Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Candidati grup foto

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-09, 11:20   #16
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Daca nu ai avut un blitz , trebuia sa incerci sa luminezi cumva cu o veioza. Sigur aveai rezultate mai bune.
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 10:23   #17
Ntzphotography

Stage 4
 
Ntzphotography's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Poza a 2-a este SUPER!:X
Ntzphotography is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 14:40   #18
MZ ™

Stage 3
 
MZ ™'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 76
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Multumesc..si un An nou si fericit la toata lumea !!
MZ ™ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 16:35   #19
MZ ™

Stage 3
 
MZ ™'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 76
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

M-am intors cu ceva mai recent... > Golf 4 Bad Boy Look <
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DRE1.jpg
Views:	62
Size:	292.3 KB
ID:	1293679   Click image for larger version

Name:	DRE2.jpg
Views:	73
Size:	592.0 KB
ID:	1293680   Click image for larger version

Name:	DRE3.jpg
Views:	78
Size:	506.6 KB
ID:	1293681  

Click image for larger version

Name:	DRE4.jpg
Views:	56
Size:	619.4 KB
ID:	1293682   Click image for larger version

Name:	DRE5.jpg
Views:	48
Size:	539.7 KB
ID:	1293683   Click image for larger version

Name:	DRE6.jpg
Views:	59
Size:	389.2 KB
ID:	1293684  

Click image for larger version

Name:	DRE7.jpg
Views:	49
Size:	438.2 KB
ID:	1293685   Click image for larger version

Name:	DRE8.jpg
Views:	60
Size:	256.3 KB
ID:	1293686   Click image for larger version

Name:	DRE9.jpg
Views:	78
Size:	477.8 KB
ID:	1293687  

MZ ™ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 17:50   #20
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Tinand cont de faptul ca vrei si pareri , nu numai laude ... imi permit sa-si scriu si eu ceva referitor la pozele facute de tine .
1. la primul set , asa cum a observat toata lumea , majoritatea sunt sub-expuse , prea inchise , ai pierdut multe detalii sau ai fost prea egoist sa ni le inparti si noua . Nu inteleg de ce nu folosesti si blitul ... adica majoritatea , cu un trepied si blitul on-board ieseau mai spectaculoase , mai ales pozele acelei masini noaptea .
Daca ai fi lasat pur si simplu pe night-shot pozitia rotitei si lasai blitul pe auto , sunt sigur ca ieseau mai bine .
Ti-e frica de supra-expunere si de pierderea culorilor , dar nu stii sa te folosesti de lumina .
2. in al doilea set , doar a doua poza , cea in care masina este cu spatele se vede mai decent expusa , celelalte 2 fiind in bezna . Poza cu turometrul este draguta , multi au avut "fantezia" asta , dar trebuia incercata pe o plaja mai mare de turatii , genul 1500 - 5000 , in rest culorile calde imi plac .
3. in al 3-lea set in afara de poza cu fantana care este placuta din punct de vedere al culorilor , desi fundalul este putin compromis , alta sincer nu ma atrage .
4. in pozele cu masinile din concurs nu pot spune ca ti-ai ales cel mai fericit unghi , cel putin nu din privinta fundalului , ba este acea zapada murdara , ba spectatorii in culori pale ... in afara ca nu au iesit masinile miscate , altceva nu ma atrage , si cred ca , daca ai sta pe protuar in orice trafic ai obtine niste poze mai interesante . Poate ca si acele masini au partea lor de vina , ca nu sunt Subaru , Mitsubishi ... si sa aiba si ele ceva lumini sau grafice mai capabiel pe ele astfel incat sa te atraga .
- din ultimele 2-3 buchete de poze am observat ca nu prea stii sa pui in valoare obiectul principal , adica ce te intereseaza ce urmaresti de fapt intr-o poza , fie si in natura . Citeste teoria treimilor si ai sa mai inveti ceva si poate pe viitor vom observa in pozele tale cum asezi cerul , copacii , chiar si masinile fata de fundal .
5. pozele cu sticla de whiskey sunt subexpuse , singura care imi place ca idee fiind cea cu trandafirul rosu , cea din mijloc . La restul nu se vede cam deloc ceasul in interior , lipsesc cu desavarsire luciul auriu al ceasului si culoarea pala a trandafirului din a 3-a poza .
Cu blitul on-board si un puffer obtineai niste poze mult mai bune ...
6. in pozele cu Golful :
- in prima poza , daca avea geamurile fumurii si scoteai/acopereai numarul cu ceva negru , sa stii ca iesea ceva . Acea culoare a geamurilor nu are ce sa caute in acel decor , iar farurile aprinse asa ... nu dau bine . Nu inteleg blurr-ul din dreapta , cat timp in stanga nu exista ... ai incercat sa le aditezi sau ce s-a intamplat ? Eu as fi incercat sa creez o imagine de zapada "virgina" langa masina ... acele urme nu dau bine .
- in a doua ar fi trebuit lasate doar angel-urile aprinse , restul muta atentia catre faruri , lupa aprinsa cu cea mai puternica nuanta de alb din toata poza ...
- a 3-a poza - daca scoteai numarul si foloseai in fultru cu polarizare circulara ... iti dadeam premiu un ceai cald ! La fel trebuia putin umblat la zapada cu un mop / matura / sau altceva care sa stearga urmele , indiferent ca ar fi iesit zapada batatorita .
- a 4-a ... iar lupa prea aprinsa , numarul si se vede urat parasolarul culoare neagra , apoi se vede cam multa prelucrare .
-pozele 5-6 nu au nimic deosebit , a 7-a este mult prea sub-expusa si cu toate lupele si xenoanele ... nu este nici un pic de LUMINA pe zapada , iar in poza 8 in afara de lumina si fundalul gen periferie - fabrica parasita , nu este nimic ok la masina , adica poate-i trebuiau jante , poate-i trebuiau geamuri fumurii , ... altceva care sa o scoata in evidenta , pentru ca iar arata mult mai bine fundalul decat obiectul vizat .

Cred ca mai bine ar fi sa inveti sa folosesti niste filtre UV , de polarizare , warm , skylight , chiar si Cokin mai tarziu si sa lasi photoshop-ul in pace ca nu ala face pozele !
Bafta in continuare !
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 17:55   #21
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

As adauga doar atat: fata de primele postate aici, se vede totusi o evolutie pozitiva.
Parerea mea: esti pe drumul cel bun
rommel is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 18:00   #22
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Poza 3 e chiar reusita
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 18:03   #23
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Thumbs up Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Quote:
Originally Posted by rommel View Post
As adauga doar atat: fata de primele postate aici, se vede totusi o evolutie pozitiva.
Parerea mea: esti pe drumul cel bun
DA ! Evolutie exista , altfel nu-mi mai pierdeam timpul .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 18:10   #24
toader
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,150
Member of:
[Moderators]
[Echipa de sprijin]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

E adevarat este o evolutie vizibila... totusi un lucru as avea de adaugat... incearca sa faci in asa fel incat masina sa aiba o singura culoare pe intregul parcurs al sedintei foto... nu odata verde inchis odata verde deschis si uneori si tente de albastru...

Felicitari pentru aceasta sedinta
__________________
D300s+16-85+70-300 VR II+ 35 1.8 +SB-600
Fotografiile mele:
http://toadertk.blogspot.com/
toader is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 18:31   #25
BiG SmOkE

Stage 4
 
BiG SmOkE's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 299
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
Poza 3 e chiar reusita
De acord cu tine, superba!!!!
BiG SmOkE is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 18:58   #26
MZ ™

Stage 3
 
MZ ™'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 76
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

@ marius multumesc foarte mult pentru ca ti-ai pierdut timpul explicandu-mi atatea chestii... n-am intalnit inca pe nimeni sa fie asa rabdator !! respect asta...stiu ca photoshopul nu face poza dar am 17, si inca nu am bani pentru filtre ... abia acuma incep si invat cat de mult ajuta ele..si incet -incet am inceput sa-mi pun banii deoparte.

@ rommel multumesc frumos,ajuta cateodata un comment pozitiv.

@ toader da ..m-am gandit si eu exact la acelasi lucru dupa ce i-am predat pozele la tip... dar a fost prea tarziu... data viitoare nu o sa mai fac asa o greseala sa le editez in culori diferite.
__________________

MZ ™ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 13:10   #27
Ntzphotography

Stage 4
 
Ntzphotography's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Reusite astea din ultimul set.Singura poza care imi displace este ultima...are ceva aia...ai adaugat si un "lens blur" ceva de genu..si parca masina este subexpusa...
Ntzphotography is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 14:11   #28
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Quote:
Originally Posted by Ntzphotography View Post
Reusite astea din ultimul set.Singura poza care imi displace este ultima...are ceva aia...ai adaugat si un "lens blur" ceva de genu..si parca masina este subexpusa...
Din ce vad eu nu e nici un lens blur, e un panning cu blitz. Poate putin subexpusa.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 17:53   #29
MZ ™

Stage 3
 
MZ ™'s Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 76
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

Quote:
Originally Posted by rommel View Post
Din ce vad eu nu e nici un lens blur, e un panning cu blitz. Poate putin subexpusa.
Da exact ! Am editat putin poza si am scos urmele blitzului. Nu mai aveam lumina suficienta pentru o poza decenta si am decurs la blitz..

Cateva poze facute azi prin Brasov.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pancso1.jpg
Views:	70
Size:	324.5 KB
ID:	1297430   Click image for larger version

Name:	pancso2.jpg
Views:	56
Size:	348.8 KB
ID:	1297431   Click image for larger version

Name:	pancso3.jpg
Views:	68
Size:	584.5 KB
ID:	1297432  

MZ ™ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 23:15   #30
Bmw_E30dak

Stage 5
 
Bmw_E30dak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,156
Member of:
[Opel]
Default Re: Fotografiile mele - MZ Photography

frumoasa poza cu cainele....nu imi place culoarea zapezii..e prea albastra...
Bmw_E30dak is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -