Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Resurse foto

Resurse foto Noutati, tutoriale, consultanta hardware, consultata software

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-10, 14:30   #91
Vlad*WpK
FOTO Member

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 143
Member of:
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

in principiu, daca nu o folosesti pe auto sau alte moduri auto (portrait, landscape, macro, etc) e ok ca sa inveti pe ea. conteaza mai putin sa ai camera de 100 de milioane decat sa stii cum sa o folosesti.
__________________
My photos:
http://vladm-photo.blogspot.com
toader ma iubeste :X
Vlad*WpK is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 14:33   #92
DB77VLY

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 196
Default Re: Consultanta Foto!

Pozele pe care le-am postat au fost facute pe auto, acum incerc sa exersez sa imi reglez si eu macar iso in functie de lumina, o sa incerc sa citesc pe aici cat mai multe, ca sa imi fac asa o idee generala despre setarile pe manual, si ce as putea regla la acest aparat, si apoi sa trec la practica, sa vad ce si cum. Alte pareri ?
__________________
Ex : Fiat Bravo 2001, 1.6 16V
Now: Alfa Romeo 147, 1.6 TS

Last edited by DB77VLY; 02-03-10 at 14:46.
DB77VLY is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 15:00   #93
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by DB77VLY View Post
Salut.

Hai sa incep asa, am un aparat digital Kodak EasyShare Z8612 IS. Mai multe detalii despre el aici :
http://www.compari.ro/aparate-foto-c...ml#description

Ce parere aveti despre acest aparat, este bun pt. un incepator ? ( de fapt, orice aparat este bun pt. un incepator, eu l-am cumparat din spania cu 130 €, nu am avut la el acumulator reincarcabil + incarcator, si mi-am dat comanda de la noi. Aparatul fiind nou, mi s-a parut bun la pret, si pana prind putina experienta in arta fotografica mi s-a parut ideal. )
Are controale manuale (P/A/S/M), deci e bun pentru incepatori. Senzorul nu e foarte bogat in megapixeli, ceea ce e un lucru bun pentru calitatea imaginii, asa ca alegerea este buna, din punctul meu de vedere.
__________________
Points of view
rommel is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 23:31   #94
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consultanta Foto!

Dacă nu am postat unde trebuia vă rog frumos mutaţi postul sau îl ştergeţi.

Am nevoie neapărat de o poză exact ca aceasta. Numai că trebuie să fie 2 tineri în barcă stând jos cu spatele spre fotograf. Dacă cumva aveţi în calculator o poză asemănătoare dar să fie cu 2 persoane în ea aş fi foarte recunoscător. Am nevoie pentru un proiect la şcoală şi nu am găsit poza..

Sau dacă vă pricepeţi la edit să puneţi 2 tineri acolo. Rămân dator!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	859boat.jpg
Views:	58
Size:	137.7 KB
ID:	1345590  
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 15:29   #95
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Am si eu o intrebare pentru cei care au mai multa experienta in domeniu, ma intereseaza sa schimb obiectivul la aparat (Nikon D3000) si am gasit un obiectiv Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR la un pret rezonabil, achizitionat in luna 10.2009 avand garantie inca 2 ani, ceea ce de fapt vroiam sa va intreb este daca acest obiectiv este bun pentru un upgrade de pe un obiectiv 18-55 vr ( obiectivul de kit ) ? ma refer sa pot sa-l folosesc la mai multe situatii si sa nu fiu nevoit sa trec pe cel de kit cand vine vorba de partea wide. astept cateva indrumari, multumesc de ajutor!

Dan.
__________________
Fotografiile mele fotoday.ro
semjke is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 17:50   #96
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by semjke View Post
Am si eu o intrebare pentru cei care au mai multa experienta in domeniu, ma intereseaza sa schimb obiectivul la aparat (Nikon D3000) si am gasit un obiectiv Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR la un pret rezonabil, achizitionat in luna 10.2009 avand garantie inca 2 ani, ceea ce de fapt vroiam sa va intreb este daca acest obiectiv este bun pentru un upgrade de pe un obiectiv 18-55 vr ( obiectivul de kit ) ? ma refer sa pot sa-l folosesc la mai multe situatii si sa nu fiu nevoit sa trec pe cel de kit cand vine vorba de partea wide. astept cateva indrumari, multumesc de ajutor!

Dan.
Eu il vad ca o completare la obiectivul de kit mai degraba decat inlocuitor. 55-200mm e normal-tele zoom, obiectivul de kit e wide-normal zoom - adica ai unghiuri de cuprindere de la 28 - 8 grade pe 55-200 si 76 - 28 grade pe cel de kit. Fara a folosi prea multi termeni tehnici, obiectivul de kit pe care-l ai e bun pentru a cuprinde cat mai mult din ceea ce vezi sau pentru obiectele apropiate, iar cel pe care vrei sa-l iei e pentru obiectele aflate la distante mai mari.

PS: E bun pentru portrete.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 21:10   #97
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by rommel View Post
Multumesc de raspuns inca mai invat pe partea de obiective ce si cum sta treaba.
semjke is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 22:02   #98
toader
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,150
Member of:
[Moderators]
[Echipa de sprijin]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

daca nu vrei sa faci foarte mare performanta (lucrul in studio etc.) iti recomand un obiectiv all round gen 18-200 fie el nikon tamron sigma etc
toader is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 22:22   #99
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Exact despre genul spus si de tine ma uitam acum, am preferat sa renunt la ideea de a avea 2 si sa le tot schimb in functie de situatie, partea 'dificila' e ca trebuie sa gasesc cu motor de focalizare incorporat.
Sunt utile review-urile despre multe obiective, ajuta la formarea unei idei, printre ele am dat si de asta mi se pare de asemenea ceva util.
semjke is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 12:19   #100
sorinel26

Stage 2
 
sorinel26's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 71
Default Am nevoie de un sfat achizitie DSLR

Va salut,

Doresc sa imi cumpar un DSLR (primul meu DSLR ), ce imi recomandati? Eu personal ma gandeam la un Nikon . Bugetul meu este limitat si de aceea as dori sa-l achizitionez in varianta Kit cam aproximativ 2 000 .
Anul viitor sau chiar anul acesta doresc sa mai investesc in ceva obiective mai performante cat si la un Blitz Extern.
Care dintre aparate merita cumparat pt a ma putea bucura si in viitor de el?

Va multumesc anticipat pt sfaturi
O zi buna tuturor!
sorinel26 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 16:01   #101
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Am nevoie de un sfat achizitie DSLR

LA bugetul tau sigurul nikon de care te poti atince este Nikon D3000. Sincer, iti recomand un Pentax KX.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 11:44   #102
sorinel26

Stage 2
 
sorinel26's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 71
Default Re: Am nevoie de un sfat achizitie DSLR

Quote:
Originally Posted by Leutzu_ View Post
LA bugetul tau sigurul nikon de care te poti atince este Nikon D3000. Sincer, iti recomand un Pentax KX.
poi am gasit un NIKON D5000 18-55 KIT la pretul de 2.399,90 si ma gandeam la acesta akuma nush ce sa mai zic astept parerile vostre in continoare
sorinel26 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 14:06   #103
sorinel26

Stage 2
 
sorinel26's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 71
Default Re: Consultanta Foto!

Va salut,

Doresc sa imi cumpar un DSLR (primul meu DSLR ), ce imi recomandati? Eu personal ma gandeam la un Nikon . Bugetul meu este limitat si de aceea as dori sa-l achizitionez in varianta Kit cam aproximativ 2 000 .
Anul viitor sau chiar anul acesta doresc sa mai investesc in ceva obiective mai performante cat si la un Blitz Extern.
Care dintre aparate merita cumparat pt a ma putea bucura si in viitor de el?

Va multumesc anticipat pt sfaturi
O zi buna tuturor!
sorinel26 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 20:19   #104
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by sorinel26 View Post
Va salut,

Doresc sa imi cumpar un DSLR (primul meu DSLR ), ce imi recomandati? Eu personal ma gandeam la un Nikon . Bugetul meu este limitat si de aceea as dori sa-l achizitionez in varianta Kit cam aproximativ 2 000 .
Anul viitor sau chiar anul acesta doresc sa mai investesc in ceva obiective mai performante cat si la un Blitz Extern.
Care dintre aparate merita cumparat pt a ma putea bucura si in viitor de el?

Va multumesc anticipat pt sfaturi
O zi buna tuturor!
La banii astia sau in jur de ai urmatoarele variante: Canon EOS 450D Kit + EF-S 18-55mm IS, Canon EOS 1000D kit EF-S 18-55mm IS sau Nikon D3000 kit AF-s 18-55mm f/3.5-5.6 G VR. Bineinteles, poti merge si pe alte marci (Pentax/Samsung, Olympus, Sony), eu nu recomand decat Canon sau Nikon.
Daca vrei upgrade peste un timp si ai de gand sa investesti in obiective, gandeste-te bine ce alegi. Daca nu ... eu iti recomand Canon 450D, este mai mult decat perfect pentru un incepator.
rommel is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 21:12   #105
sorinel26

Stage 2
 
sorinel26's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 71
Default Re: Consultanta Foto!

Quote:
Originally Posted by rommel View Post
La banii astia sau in jur de ai urmatoarele variante: Canon EOS 450D Kit + EF-S 18-55mm IS, Canon EOS 1000D kit EF-S 18-55mm IS sau Nikon D3000 kit AF-s 18-55mm f/3.5-5.6 G VR. Bineinteles, poti merge si pe alte marci (Pentax/Samsung, Olympus, Sony), eu nu recomand decat Canon sau Nikon.
Daca vrei upgrade peste un timp si ai de gand sa investesti in obiective, gandeste-te bine ce alegi. Daca nu ... eu iti recomand Canon 450D, este mai mult decat perfect pentru un incepator.
Salut Rommel

eu ma gandeam la NIKON D5000 18-55 KIT la gasit la pretul de 2.399,90 si ma gandeam la acesta akuma nush ce sa mai zic este o alegere buna asta sau exista alta varianta mai buna de cat asta la bani astia ???
Astept sfaturile vostre in continoare ......multumesc
Cu tot respectul...........
sorinel26 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -