Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning > Exelixis Motorsport

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-13, 18:06   #31
Flo_Vre

Stage 5
 
Flo_Vre's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 352
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Quote:
Originally Posted by Exelixis View Post
@ Flo_Vre - nu stim la ce etalon te raportezi cand intrebi daca uleiul folosit e mai gros sau mai subtire, dar iti putem spune ca motorul functioneaza cu ulei AMS Oil
Dominator --> http://www.exelixis.ro/ams-oil-prin-...is-motorsport/

.
Ma refeream strict la vascozitatea uleiului , eram curios ! Multumesc de raspuns...
Flo_Vre is offline   Reply With Quote
Old 11-09-13, 18:35   #32
Exelixis

Stage 5
 
Exelixis's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Acum daca tot am terminat de disecat partea mecanica a proiectului ar cam fi momentul sa spunem doua cuvinte despre electronica masinii si nu in ultimul rand sa prezentam si dovada sustenabilitatii afirmatiei din titlul acestui topic.

Probabil foarte multa lume se asteapta ca gestiunea electronica masinii sa fie realizata prin intermediul unui sistem tip stand-alone.
Ei bine, nu este asa! Pentru resoftare s-a folosit in continuare ECU-ul de fabrica, care ce e drept a fost “ajutat” de un controller aditional pentru gestionarea functionarii celor 4 injectoare extra montate.

Astfel intr-un mod relativ simplu dar foarte eficient s-a rezolvat si problema upgradarii si gestionarii partii de alimentare cu benzina ce altfel da multe batai de cap din cauza particularitatilor sistemului de injectie si a limitarii injectoarelor specifice TFSI-ului.

Iar cum in cazul in care mai existau suspiciuni asupra cifrelor prezentate va oferim asa cum v-am obisnuit la piece de resistance, fisa dyno a proiectului.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	226
Size:	10.79 MB
ID:	2852998   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	237
Size:	11.75 MB
ID:	2852999   Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	263
Size:	13.01 MB
ID:	2853001  

Click image for larger version

Name:	4.JPG
Views:	223
Size:	13.39 MB
ID:	2853002   Click image for larger version

Name:	5.JPG
Views:	237
Size:	11.85 MB
ID:	2853003   Click image for larger version

Name:	6.JPG
Views:	152
Size:	3.04 MB
ID:	2853004  

Click image for larger version

Name:	Fisa Dyno.jpg
Views:	421
Size:	1.03 MB
ID:	2853005  
Exelixis is offline   Reply With Quote
Old 12-09-13, 07:06   #33
/////ALPINE

Stage 1
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 22
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Quote:
Originally Posted by Exelixis View Post
@ /////ALPINE - cand vine vorba de proiectele pe care le dezvoltam, pentru noi (si speram ca si pentru cei ce ne urmaresc activitatea) este mult mai interesant sa cuantificam datele tehnice si performantele obtinute.
Se pare ca avem zone de interes oarecum diferite, deoarece pentru tine primeaza interesul catre partea financiara in detrimentul curiozitatii de ordin tehnic.
Daca iti lasam masina la modificat si mi-o faceai gratis, nu m-ar fi interesat banii. Asa ca atata vreme cat iei bani (lucru normal de altfel) ca sa prestezi acest serviciu (din care e posibil sa si traiesti), iar eu trebuie sa platesc, normal ca ma intereseaza macar la nivel estimativ cat a costat o astfel de operatiune.
Nu traim nici unul intr-o lume de poeti idealisti unde eu sa vin la dumneata la atelier si sa-ti spun ca vreau sa-mi faci masina racheta dar nu am nici un ban; iar dumneata cu inima mare si zambetul pe buze sa te apuci de lucru chiar si asa.
Nu am cerut pretul pana la ultima piulita.
In concluzie... daca ne poti da un pret estimativ (ex. 20000E) bine, daca nu... nu.
Am incheiat discutia.
/////ALPINE is offline   Reply With Quote
Old 12-09-13, 11:07   #34
Exelixis

Stage 5
 
Exelixis's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Proprietarul doreste ca bugetul sa ramana o informatie confidentiala.
Multumim anticipat pentru intelegere

Last edited by Exelixis; 12-09-13 at 14:31.
Exelixis is offline   Reply With Quote
Old 13-09-13, 22:39   #35
hdc77ro

Stage 5
 
hdc77ro's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 923
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Felicitari Exelixis pentru proiect si munca depusa si lui Darian pentru pasiune, rabdare si curaj ...
hdc77ro is offline   Reply With Quote
Old 14-09-13, 10:28   #36
Exelixis

Stage 5
 
Exelixis's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Salut hdc77ro,
Multumim pentru apreciere dar credem ca ai facut o mica confuzie, masina lui Darian este cea din acest topic: https://forum.4tuning.ro/612-exelixis...04-wanted.html si nu cea care face subiectul acestei prezentari.
Exelixis is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 10:13   #37
hdc77ro

Stage 5
 
hdc77ro's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 923
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Adevarat. Atunci felicitarile pentru Exelixis se dubleaza si apar felicitari si pentru fericitul posesor al exemplarului descris in acest topic.
Imi permit sa pastrez felicitarile si pentru Darian. multumesc.
hdc77ro is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 10:20   #38
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

cand si unde vedem R-ul la treaba?
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 20:27   #39
alex_77_marius
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
alex_77_marius's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 849
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Cu ceva timp in urma,proprietarul a spus ca modifica aceasta masina pentru placerea proprie si ca nu v-a participa la curse de accelerare sau track.Ar fi fost interesant totusi un timp pe 402m, H-ring sau N-ring.
__________________

D.R.T Motorsport

2.0 16v F4R 730 engine|KW v1 Coilovers|BORLA exhaust 50mm|Logan VAN front brake calipers|ZIMMERMANN front brake discs 259mm ventilated & perforated|FERODO Premier front brake pads|R19 rear brake calipers|OEM R19 rear brake discs 240mm|OEM R19 rear brake pads|MOTUL brake fluid|ATS DTC 15' rims yellow edition
alex_77_marius is offline   Reply With Quote
Old 16-09-13, 10:53   #40
Exelixis

Stage 5
 
Exelixis's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

@ TSC-Us - asa cum afirma si alex_77_marius, proprietarul acestui proiect nu-si doreste sa demonstreze nimanui nimic, imboldul personal fiind pasiunea pentru masini si nu orgoliul.

Daca aceasta masina va aparea la o cursa organizata sau nu, este exclusiv decizia lui.
Exelixis is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 17:27   #41
Exelixis

Stage 5
 
Exelixis's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Contrar opiniei ca “maxim” este déjà un superlativ se pare ca am reusit din nou sa impingem performantele acestui proiect peste limita maxima atinsa de catre oricine altcineva pana acum.

Acest proiect a fost gandit astfel incat structura de baza sa ofere performante deosebite inca din momentul finalizarii lui, dar in acelasi timp aceeasi structura de baza sa permita, in functie de necesitati si dorinta proprietarului, ca prin mici modificari ulterioare aceste performante sa poata fi potentate in mod sensibil.

Astfel daca acum putin timp am facut publice cifrele ce defineau performantele celui mai puternic Golf 6 R/motor 2.0TFSI din lume in acel moment, se pare ca a venit momentul sa apelam la o parte din rezervele lasate neexploatate pentru a intari suprematia acestui proiect in segmental specific lui.

Prin urmare, indeajuns cu vorba si va lasam sa va delectati prin intermediul unui scurt video cu noile performante ale acestui proiect.


Exelixis is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 18:29   #42
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

INCREDIBIL!
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 19:03   #43
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

Felicitari!!!
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 22:35   #44
Exelixis

Stage 5
 
Exelixis's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,113
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

@ scrisit - multumim frumos si te asiguram ca e foarte foarte credibil chiar daca pare neverosimil, avand in vedere de unde am plecat si unde am ajuns acum moment cu acest proiect.
Exelixis is offline   Reply With Quote
Old 22-11-13, 10:58   #45
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Cel mai puternic Golf 6 R/2.0 TFSI din lume by Exelixis Motorsport

felicitari .. 700 + la 3 bari .... este o mare realizare
ct77pia is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -