Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Anunturi foto

Anunturi foto Bazar foto video - Vanzari, cumparari, servicii

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-10, 19:26   #1
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Cumpar Lentila

Cumpar lentila polarizatoare,58 mm,hoya,HD daca se poate !
Ofera cineva?
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 00:03   #2
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Cumpar Lentila

filtru sef, nu lentila

Cokin P160 + holder tip P cu inel de 58mm = 122 de lei, vezi pe f64

Last edited by 3S-FE; 10-04-10 at 00:16.
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 09:17   #3
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Cumpar Lentila

http://badorgood.com/anunturi/vand-f...-si-58mm-29401

ala de polarizare circulara ii ok la pret, nu are sens sa dai bani pe unu nou care costa de la 106 ron in sus

http://www.f64.ro/filtre-pe-filet.html?Dimensiune[]=58mm&Tip[]=Polarizare&orderby=price&dir=asc
bafta
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 10:19   #4
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Cumpar Lentila

Quote:
Originally Posted by 3S-FE View Post
filtru sef, nu lentila

Cokin P160 + holder tip P cu inel de 58mm = 122 de lei, vezi pe f64
Scuze,greseala mea...!

Pe f64 la cokin sunt doar 2 filtre,nu gasesc P160,holderul ce este?

Acum eu habar nu am,ca e mai bun cokin,ca e mai bun hoya..sau altu,nu am de unde sa stiu ! Majoritatea care iam intrebat spun ca folosesc Hoya HD,dar care este diferenta dintre un filtru Hoya la 70 lei si unul la 300 ?
Pe f64 le-am vazut pe toata,dar eu cautam ceva sh,nu are rost sa dau mai mult pe unul nou cand pot sa-l cumpar mai ieftin de la cineva... !

Pe mine asta ma intereseaza http://www.exoticsonroad.com/picture...t-Apollo-Sport ,vedeti la faruri? Jocul ala de culori vreau sa apara,acum nu stiu daca apare cu toate sau doar cu unele..plus lumina de pe vopseaua masinii,este uniforma... !
__________________
I love FERRARI more than my life

https://www.youtube.com/watch?v=D3tUhec12ZA Part of my life...Exotic Cars

https://forum.4tuning.ro/400-europene/102618-fanii-ferrari.html - Fanii Ferrari sunt asteptati si fanii Lambo si toata lumea

My flickr photos : http://www.***********/photos/sdvsilviu/
https://www.youtube.com/watch?v=lMfSRfU0d4c - Monte Carlo

Last edited by limuzina; 10-04-10 at 10:27.
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 10:23   #5
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Cumpar Lentila

cokin ii ieftin, kenko ii mai frumos si hoya ii mai bun cam asa le-ai traduce in romana
hoder-ul ii asta :P

http://www.f64.ro/cokin-holder-tip-p.html

si in ele se baga 2-3-4 filtre
eu mi-am luat polarizare circulara hoya cu 164ron din cluj, pe f64 era mai scump cu 13 ron + ca plateam si transportul.
dar sincer sa fiu...inca n-am apucat sa ma joc cu filtrul inca-i in cutie
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 10:29   #6
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Cumpar Lentila

Oricum imi trebuie si un adaptor,am un canon s5is,fara adaptor nu am ce face cu el ...
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 10:34   #7
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Cumpar Lentila

de inceput trebuie sa-i pui parasolar si daca stiu eu bine alea nu sunt pe filet ca sunt pe "chestie" din aia rapida.
dupa ce i-ai pus parasolar iti cauti filtru.
sau schimba aparatul :P
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 10:38   #8
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Cumpar Lentila

Cum sa schimnb aparatu ))?Lasa ca e bun asta...

http://www.f64.ro/adaptor-canon-lah-...anon-s5is.html asta e bun,se potriveste !

Asta si cu filtru si gata treaba,nu?

Last edited by limuzina; 10-04-10 at 10:46.
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 10:40   #9
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Cumpar Lentila

daca-i pe filet da
dar fa alta chestie, vezi ce diametru ai la filet pe aparat si cauta ceva compatibilitati de la sony h ca-s la juamte pret si apoi pune-i filtru
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 16:31   #10
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Cumpar Lentila

Deci am asa : filtru hama , polarizare circulara, 58mm – 50 lei.
http://www.**********/catalog/402473...are-10-10.html hoya polarizare circulara 130 ron !

Merita 70 ron doar pentru ca e hoya? Am mai aflat ceva..este liniara si circulara,daca nu spunea un om..cumparam asa ca..cu capu-n traista !
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 19:13   #11
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Cumpar Lentila

Sef, reflexiile alea violet pe care le vezi tu in faruri n-au nici o treaba cu filtrul de polarizare. Sticla de pe farurile alea are un strat antireflex, la fel ca si ochelarii de vedere cu antireflex, se practica la masinile cu farurile bombate ca sa nu-ti reflecte lumina de la faruri in parbriz. Adica si cu si fara filtru la majoritatea masinilor nu apare efectul ala.

cam asta face un filtru de polarizare
https://www.youtube.com/watch?v=ojf8p405A70

Inainte de filtru tre sa-ti iei trepied, daca nu ai deja, din mana nu prea poti face poze cu filtru de polarizare, mai ales cu un aparat ca al tau. Tre sa incadrezi, sa focalizezi si sa reglezi filtrul, de obicei e nevoie sa tragi acelasi cadru de mai multe ori cu filtrul in diferite pozitii ca sa elimini toate reflexiile.

Nu cumpara filtre ieftine, cu cat filtru e mai ieftin cu atat e mai subtire efectu l de polarizare, cu filtru ala de 50 de lei probabil ca nici n-o sa vezi efectul pe ecranul aparatului si implicit n-ai sa-l poti regla. Initial ti-am trimis un link catre un filtru de polarizare liniara, eu asta folosesc pentru ca sunt mult mai eficiente, PE APARATUL TAU NU O SA MEARGA, adica o sa mearga da nu o sa mearga autofocusul aparatului si nici n-o sa-ti masoare lumina cum trebuie. Filtrele de polarizare circulare sunt mai slabe dar nu obtureaza autofocusul.

Pe site la F64 dai un search la "Cokin p164" si "Cokin holder tip P" si gasessti tot ce-ti trebuie, daca comanzi online vezi sa specifici la observatii ca vrei inel adaptor de 58mm.

Sfatul meu este sa nu dai banii pe filtru de poalrizare, n-ai a faci mare lucru cu el si o sa-ti para rau de bani dupa aia.
__________________

Last edited by 3S-FE; 10-04-10 at 19:29.
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 20:45   #12
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Cumpar Lentila

Ei bine,mai cam bagat in ceata,sa o luam pe bucati..legat de faruri : La toti care am vazut efectul asta si sunt multi care il iau,pe toti care iam intrebat,dar toti toti au spus ca apare atunci cand folosesti filtru polarizator !
O sa pun 3 poze,la prima,masina gri are acelasi efect,tipul nu avea lentila pana acum o saptamana,acum o are,are si jocul ala de culori la faruri (eu nu zic ca nu ai dreptate,doar povestec ce am facut).La a 2,masina neagra,vezi la vopsea e un negru patrunzator,lumina uniforma (asta 100% este efectul lentilei,nu? ). La a 3-a iar efectul ala la faruri,si tipul asta spunand ca este tot de la lentila (inca ceva la poza asta,vezi fundalul este putin in ceata,este oare de la blur in photoshop sau se face pe camera cu un zoom mare???) !Asa,gata cu pozele !

"Inainte de filtru tre sa-ti iei trepied, daca nu ai deja, din mana nu prea poti face poze cu filtru de polarizare, mai ales cu un aparat ca al tau. Tre sa incadrezi, sa focalizezi si sa reglezi filtrul, de obicei e nevoie sa tragi acelasi cadru de mai multe ori cu filtrul in diferite pozitii ca sa elimini toate reflexiile." mai bagat de tot in ceata !Trepied am,deci trebuie sa incadrez,nu e problema,trebuie sa focalizezi,apas pe buton ...are focalizare automata,trebuie sa reglezi filtru ??Cum? In cartea camerei spune ca pentru lentile trebuie acest adaptor http://www.affordablehomeelectronics...m/lah-dc20.jpg , daca eu bag lentila in tubu ala cum sa o reglez?

"Nu cumpara filtre ieftine, cu cat filtru e mai ieftin cu atat e mai subtire efectu l de polarizare" - aici habar nu aveam,de asta am si intrebat !

"Pe site la F64 dai un search la "Cokin p164" si "Cokin holder tip P" si gasessti tot ce-ti trebuie," - filtru cokin p164 il excludem din prima ca are polarizare Liniara ! Cockin holder tip p,am vazut ca e o chestie de plastic unde bagi lentila,probabil tot una cu adaptorul din carte doar ca difera pretul !

"Sfatul meu este sa nu dai banii pe filtru de poalrizare, " mna..eu la majoritatea pozele cu masini care le-am vazut cu vopseaua intensa,lumina uniforma pe ea (mai era o poza cu o masina galbena si era o vopsea puternica,patrunzatoare ) si cu alea la faruri am intrebat "cum obtineti efectul " aia : cu filtru polarizator ...daca toti au spus asa,am spus ca asa o fi...acum eu ce sa cred daca tu spui ca aia la faruri nu apare de la filtru asta?

Eu camera,trepiedul si filtru asta daca il iau,toate le-am luat pentru masini ! Pe mine pozele cu ele ma intereseaza,nu il iau pentru poze in natura sau etc...mai fac si o poza la o floare la ceva..dar rar !

Acum am vazut,la poza cu masina gri,vezi,si masina aia rosie din spate are la fel la faruri,deci ceva ceva este !

Da stiu ca acum am facut o discutie doar pe baza farurilor si nu are legatura cu vanzari/cumparari,dar rog moderatorii sa nu stearga,macar sa ma lamuresc si eu daca tot am inceput discutia !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	forum 1.jpg
Views:	77
Size:	320.4 KB
ID:	1413335  
Attached Images
File Type: bmp forum 2.bmp (2.17 MB, 15 views)
File Type: bmp forum 3.bmp (2.17 MB, 12 views)

Last edited by limuzina; 10-04-10 at 20:59.
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 22:58   #13
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Cumpar Lentila

FILTRU NU LENTILA !!!!!

"filtru cokin p164 il excludem din prima ca are polarizare Liniara"

cokin p164 e filtru de polarizare circulara, p160 e liniar

" de mai multe ori cu filtrul in diferite pozitii ca sa elimini toate reflexiile." mai bagat de tot in ceata "

bine ca te pregatesti sa bagi bai intr-o scula fara macar sa stii ce face, ma rog, afli acu

filtru de polarizare elimina reflexiile, cu asta se ocupa el, dar elimina reflexiile de la lumina dintr-o singura directie, de aia tu cand faci o poza trebuie mai intai sa rotesti filtrul in pozitia in care estompeaza ce lumina vrei sa elimini, vopseaua arata asa fain pe masinile alea pentru ca filtrul scoate toate reflexiile ce cad pe suprafata aia, ai sa vezi ca filtru de polarizare e din 2 bucati de fapt, cele Cokin nu sunt pentru ca se roteste suportu cu totul

treaba cu reglatul filtrului merge foarte bine pe un dlsr pentru ca vezi prin obiectiv efectul instantaneu, pe un p&s treburile se complica pentru ca tu nu vezi prea grozav prin ocularul ala electronic

"daca eu bag lentila in tubu ala cum sa o reglez?"

adaptorul ala e din 2 bucati, prima bucata (parasolarul) se scoate cand pui filtru de polarizare, vezi ca filtru Cokin nu se monteaza direct iti tre neaparat suportu de plastic si un inel de 58mm (care ti-l da cu suportu, tre sa specifici dimensiunea)

motivul pentru care iti zic sa mergi pe Cokin este, ca in momentul cand o sa treci pe DSLR, si daca esti serios cu privire la pozat, o sa vina si momentul ala, poti sa pastrezi filtrele

eu am 4 obiective la aparatu meu, cu filete de la 49 la 77 de milimetri, si am 4 filtre diferite (polarizare, IR, degrade si ND care le folosesc cu toate ob, nu trebuie decat sa schimb inelul adaptor in functie de filetul ob-ului, toata distractia m-a costat vreo 2 milioane

gandeste-te cat m-ar costa sa ma apuc sa iau 4 filtre de polarizare pe filet

cat de spre reflexiile alea in faruri, o sa vezi ca apar numa la masini cu farurile bulbucate (si implicit antireflex pe sticla), indiferent, daca iti place asa de mult poti sa-l faci in PS, dureaza 5 min
3S-FE is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 23:24   #14
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Cumpar Lentila

Filtru filtru..de fiecare data cand am scris lentila,ma tot corectam dar o mai fi scapat...!

"bine ca te pregatesti sa bagi bai intr-o scula fara macar sa stii ce face, ma rog, afli acu " - nu am dat bani inca,de asta stau pe capul tau,sa ma lamuresti !

"vopseaua arata asa fain pe masinile alea pentru ca filtrul scoate toate reflexiile ce cad pe suprafata aia" - si asta cokin sau unul hoya,nu elimina toate relfexiile de spui ca trebuie invartit?Sau trebuie unul mai scump?

Deci mai cam lamurit,mai ramane doar inrebarea de ce la aia dispar toate relexiile si gata !
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 21:20   #15
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Cumpar Lentila

Intrebarea** , Reflexiile** , acum am vazut greselile !
limuzina is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -