar daca tu crezi ca atitudinea asta a ta de a ridica pumnu la ala care critica te va aduce pe undeva, te inseli amarnic. iti sugerez sa mai studiezi portofolii serioase cu fotografie auto si apoi discutam.
Vlad*WpK is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 21:10   #5
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Daca ai intrat aici si nu esti in stare sa accepti criticile membrilor ,poti sa pleci la fel de repede cum ai venit.
Poza 1 - nu vad decat o semnatura foarte mare si o masina tare.
poza 2 - sa inteleg ca ai pozat asfaltul ? e singurul lucru in focus de acolo.
Poza 3 -incadrata central , putin subexpusa.E destul de greu sa
tragi cadre reusite in hala aceea.
poza 4 si 5 - aceeasi semnatura mare ...

Serios acum , fa semnatura mai mica ...
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 21:15   #6
Vlad*WpK
FOTO Member

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 143
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
Daca ai intrat aici si nu esti in stare sa accepti criticile membrilor ,poti sa pleci la fel de repede cum ai venit.
Poza 1 - nu vad decat o semnatura foarte mare si o masina tare.
poza 2 - sa inteleg ca ai pozat asfaltul ? e singurul lucru in focus de acolo.
Poza 3 -incadrata central , putin subexpusa.E destul de greu sa
tragi cadre reusite in hala aceea.
poza 4 si 5 - aceeasi semnatura mare ...

Serios acum , fa semnatura mai mica ...
in hala, cu expunere pe setata pe center weighted sau spot meterin iesea foarte bine. e drept ca geamurile alea ar fi iesit supra-expuse dar nu asta ar conta 100%.
Vlad*WpK is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 22:05   #7
Wergi

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Quote:
Originally Posted by Vlad*WpK View Post
ai auzit si tu de regula treimilor macar?

explica-mi si mie unde ai tu contrast in poza 3 sau 5? negru pe negru e contrast? in poza 5 jumatate de masina e disparuta, iar dupa incadrarea ta, as zice ca nici nu e subiectul fotografiei


daca tu faci poze de vacanta, anunta-ne si pe noi sa nu stricam tastatura de pomana...

- Trebuie sa stiu reguli ca sa pot face o poza asa cum vreau? citeste tu cat mai multe carti

- Trebuie sa am neaparat o poza ca oricare alt fotograf cu contrast , sa am intreaga masina in cadru perfect si sa fie subiectul masinii? Unde se mai diferentiaza fotografii unii de altii atunci?

- Numele topicului se numeste "Fotografiile mele" nu am scris automotive photo, mai pe scurt nu am o singura linie pe care ma deplasez.


Am urcat poze aici pentru ca a-mi da sfaturi nu picioare-n fund si critici banale pentru care va multumesc. Oricum asta e primul set de poze, or sa urmeze mai multe.




Quote:
Originally Posted by shantzu View Post

Serios acum , fa semnatura mai mica ...
Da mi s-a mai zis, o sa o micsorez.
Wergi is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 22:14   #8
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Quote:
Originally Posted by Wergi View Post
- Trebuie sa stiu reguli ca sa pot face o poza asa cum vreau? citeste tu cat mai multe carti

- Trebuie sa am neaparat o poza ca oricare alt fotograf cu contrast , sa am intreaga masina in cadru perfect si sa fie subiectul masinii? Unde se mai diferentiaza fotografii unii de altii atunci?

- Numele topicului se numeste "Fotografiile mele" nu am scris automotive photo, mai pe scurt nu am o singura linie pe care ma deplasez.

Am urcat poze aici pentru ca a-mi da sfaturi nu picioare-n fund si critici banale pentru care va multumesc. Oricum asta e primul set de poze, or sa urmeze mai multe.

Da mi s-a mai zis, o sa o micsorez.
Te-ai aprins cam tare si aiurea. Oamenii astia au avut rabdare sa se uite la fotografiile tale si sa te indrume prin sfaturi, iar tu consideri ca au ceva cu tine ? Eu zic sa te calmezi putin, ti-ai asumat chestia cu critica cand ai facut pozele publice, nu cred ca-ti vrea nimeni raul pe aici. Orice comentariu malitios este taxat, asa ca te rog sa fii mai atenta pe viitor. Succes si lumina buna.
__________________
Points of view

Last edited by rommel; 28-02-10 at 22:37.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 22:15   #9
Vlad*WpK
FOTO Member

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 143
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

ma scuzati de deranj si de criticile banale pe care vi le-am adus domnisoara wergi.
noi, comunitatea de "Cei mai prosti fotografi si cei mai banali" suntem profund impresionati ca doriti sa ne prezentati fotografiile dumneavoastra pe banalul nostru sub-forum. Ba mai mult, avand in vedere executiile impecabile pe care ni le-ati prezentat in acest majestic thread, v-as ruga personal sa organizati un curs de fotografie profesionala, ca sa avem si noi, clubul celor mai prosti fotografi, ocazia sa invatam adevarata arta de la dumneavoastra.

revenind la treburi serioase, daca tu crezi ca eu iti dau suturi in fund, inseamna ca n-ai avut parte de o critica calumea. pe langa critica tehnica, sa fie si ceva artistica asa, ca poate atunci iti dai seama unde te plasezi ca calitate.
voi ruga restul de membrii ai grupului foto sa ofere o critica cat mai constructiva (a se citi acida) a fotografiilor domnisoarei wergi, deoarece eu nu sunt in stare (ca si unul dintre cei mai prosti si banali fotografi)!
Vlad*WpK is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 22:22   #10
Wergi

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Quote:
Originally Posted by rommel View Post
sa fii mai atent pe viitor
Nu te supara tu pe mine acum dar eu am fost destul de atenta cand am raspuns la criticile ce mi-au fost aduse. Recunosc ca sunt o fire mai exploziva dar fiecare fotograf are definitia lui despre acesta arta numita fotografia. Cat despre detaliile tehnice sunt de acord desii nu prea cred ca sunt maxim 5 oameni pe acest forum care au cursuri de fotografie, deci sa nu mai fim atat de ranchiunosi. Am fotografii si mai bune, acesta a fost primul post.
Wergi is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 22:33   #11
Wergi

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Quote:
Originally Posted by Vlad*WpK View Post
ma scuzati de deranj si de criticile banale pe care vi le-am adus domnisoara wergi.
noi, comunitatea de "Cei mai prosti fotografi si cei mai banali" suntem profund impresionati ca doriti sa ne prezentati fotografiile dumneavoastra pe banalul nostru sub-forum. Ba mai mult, avand in vedere executiile impecabile pe care ni le-ati prezentat in acest majestic thread, v-as ruga personal sa organizati un curs de fotografie profesionala, ca sa avem si noi, clubul celor mai prosti fotografi, ocazia sa invatam adevarata arta de la dumneavoastra.

revenind la treburi serioase, daca tu crezi ca eu iti dau suturi in fund, inseamna ca n-ai avut parte de o critica calumea. pe langa critica tehnica, sa fie si ceva artistica asa, ca poate atunci iti dai seama unde te plasezi ca calitate.
voi ruga restul de membrii ai grupului foto sa ofere o critica cat mai constructiva (a se citi acida) a fotografiilor domnisoarei wergi, deoarece eu nu sunt in stare (ca si unul dintre cei mai prosti si banali fotografi)!
Tu deja ma iei la misto, chestie pe care eu n-am facut-o. Nu am spus si nici nu am dat de inteles ca ai fi un fotograf prost si banal, eu apreciez munca fiecarui fotograf in parte, fie ea buna, fie rea. Cat despre ceilalti, nu inteleg de ce trebuie sa-i bagi pe toti in aceeasi oala cu tine. Fiecare spune ce doreste. Si ca tot mi te-ai adresat cu "domnisoara Wergi" sa-ti aduc aminte ca nu asa se vorbeste cu o domnisoara. Si inca o chestie, eu am sa evit pe viitor pozele subexpuse dar te rog evita si tu cacofoniile.
Wergi is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 06:21   #12
toader
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,150
Member of:
[Moderators]
[Echipa de sprijin]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Cum sa aprecieze ceva prost? De aia se duc lucrurile de rapa pentru ca nu suntem instare sa vedem ceea ce e realizat bine si ce este prost

Cat despre fotografiile tale... nu sunt prea multe de spus... Cate o poza de la fiecare sedinta.

Prima fotografie... ceva vazut pe strada scos aparatal POC... Arata bine totusi.

A doua fotografie... ca ocupa jumatate de cadru asfaltul nu ar fi mare problema... dar ce facem cu stalpul ala care creste din masina... e dotarea full option la corsa?

A treia fotografie... ceea mai buna in opinia mea... poate doar ca e subexpusa...

A patra fotografie... incadrare pe centru... realizata in mijlocul zilei... lumina cam dura in opinia mea...

A 5-a... ceea mai proasta fotografie... cu soarele in fata nu are nimic... zero... detalii zero... Ahh ba are totusi ceva... inca un stalp care creste din masina...

Nu spune nimeni ca trebuie sa respecti prea multe reguli in fotografie... dar sunt cateva de baza pe care nu prea ai cum sa nu le respecti...

Mai e ceva... in Exif-ul pozelor tale scrie Griffo Photography... asta inseamna ca fotografia este editata de userul Griffo?

Iti urez succes pe viitor si vezi ca nimeni nu-i perfect.
__________________
D300s+16-85+70-300 VR II+ 35 1.8 +SB-600
Fotografiile mele:
http://toadertk.blogspot.com/
toader is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 11:37   #13
Wergi

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Quote:
Originally Posted by toader View Post
Cum sa aprecieze ceva prost? De aia se duc lucrurile de rapa pentru ca nu suntem instare sa vedem ceea ce e realizat bine si ce este prost

Cat despre fotografiile tale... nu sunt prea multe de spus... Cate o poza de la fiecare sedinta.

Prima fotografie... ceva vazut pe strada scos aparatal POC... Arata bine totusi.

A doua fotografie... ca ocupa jumatate de cadru asfaltul nu ar fi mare problema... dar ce facem cu stalpul ala care creste din masina... e dotarea full option la corsa?

A treia fotografie... ceea mai buna in opinia mea... poate doar ca e subexpusa...

A patra fotografie... incadrare pe centru... realizata in mijlocul zilei... lumina cam dura in opinia mea...

A 5-a... ceea mai proasta fotografie... cu soarele in fata nu are nimic... zero... detalii zero... Ahh ba are totusi ceva... inca un stalp care creste din masina...

Nu spune nimeni ca trebuie sa respecti prea multe reguli in fotografie... dar sunt cateva de baza pe care nu prea ai cum sa nu le respecti...

Mai e ceva... in Exif-ul pozelor tale scrie Griffo Photography... asta inseamna ca fotografia este editata de userul Griffo?

Iti urez succes pe viitor si vezi ca nimeni nu-i perfect.
Am fost inteleasa total gresit, chiar ma asteptam la niste comentarii constructive, gen ale tale, nu am dat de inteles ca sunt perfecta. Cateva poze sunt facute cu aparatul lui Griffo, de aici se explica numele lui in Exif-ul lor.

Multumesc, sper sa am succes pe viitor.
Wergi is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 14:34   #14
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

Asteptam ceva mai interesant pe viitor. Succes
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:17   #15
Vlad*WpK
FOTO Member

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 143
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - Wergi

bun, deci fa-ma sa inteleg mai bine ca sa pot oferi critica constructiva pentru tine...
tu zici ca ai facut poze artistice, in niciun caz fotografii de produs.
atunci, ajuta-ma sa inteleg ce ai vrut sa transmiti prin aceste poze. explica-mi si mie de ce ai ales compozitiile in cauza, cromatica aferenta. ai elemente ce tin de simbolsim in poze sau ceva de acest gen care sa ma ajute sa inteleg ce ai vrut tu sa transmiti?
sper sa pot oferi ceva mai multa critica constructiva de indata ce inteleg mai bine ce ai incercat sa transmiti
Vlad*WpK is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -