Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Resurse foto

Resurse foto Noutati, tutoriale, consultanta hardware, consultata software

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-10, 18:27   #136
Rares_CRM
Design Team Member

Stage 5
 
Rares_CRM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 2,524
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[VW]
Default Re: Consultanta Foto!

Pai el, bineinteles. Am gasit un anunt pe alt site.
" canon eos 300 (pe film) cu obiectiv EF 28-90 F/3.5-5.6. Stare impecabila, putin folosit, urme normale de uzura.
Bonus : geanta foto originala Canon.
Pret 250 RON."

Deci.. nu cred ca e foarte stralucit obiectivul...
M-am gandit sa-i fac o oferta, 800 RON + 18-55 pe Sigma-ul meu.
__________________
Rares_CRM is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 19:23   #137
Rares_CRM
Design Team Member

Stage 5
 
Rares_CRM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 2,524
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[VW]
Default Re: Consultanta Foto!

Nu stiu cat de buna afacere am facut, dar... am dat Sigma 18-200mm-le pe Canon 18-55mm + 800 RON.

Ca sa nu fiu offtopic, ce obiectiv ultra wide recomandati? Ca asta a fost motivul vanzarii Sigma-ului.
Rares_CRM is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 19:35   #138
toader
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,150
Member of:
[Moderators]
[Echipa de sprijin]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

10-20 sigma
toader is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 19:37   #139
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by Rares_CRM View Post
Nu stiu cat de buna afacere am facut, dar... am dat Sigma 18-200mm-le pe Canon 18-55mm + 800 RON.

Ca sa nu fiu offtopic, ce obiectiv ultra wide recomandati? Ca asta a fost motivul vanzarii Sigma-ului.
Tokina 12mm - 24mm f/4 PRO DX II
rommel is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 20:02   #140
BiG SmOkE

Stage 4
 
BiG SmOkE's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 299
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by rommel View Post
Tokina 12mm - 24mm f/4 PRO DX II
In scurt timp voi termina clasa a 8-a iar parintii mi-au promis un aparat foto nou, eu m-am gandit la un Nikon P90 fiindca costa aproximativ 13 miloane, alte sugestii?
BiG SmOkE is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 20:31   #141
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by BiG SmOkE View Post
In scurt timp voi termina clasa a 8-a iar parintii mi-au promis un aparat foto nou, eu m-am gandit la un Nikon P90 fiindca costa aproximativ 13 miloane, alte sugestii?
Cu banii astia iti poti permite un DSLR SH (gen Canon 400D) si e cu totul altceva fata de un bridge. Ex: http://www.foto-magazin.ro/fotomarke...i.php?ID=80054 sau http://www.foto-magazin.ro/fotomarke...i.php?ID=79953
__________________
Points of view

Last edited by rommel; 23-04-10 at 20:37.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 00:07   #142
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

subscriu si eu la ideea lui rommel cum ca cel mai bun super-zoom e un DSLR la mana a doua

DAR

avand in vedere ca nush in ce masura o sa-i convingi pe ai tai sa dea 1300 de lei pe o scula la mana a doua eu iti recomand canon sx20is, cam pe acolo la pret cu p90 si are si hot-shoe, ecran care se rabate cum trebe, etc.

eventual un fuji s6500fd, dupa parerea mea inca cel mai bun super zoom ever, n-are ecran rabatabil, jde mii de megapixeli si filmare HD da la pozat rupe toate 20x-urile cu 12 megapixeli de pe piata la ora ctuala, din pacate nush daca mai gasesti sa-l cumperi undeva nou
__________________
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 08:28   #143
BiG SmOkE

Stage 4
 
BiG SmOkE's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 299
Default Re: Consultanta Foto!

Azi voi face o tura prim magazine, sa studiez ofertele si va voi anunta ce am vazut mai avantajos. Oricum bugetul meu nu depasesete 15 milioane, si as fii foarte fericit sa-mi gasesc o camera buna( un DSLR ) la pretul asta.
PS: Camera va fii noua nu SH.
BiG SmOkE is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 15:02   #144
BiG SmOkE

Stage 4
 
BiG SmOkE's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 299
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by BiG SmOkE View Post
Azi voi face o tura prim magazine, sa studiez ofertele si va voi anunta ce am vazut mai avantajos. Oricum bugetul meu nu depasesete 15 milioane, si as fii foarte fericit sa-mi gasesc o camera buna( un DSLR ) la pretul asta.
PS: Camera va fii noua nu SH.
Ar mai fii doua posibilitati: Olympus E 420 sau Sony DSLR A230L, ambele se invart pe la 15 milioane( Olympus 14 mil si Sony 16 mil). Ce credeti despre acestea doua?
BiG SmOkE is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 21:02   #145
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by BiG SmOkE View Post
Ar mai fii doua posibilitati: Olympus E 420 sau Sony DSLR A230L, ambele se invart pe la 15 milioane( Olympus 14 mil si Sony 16 mil). Ce credeti despre acestea doua?
Dintre cele doua as alege Sony, sta mai bine tehnic (senzor mai mare, format 3:2, zgomot ceva mai mic). In plus poti continua pe sistemul Sony - daca iti permiti, obiective foarte bune, dar foarte scumpe - au camere in gama de sus destul de bune.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 22:42   #146
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

mesterul rommel zice bine, e-420-u e un aparat f bun din punct de vedere tehnic AF, mecanica etc. dar senzoru ala de 3/4 e destul de slabut, f bun in conditii de lumina buna, dar mai putin bun decat un APS in lumina mai slaba

marele dezavantaj la Sony e patina de blitz, care nu e hot shoe standard, are formatul lor cretin, daca vrei sa-ti iei mai incolo blitz, declansator radio sau alte accesorii pe patina n-ar strica sa arunci de pe acum o privire pe F64, fotohobbyshop, etc. sa vezi ce se gaseste pentru sony
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 23:37   #147
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Si ca o completare, pentru Sony iti poti cumpara lentile facute de Sigma / Tamron care au un bun raport pret/performanta, pentru Olympus nu prea exista obiective decat facute de Olympus pentru formatul asta. E adevarat ca Sony nu are contactor central la patina de blitz cum au ceilalti producatori consacrati (Nikon, Canon, Pentax), dar exista adaptor care nu e asa de scump (pana in 100 de lei) si rezolvi problema. Inca un plus pentru Sony ar fi sistemul SLR de la Minolta, asta inseamna ca gasesti obiective ceva mai vechi - dar foarte bune - Minolta, cum este asta: http://www.foto-magazin.ro/fotomarke...i.php?ID=78663.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 19:10   #148
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

ca sa fim corecti f64 ofera 11 obiective pentru montura 3/4(Olympus)

DAR

toate sunt peste 1600 de lei iar 18-50-ul devine inutil ca zoom wide din cauza crop-ului de 2x
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 21:22   #149
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Consultanta Foto!

Salutare . Sunt cam incepator in domeniul fotografiilor . Acuma de ziua mea , vreau sa imi cumpar un aparat foto (dslr sau cum le zice la alea cu obiectiv) si nu stiu ce sa imi iau . Nu vreau nou pentru ca is foarte scumpe. Ce m-ati sfatui sa iau ? Sau daca are careva de vanzare un aparat la un pret convenabil ... Multumesc
Imi cer scuze daca s-a mai postat discutii despre aparate foto dar nu am avut timp sa citesc topicul
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 22:58   #150
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by razvy_91 View Post
Salutare . Sunt cam incepator in domeniul fotografiilor . Acuma de ziua mea , vreau sa imi cumpar un aparat foto (dslr sau cum le zice la alea cu obiectiv) si nu stiu ce sa imi iau . Nu vreau nou pentru ca is foarte scumpe. Ce m-ati sfatui sa iau ? Sau daca are careva de vanzare un aparat la un pret convenabil ... Multumesc
Imi cer scuze daca s-a mai postat discutii despre aparate foto dar nu am avut timp sa citesc topicul
E in functie de buget si ce vrei sa faci cu camera treaba asta. Poate nu-ti trebuie DSLR, poate ar fi mai buna o compacat "bridge" pentru tine, nu pot sa stiu in momentul asta. Si da, s-a mai discutat pe topic despre probleme asemanatoare, poti sa-l rasfoiesti linistit, sper sa te lamureasca.
rommel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -