Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

View Poll Results: Are vreo masina sanse de castig?
DA 599 73.95%
NU 211 26.05%
Voters: 810. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-08, 20:53   #1126
baubau racing

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 181
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Numai viitorul ne va arata ce si cum nu ma indoiesc ca sebi nu va face treaba sa zic asa. Vom trai si vom vedea.
baubau racing is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 22:39   #1127
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

babau:

Tu esti proprietarul evo-ului argintiu din Braila?
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 22:41   #1128
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Eu spun ca o sa fie foarte bine ca totul o sa creasca la un nivel inalt.
Sebi acum face formele de import pentru unul din cele mai performante standuri de masurare putere 4x4 din Europa.
Nu stiu ce stand este, costa enorm, cantareste cateva tone, sub 10, vine de departe si face tot ce va inchipuiti si in plus. Din acest motiv a spus ca masina lui acum nu este o prioritate si ca oricand poate face una mult mai rapida folosind ca baza un Subaru.
A spus ca acum este mometul ca lumea tuningului, a motorsportului si a ingineriei auto sa ridice stacheta la un nivel al timpurilor noastre.
Daca pana mai ieri cele 10s pe 400m in Romania erau un vis frumos, acum sunt mai multe masini care pot face asta, asa ca este convins ca acum se poate face acel pas, fara a ne raporta la altcineva din jurul nostru ci facand un "colaj" intre pasiunea, experienta americana, rafinamentul japonez si excentricitatea europeana, fara a neglija pe cei neenumerati si fara a alege repere ce ar putea ingradi dorinta.

Last edited by aviator; 27-12-08 at 22:44.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 04:28   #1129
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Cateva intrebari pt Sebastian:

1 Ai rezolvat partea mecanica?
2 Cand e gata masina?
3 De ce nu participi la King of Europe?

PS. Cred ca particip si eu cu Evo daca mai merge cineva de la noi, sunt curios sa vad cat de tari sunt masinile de acolo, sunt sigur ca sunt foarte rapide si vreau sa vad pe unde se afla masina mea.
__________________
www.ono41.ro (NOU)
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 09:53   #1130
baubau racing

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 181
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by ono41 View Post
babau:

Tu esti proprietarul evo-ului argintiu din Braila?
Da Daniel eu sint.
baubau racing is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 12:42   #1131
radu_lkv
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by ono41 View Post
PS. Cred ca particip si eu cu Evo daca mai merge cineva de la noi, sunt curios sa vad cat de tari sunt masinile de acolo, sunt sigur ca sunt foarte rapide si vreau sa vad pe unde se afla masina mea.
Daniele mergem mai multi! si anul trecut am fost cativa
radu_lkv is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 15:31   #1132
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by radu_lkv View Post
Daniele mergem mai multi! si anul trecut am fost cativa
Unde se desfasoara aceasta cursa? Sunt mai multe etape sau cum? Da-mi cateva detalii te rog.
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 15:32   #1133
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by baubau racing View Post
Da Daniel eu sint.
Masina ta merge foarte tare si te felicit!
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 17:17   #1134
baubau racing

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 181
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by ono41 View Post
Masina ta merge foarte tare si te felicit!
Multumesc mult pentru apreciere si felicitari. S-ar putea si mai bine dar nu cred ca voi mai face ceva nu as mai folosi-o toate zilele ca pina acum . Voi vedea daca ma voi hotari sa o mai urc un pik. Bafta si tie la anul in campionat!
baubau racing is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 18:22   #1135
kickass

Stage 5
 
kickass's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,168
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by ono41 View Post
Unde se desfasoara aceasta cursa? Sunt mai multe etape sau cum? Da-mi cateva detalii te rog.
sunt mai multe etape si exista si un campionat. anul asta au fost 7etape, unii din noi clasandune pe podium la finele anului
in 2009 prima etapa e in 21martie la Kiskunlacházán (cu vroe 20km inainte de Budapesta)
a2a etapa e in 18aprilie (honda meting si curse intre honde) si 19aprilie (etapa a2a in campionat) tot la Kiskunlacházán.

aici sunt majoritatea filmarilor de la cursele de acolo https://www.youtube.com/user/de4dsn4ke
si aici una din dice mai rapide masini ale lor https://www.youtube.com/watch?v=QBRCU...eature=related

pentru cei interesati, gasiti toate info necesare aici - https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute/97402-hungarian-drag-racing-2009-a.html

Last edited by kickass; 28-12-08 at 18:26.
kickass is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 20:01   #1136
radu_lkv
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by ono41 View Post
Unde se desfasoara aceasta cursa? Sunt mai multe etape sau cum? Da-mi cateva detalii te rog.
daniele, pe langa "liniutze", tot in aceeasi locatie si in aceeasi i se mai tin si rally show si drift
radu_lkv is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 18:47   #1137
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Ma simt onorat de interesul manifestat de voi pentru subiectul asta al Subarului meu.
Pentru mine si pentru altii acest subiect este unul delicat, dar desigur doresc sa va tin la curent cu tot cea ce fac mai putin amanunte tehnice, care e normal sa nu le mai vand moca. Asa cum bine se exprima SEI alias Aviator, mai demult : "i-ai smecherit si acum fac pe desteptii" cu tinta directa, stiu ei care sunt aia acum evit sa vadau informatii tehnice, povesti cate vreti.
Vreau sa specific ceva legat de cursa cu Daniel Onoriu, Subaru vs Porsche. La acea cursa masina a fost setata aproape de 100%, greseala de la start apartinand pilotului, adica mie. Deci in a acea cursa am facut ce am putut mai bine, masina nu merge singura iar eu de atat am fost in stare, in alte conditii nu stiu ce se intampla, poate daca plecam mai tare castiga el ca mi se rupea mie ceva. Cursa e cursa restul e cancan ca sa-i citez pe mari clasici in viata, daca parca, ...
Ulterior masina a devenit mult mai rapida acum cum a spus SEI este deja intr-un alt stadiu mai avansat.


Acum am sa ma concetrez sa-i raspund punctual lui Daniel Onoriu, punct cu punct, dar nu inate de a-l felicita pentru rezultatele obtinute in acest an si recordul batut. Masina lui merge foarte tare cred ca are in jur de 700cp la motor iar pilotul se bate cu ea reusind sa o struneasca ca pe un armasar din poveste caruia i-a dat sa infulece jar. Jar manaca! Un om care cu bune si rele are benzina in sange, fapt care l-a tinut si in viata dupa regretabilul accident de acum cativa ani. Acum dupa ce timpul a trecut lasand in urma balacarelile noastre, deliciul publicului, chiar si a celor de aici, nu putem spune ca suntem frati, dar respectul este ceea ce conteaza si este un sentiment reciproc creand o punte de legatura solida. Daniel si acum, dupa ce a calcat pe podiumul fruntasilor, la coasta, are in sange liniuta, fiind acolo considerat liniutar. Acest fapt il consider onorant fiind totodata si o sublinire a unei trasaturi de caracter puternice, omul nu renunta. Bravo tata esti tare si doar asa poti sa ajungi in varf!
Intrebarile lui Daniel Onoriu:
1 Ai rezolvat partea mecanica?
2 Cand e gata masina?
3 De ce nu participi la King of Europe?
1. Am rezolvat din punct de vedere tehnic aproape tot, unele de vor rezolva in momentul montajului. Am toate piesele, iar masina o sa intre in lucru atunci cand Marian Valcu doreste sa se apuce de ea.
2. Nu pot estima exact cand o sa fie gata, partea care a depins de mine pana la acest moment este rezolvata, acum mingea este la mecanica.
3. Sei a raspuns mai devreme pe 4tuning de ce nu am participat, turbina mi-a cedat inainte de a urca masina pe platforma. Mergeam sa castig, sa ma bat. Probabil daca totul o sa fie ok si o sa-mi permit luxul de a pierde ceva timp si bani voi merge. Imi doresc sa merg, dar nu sunt ahtiat dupa asta, nu reprezinta o prioritate.Mai mult am si greata de unii care merg acolo sa-si lipesca in frunte niste timpi aberant de prosti pentru o astfel de conpetitie. Nu vreau ca roman mandru sa imi asociez imaginea cu astia.
Poate cel mai important este sa subliniez faptul ca masina o fac pentru mine, ca nu am de aratat nimanui nimic, ca nu am nimic de demonstrat, ca nu sufar de vre un complex de afirmare sau altceva si ies cu masina pentru placerea mea. Ce spuea Sei ca in cateva momente de plimbat cu aceasta masina reusesc ce nu fac altii intr-o viata e foarte adevarat, dar nu doresc mediatizare, publicitate pe aceasta linie. E masina mea si vreau sa ma bucur eu de ea, in felul meu sa nu dau explicatii nimanui.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by SEBASTIAN; 08-01-09 at 18:54.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 21:45   #1138
Raul_WST

Stage 3
 
Raul_WST's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 84
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
[SIZE=2]. Imi doresc sa merg, dar nu sunt ahtiat dupa asta, nu reprezinta o prioritate.Mai mult am si greata de unii care merg acolo sa-si lipesca in frunte niste timpi aberant de prosti pentru o astfel de conpetitie. Nu vreau ca roman mandru sa imi asociez imaginea cu astia.
Poate cel mai important este sa subliniez faptul ca masina o fac pentru mine, ca nu am de aratat nimanui nimic, ca nu am nimic de demonstrat, ca nu sufar de vre un complex de afirmare sau altceva si ies cu masina pentru placerea mea. Ce spuea Sei ca in cateva momente de plimbat cu aceasta masina reusesc ce nu fac altii intr-o viata e foarte adevarat, dar nu doresc mediatizare, publicitate pe aceasta linie. E masina mea si vreau sa ma bucur eu de ea, in felul meu sa nu dau explicatii nimanui.
Ma chinui sa inteleg totusi un singur lucru si anume: pentru ce anume modifici si iar modifici subarul ala daca "liniute" cu cineva de rangul tau nu faci, la concursuri gen KingOfEurope nu te bagi ca nu iti place, pe strada nu iesi ca de nai ce face cu o astfel de masina pe strada. Faci masina aia pentru tine, bun, asta am inteles, dar pentru tine sa ce?.. sa o tii in garaj si cand iti vine cheful sa iesi singur sa dai o tura de autostrada pana iti crapa turbina?
Banuiesc ca intrebarea asta framanta mult mai multa lume nu numai pe mine. (nu o lua in nume de rau dar ma chinui sa-ti inteleg mentalitatea si nu reusesc)
Numai bine
Raul_WST is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 00:54   #1139
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by Raul_WST View Post
Ma chinui sa inteleg totusi un singur lucru si anume: pentru ce anume modifici si iar modifici subarul ala daca "liniute" cu cineva de rangul tau nu faci, la concursuri gen KingOfEurope nu te bagi ca nu iti place, pe strada nu iesi ca de nai ce face cu o astfel de masina pe strada. Faci masina aia pentru tine, bun, asta am inteles, dar pentru tine sa ce?.. sa o tii in garaj si cand iti vine cheful sa iesi singur sa dai o tura de autostrada pana iti crapa turbina?
Banuiesc ca intrebarea asta framanta mult mai multa lume nu numai pe mine. (nu o lua in nume de rau dar ma chinui sa-ti inteleg mentalitatea si nu reusesc)
Numai bine
Cred ca ai raspunsul putin mai jos dar nu ai reusit sa citesti tot de la cap la coada :

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Poate cel mai important este sa subliniez faptul ca masina o fac pentru mine, ca nu am de aratat nimanui nimic, ca nu am nimic de demonstrat, ca nu sufar de vre un complex de afirmare sau altceva si ies cu masina pentru placerea mea. Ce spuea Sei ca in cateva momente de plimbat cu aceasta masina reusesc ce nu fac altii intr-o viata e foarte adevarat, dar nu doresc mediatizare, publicitate pe aceasta linie. E masina mea si vreau sa ma bucur eu de ea, in felul meu sa nu dau explicatii nimanui.
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 07:01   #1140
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
[FONT=Century Gothic]
Acum am sa ma concetrez sa-i raspund punctual lui Daniel Onoriu, punct cu punct, dar nu inate de a-l felicita pentru rezultatele obtinute in acest an si recordul batut. Masina lui merge foarte tare cred ca are in jur de 700cp la motor iar pilotul se bate cu ea reusind sa o struneasca ca pe un armasar din poveste caruia i-a dat sa infulece jar. Jar manaca! .
Tot aud de caii astia multi si chiar nu cred ca sunt reali, am fost la Braila si am facut liniuta cu acel evo argintiu, inainte de start se zicea ca are peste 700 cp iar eu stiam ca masina mea are pana in 500 cp iar diferenta dintre masinile noastre in linie dreapta s-a vazut clar. Nu stiu ce sa zic dar la liniute caii sunt exagerat de multi si chiar nu stiu de unde atat de multi, masina mea e rapida in linie dreapta, probabil a doua in campionat dupa acel Ford Focus WRC care mai mult nu merge din pacate dar eu stiu ca nu prea am de unde sa am 700 cp.

Daca vrei facem o lista cu ce preparari are masina mea si am sa le postez aici si ai sa vezi ca inca imi lipsesc multe sau mai bine recomanda-mi un Dino sa vedem unde ma aflu cu puterea acum si mai facem un test in scurt timp dupa ce voi face acest motor cu adevarat tare cu care sper sa ma impun in sezonul care urmeaza.
ono41 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -