Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Resurse foto

Resurse foto Noutati, tutoriale, consultanta hardware, consultata software

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-10, 09:31   #166
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Consultanta Foto!

fisheye era
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 21:53   #167
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
fisheye era
Din EXIF reiese altceva.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 15:11   #168
BiG SmOkE

Stage 4
 
BiG SmOkE's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 299
Default Re: Consultanta Foto!

Care camera ar fii ideala dintre Nikon D90 si D60, ma intereseaza in primul rand calitatea si apoi restul. As fii dispus sa dau pe camera plus un obiectiv de calitate 1000 de euro
BiG SmOkE is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 01:50   #169
toader
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,150
Member of:
[Moderators]
[Echipa de sprijin]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by BiG SmOkE View Post
Care camera ar fii ideala dintre Nikon D90 si D60, ma intereseaza in primul rand calitatea si apoi restul. As fii dispus sa dau pe camera plus un obiectiv de calitate 1000 de euro
Vad ca ai mercedes... diferenta intre D90 si D60 e cam aceeasi ca intre un S si un C... amandoua sunt bune dar cand vine vb de adevarata calitate parca ai lua un S... In acest caz castigatorul ar fi D90 iar cu suma de care tu dispui poti gasi si un obiectiv decent pentru el.
__________________
D300s+16-85+70-300 VR II+ 35 1.8 +SB-600
Fotografiile mele:
http://toadertk.blogspot.com/
toader is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 03:21   #170
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Consultanta Foto!

Salut , in toamna doresc sa achizitionez un aparat foto DSLR . Initial am vrut sa-l iau la mana a doua , dar teama de " teapa " e cam mare , nu as dorii sa imi cumpar un aparat cu functii stricate , cu zgarieturi , imperfectiuni etc..

Asa ca , am de ales intre : Nikon d3000 si Canon 1000D ..
As dori sa stiu care din el este mai bun si are raportul calitate/pret mai bun ..

Canon EOS 1000D : http://www.altex.ro/catalog/index.js...09&itemId=2562
Nikon D3000 : http://www.altex.ro/catalog/index.js...9&itemId=10123


P.S : Ambele costa 1.800 Ron
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 13:22   #171
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Poate te ajuta review-ul celor de la DPReview: http://www.dpreview.com/reviews/nikond3000/page12.asp

Canon are calitate mai buna a imaginii pana la ISO800, suporta grip, se poate configura reducerea zgomotului la ISO mare, are LiveVeiw. In schimb Nikon e o idee mai rapid, are ecran mai mare, are cateva facilitati in plus la postprocesare on-camera si are un mod interesant de a face un fel de film.
__________________
Points of view
rommel is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 19:16   #172
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

pai pana la toamna mai e, vezi ce mai apare pana atunci, gandeste-te ca 1000D-ul are deja 2 ani, urmasul lui e pe vine

mai mult de atat, 1800 de lei pentru un dslr nou e foarte putin, dslr-urile astea entry level sunt cam tepe,in principal din cauza ob de kit care la nikon si canon sunt legendar de proaste, practic n-o sa atingi niciodata claritatea maxima pe care o poate da senzorul si plaja focala este comparabila cu majortatea aparatelor compacte

daca vrei aparat la banii astia Fuji HS10 da clasa la orice dslr in categoria asta de pret, trage 10 cadre pe secunda la rezolutie full, ca sa-ti faci o idee, un dslr care stie treaba asta e undeva pe la 2500 de euro SH

http://www.imaging-resource.com/PRODS/HS10/HS10A.HTM
__________________
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 19:24   #173
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Intrebare intrebatoare pentru cei care au idee. Cum putem sa eliminam particulele de praf care apar in viewfinder ? Am facut poze de test la cer / ecran alb si nu pun probleme si nu se evidentiaza in poze, dar sunt deranjante la focus mai ales ca sunt in apropierea punctelor de focus am preferat sa postez aici in loc sa mai deschid inca un topic pentru aceasta problema, sper ca am postat bine, multumesc anticipat pentru ajutor si astept raspunsuri sau sfaturi.
__________________
Fotografiile mele fotoday.ro
semjke is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 14:11   #174
Rares_CRM
Design Team Member

Stage 5
 
Rares_CRM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 2,524
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[VW]
Default Re: Consultanta Foto!

Salut!

As vrea si eu o recomandare din partea voastra.

Am avut un Canon 40d, pe care l-am vandut, pentru am achizitiona un 50d nou, dar am citit recent pe cateva forumuri, ca 40d e peste 50d, si nu se merita diferenta de bani. Acuma.. nu pot sa-mi i-au tot 40d, ca abia l-am vandut.
Am aproximativ +/-800 euro pt body. Vreau tot ceva Canon... m-am obisnuit cu ele, si n-as putea sa trec pe Nikon.
M-ar interesa ceva cu iso mare.

Mersi!
__________________
Rares_CRM is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 20:44   #175
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Nush ce ai citit tu pe forumuri, dar merita, evident ca merita, 50d-u il gasesti SH la 2500 de lei, si avand in vedere ca a aparut d60-u preturile or sa scada in continuare. Merita in primul rand pentru cresterea in rezolutie, saltul de la 10 la 15mp se simte, iti spun asta pentru ca si eu am trecut de curand de la 10 la 14.5mp.

Pe de alta parte, cred ca ai facut o gresala majora sa dai 40d-u, in primul rand nu pricep dece te-ai apucat sa schimbi body-u cand tu nu ai inca niste obiective serioase? Principalul motiv pentru care cineva isi ia Canon( in afara de uzualul manelism " ca e de firma" ) il prezinta obiectivele. Inainte de un body nou bagam banii intr-un 100mm f:2, 17-40mm f4, etc.

Ce ti-as recomanda eu, este un 5d, dar asta inseamna cel putin 4000 de lei un body SH in stare buna si macar inca 3000 de lei pentru un 24-105 f4 L, si ai inceputul unei truse foto serioase


Cat despre iso, e frectie, la ce pozezi tu, nu te intereseaza cum arata zgomotu peste 800, drept dovada nici nu prea ai poze peste iso 400, m-am spart de ras in schimb cand am vazut pan-urile alea trase la f13 cu iso 400 . Singurii fotografi care se bazeaza in mod constant pe iso mare sunt fotografii de presa si de animale salbatice, pentru orice altceva oamenii intelgenti folosesc trepiedul, eventual un blitz atunci cand circumstantele permit.

Last edited by 3S-FE; 20-09-10 at 20:52.
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 00:37   #176
Rares_CRM
Design Team Member

Stage 5
 
Rares_CRM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 2,524
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[VW]
Default Re: Consultanta Foto!

Pai vreau sa-mi schimb toata trusa..
Aveam un 40d second, care am fost nevoit sa-l vand din diferite motive.. si un Sigma 10-20mm F4-5.6, tot second, pe care vreau sa-l vand.

Urmeaza: Canon 50d nou, Canon 50mm F 1.8 nou, 430ex 2 nou.. deocamdata, si vor urma si alte obiective pe viitor, tot canon, si tot noi... nu mai vreau sa merg pe second! (pentru blitz inca strang bani).
Rares_CRM is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 13:43   #177
Rares_CRM
Design Team Member

Stage 5
 
Rares_CRM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 2,524
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[VW]
Default Re: Consultanta Foto!

Ce parere aveti de un 550d?
Rares_CRM is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 15:07   #178
toader
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,150
Member of:
[Moderators]
[Echipa de sprijin]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by Rares_CRM View Post
Ce parere aveti de un 550d?
Dupa 40D proasta... daca ai fi inceput cu asta aveam o parere buna
toader is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:39   #179
Rares_CRM
Design Team Member

Stage 5
 
Rares_CRM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 2,524
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[VW]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by toader View Post
Dupa 40D proasta... daca ai fi inceput cu asta aveam o parere buna
De ce proasta? Face parte dintr-o clasa mai joasa, dar ca performanta, e mai bun decat un 40d sau 50d...
..e mai mic, mai urat, carcasa din plastic, dar in rest.. sunt numai avantaje... nu stiu ce sa fac, sunt intr-o mare dilema...
Rares_CRM is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 00:02   #180
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by Rares_CRM View Post
De ce proasta? dar ca performanta, e mai bun decat un 40d sau 50d...
performanta insemnand la tine ce?

singurul punct unde sta mai bine e rezolutia senzorului, in rest e mai prost la toate capitolele

- trage numai 3.5 cadre pe sec, fata de peste 6 la celelalte doua
- are un sistem de AF mai naspa
- are ocularul mai mic
- se sincronizeaza cu blitz-ul la 1/200 nu 1/250 ca 40d si 50d
- n-are mufa de sincron pt blitz

si lista poa sa continue

o gramada de chestii dupa care se uita mai mult profesionistii, nici un fotograf serios n-o sa dea ocularul, sincronu la 1/250 si mufa de sincron pe 3MP in plus

mai mult de atat n-ai sa vezi niciodata rezolutia aia colosala daca nu pui niste obiective serioase pe aparatul ala
3S-FE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -