Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Resurse foto

Resurse foto Noutati, tutoriale, consultanta hardware, consultata software

Reply
 
Thread Tools
Old 23-12-10, 11:01   #211
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Probleme canon

evident ca l-am scos in frig...doar am facut poze cu ea iarna cand ningea
intrebam in ideea ca-s prea prost eu sa-l folosesc in ultima vreme sau o patit ceva.
garantie mai are, ma gandesc sa-l trimit la budapesta...azi la 2 ma intalnesc cu un fotograf din germania care are drum prin romania...si ii specializat pe canon...sa-l vada, sa faca ala niste setari, sa faca niste poze...sa vedem, daca nu garantia il manca si trec inapoi pe nikon, canonul m-a dezamagit din prima clipa cand l-am tinut in mana.
daca mai are altcineva ceva idei ce ar putea avea....as fi itneresat sa aflu
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 21:53   #212
kagula_89

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 511
Member of:
[VW]
Default Re: Consultanta Foto!

Revin din nou cu o problema
Am un nikon D3000 si nu mi se mai aprinde acea lanterna care de exemplu se aprindea cand faceam poze pe intuneric cand focalizam.
Aveti idee daca s-a ars sau e din setari?Pe jos nu l-am scapat si nici nu a primit socuri sau ceva
kagula_89 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 11:36   #213
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by kagula_89 View Post
Revin din nou cu o problema
Am un nikon D3000 si nu mi se mai aprinde acea lanterna care de exemplu se aprindea cand faceam poze pe intuneric cand focalizam.
Aveti idee daca s-a ars sau e din setari?Pe jos nu l-am scapat si nici nu a primit socuri sau ceva
Cauta prin setari AF Assist Lamp sau cum se numeste la Nikon sa fie ON sau AUTO.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 00:15   #214
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Probleme canon

Quote:
Originally Posted by werwceul View Post
evident ca l-am scos in frig...doar am facut poze cu ea iarna cand ningea
intrebam in ideea ca-s prea prost eu sa-l folosesc in ultima vreme sau o patit ceva.
garantie mai are, ma gandesc sa-l trimit la budapesta...azi la 2 ma intalnesc cu un fotograf din germania care are drum prin romania...si ii specializat pe canon...sa-l vada, sa faca ala niste setari, sa faca niste poze...sa vedem, daca nu garantia il manca si trec inapoi pe nikon, canonul m-a dezamagit din prima clipa cand l-am tinut in mana.
daca mai are altcineva ceva idei ce ar putea avea....as fi itneresat sa aflu
PONT DE SEZON!!!

Condensul poate cauza o serie de de probleme la DSLR-uri, cu precadere la partea mecanica. Pentru a evita formarea de condens in aparat aveti nevoie de 2 lucruri. O punga ce se poate sigila, preferabil una cu fermoar din acela de plastic (zip-lock) si un plic de sicativant( pliculetele alea mici pe care scrie silica gel, si care vin in ambalaj la electronice ). Inainte de a intra din frig inauntru bagati aparatul, impreuna cu pliculetul de sicativant, in punga si sigilati-o,in aprox 30 de min se poate scoate aparatul la caldura fara nici o problema.
__________________
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 10:24   #215
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Probleme canon

Quote:
Originally Posted by 3S-FE View Post
PONT DE SEZON!!!

Condensul poate cauza o serie de de probleme la DSLR-uri, cu precadere la partea mecanica. Pentru a evita formarea de condens in aparat aveti nevoie de 2 lucruri. O punga ce se poate sigila, preferabil una cu fermoar din acela de plastic (zip-lock) si un plic de sicativant( pliculetele alea mici pe care scrie silica gel, si care vin in ambalaj la electronice ). Inainte de a intra din frig inauntru bagati aparatul, impreuna cu pliculetul de sicativant, in punga si sigilati-o,in aprox 30 de min se poate scoate aparatul la caldura fara nici o problema.
Merci, foarte util sfatul.
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 13:54   #216
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Question Re: Consultanta Foto!

Am un D60 cu 18-55mm normal. Il detin de un an si jumatate. Problema este ca de 6-7 luni aproximativ a inceput sa dea rateuri auto focusul

Se intampla sa nu mai actioneze motorasul, lumina auxiliara pentru focalizare se aprinde ... insa de focalizat ..cucu, nu mai vrea. Daca totusi il fortez putin eu, isi revine ... doar ca nu chiar asa de repede.

Chiar atat de proaste sunt obiectivele astea de kit ?

PS: Din cate am vazut a inceput sa faca urat de cand am inceput sa utilizez un filtru de polarizare circulara. Poate fi o cauza si asta ?

Multumesc !
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 15:34   #217
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
Am un D60 cu 18-55mm normal. Il detin de un an si jumatate. Problema este ca de 6-7 luni aproximativ a inceput sa dea rateuri auto focusul

Se intampla sa nu mai actioneze motorasul, lumina auxiliara pentru focalizare se aprinde ... insa de focalizat ..cucu, nu mai vrea. Daca totusi il fortez putin eu, isi revine ... doar ca nu chiar asa de repede.

Chiar atat de proaste sunt obiectivele astea de kit ?

PS: Din cate am vazut a inceput sa faca urat de cand am inceput sa utilizez un filtru de polarizare circulara. Poate fi o cauza si asta ?

Multumesc !
Obiectivele de kit sunt intradevar slabe (optic, calitatea constructiei) la Canon/Nikon. Face focus greu in ultimele 6-7 luni cu filtrul montat ?
rommel is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 19:56   #218
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Consultanta Foto!

Si cu filtru si fara filtru. Ma gandesc ca tot infiletand filtrul ala s-o fi intamplat ceva ...dar ideea e ca nici macar nu se aude ca aluneca, sa zici ca s-au aplatizat dintii de la pinioanele alea din interior (sorry pt limbajul non-profi) .. pur si simplu nu actioneaza deloc.
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 22:37   #219
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
Si cu filtru si fara filtru. Ma gandesc ca tot infiletand filtrul ala s-o fi intamplat ceva ...dar ideea e ca nici macar nu se aude ca aluneca, sa zici ca s-au aplatizat dintii de la pinioanele alea din interior (sorry pt limbajul non-profi) .. pur si simplu nu actioneaza deloc.
E foarte posibil sa se fi defectat motorul de focalizare sau ceva electric (tot in obiectiv). Incearca si cu alt obiectiv pentru a fi sigur pe cine sa dai vina.
__________________
Points of view
rommel is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 18:06   #220
Nuicarc
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 47
Default Canon 1000d

Vreau sa cumpar un DSLR,cine ma poate ajuta sa-mi spuna care este diferenta intre Canon 1000d 500d si 450d?
Chitul EF-S 18-55mm pentru 1000d ce reprezinta? 18-55mm? Am citit ca nu are stabilizator de imagine,asta inseamna ca la orice poza,orice miscare mica ar fi nu iese clar?
Nuicarc is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 21:21   #221
Capone_street

Stage 5
 
Capone_street's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 566
Member of:
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Canon 1000d

Ia un 500D
Capone_street is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 21:51   #222
Nuicarc
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 47
Default Re: Canon 1000d

Quote:
Originally Posted by Capone_street View Post
Ia un 500D
De ce 500d si nu 1000d?
Nuicarc is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 19:06   #223
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Canon 1000d

pentru ca are 15.1 megapixeli fata de 10,1 cat are 1000d.
are iso mai mare, are o gramada in plus...si nus tiu daca nu cumva si filmeaza, 550 stiu sigur ca filmeaza.
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 18:51   #224
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Consultanta Foto!

500D-ul inregistreaza full hd (1080p)

Sunt doar curios , de ce vrei DSLR daca nu stii absolut nimic despre ele ?
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 17:47   #225
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Consultanta Foto!

Salut, nu stiu daca aici e locul sa pun intrebarea, dar n-am gasit in alta parte. Am o un aparat foto Minolta Maxxum 7D, aveti idee cat valoreaza? Nu o folosesc si ma gandesc sa o transform in bani. Astept raspuns, multumesc.
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -