Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Candidati grup foto

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-09, 17:18   #1
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Intretinerea Aparatului

Voi cum va intretineti aparatul ?

Il tineti intr-o gentuta/geanta sau aruncat pe birou ?

Il curatati cu o pensula speciala (foarte fina si moale), sau cu pensula de vopsit ?

Obiectivul il curatati cu "piele de caprioara" sau cu degetul ?



Extindeti si voi metodele voastre , tare sunt curios
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 18:16   #2
toader
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,150
Member of:
[Moderators]
[Echipa de sprijin]
[FOTO]
Default Re: Intretinerea Aparatului

Eu tin aparatul intr-un rucsac Kata unde este protejat mai tot timpul... pe langa el se mai afla obiectivul, blitzul etc... Momentan nu am considerat necesara folosirea unui filtru UV pentru protejarea obiectivului... dar imediat ce voi trece la unul care va valora mai mult voi folosi un UV...

De curatat lentile le curat cu niste servetele din alea pentru ochelari(port ochelari asa ca e cel mai simplu asa), si ce dupa cu piele din aia fina... Senzorul il curat cu o pompita din aia... deocamdata nu a fost nevoie de mai mult de atat... doamne ajuta...

In rest incerc sa am cat mai mare grija de el... LCD-ul este protejat de un ecran de protectie...

Nu a fost trantit niciodata sau chestii de genu... singurul lucru care s-a stricat a fost capacul de la obiectiv, fiind trantit de un prieten... spre rusinea mea nu am cumparat altul... dar obiectivul va fi schimbat luna asta... asa ca nu vedeam rostul cumparari unui astfel de capacel...
__________________
D300s+16-85+70-300 VR II+ 35 1.8 +SB-600
Fotografiile mele:
http://toadertk.blogspot.com/
toader is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 13:55   #3
level23

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 64
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Intretinerea Aparatului

Si eu la fel ca toader folosesc o carpa fina de ochelari si cu aia sterg lentila obiectivului, desi din cate am citit daca ai particule de praf,fir de par inauntrul obiectivului este recomandat sa nu te apuci sa il despici , mai bine e sa-l duci la un centru de curatare special .
Eventual ca sa stergi ocheanul prin care te uiti ( este putin bombat ) poti folosi bete de sters in ureche
level23 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 14:55   #4
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Intretinerea Aparatului

Hmm pei ...

De tinut il tin in geanta lui , depinde de cata nevoie am de el , daca este nevoie putina pentru cateva sferturi de ora am o gentuta mai ieftina Lowepro si mai mica , dar cand trebuie sa-mi iau toate cele am tot o geanta Kata care este foarte incapatoare , buna si rezistenta ...

La curatare folosesc tot pompita + pix pensula + carpita

Singura suparare care ar fii asa mare din punctul meu de vedere pentru mine este ca LCD-ul este o tzara zgariat , putintel , acuma am ecran de protectie dar...trebuia sa-i iau de la bun inceput ...

Cu asta ma laudam eu in ce spuneam mai sus
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 007.jpg
Views:	116
Size:	787.7 KB
ID:	1079784  
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -